Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ironhead6
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Δεκ 20, 2019 9:32 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από ironhead6 »

Καλησπέρα. Είμαι πρωτοετής φοιτητής σε σχολή πληροφορικής ωστόσο επιθυμώ να ακολουθήσω το ναυτικό επάγγελμα στη ζωή μου οπότε θα κάνω 10% στις φετινές πανελλαδικές. Μπορώ να μπω στις αεν με 10%, έτσι;(έχω περίπου 14000 μόρια από θετική)

Επίσης σχετικά με τις υγειονομικές εξετάσεις, θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα στα οφθαλμολογικά;(Δε φοράω γυαλιά)

Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Καλημέρα και καλά Χριστούγεννα. Αν μπορείς να βρεις εταιρεία να ταξιδέψεις θες τα εξής :

24 μήνες υπηρεσία ως δόκιμος (γέφυρα ή μηχανή, ανάλογα τι σου αρέσει)

Θα συμπληρώσεις τα 2 ΚΕΠ

Αφού τα κάνεις όλα αυτά θα κάνεις ένα 6μηνο σε όποια ΑΕΝ θες και θα πάρεις το δίπλωμα γ ταξης

Th

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Th »

Γειά σας

Μπορεί να μου πει κάποιος σε ποιες και πόσες εταιρείες να κάνω αίτηση για πρωτο μπαρκο;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Terminator »

Σε όσες περισσότερες μπορείς και προτίμησε εταιρείες μεγάλες όπως η Euronav ο Όμιλος Αγγελικούση Η TMS,Stealthgas κτλ κτλ γιατί έχουν πολλά πλοία και μεγαλύτερη ανάγκη για προσωπικό.
Επισκέπτης

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Vasilis_Ch έγραψε:Καλημέρα και καλά Χριστούγεννα.Αν μπορείς να βρεις εταιρεία να ταξιδέψεις θες τα εξής :

24 μήνες υπηρεσία ως δόκιμος (γέφυρα ή μηχανή, ανάλογα τι σου αρέσει)

Θα συμπληρώσεις τα 2 ΚΕΠ

Αφού τα κάνεις όλα αυτά θα κάνεις ένα 6μηνο σε όποια ΑΕΝ θες και θα πάρεις το δίπλωμα γ ταξης



Μπορείς να μου δώσεις λίγες παραπάνω πληροφορίες για το πως θα κινηθώ;

- Στις εταιρείες πως πάω; Με το βιογραφικό μου; Κάνω εκεί αιτήσεις; Σε ρωτάω γιατί εγώ πρώτη φορά θα έχω την όποια επαφή μου με τη θάλασσα.

- Μπορώ να επιλέξω εγώ γέφυρα ή μηχανή και ας έχω τελειώσει ΤΕΕ Β' κύκλου ναυτικού ναυτιλιακού τομέα πλοιάρχων;

- Εσύ τι μου προτείνεις; Οι της μηχανής νομίζω ότι έχουν μεγαλύτερη ζήτηση. Είχα σκεφτεί και για το δίπλωμα του μηχανοδηγού.

Σ'ευχαριστώ και συγγνώμη για τον βομβαρδισμό. Καλές θάλασσες να έχεις.

Επισκέπτης

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Vasilis_Ch έγραψε:Καλημέρα και καλά Χριστούγεννα.Αν μπορείς να βρεις εταιρεία να ταξιδέψεις θες τα εξής :

24 μήνες υπηρεσία ως δόκιμος (γέφυρα ή μηχανή, ανάλογα τι σου αρέσει)

Θα συμπληρώσεις τα 2 ΚΕΠ

Αφού τα κάνεις όλα αυτά θα κάνεις ένα 6μηνο σε όποια ΑΕΝ θες και θα πάρεις το δίπλωμα γ ταξης



Επίσης Βασίλη, θα ήθελα να μου προτείνεις (εάν γνωρίζεις φυσικά), εταιρείες που να παίρνουν πρακτικούς πλοιάρχους / μηχανικούς όπως εγώ που είμαι απόφοιτος ΤΕΕ ναυτιλιακού τομέα και όχι από ΑΕΝ.

Σε ευχαριστώ και πάλι.

Νικος

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Νικος »

γεια σας ονομαζομαι νικος φετος ειμαι 3 λυεκιου 18 χρονων κ ενδιαφερομαι για αεν θελω να ρωτησω τ εξης ατομα με δυσλεξια κοβονται; Επισης οταν τελειωνεις τη σχολη ειναι ανγκαιω ν πας σε καραβι υπαρχουν αλλες διεξοδοι// σας παρακαλω απαντηστε μου οσο δυνατον νωριτερα ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Το να μην συνεχίσει κάποιος το καράβι είναι δύσκολο... Οποίο δρόμο και να διαλέξεις το δίπλωμα Γ τάξης είναι λίγο για να βρεις δουλειά στη στεριά.

Στις ΑΕΝ δεν κόβεται άτομο με δυσλεξία αλλά θα πρέπει να δίνεις γραπτά τις εξετάσεις.

Αλλοι διέξοδοι στην παρούσα εποχή δύσκολο.

Θα χρειαστείτε χρόνια στα πλοία και κάποιο μεταπτυχιακό στο μέλλον.

Άβαταρ μέλους
Nontas
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2020 10:55 pm
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Nontas »

Πολύ δύσκολο το να μην πας σε πλοίο μετά την ΑΕΝ. Τουλάχιστον για τα πρώτα χρόνια.
Stelios 7

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Stelios 7 »

Καλησπέρα παιδιά .. είμαι 27 χρόνων και σκέφτομαι να πάω στη gmc στον Πειραιά .. είναι καλή επιλογή ; Οποίος ξέρει και θέλει να μου πει δυο λόγια ! Ευχαριστώ
MT

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από MT »

Καλησπερα! Ενδιαφερομαι για την ΑΕΝ Ιονιων Νήσων. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν η σχολη παρεχει εσωτερικη φοίτηση και με ποια κριτηρια θα μπορουσα να μπω στην εστία (δηλαδη εχει να κανει με το εισοδημα του πατερα μου κλπ)

Ευχαριστω!!

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από dn24 »

MT έγραψε:Καλησπερα! Ενδιαφερομαι για την ΑΕΝ Ιονιων Νήσων. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν η σχολη παρεχει εσωτερικη φοίτηση και με ποια κριτηρια θα μπορουσα να μπω στην εστία (δηλαδη εχει να κανει με το εισοδημα του πατερα μου κλπ)

Ευχαριστω!!



Ναι, με των γονιών των εισόδημα έχει να κάνει. Και ναι, παρέχει εσωτερική ενδιαίτηση.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Κώστας

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Κώστας »

Έχω μια ερώτηση άμα μπορείτε να μου απαντήσετε έχω αποφασίσει να ακολουθήσει την πορεία της ΑΕΝ όχι Γτ είναι εύκολη σχολή να μπεις και δεν χρειάζεται τόσο διάβασμα Γτ μπορώ να γράψω καλά να μπω σε μια άλλη αλλά οποία άλλη σχολή και μα διαλέξω δεν θα έχω την ίδια επαγγελματική αποκαταστήση και κύριος οικονόμα. Ερώτηση μου είναι μετά από κάποια χρόνια μέσα στα πλοία στην εταιρία και έχεις φτάσει τουλάχιστον θέση β ' πλοίαρχος μπορείς να μπεις στα γραφεία της εταιρίας ;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Terminator »

Οχι φίλε λυπάμαι το σκεπτικό σου είναι λάθος καθώς δεν πάνε όλοι οι ναυτικοί στα γραφεία κάποιοι βγαίνουν στη σύνταξη χωρίς καν να πατήσουν στα γραφεία. Αν όλοι οι ναυτικοί που πιάναν πλοίαρχοι πήγαιναν στην ξηρά καταλαβαίνεις οτι μεγάλες εταιρείες ναυτιλιακές θα είχαν 1000-1500 ανθρώπους στην ξηρά αλλά και να πάνε αυτό γίνεται 15-20 χρόνια μετά όταν έχουν πιάσει ήδη Α πλοίαρχοι και έχουν κάνει χρόνια καπετάνιοι στα βαπόρια κι αυτό είναι πρακτικό το ζήτημα γιατί χρειάζονται την εμπειρία του βαποριού προκειμένου να επιλύσουν προβλήματα που θα προκύψουν αργότερα στις μετέπειτα γενιές που θα μπούν στα βαπόρια. Αν πάς μόνο για τα λεφτά και Για να βγείς κάποτε στα γραφεία είναι δεδομένο οτι θα αποτύχεις και θα βρείς τοίχος μπροστά σου. Σε οποιοδήποτε επάγγελμα αν δεν το γουστάρεις δεν θα πετύχεις ιδιαίτερα η ναυτιλία που δεν συγκρίνεται με ενα on shore επάγγελμα σε συνθήκες διαβίωσης.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Terminator την Τετ Δεκ 16, 2020 2:44 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες