Δείκτης Μάζας Σώματος για στρατιωτικούς (2009)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Χρηστος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Οκτ 22, 2021 11:04 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Δείκτης Μάζας Σώματος για στρατιωτικούς (2009)

Δημοσίευση από Χρηστος »

Εαν καποιος εχει δεικτη μαζας λιγο παραπανω απο το 25 τον κοβουνε ή ειναι πιο ελαστικοι;
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Δείκτης Μάζας Σώματος για στρατιωτικούς (2009)

Δημοσίευση από Snakeshit »

Ποιο είναι το όριο κιλών;
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Δείκτης Μάζας Σώματος για στρατιωτικούς (2009)

Δημοσίευση από kallitexnis »

Snakesh*t έγραψε:Ποιο είναι το όριο κιλών;
Σύμφωνα με το ΠΔ 207/2007, κρίνονται ακατάλληλοι για είσοδο σε ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ, όσοι άνδρες έχουν ανάστημα μικρότερο απο 1,70 και όσες γυναίκες έχουν ανάστημα μικρότερο από 1,65.

Ειδικά, οι υποψήφιοι του Τμήματος Ιπταμένων της Σχολής Ικάρων (ΣΙ), κρίνονται ακατάλληλοι, εφόσον έχουν ανάστημα μεγαλύτερο από 1,90 και ύψος κορμού άνω των 97 εκατοστών για άνδρες και γυναίκες. Επίσης, οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν, Δείκτη Μάζας Σώματος (ΔΜΣ), δηλαδή το πηλίκο του σωματικού βάρους τους σε χιλιόγραμμα προς το τετράγωνο του ύψους τους σε μέτρα, για μεν τους άντρες πρέπει να βρίσκεται εντός των ορίων 20-25, για δε τις γυναίκες εντός των ορίων 18-22.

(Παράδειγμα: Ένας υποψήφιος με ύψος 1,75 μέτρα και βάρος 74 κιλά έχει ΔΜΣ 74/ (1,75 χ 1,75) =24,16.

ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
Γιαννηςς
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Παρ Απρ 24, 2009 12:53 am
Επικοινωνία:

Δείκτης Μάζας Σώματος για στρατιωτικούς (2009)

Δημοσίευση από Γιαννηςς »

Παδια δεν ξερω αν το εχετε παρατηρησει αλλα φετος κοβουν για το παραμικρο εχουν κοψει 30 ατομα απο καθε ομαδα ιατρικα και ποσσους αλλους στα τεστ
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Δείκτης Μάζας Σώματος για στρατιωτικούς (2009)

Δημοσίευση από kallitexnis »

Γιαννηςς έγραψε:Παδια δεν ξερω αν το εχετε παρατηρησει αλλα φετος κοβουν για το παραμικρο εχουν κοψει 30 ατομα απο καθε ομαδα ιατρικα και ποσσους αλλους στα τεστ
Παρατηρείται αύξηση στην ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑ των υποψηφίων λόγω Δείκτη Σωματικής Μάζας. Πολλοί δεν το κατάλαβαν και πήγαν άδικα... Δυστυχώς είμαι αντίθετος σε αυτό το μέτρο αλλά ισχύει...
Γιαννηςς
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Παρ Απρ 24, 2009 12:53 am
Επικοινωνία:

Δείκτης Μάζας Σώματος για στρατιωτικούς (2009)

Δημοσίευση από Γιαννηςς »

Οσοι ειχαν δεικτη μαζας μεγαλυτερο η μικροτερο απο 20-25 παιδια κοπηκαν καθως επισης και λογω υψους δεν το λεω για κανενα αλλο λογο παρα μονο για οσους δεν πιανουν τα ορια γιατι ειναι χασιμο χρονου το να πατε.Εικόνα
Anonymous

Δείκτης Μάζας Σώματος για στρατιωτικούς (2009)

Δημοσίευση από Anonymous »

Σχετικα με τον δεικτη μαζας σωματος αν ειμαι 1 κιλο κατω πειραζει;
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Δείκτης Μάζας Σώματος για στρατιωτικούς (2009)

Δημοσίευση από kallitexnis »

Χρηστος έγραψε:Σχετικα με τον δεικτη μαζας σωματος αν ειμαι 1 κιλο κατω πειραζει;
Ναί. Είναι 20-25 για άντρες. Αυστηρά.
Γιαννηςς
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Παρ Απρ 24, 2009 12:53 am
Επικοινωνία:

Δείκτης Μάζας Σώματος για στρατιωτικούς (2009)

Δημοσίευση από Γιαννηςς »

kallitexnis έγραψε:
Χρηστος έγραψε:Σχετικα με τον δεικτη μαζας σωματος αν ειμαι 1 κιλο κατω πειραζει;
Ναί. Είναι 20-25 για άντρες. Αυστηρά.
Παρα πολυ αυστηρα εγω τουλαχιστον ειμουν στα ορια αλλοι που δεν ηταν Εικόνα
Anonymous

Δείκτης Μάζας Σώματος για στρατιωτικούς (2009)

Δημοσίευση από Anonymous »

O δείκτης μάζας σώματος υπολογίζεται κατά τις εργαστηριακές εξετάσεις την 2η μέρα Ή από τους στρατιωτικούς ιατρούς την 4η; Έχω 19100 μόρια, ενδιαφερομαι για τη ΣΣΑΣ στρατολογικο και ανηκω σε ειδικη κατηγορια. Δυστυχως έμαθα αργά για το δείκτη μάζας σώματος και ο δικός μου είναι αρκετά μεγαλύτερος από το όριο. Υπάρχει έστω και μια μικρή ελπίδα ή να μη δοκιμάσω καθόλου; Ευχαριστω εκ των προτερων

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Δείκτης Μάζας Σώματος για στρατιωτικούς (2009)

Δημοσίευση από kallitexnis »

guest έγραψε: O δείκτης μάζας σώματος υπολογίζεται κατά τις εργαστηριακές εξετάσεις την 2η μέρα Ή από τους στρατιωτικούς ιατρούς την 4η; Έχω 19100 μόρια, ενδιαφερομαι για τη ΣΣΑΣ στρατολογικο και ανηκω σε ειδικη κατηγορια. Δυστυχως έμαθα αργά για το δείκτη μάζας σώματος και ο δικός μου είναι αρκετά μεγαλύτερος από το όριο. Υπάρχει έστω και μια μικρή ελπίδα ή να μη δοκιμάσω καθόλου; Ευχαριστω εκ των προτερων

Την 4η ημέρα από την Α. Σ. Υ. Ε.
Anonymous

Δείκτης Μάζας Σώματος για στρατιωτικούς (2009)

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδιά ενδιαφέρομαι για ΣΣΑΣ ιατρικό ... Έχω ύψος 1.73 και κιλά γύρωστα 75... Ξέρετε αν θα έχω πρόβλημα; Υπάρχει Κάποιος δείκτης βάρους; Κάποιο όριο; ΑΝ κάποιος ξέρει ας απαντήσει. Ευχαριστώ... Εικόνα

BabisOsougias
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 11:29 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Δείκτης Μάζας Σώματος για στρατιωτικούς (2009)

Δημοσίευση από BabisOsougias »

Επειδη φετος εδωσα εξετασεις για σσας θα σου πω ενα πραγμα (που ισχυε τουλαχιστον φετος) πετσοκοβουν στο υψος-βαρος, οποτε εσυ για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο ας εισαι κατω απο το 25 που ειναι το ανωτερο οριο για δεικτη μαζας σωματος. Στη σειρα εξετασης μου κοψανε απο τα 34 ατομα τα 12 και μαλιστα ο ενας ηταν 1,92 και 94 κιλα και κοπηκε. Οποτε προσεχε αν δεν θες να φας τα μουτρα σου. Τωρα ο δεικτης μαζας σωματος βγαινει απο τη σχεση βαρος σε κιλα δια υψος στο τετραγωνο. Δηλαδη αν εγω ειμαι 1,77 και 73 κιλα τοτε γινεται 73:3,096=23,3. Ελπιζω να βοηθησα...

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Δείκτης Μάζας Σώματος για στρατιωτικούς (2009)

Δημοσίευση από kallitexnis »

ΦΟΙΒΟΣ έγραψε: Παιδιά ενδιαφέρομαι για ΣΣΑΣ ιατρικό ... Έχω ύψος 1.73 και κιλά γύρωστα 75... Ξέρετε αν θα έχω πρόβλημα; Υπάρχει Κάποιος δείκτης βάρους; Κάποιο όριο; ΑΝ κάποιος ξέρει ας απαντήσει. Ευχαριστώ... Εικόνα

Ο ΔΣΜ σου υπολογίζεται ως εξής:77/ (1,73Χ1,73)
Anonymous

Δείκτης Μάζας Σώματος για στρατιωτικούς (2009)

Δημοσίευση από Anonymous »

ΑΣΕ ΡΕ αυστηρα και τετοια ειχα ατομα που περασαν και ειχαν δεικτη 28 και 17 Ασε μωρε βλακειες περνανε οποιος θελουν. Ακομα υπαρχει το βιζμα μην γελειομαστε

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες