Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Ανταλλάξτε απόψεις και διασταυρώστε τα ξίφη σας με επιχειρήματα
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
LALOU
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 27, 2010 7:17 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από LALOU »

Καλησπερα σε ολους τους αξιους (ΑΞΙΟΥΣ) συναδελφους του Ε. Ν και δη τους μηχανικους. Απο το κρυο immingham-united kingdom ξεφορτωση fuel απο χαιφα
GEORGE

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από GEORGE »


roverr24 ειςαι δυςτηχως ενας απο τους χιλιαδες καραβαναδες του ςτρατου... ειμαι μηχανικος απο αεν και μην μου λες για τα... ημου ςε βαπορι του ΠΝ φανταρος και υποπλοιαρχος ΠΝ μηχανικος α[ο θεος να τον εκανε]μπροςτα ςε εμενα που ειχα 9 μηνες μπαρκο ςε γκαζαδικο ηταν μια τριχα... την ςτραβομαρα του δεν ηξερε... μην ςου πω για κατι αλλους αξιωματικους και υπαξιωματκους... για γελια ηταν... για αλλαξτε χιτωνια μηχανης ρε μαγκες του ΠΝ εν πλω... ουτε ςτα ποιο τρελα ςας ονειρα δεν θα το δειτε... τα πολεμικα πλοια τα πηγαινουν η ς. ε. α τα παιδια απο τις αεν... ουτε καν τα δυκτια δεν ξερεται να ξεχωριζεται ουτε τα valve δεν ξερεται... τι να μας πειτε οτι τα εχεται δει ςτα βιβλια... ναι και; οταν μπαινεις ςτο βαπορι δεν πας με το βιβλιο ςτο χερι πρεπει να λερωθει και το χερακι ςας λιγο... τι ξερεται απο μηχανες εςεις και απο βοηθητικα μηχανηματα... δεν ειναι παρεξενο που ολος ο κοςμος ολα τα βαπορια εχουν πλοιαρχους ελληνες και α μηχανικους; βαριες βιομηχανιες ζητουν μηχανικους ε. ν; γιατι αραγε; ειςτε δημοςιοι υπαλληλοι... για ελατε εξω ςτα πραγματικα βαπορια να δουμε θα κατςεται; ... εχετε δουλεψει ποτε εςεις ςαουδικη αραβια με 55 βαθμους να ςταζει η φορμα και να δουλευεεις 18 ωρες χωρις να ςταματας... οχι... πατε κανεται 8 ωρες και 2 υπηρεςιες τον μηνα και οκ... πιοι πλοιαρχοι ςας και πιοι μηχανικοι ςας θα πουν για τα παιδια του εμπορικου ναυτικου; ελατε ςτα βαπορια να δειτε τι παει να πει βαπορι, ναυτικος κτλπ... να ςας κανουμε και κανενα μαθημα ςτην πραξη να μαθεται... εκει ςτα βαπορια το εν αντεχουν μονο αντρες
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από roverr24 »

Εμεις ειμαστε επιστημονες, ειμασταν η μονη ελληνικη σχολη που εστειλε ατομα στο ΜΙΤ περυσι και αν θελεις ψαξτο, εσεις δεν ειστε καν πανεπιστημιο δεν ειστε καν ΤΕΙ... Ειστε απλα τεχνιτες, αξιοι τρομεροι με γνωσεις εμπειρια κτλ, αλλα το πως δουλευουν ολα αυτα επιστημονικα δεν εχετε ΙΔΕΑ... , ελα εδω να σου βαλω μια εξισωση Bernoulli να λυσεις, δεν ξερετε ουτε μαθηματικα γυμνασιου ενω εμεις κανουμε το λιγοτερο ενα Μεταπτυχιακο Και μετα θα ερθω και εγω να ανοιξω μια εμβολοφορο μηχανη να χασω το μπουσουλα και να γινω ρεζιλι... ΑΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΑΣ ΝΟΜΙΖΩ, αφου ειμαι καραβανας για ελα να μου λυσεις μια ασκηση με κυκλο ατκινσον και τζαουλ μπραυτον με διαφορικη εξισωση, να δουμε ποσο καραβανας ειμαι και ποσο επιστημονας εισαι...

Και μην ξεχνας, αλλο πραγμα ειναι ο μηχανικος, αλλο ο τεχνιτης και αλλο ο τεχνικος, μηχανικος ειναι αυτος που εχει περασει απο ανωτατη εκπαιδευση... Σε προκαλω με χρηματα, να μου φερεις οποιαδηποτε ασκηση ειτε στροβιλομηχανων ειτε ναυπηγικης ειτε ΜΕΚ ειτε ηλεκτρικων μηχανων ειτε μηχανικης ρευστων , δεν βγαζω τα λεφτα που βγαζεις αλλα θα στη λυσω Καλα ταξιδια σου ευχομαι οπου και να σαι!

LALOU

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από LALOU »

Θα ξεκινηςω με μια απαντηςη ςε ενα παλιο ςου ςχολιο, ςτο τευχος του αυγουςτου του περιοδικου εφοπλιςτης υπαρχει ενα αφιερωμα ςτον μανωλη πελοπονηςιο, ο κυριος αυτος ειναι αποφοιτος αδςεν αςπροπυργου και ηταν αργηγος του λιμενικου απο το 1993 μεχρι το 1996. εφταςε μαλιςτα μεχρι τον βαθμο του πλοιαρχου ςτο ε. ν ςε ηλικια 24 χρονων. αρα αυτα που λες και τα διαβαζουν και αλλοι ειναι λαθος.δευτερον γιατι ρε φιλε με υποβιβαζης, εγω εφταςα 33 χρονων το 2004 για να παρω του α' μηχανικου και απο τα 16 που πηγα ςε ναυτικο λυκειο (ναι παρακαλω καποιοι το αγαπαμε αυτο το επαγγελμα) μετα ςτην ςχολη μετα 2 φορες κεςεν μια 6 μηνες για του β' 1 φορα 4 μηνες για του α' και περιπου 23 ειδικα ςχολεια μεχρι ςημερα μονο διαβαζω και δουλευω.

εγω αγαπητε μου και αλλοι 10000 αξιωματικοι ε. ν που υπαρχουν την θεωρια που μαθαμε μπορουμε να την εφαρμοςουμε ςτην πραξη εςυ η' οι ποιο πολοι πντες μπορειτε!

ειμαι ςε γκαζαδικα ολοι μου την καριερα (ςε μια εταιρεια ελετςον), τωρα ειμαι εδω και 6 μηνες ςε ενα 45000 με ιπποδυναμη 10000, λες να περιμενω απο τον ναυπηγο η' τον μηχανολογο απο το γραφειο να μου εξηγηςη πως δουλευει, εγω περνω διαγραμματα εγω τα αναλυω εγω ρυθμιςω, και ειμαςτε 3 αξιωματικοι ελληνες και 2 αλλοδαποι πληρωμα ςτην μηχανη οχι 30!

ειμαι περηφανος για τα περιςςοτερα παιδια που τελειωνουν αδςεν και ςχολες ε. ν.

θα επρεπε να μαθεις και μετα να ςυνεχιςης να γραφεις.

βριςκομαι τωρα που ςου απανταω ςτην αγγλια και φορτωνουμε πετρελαιο για νεα υορκη, ςε 5 μερες θα κροςαρω τον αντλαντικο με 17 χρονων καραβι, που το κραταμε 3 ατομα ςαν καινουριο.

ελπιζω να μην χρειαςτη παλι να απαντηςω ςε εςενα, αν ναι ελπιζω να εχεις γραψη κατι που να αξιζη απαντηςη. α' μηχανικος ε. ν δ/ξ ςεριφος southampton/u.k

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από roverr24 »

Μπραβο σου που τιμας την δουλεια σου και την Ελλαδα, απο κει και περα εισαι ανορθογραφος και μιλας προσβλητικα εναντιον μου... Οι σχολες ΑΕΝ ειναι τεχνικες σχολες και οχι πανεπιστημιακου επιπεδου... Και αν εισαι εσυ περηφανος μια εγω ειμαι 10 γιατι υπηρετω σε μαχιμη μοναδα και εξω απο το στρατο κανω το διδακτορικο μου και με αντιμετωπιζουν σαν επιστημονα κατι που για ενα αποφοιτο ΑΕΝ θα ηταν ονειρο θερινης νυκτος

Το διαβασμα που κανεις ειναι τεχνικο διαβασμα, οχι επιστημονικο και παλι ομως μπραβο σου μπορει να εισαι πολυ πιο χρησιμος απο μεναΟτι διαγραμμα και να κανεις δεν ξερεις απλα πως δουλευει αν ηξερες θα ησουν μηχανολογος και αν ο μηχανολογος ηξερε να λυνει μηχανη θα ηταν ΑΕΝατζης. Μπορεις να σχεδιασεις μια μηχανη; Να επιλεξεις το μεταλλο, τις μηχανουργικες κατεργασιες; Να επιλεξεις τροπο πληρωσης καυσιμου, να κανεις stress analysis, ρευστομηχανικη αναλυση, θελει μαθηματικα, θελει φυσικη θελει πραγματα που δεν γνωριζεις, ετσι και εγω θα χαθω αν καταπιαστω με την δουλεια σου εσυ μας εβγαλες πρωτους αχρηστους και σου επαναλαμβανω ημασταν η μονη σχολη που εστειλε ατομα σε κορυφαια πανεπιστημια και σε προκαλω για οποιαδηποτε ασκηση σχετικη με πλοια να μου βαλεις να λυσω...

ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ

LALOU

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από LALOU »

Ξεκιναω με ευχαριστηριο για τις ευχες που μου ειπες για καλα ταξιδια. Για το ανορθογραφος επηδη βλεπω το εχεις γραψη και σε αλλο μυνημα και δεν σου απαντησε ο παραληπτης σου λεω οτι ΝΑΙ ειμαι, αλλα για ελα εσυ εδω και για 20 χρονια 9 μηνες το χρονο να μιλας μονο αγγλικα, να γραφεις ημερολογια-αναφορες-παραγγελιες-τα παντα μονο στα αγγλικα και ελα μετα μου μιλησης για ορθογραφια.

Παμε τωρα στα δικα μας, σε ποιον τα λες αυτα για θεωρια και ασκησεις και καταρτισμενους ΠΝΤΕΣ.
Υπηρετησα 21 μηνες απο το 1993 μεχρι το 1995 σε φρεγατα (ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ) ακομα κραταω πολυ καλες σχεσεις με τον Α' και τον Β' ο ενας ηταν πλωταρχης και ο αλλος ανθυπολπλοιαρχος ακομα και σημερα το ιδιο μου λενε:
Δημητρη οσο ηξερες εσυ το μηχανοστασιο (θεωρια και δουλεια) δεν το μαθαμε εμεις ποτε.

Δεν θελω να αναφερθω σε παραδειγματα υπαρχουν 100δες και απο μενα και απο αλλους συναδελφους Ε. Ν.
Τα στοιχεια και των 2 στην διαθεση σου ο ενας εχει αποστρατευτει πανω απο 10 χρονια, αρχιπλοιαρχος μενει στον πορο.

Ο δε δευτερος πριν 18 μηνες αρχιπλοιαρχος και αυτος μενει πετρουπολη, τα παντα στην διαθεση σου, θα σου που την αξια που ειχαμε οι 3 στρατευσιμοι κελευστες που ειχαν.
Παμε παρακατω σε ποιον μιλας για μαχιμη μοναδα, σε εμενα και στους Ε. Ν, εισαι μακρια νυχτωμενος, εγω κυριε ειμαι απο τις 15-02 σε γκαζαδικο και εχω περαση 4 φορες τον κολπο του αντεν και τις ακτες της σομαλιας με γκαζαδικο 17 χρονων που εχει ταχυτητα 13 μιλια και με μονο οπλο την αντλια πυρκαιας και δυο μανικες.
Και μιλας εσυ που για να παει το ΠΝ εκει περνει 6 Τονους οπλισμο και 200 ναυτες. Μονο απο την αρχη του χρονου μεχρι σημερα εχουν γινει 545 πειρατικες επιθεσεις μονο στην σομαλια, λοιπον τις εντυποσεις αλλου!
Παμε και στο τελευταιο βεβαιως και δεχομαι οτι ασκηση γουσταρεις και να το κανουμε και καπου με παρουσια και αλλων ενδιαφερωμενων, θελεις να το κανουμε στο ΚΕΣΕΝ στην ΑΔΣΕΝ στο υπουργειο η' αν θελεις και στην ΠΕΜΕΝ για να ειναι παροντες και αλλοι μηχανικοι.

Aν δεν τα καταφερω θα σκισω τα διπλωματα που πηρα απο το Ε. Ν και τα 3. Αν την λυσω ομως θα κανουμε και μια δικη μου ασκηση, θα παμε σε ενα ποσταλι θα ανοιξουμε τα καπακια μιας ηλεκτρομηχανης και θα μου ρυθμισεις βαλβιδες, το κανουν αυτο στο ΜΙΤ η' οχι.

Δεν τα γραφω για σενα αυτα και ας απανταω στο μυνημα σου τα γραφω με την ελπιδα να τα διαβαζουν καποιο παιδια που θελουν να γινουν Αξιωματικοι Ε. Ν, ναυτικοι αν γουσταρεις για να μπορεσουν να καταλαβουν την διαφορα αναμεσα σε εσας και εμας και να μην τρωνε το παραμυθι που πουλανε πολοι οτι στις σχολες Ε. Ν πανε οσοι δεν μπορεσαν να μπουνε ΣΝΔ.
Σου ευχομαι καλο διδακτορικο (καλα ταξιδια δεν ρειαζεται η τσαμαδουρα στον ΝΣ ειναι κοντα)
επιστερφω αρχες οκτωβρη και οπως σου ειπα στην διαθεση σου τα παντα.

ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Α' ΤΑΞΗΣ Ε. Ν---Δ/Ξ ΣΕΡΙΦΟΣ/SOUTHAMPTON-UK

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από roverr24 »

Χεχε, φιλε μου στα λογια μου ηρθες, εγω δεν σπουδασα για να ανοιγω μηχανες εσυ εισαι ειδικος σε αυτο και μην ξεχνας οτι σε εμας το 70% των μαθηματων πραγματευεται ηλεκτρικα και ηλεκτρονικα συστηματα κατι το οποιο σας αφορα πολυ λιγοτεροΕγω ειμαι ο πρωτος που θα πω να πανε ολοι που διαβαζουν στο ΕΝ γιατι δεν εχουν κανενα στρατοκ... Ο να τους πρηζει, υπαρχει αξιοκρατια και τα λεφτα ειναι 100 φορες καλυτερα...

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΕΓΩ οτι ΠΑΝΕ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΙ στις ΑΕΝ ουτε αυτοι που δεν μπορουν να μπουν ΣΝΔ, οι δυο σχολες εχουν αλλο ρολο και προορισμο.

Εσυ προοριζεσαι για να επισκευαζεις μηχανες αντλιες κτλ, οι περισσοτεροι απο εμας ειναι ηλεκτρολογοι μηχανικοι απο ξενα πανεπιστημια και λιγοι ναυπηγοι, εχουμε αλλο ρολο, επισης εσεις ειστε 10000αδες, ενω εμεις 100 αδες και ουτε.

Οσο για τους καπετανιους, ενας καπετανιος ΕΝ ασχολειται με το να παει το πλοιο απο δω εκει με δυσκολες συνθηκες σε μεγαλες αποστασεις αντιμετωπιζοντας δυσκολο καιρο σε ανοιχτες θαλασσες που ενας καπετανιος ΕΝ δεν θα ειχε την εμπειρια ουτε σε 50 χρονια, ο καπετανιος ΠΝ απο την αλλη πρεπει να ασχοληθει ταυτοχρονα με ηλεκτρονικο πολεμο, πολεμο επιφανειας, επιχειρησεις, ανθυποβρυχιακο αντιαεροπορικο πολεμο, ζευξεις δεδομενων γι αυτο και αρκετοι και απο αυτους ειναι ηλεκτρολογοι μηχανικοι.

Αν σου βαλω φιλε μου ασκηση με κυκλο τζαουλ μπραυτον η μια ασκηση αυτοματου ελεγχου θα τριβεις τα ματια σου γιατι θελει μαθηματικα ζορικα ετσι κ εγω οταν μπω στο μηχανοστασιο για τη δικη σου ασκηση θα γινω ρομπα ψαχνοντας τα εργαλεια...

Και εννοειται πως εισαι πιο μαχιμος απο εμενα, αν και αυτος ο ορος ειναι αδοκιμος γιατι εσυ ΕΝ εγω ΠΝ

Αλλα επειδη ειμαι λατρης της ιστοριας θα σου πω οτι χιλιαδες ΕΝ ιτες σκοτωθηκαν στην Ευρωπη και στην Ελλαδα Στο β ππ Απο τις φονικες γερμανικες τορπιλες g7e (με γυροσκοπιο straight run) 600.000 GRT + το μηνα πηγαιναν στον πατο, ηρωες χωρις στολη!

Nautilus
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2011 2:17 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Nautilus »

Το αντικειμενο του Πολεμικου είναι εντελως διαφορετικο απο αυτο του Εμπορικου. Επομενως οι γνωσεις ειναι διαφορετικες, οπως και οι απαιτησεις της δουλειας. Δεν μπορω να αμφιβαλλω για την ποιότητα των γνωσεων που διδασκεται στς σχολες του ΠΝ. Σε αυτο που υστερει όμως ενας αξιωματικος του ΠΝ ειναι η εφαρμογη των γνωσεων αυτων (που περιοριζεται κυριως στα ορια του ναυσταθμου), κατι που δεν ισχυει στο Εμπορικο. Το ζητουμενο παντως ειναι να υπαρχει ενας αμοιβαιος σεβασμος μεταξυ των στελεχων των δυο σωματων γιατι σε περιοδους πολεμου το ιδιο αιμα εχυσαν...

Αγαπητε rover ξεκολλα απο τα μαθηματικα... Το καταλαβαμε οτι στο χαρτι και στο μολυβι ειστε απιαστοι. Δυστυχως ομως εξω απο τον ναυσταθμο, αυτο που θα σου σωσει τη ζωη σου (και του πληρωματος σου) ειναι το γαλλικο και το κατσαβιδι και οχι το χαρτι. Ειπαμε άλλο το ενα αντικειμενο και αλλο το αλλο. Παντως αν κρινω απο αυτα που ειδα κατα τη θητεια μου... Παρακαλαω να μην γινει πολεμοσ
Άβαταρ μέλους
tankeristas
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2011 5:35 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από tankeristas »

Rover αυτό που Σου χρειάζεται είναι ενα εξάμηνο σε tanker να ισιώσεις...
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από roverr24 »

Με το να με κατηγορειτε οι μισοι δεν βρισκετε το δικιο σας, εγω ο ιδιος εγραψα που υστερουμε και που υπερτερουμε το ΕΝ αξιζει σεβασμο γιατι φερνει λεφτα στην Ελλαδα και δεν τρωει λεφτα οπως ο στρατος και καθετι δημοσιο... Αλλα μην μας το παιζουν καποιοι τοσο τρομεροι, ειναι αδοκιμη η συγκριση μηχανικου ΠΝ με ΑΕΝ γιατι εχουν αλλο θεματικο και γνωστικο αντικειμενο. Εσεις επισκευαζετε πλοια, εμεις σε ποσοστο 70% μαθαινουμε την επιστημη της ηλεκτρολογιας-ηλεκτρονικης και σε 30% της ναυπηγικης, το να ισιωσω να ερθεις να μου το πεις απο κοντα, εγω ειμαι φιλικος με ολους και βασει διαλογου λυνω καθε μου ανησυχια, απορια και διαφωνια... Μερικοι δειχνουν πολυ χαμηλο επιπεδο

Άβαταρ μέλους
tankeristas
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2011 5:35 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από tankeristas »

Το "ισιώσεις" δες το σαν πρόκληση. Τώρα που σταματάνε να στέλνουν στην Αμερική για εκπαίδευση να δω τι καραμέλα θα έχεις... Πάντως για 70% ηλεκτρολόγος-30% ναυπηγός, το κράτος σε κοστολογεί το ίδιο με τον Κελευστή από Επ. Οπ. Αυτό τα λέει όλα!
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από roverr24 »

Καλυτερα που σταματανε να στελνουν για εκπαιδευση, υπαρχουν και ελληνικα πανεπιστημια κακως τρωνε τοσα χρονια καποιοι τα λεφτα του κρατους... Οσο για το κρατος ξερεις που το γραφω οπως κ εσυ και ολοι

Καλα ταξιδια ευχομαι.

Και στα 3 σωματα υπαρχουν ατομα με γνωση πτυχια και επιπεδο που δυστυχως εξισονονται οικονομικα κ βαθμολογικα με ατομα που με το ζορι εφτασαν Α λυκειου

evidim
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2011 4:18 am
Τοποθεσία: ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από evidim »

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να κάνω μια ερώτηση και να μου απαντήσει κάποιος της ΣΝΔ.
Όταν έκανα την θητεία στο ΠΝ ζητούσανε απόφοιτους ΑΕΝ που ήτανε ήδη Δόκιμοι Σημαιοφόροι ως μόνιμο ιπτάμενο προσωπικό στο ΠΝ. Δηλαδή γινότανε πρόσληψη ως αξιωματικοί του ΠΝ (δεν ξέρω
αν ισχύει ακόμα).

Αυτοί δηλαδή έχουνε την ίδια καριέρα με απόφοιτους της ΣΝΔ και έιναι διπλωματούχοι ΑΕΝ. Αυτό δεν γεννάει κάποια ερωτήματα στους ΣΝΔ ως προς το επίπεδο της ΑΕΝ που την ξευτιλίζετε; Έμενα προσωπικά μου δείχνει οτι το ΠΝ έχει ανάγκη απο απόφοιτους ΑΕΝ και αναγνωρίζει το επίπεδο μόρφωσης. Αν δεν ήτανε μαγαζί των εφοπλιστών εσείς τώρα δεν θα κοκορευόσασταν για την φυσική τα Μαθηματικά και την χημεία που πιστεύετε οτι την παίζετε στα δάχτυλα σας και ούτε θα αποκαλούσατε απλους μηχανοτεχνίτες άτομα που και στο επίπεδο μόρφωσης είναι αντιστοίχως ανεβασμένα σε σχέση με εσάς και Σε επίπεδο ναυτικής τέχνης είναι μακράν καλύτεροι.

Το παράδειγμα με τους ιπτάμενους και ο όρος μαγαζί εφοπλιστών έχουνε κάποια σχέση μεταξύ τους. Άντε μαθηματικοί μου βρείτε την και μετά προβληματίστε λίγο το δημοσιουπαλληλικό σας νου ο οποίος λειτουργεί μόνο για να γυαλίζετε τα γαλόνια σας. Δείξτε σεβασμό σε ναυτικούς που το πτυχίο τους έχει εφαρμογή σε όλους τους κλάδους της ναυτιλίας καθώς και σε πολλούς δημόσους φορείς,
αφού υποτιμάτε το επίπεδο των σχολών ΕΝ. Τα παραδείγματα που μπορώ να γράψω είναι πολλά. Δεν μας έχετε συναντήσει σαν ανώτερους στο ΠΝ συναδέλφους γιατί δεν θέλουνε οι εφοπλιστές
να μας χάσουνε...

Και όσο για τα πτυχία και τα μεταπτυχιακά αυτό έχει να κάνει με τις προτεραιότητες του καθενός. Άλλος στολίζει τα δωμάτια του με κορνίζες και παίρνει 1000 ευρώ (τόσα θα παίρνετε σε λίγο καιρό) και άλλος με ίδιο επίπεδο μόρφωσης γεμίζει με καταθέσεις τους λογαριασμούς για να συνεχίσει να κρατάει την οικογένειά του βιώσιμη χάνοντας κάποια χρόνια στα εμπορικά πλοία. Αυτός είναι ο μοναδικός λόγος που οι νέοι δεν επιλέγουν το ναυτικό επάγγελμα και πέφτουν οι βάσεις των σχολών και αυτός ο λόγος που δημιουργεί ψευδαισθήσεις στους ΣΝΔ για ανωτερότητα.
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από roverr24 »

Οι αποφοιτοι ΑΕΝ που υπηρετουν ως ιπταμενοι στο ΠΝ το πολυ να φθασουν στο βαθμο του αντιπλοιαρχου, με αυτες αλλωστε τις προυποθεσεις εισαγονταν καποτε στο ΠΝ. Το να ειναι καποιος ιπταμενος δεν συνεπαγεται και οτι ειναι επιστημονας, λανθασμενη αντιληψη, αφου στον στρατο ξηρας και σε ξενους στρατους οι χειριστες ελικοπτερων ειναι ανθυπασπιστες και υπαξιωματικοι...

Δεν μπορω να καταλαβω πως συνδεεις το επιπεδο μιας σχολης με τα χρηματα. Το εκπαιδευτικο συστημα ειναι απαραδεκτο, οταν καποιος εμπαινε στην ΑΕΝ με μεσο ορο 6, δεν μπορει ο καθηγητης να του διδαξει αυτα που δεν εμαθε στο σχολειο, ολες οι σχολες επρεπε να ειχαν πλαφον εισαγωγης...

Ο μηχανικος ΠΝ με τον μηχανικο ΕΝ δεν εχουν καμια σχεση, ο μηχανικος ΠΝ εχει ανωτατη εκπαιδευση και μετα απο καποια χρονια προοριζεται για γραφεια, επιτροπες, ψιλοτεμπελια τιποτα μεταπτυχιακα και ξερει οτι θα παιρνει σταντερ χρηματα, ο μηχανικος ΕΝ που δεν ειναι μηχανικος αλλα τεχνικος γιατι το πτυχιο δεν ειναι ΑΕΙ, ειναι ενας πολυ καλα εξειδικευμενος τεχνιτης που δεν βασιζεται στην αιγιδα του δημοσιου, πρεπει συνεχεια να ειναι στις επαλξεις και μπορει να μην εχει επιστημονικη καταρτιση, ομως εχει γνωσεις ανεκτιμητες και αυτο ειναι γνωστο και προδηλο τοις πασι, επισης η εμπειρια και ο χρονος παραμονης στη θαλασσα ειναι υπερπολλαπλασιος ενος αξ/κου εν.

Τελος το μεγαλυτερο ποσοστο ακαδημαικης καταρτισης στην ΣΝΔ πραγματευεται ηλεκτρονικα, ηλεκτρολογια, Η/Υ γιατι τετοιους μηχανικους χρειαζομαστε κυριως, για αναπτυξη εφαρμογων ηλεκτρονικου πολεμου, ανθυποβρυχιακου πολεμου, ηλεκτροοπτικων μικροκυματικων και δορυφορικων συστηματων εν αντιθεσει με τον αξ/κο ΕΝ που ασχολειται με τους κινητηρες, αντλιες και συστηματα παραγωγης ΗΕ στο πλοιο... Αρα η συγκριση ειναι αδοκιμη

Αν πεις σε εναν Αξιωματικο ΠΝ να σου περιγραψει μια γεννητρια μαλλον θα την περιγραψει σκ... Τα γιατι αμφιβαλλω αν την εχει δει ποτε αν του πεις ομως να σου πει για τις δυναμεις λαπλας δε μη ομογενες μαγνητικο πεδιο θα το κανει και το αντιθετο φυσικα ισχυει για τον αξ/κο ΕΝ που εχει τα κοτσια και την θεληση να λερωσει τα χερακια του.

spirous

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από spirous »

Καλά τα λες αδρφέ! Οι του Εμπορικού ναυτικού είμαστε κλάσεις ανώτεροι απο του Πολεμικού... Πέραν των γνώσεων που έχουμε και αποκτούμε ταξιδεύοντας (αναφέρομαι για την ναυσιπλο'ί'α), το εάν θα κρατηθούμε στην δουλειά εξαρτάται και απο την προσφορά μας. Οι περισσότεροι Που εργάζονται στις στρατιωτικές υπηρεσίες εξαρτόνται απο τις δημόσιες σχέσεις και τα βύσματα που έχουν για καλύτερες μεταθέσεις κ. Α. Ξεκαθαρίζω πως αναφέρομαι στο κοινό στοιχείο -την θάλασσα- και μόνο. Τα Περαιτέρω είναι ξέχωρες υποχρεώσεις Που δεν έχουμε καμία σχέση. Εξάλλου μην ξεχνάμε Και το ''Κωστάκος" που αποδείχτηκε οτι ο Α/Φ του πολεμικού κοιμόταν... Και άλλο να κυβερνάς ένα πλοίο 45.000 Κ. Ο. Χ.- 300.000 Κ. Ο. Χ. Και άλλο ένα υπόθετο... Υπάρχουν και αναφορές απο όσους έχουν υπηρετήσει σε πολεμικά πλοία που οι Α/Φ ήταν για τον ***** καβάλα... ! Στα 2 μίλια απόσταση και έκαναν τον σταυρό τους... Αυτούς πληρώνουμε... ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΤΕΣΣΕΡΗΣ

ΠΛΟΙΑΡΧΟΣ Β' Ε. Ν.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες