ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ripper
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 09, 2009 6:05 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από ripper »

Μηπως ξερεις ποσοι κοιμουνται μεσα στους θαλαμους; Και κατι ακομη σημαντικο ειναι απαραιτητο να εχεις πτυχιο αγγλικων για να τελειωσεις τη σχολη; Και παλι ευχαριστω
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δεν ξέρω ακριβώς πόσοι κοιμούνται μέσα στους θαλάμους καθότι δεν χρειάστηκε ποτέ να κοιμηθώ σε θάλαμο. Ημουν ασπρόπυργο εγώ που είναι ανοιχτή η σχολή. Το πτυχίο δεν είναι απαραίτητο αλλά καλό είναι να γνωρίζεις ή να μάθεις αγγλικά καθώς θα σου χρειαστούν πολύ στην δουλειά σου.

stef_by_me
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 4:31 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από stef_by_me »

Καλησπέρα φίλε Δυκ. Μήπως γνωρίζεις ποια σχολή σε όλη την Ελλάδα μαζεύει τον περισσότερο κόσμο; Μετά από την αέν του Ασπρόπυργου βέβαια!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από D.Y.K »

Κι όμως φίλε μου 2η κατά σειρά είναι η ΑΕΝ του ασπροπύργου! Πρώτη κατά σειρά (τουλάχιστον την περίοδο που φοιτούσα εγώ) σε ανθρώπινο δυναμικό ήταν η σχολή της Πρέβεζας!Εικόνα

stef_by_me
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 4:31 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από stef_by_me »

Ναι ε; Δεν το περίμενα, νόμιζα ότι ο Ασπρόπυργος είχε το περισσότερο ανθρώπινο δυναμικό!
ripper
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 09, 2009 6:05 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από ripper »

Ιλε roditis μηπως ξερεις αν μπορεις να βγεις απ τη σχολη και ποσο (αν μενεις μεσα) ; Ευχαριστω
ratatoulis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 934
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 10:26 pm
Τοποθεσία: United Kingdom
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από ratatoulis »

ripper έγραψε:Ιλε roditis μηπως ξερεις αν μπορεις να βγεις απ τη σχολη και ποσο (αν μενεις μεσα) ; Ευχαριστω
ενώ θέλω να απαντήσω στην ερώτηση σου δεν κατάλαβα τι εννοείςΕικόνα

ripper
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 09, 2009 6:05 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από ripper »

Εννοω οτι αμα μενεις για φοιτηση μεσα στη σχολη αν γινεται να βγεις εξω (καφε, κλπ) και για ποσο διαστημα; Γιατι ξερω οτι οι ΑΕΝ δεν ειναι και στρατιωτικες, εσυ εισαι σε ΑΕΝ;
ratatoulis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 934
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 10:26 pm
Τοποθεσία: United Kingdom
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από ratatoulis »

ripper έγραψε:Εννοω οτι αμα μενεις για φοιτηση μεσα στη σχολη αν γινεται να βγεις εξω (καφε, κλπ) και για ποσο διαστημα; Γιατι ξερω οτι οι ΑΕΝ δεν ειναι και στρατιωτικες, εσυ εισαι σε ΑΕΝ;
όχι εγώ δεν είμαι σε aen αλλα το έψαχνα πιο παλιά, και βεβαια μπορείς και βγαίνεις ανάλογα με το πρόγραμμα τις σχολης και σίγουρα σαββατοκύριακα είσαι έξω λογικά πρέπει να βγαίνεις και 2-3 φορες την καθημερινή, πάρε κάνα τηλ. Πάντως στο υπουργείο εμπορικής ναυτιλίας να σου δώσουν πληροφορίες θα σε βοηθήσουν Γτ κρά κάνουν να μαζέψουν σπουδαστές έχουν ελλείψεις.Εικόνα

Anonymous

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας. Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση παιδια.

έκανα αίτηση για εμπορικό ναυτικό για πλοίαρχος.
διορθώστε με αν κάνω λάθος κάπου...
πηγαίνω στη σχολή. Κάνω 2 εξάμηνα εκεί. Πάω ενα 6μηνο ταξίδι μετα. Ξανακάνω 2 εξάμηνα στν σχολή. Μετά άλλο ενα 6μηνο ταξίδι. Και μετα άλλα 2 εξάμηνα στην σχολή και τέλος;
μέτα την σχολή πρέπει οπωσδήποτε να κάνω ταξίδια... Ή μπορει να πάω λιμενικό ή κάτι που να είμαι σε στερια;
ripper
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 09, 2009 6:05 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από ripper »

Αγαπητε φιλε το προγραμμα ειναι ως εξης 1 εξαμηνο στη σχολη,1ό ταξιδι,2 εξαμηνα στη σχολη,2ό ταξιδι και 2 εξαμηνα στη σχολη, μπες και στο yen για να δεις ακριβης ημερομηνιες, οσο για το λιμενικο (θες τρελοοο βυσμα) εφοσον τελειωσεις τη σχολη κανεις 1 ακομη τουλαχιστον 6 μηνο ταξιδι περιμενεις τν προκυρηξη και μπαινεις ως αξιωματικος, για τν στερια δν ξερω, αν εχω κανει καπου λαθος διορθωστε με, εσυ ποια σχολη δηλωσες πρωτη;
Anonymous

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια αν ξερει κανεις οταν εισαι εσωκλειστος πληρωνεις κατι; Και που υπαρχουν εσωκλειστες σχολες πλεον; Σας παρακαλω απαντηστε το συντομοτερο. Ευχαριστω.
ripper
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 09, 2009 6:05 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από ripper »

Φιλε τασο οταν μενεις μεσα στη σχολη δν πληρωνεις τιποτα, σε ολες τις σχολες εκτος του Ασπροπυργου (υποχρεωτικα εξω) μπορεις να μεινεις και μεσ
tourlidas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Φεβ 10, 2010 3:10 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Δημοσίευση από tourlidas »

Ρε παιδια. Εγω ξερω πως η κύρια ασχολια αυτων που τελειωνουν καποια σχολη Α. Ε. Ν. Ειναι η θαλασσα και οχι τα γραφεια και το Λιμενικο...
Δεν σχετιζεται η Α. Ε. Ν. Με το λιμενικο. Κατα τη γνωμη μου ειναι ατοπη η σκεψη να παω Α. Ε. Ν. Ωστε να μπω στο Λιμενικο. Αλλη ζωη η μια, αλλη η αλλη. Ξερω ειναι δυσκολα στη θαλασσα και ολοι ψαχνουν να βολευτουν. Αλλα οταν αποφασισεις να πας στην Α. Ε. Ν. Εχεις διαλεξει εναν τροπο ζωης. Διαφορετικο απο τους συνηθησμενους. Δηλαδη δεν θα κανεις το 8ωρο σου και μετα θα γυρνας στο ζεστο σου κρεββατακι.
Στο κατω-κατω αν εχετε τοσο δυνατο βισμα ωστε να σας διαλεξουν αναμεσα απο τοσα ατομα. Τι τις θελετε τις σπουδες; . ολο και καπου θα σας βολεψουν... Να ξερετε πως απο τα 10 που ακουτε, δυστυχως, τα 12 ειμαι ψεματα (του τυπου "περνα εσυ εκει και θα σε βολεψω εγω) ...
Οποτε να ξερετε πως αν διαλεξετε Α. Ε. Ν. διαλεγετε τροπο ζωης και οχι απλως μια συμβατικη σχολη.

Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι το πως επιλεγονται οι δοκιμοι, σε ποιες σχολες θα πανε. Με το βαθμο; Με την τυχη; Ή καπως αλλιως; Οποιος ξερει ας απαντησει, αν και βλεπω πως το θεμα ειναι πολυ παλαιο.
Επισης ενας μαθητης γ' λυκειου του 15-16 μπορει να τα βγαλει περα ευκολα σε σχεση με τις απαιτησεις της σχολης, στον θεωριτικο τομεα;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης