Τζαμί στην Αθήνα;

Απάντηση

Συμφωνείτε και πιστεύετε στη δημιουργία τεμένους στην Αθήνα;

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Φεβ 19, 2017 11:33 pm

Ναι
38
26%
Οχι
110
74%
ΔΞ/ΔΑ
1
1%
 
Σύνολο ψήφων: 149

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από Signaller »

Χαχα. Μακάρι, αλλά χλωμό το κόβω... Εικόνα
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από Nassos »

Στη Σαουδική Αραβία και γενικά σε χώρες που ισχύει ο νόμος της Σαρίας ΔΕΝ επιτρέπονται αλλόθρησκοι ναοί. Εννοείται οποιεσδήποτε λειτουργίες γίνονται κρυφά.

Μη μου συγκρίνετε τώρα Σαουδική Αραβία με πχ Ιορδανία ή Συρία.
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από Signaller »

Nassos έγραψε:
Μη μου συγκρίνετε τώρα Σαουδική Αραβία με πχ Ιορδανία ή Συρία.
Είναι πιο χαλαροί στη Συρία ;
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
μνημονιο

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από μνημονιο »

nandy24 έγραψε: Συμφωνώ μαζί σου Singaller... Έχω ταξιδέψει αρκέτα στην Ασία και σε πολλά μουσουλμανικά κράτη. Όλα έχουν ορθόδοξες εκκλησίες, χώρους για ευραϊακες συναγωγές ακόμα ακόμα και ινδουιστικούς ναόυς και μάλιστα σε χώρες όπως το αφγανιστάν που έιναι από τους πιο φανατισμένους μουσουλμάνους. Υπάρχει όμως ελευθερία στο θρήσκευμα και το σέβονται...

Ξερεις φανταζομαι πως ειναι οι γυναικες στο αφγανισταν. Ξερεις οτι κακομεταχειριζονται. Ξερεις οτι ακομα λιθοβολουνται. Και ολα αυτα δεν τα αναφερει μεσα το κορανι. Γι αυτο αλλο τι λενε και αλλο τι κανουν

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από Nassos »

Signaller έγραψε:
Nassos έγραψε:
Μη μου συγκρίνετε τώρα Σαουδική Αραβία με πχ Ιορδανία ή Συρία.
Είναι πιο χαλαροί στη Συρία ;


Φυσικά και είναι.

http://en.Wikipedia.org/wiki/Syriac_Orthodox_Church
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από Signaller »

Γενικότερα στο Ισλάμ είναι κομματάκι πιο φανατικοί από εδώ. Πάντως πρέπει να πω ότι οι ευρωπαίοι ισλαμιστές (π. Χ Βοσνία, Αλβανία) δεν είναι έτσι. Άρα πιστεύω ότι έχει να κάνει και με την ιδιοσυγκρασία του λαού

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
nandy24
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 8:15 pm
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από nandy24 »

μνημονιο έγραψε:
nandy24 έγραψε: Συμφωνώ μαζί σου Singaller... Έχω ταξιδέψει αρκέτα στην Ασία και σε πολλά μουσουλμανικά κράτη. Όλα έχουν ορθόδοξες εκκλησίες, χώρους για ευραϊακες συναγωγές ακόμα ακόμα και ινδουιστικούς ναόυς και μάλιστα σε χώρες όπως το αφγανιστάν που έιναι από τους πιο φανατισμένους μουσουλμάνους. Υπάρχει όμως ελευθερία στο θρήσκευμα και το σέβονται...

Ξερεις φανταζομαι πως ειναι οι γυναικες στο αφγανισταν. Ξερεις οτι κακομεταχειριζονται. Ξερεις οτι ακομα λιθοβολουνται. Και ολα αυτα δεν τα αναφερει μεσα το κορανι. Γι αυτο αλλο τι λενε και αλλο τι κανουν

άμα δεν έχεις δει μην συγκρίνεις, δεν σου είπα το τι λένε αλλά τι είδα, έχω πάει Ιράν, Ουζμπεκιστάν, Αφγανιστάν, Καζακστάν, Κιργκιστάν και σε όλες αυτές τις χώρες υπάρχουν χώροι λατρείας πέραν του Ισλαμισμού. Μετά το 1991 έχουν ελευθερία στη θρησκεία, σε μουσουλαμική χώρα γεννήθηκα αλλά χριστιάνη βαφτίστικα σε ορθόδοξη εκκλησία. Οπότε είναι δυνατόν σε αυτές τις χώρες να δέχονται άλλους ναούς και εμείς δεν μπορούμε να δείχουμε ανθρωπιά σε αυτό?
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από Signaller »

nandy24 έγραψε:Οπότε είναι δυνατόν σε αυτές τις χώρες να δέχονται άλλους ναούς και εμείς δεν μπορούμε να δείχουμε ανθρωπιά σε αυτό;
Δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς στο ότι πρέπει να υπάρξει τέμενος στην Αθήνα κάπου
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
nandy24
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 8:15 pm
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από nandy24 »

Και ας μην έιναι μέσα στη Αθήνα, ας είναι στα περίχωρα κάπου... Και στην τελική καλητερο έλεγχο θα έχεις πως προς τους μουσουλμάνους και τους λαθρομετανάστες.
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από Signaller »

nandy24 έγραψε:Και ας μην έιναι μέσα στη Αθήνα, ας είναι στα περίχωρα κάπου... Και στην τελική καλητερο έλεγχο θα έχεις πως προς τους μουσουλμάνους και τους λαθρομετανάστες.
Υπήρχαν σκέψεις κάποτε να γίνει κάπου έξω από την Αθήνα κοντά στο αεροδρόμιο, αλλά το πρόβλημα ήταν ότι θα δέσποζε όπως θα έφτανες στο Ελ. Βενιζέλος Εικόνα ...
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
μνημονιο

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από μνημονιο »

nandy24 ; Απαντησε μου σε παρακαλω μπορει χριστιανος να παει στην αγια σοφια να αναψει ενα κερι;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από yandr »

μνημονιο έγραψε:nandy24 ; Απαντησε μου σε παρακαλω μπορει χριστιανος να παει στην αγια σοφια να αναψει ενα κερι;
Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο;
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από Signaller »

Δεν μπορεί στην Αγιά Σοφιά, αλλά μπορεί να πάει π. Χ. Στον Άγιο Γεώργιο
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
nandy24
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 8:15 pm
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από nandy24 »

Δυστηχώς στη Αγιά Σοφιά δεν μπορεί! Χρησιμοποιήτε πλέων ως αρχαιολογικός χώρος πάρα ως χώρος λατρείας. Τουλάχιστον έτσι ήταν την τελευαταία φορά που ήμουν Κωσταντινούπολη το 2008.
μνημονιο

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από μνημονιο »

Εγω και ο καθε ελληνας θελει στην αγια σοφια. Και το λεω αυτο γιατι διαβασα οτι τωρα στο κουρμπαν μπαιραμ ο προεδρος του τουρκικου κομματος δινει αδεια να κανουν την προσευχη τους για τη γιορτη των θυσιων στην αγια σοφια. Τουλαχιστο μελη του κομματος του. Οποτε ας αφησουμε το τι Ειδε η ναντυ24 και ερθουμε ς αυτο που ποναει εμας.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης