Τζαμί στην Αθήνα;

Απάντηση

Συμφωνείτε και πιστεύετε στη δημιουργία τεμένους στην Αθήνα;

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Φεβ 19, 2017 11:33 pm

Ναι
38
26%
Οχι
110
74%
ΔΞ/ΔΑ
1
1%
 
Σύνολο ψήφων: 149

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από Signaller »

Και το μετόχι να είναι στο Κολωνάκι Εικόνα
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από yandr »

Επομένως η λύση ποια είναι για τα θρησκευτικά καθήκοντα των νόμιμων μεταναστών;

Νομίζω ότι - είτε μας αρέσει, είτε όχι - έχουν βρει έναν πάρα πολύ έξυπνο τρόπο διαμαρτυρίας για την έλλειψη τζαμιών.
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από TOPOL-M »

Λύση πρέπει να υπάρξει μόνο για τα θρησκευτικά καθήκοντα των ΝΟΜΙΜΩΝ μεταναστών.

Πόσοι από αυτούς που μαζεύτηκαν σήμερα στις πλατείες και τα προπύλαια Ήταν όμως νόμιμοι;

αιας
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 7:09 pm
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από αιας »

Η οποια δημοσια συγκεντρωση, απο τον οποιδηποτε, οταν καταλαμβανει δημοσιο χωρο, με τις συνεπειες του, οφειλει να εχει γνωστοποιηθει πρωτα στα οργανα δημοσιας ταξης /αρχες (δημοτικες, κρατικες) ... Λυση για τα θρησκευτικα καθηκοντα απο το κρατος δεν υπαρχει υποχρεωση, περα απο την ελευθερια δηλωσης/εκφρασης θρησκευτικης αντιληψης... Οποιος θελει να καλυψει τις ιδιαιτερης πνευματικης του αναγκης, το φροντιζει... Με το ιδιο σκεπτικο, σε ελαστικη μορφη, να μαζευτουμε οσοι πιστευουμε οτι οι ξανθιες ευρωπαιες ειναι θεες, ο εκλεκτος λαος ειναι οι σουηδεζες και ο μεσσιας ηταν η μπριγκιτε νιλσεν... Και να μας παραχωρηθει εκταση για ανεγερση χωρου λατρειας διπλα στην ακροπολη... 1000 στρεμματων
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από yandr »

Ή εναλλακτικά, να κατεδαφίσουμε όλες τις εκκλησίες και τις συναγωγές για λόγους ισονομίας.
αιας
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 7:09 pm
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από αιας »

Η ισονομια, απαιτει ιση αποσταση απο ολες τις θρησκειες, συμφωνω.η διαφορα ειναι οτι ιδιως οι συγκεκριμενες, πρoυπηρχαν του κρατους και οι ιδιοκτησιες τους Και ακομα η πρωτη ηταν και 'επισημη' θρησκεια του κρατους δηλωμενη σε διαφορα με τις αναγνωρισμενες.

Σε λιγοτερο εναλακτικο σεναριο, απο τις ξανθιες, το κρατος θα επρεπε να βρει χωρο και για ευαγγελικους, μαρτυρες του ιεχωβα, ουνιτες, βουδιστες, δωδεκαθειστες... Κτλ

-αντιλαμβανομαστε γιαννη οτι συγκεκριμενες ελειψεις κρατικης υποστασης, που δημιουργησαν το προβλημα, οδηγουν και σε αυτες τις εκτρωματικες λυσεις...

-κολοβωμενη αντιληψη της πραγματικοτητας που απλα πεταν τα σκουπιδια κατω απο το χαλι, με ελπιδα οτι ο σπιτονοικοκυρης θα γερασει πολυ και δεν θα μπορει να το σηκωσει...

...
Άβαταρ μέλους
asimike
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 4:48 am
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από asimike »

Ντροπη κυριες κα κυριοι! Ντροπη ! Μονο αυτο εχω να πω!σημερα πραγματοποιηθηκε ισλαμικη προσευχη διπλα απο τον ανδριάντα του Γρηγοριου του Ε΄ στον χωρο των ΠΡΟΠΥΛΑΙΩΝ!που θα φτασει αυτος ο εξευτελισμος; Αλλα με αυτους που ψηφισαν μερικοι τωρα να κανουν τουμπεκι! Καλα να παθουμε...
ΕΛΛΑΣ
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από Signaller »

Δεν έχω καταλάβει τί μας τρόμαξε. Το ότι προσευχήθηκαν ή το ότι είδαμε πόσο πολλοί είναι ;
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
XristosK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 4:06 pm
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από XristosK »

Signaller έγραψε: Δεν έχω καταλάβει τί μας τρόμαξε. Το ότι προσευχήθηκαν ή το ότι είδαμε πόσο πολλοί είναι ;
Το δεύτερο. Και ακόμη περισσότερο το ότι δεν γίνεται τίποτα για να σταματήσει αυτή εισροή λαθρομεταναστών. Υποτίθεται μπήκε η frontex στα σύνορα... Αλλά το μόνο που κάνουν είναι να τους δίνουν χαρτιά και να τους προωθούν στη ενδοχώρα.
Kerveros

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από Kerveros »

Αυτή η εικόνα που είδα κι εμένα με τρόμαξε... Τόσοι πολλοί είναι τελικά! Τα σημεία των καιρών λέω εγώ... Αν πρέπει να χτιστεί τζαμί για να μην Προσεύχονται στο δρόμο, που σίγουρα δε μ'αρέσει αλλά απ'τη Στιγμή που βρίσκονται σ'αυτή τη χώρα πρέπει να υπάρχει ένας χώρος να προσεύχονται, τότε ν'αφήσουν να γίνεται λειτουργία και στην Αγ. Σοφία! Να είμαστε δίκαιοι...
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από Signaller »

XristosK έγραψε:
Signaller έγραψε: Δεν έχω καταλάβει τί μας τρόμαξε. Το ότι προσευχήθηκαν ή το ότι είδαμε πόσο πολλοί είναι ;
Το δεύτερο.
Συμφωνώ. Έχω την αίσθηση όμως ότι αρκετοί διαφωνούν και με το πρώτο. Κάτι που είναι λάθος
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
μνημονιο

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από μνημονιο »

13.000 ητανε; Βαλτους σε ενα μερος να προσευχονται να τους ελεγχεις κιολας. Και στειλε μηνυματα οτι οποιος πιαστει να προσευχεται δε διαμερισματα και αλλους χωρους αυτοματα απελαση
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από Signaller »

Π΄ρέπει να έχουν το δικό τους χώρο για να σκούν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα. Στοιχειώδεις κανόνες ανθρωπιάς το επιβάλλουν αυτό.

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
μνημονιο

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από μνημονιο »

Το ανταλλαγμα του τζαμιου να ειναι η αγια σοφια. Παρε - δωσε. Ετσι πρεπει. Μην παμε παλι χωρις να ζητησουμε αλλα μονο να δωσουμε.

nandy24
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 09, 2010 8:15 pm
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από nandy24 »

Συμφωνώ μαζί σου Singaller... Έχω ταξιδέψει αρκέτα στην Ασία και σε πολλά μουσουλμανικά κράτη. Όλα έχουν ορθόδοξες εκκλησίες, χώρους για ευραϊακες συναγωγές ακόμα ακόμα και ινδουιστικούς ναόυς και μάλιστα σε χώρες όπως το αφγανιστάν που έιναι από τους πιο φανατισμένους μουσουλμάνους. Υπάρχει όμως ελευθερία στο θρήσκευμα και το σέβονται...

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες