Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από Signaller »

τρόικα έγραψε: Βρε παιδια να ρωτησω κατι; Η ιρλανδια τωρα δεν μπορει να συνεισφερει οικονομικα στην ελλαδα ουτε εμεις αυτους; Και ποιος θα το καλυψει αυτο το οικονομικο κενο;

Προφανώς αργά ή γρήγορα θα σταματήσει να δίνει και αυτή Ισχύει το ουκ αν λάβοις

Το ποιός θα καλύψει το κενό; Ασ'το καλύτερα... Εικόνα

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
δημητρης25
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1655
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 5:12 pm
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από δημητρης25 »

Καλη ερωτηση για τον jeffrey.
Ζησε για το τιποτα η πεθανε για κατι.
Άβαταρ μέλους
jimis-K
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Οκτ 29, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: GREECE
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από jimis-K »

Εφετος ειχαμε περαιωση, ημιυπαιθριους, ΕΤΑΚ 08-09, κοψιμο μισθων, δωρων, συνταξεων, αυξησεις στα παντα, βαλτε και την αυξηση στο πετρελαιο, και παλι εχουμε ελλειμα. Του χρονου τι θα γινει, απο που θα τα παρουν;Εικόνα Εικόνα
naftaki
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από yandr »

TOPOL-M έγραψε:Κανείς τελικά δεν μπορεί να αντισταθεί στην μέγγενη της Νέας τάξης και διεθνών απατεώνων


Περίεργο, γιατί τα Link που έβαλες (πρώτα για πρόωρες εκλογές που δεν έγιναν και μετά για την Ιρλανδία που είχε το ΟΧΙ - αλλά Μεταξάς- στην ΕΕ και το ΔΝΤ) άλλα έλεγαν.

Για μία ακόμη φορά, άλλαξε τις πηγές σου γιατί αυτές σε ξεφτυλίζουν συνεχώς.

Βέβαια καταλαβαίνω τι παθαίνεις. Δεν αναζητάς πηγές. Πατάς στο google τις πιο διαστρευλωμένες και χαζές απόψεις προσπαθώντας να βρεις στήριξη για αυτά που λες. Και φυσικά επιστρέφονται αποτελέσματα μόνο από κάτι περιθωριακά μπλογκ που μόνο εσύ διαβάζεις.

Βάζω στοίχημα ότι βρίσκεις αποτελέσματα στην 5η σελίδα του google και κάτω που να συμφωνούν με τις απόψεις σου.

TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από TOPOL-M »

yandr έγραψε:
TOPOL-M έγραψε: Κανείς τελικά δεν μπορεί να αντισταθεί στην μέγγενη της Νέας τάξης και διεθνών απατεώνων


Περίεργο, γιατί τα Link που έβαλες (πρώτα για πρόωρες εκλογές που δεν έγιναν και μετά για την Ιρλανδία που είχε το ΟΧΙ - αλλά Μεταξάς- στην ΕΕ και το ΔΝΤ) άλλα έλεγαν.

Για μία ακόμη φορά, άλλαξε τις πηγές σου γιατί αυτές σε ξεφτυλίζουν συνεχώς.

Βέβαια καταλαβαίνω τι παθαίνεις. Δεν αναζητάς πηγές. Πατάς στο google τις πιο διαστρευλωμένες και χαζές απόψεις προσπαθώντας να βρεις στήριξη για αυτά που λες. Και φυσικά επιστρέφονται αποτελέσματα μόνο από κάτι περιθωριακά μπλογκ που μόνο εσύ διαβάζεις.

Βάζω στοίχημα ότι βρίσκεις αποτελέσματα στην 5η σελίδα του google και κάτω που να συμφωνούν με τις απόψεις σου.

Ευτυχώς που ξέρεις τι είναι τα Link. Τι είναι δηλαδή; Εγώ τα γράφω; Η μήπως εγώ εκβίασα για εκλογές και όχι ο δικός σου ο ΓΑΠ (α, ξέχασα, εσύ είσαι με την οικογένεια των δοσίλογων και την ντροπή της Κρήτης γιαυτό σβήνεις και ότι Αρνητικό για Την Ντόρα)

Τώρα θα αλλάξω τις πηγές μου. Περιμένω να μου υποδείξεις εσύ τις δικές σου επιτέλους. Θα είναι η Σαριζα, Το Ζαγόρι, ο Βίκος δεν ξέρω. Εχω μεγάλη αγωνία να μάθω τι διαβάζεις και Μας λες Τόσο καιρό Ότι δεν έχουμε πετρέλαια στο Αιγαίο και ότι όλα αυτά δεν έχουν αποδειχτεί!

Αλλά βέβαια καταλαβαίνω και ξέρω τι κάνεις όταν κατόπιν εορτής σε Κάνουν ρόμπα Οι εξελίξεις (βλ. Πετρέλαια, συνδιαχείριση, τσιπάκια, χρεωκοπία κτλ). Σβήνεις τις π... Ιές που έχεις γράψει πιο παλιά για να μην φαίνονται και να μην μπορεί κάποιος να τις παραθέσει.

Στην κουτοπονηριά και την ισχυρογνωμοσύνη έχεις πάρεις doctora σε παραδέχομαι.

Και μην βάζεις στοιχήματα γιατί μάλλον θα χάσεις και θα αρχίσεις πάλι το ράβε-ξήλωνε στο forum.

Τώρα αν οι Ιρλανδοί έκαναν κολοτούμπα ή υπέκυψαν δεν φταίω εγώ όπως λές ούτε τα "περιθωριακά" blog που ανέφερες. Αντίθετα περιθωριακοί είναι ο ΓΑΠ, Ο Πάγκαλος (ο αρχιπαραγωγικός), η Ντόρα και ο Καρατζαφέρης που μας έφεραν το μνημόνιο και τα συνεπακόλουθα δεινά του.

http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=227284

...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από yandr »

TOPOL-M έγραψε:Ευτυχώς που ξέρεις τι είναι τα Link. Τι είναι δηλαδή; Εγώ τα γράφω;


Μάλιστα. Δηλαδή βάζεις ένα link και τονίζεις το περιεχόμενό του βρίζοντας όλους τους υπόλοιπους και μετά έρχεσαι και λες δεν το έγραψα εγώ το περιεχόμενο.

Μεγαλύτερος κολοτούμπας και από τον Γεωργίου δηλαδή.

TOPOL-M έγραψε:Εχω μεγάλη αγωνία να μάθω τι διαβάζεις και Μας λες Τόσο καιρό Ότι δεν έχουμε πετρέλαια στο Αιγαίο και ότι όλα αυτά δεν έχουν αποδειχτεί!


Και εξακολουθούν να μην έχουν αποδειχθεί.

TOPOL-M έγραψε:κατόπιν εορτής σε Κάνουν ρόμπα Οι εξελίξεις (βλ. Πετρέλαια, συνδιαχείριση, τσιπάκια, χρεωκοπία κτλ)...


Σε όλα όσα ανέφερες ό, τι έχω πει είναι 100% μέσα, σε αντίθεση με εσένα που διακρίνεσαι στην παράθεση ηλίθιων site που μετά (αφού διαψευστούν) αναγκάζεσαι να λες "δεν το έγραψα εγώ".

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από yandr »

TOPOL-M έγραψε:Αντίθετα περιθωριακοί είναι ο ΓΑΠ, Ο Πάγκαλος (ο αρχιπαραγωγικός), η Ντόρα και ο Καρατζαφέρης που μας έφεραν το μνημόνιο και τα συνεπακόλουθα δεινά του. http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=227284


Την εναλλακτική λύση δεν μας είπες για να ξεστραβωθούμε.

Βέβαια από λάτρεις σκληρών δικτατορικών καθεστώτων (πχ Κίνα) δεν περιμένω και πολλά πράγματα.

Δωρεάν sweat-shops σε κάθε γειτονιά είναι η λύση σου.

TOPOL-M

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από TOPOL-M »

yandr:Και εξακολουθούν να μην έχουν αποδειχθεί.

Καλά έχεις δίκιο... Τι άλλο να σου πω;
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από Su-35 »

Ανοίγει ο δρόμος για την επιμήκυνση του ελληνικού χρέους

Του Νεκτάριου Β. Νώτη

Το πακέτο βοήθειας προς την Ιρλανδία ανοίγει το δρόμο για την επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής του δανείου, που έχει λάβει η χώρα μας. Μετά τη συμφωνία για το δάνειο προς την Ιρλανδία, διάρκειας 7,5 ετών, με δυνατότητα παράτασης έως τα 11 χρόνια, ανοίγει ο δρόμος και για τη χώρα μας, ώστε να αποπληρώσει το δικό της δάνειο σε περισσότερα χρόνια.

Πηγές του υπουργείου Οικονομικών δήλωσαν στο Capital.gr ότι Ο "κύβος Ερρίφθη" για επιμήκυνση στα 11 χρόνια, δηλαδή για επιπλέον έξι, με το ίδιο επιτόκιο, προσέθεσαν όμως ότι μένει να συμφωνηθούν οι περαιτέρω όροι εφαρμογής του μνημονίου.

Οι ιδιες πηγές δήλωσαν ότι η εξέλιξη αυτή δεν ήταν αίτημα της ελληνικής πλευράς, αλλά προέκυψε από τη συζήτηση για τη βοήθεια προς την Ιρλανδία και την ανάγκη να εναρμονιστεί ο χρόνος αποπληρωμής του δανείου της Ελλάδας με αυτόν της Ιρλανδίας. Βέβαια, αυτή η απόφαση πρέπει να εγκριθεί από τα κοινοβούλια όλων των χωρών-μελών.

Το Capital.gr επικοινώνησε με πηγές του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου, οι οποίες σχολίαζαν ότι ο επικεφαλής του οργανισμού έχει τεθεί εδώ και καιρό υπέρ αυτού του ενδεχομένου και θα κινηθούν ανάλογα με το τι θα αποφασίσει η ευρωπαϊκή πλευρά. Δήλωσαν ακόμα ότι ο χρόνος αποπληρωμής μπορεί πλέον να επεκταθεί έως και τα δέκα χρόνια, δηλαδή έως και το 2020.

Capital

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από Signaller »

ΟΙ πασοκικές εφημερίδες πανηγυρίζουν Εικόνα
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από Nassos »

Κατά τα άλλα δεν πάμε για επιμήκυνση κύριε Παπακωνσταντίνου ε

Signaller έγραψε:Οι πασοκικές εφημερίδες πανηγυρίζουν Εικόνα


Λογικό, γιατί χωρίς την επιμήκυνση θα έκλειναν όπως το καθημερινό "ΒΗΜΑ".
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από Signaller »

Nassos έγραψε:Κατά τα άλλα δεν πάμε για επιμήκυνση κύριε Παπακωνσταντίνου ε
Μιλάμε,ο, τι λένε, σημαίνει ότι θα γίνει το αντίθετο. Δεν το έχω ξαναδεί αυτό
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από Nassos »

Το πιο ωραίο το είχα διαβάσει στο Antinews από έναν αναγνώστη και έλεγε (στο περίπου, δεν θυμάμαι ακριβώς) :

"Ρε παιδιά είπε ο ΓΑΠ ότι δεν θα πεινάσουμε; Μήπως ότι δεν πάμε για πόλεμο; ";Εικόνα
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Μνημόνιο και μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα

Δημοσίευση από Signaller »

Τελικά δεν έχει γίνει ακόμα η επιμήκυνση. Πρέπει, άκουσα, να ψηφιστεί από τα κοινοβούλια των χωρών ...
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης