Τζαμί στην Αθήνα;

Απάντηση

Συμφωνείτε και πιστεύετε στη δημιουργία τεμένους στην Αθήνα;

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Φεβ 19, 2017 11:33 pm

Ναι
38
26%
Οχι
110
74%
ΔΞ/ΔΑ
1
1%
 
Σύνολο ψήφων: 149

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
TREYC

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από TREYC »

Τα τζαμια μας φερνουν στη μνηνμη τις φρικαλεοτητες που περνουσαμε επι της τουρκικης κατοχης, για 400 χρονια.
Δεν θελω τζαμι, δεν θελω να ερχονται καθημερινα στη μνημη μου οι φρικιαστικες στιγμες που ζουσαμε τοτε (οι προπαππουδες μας εννοω).
Αφου η Ελλαδα εχει δημοκρατια, ας το θεσουμε σε δημοψηφισμα. Εγω ψηφιζω οχι στο τζαμι. Μην ξεχνατε οτι σε αναλογο δημοψηφισμα στην Ελβετια ψηφισαν οχι στους μιναρεδες ηδη χτισμενου χωρου, χρησιμοποιουμενου ως τζαμιου. Και οι μιναρεδες καθαιρεθηκαν. Ψηφοφορια λοιπον!

A, και κατι ακομα να πω, αμα οι κατακτητες γερμανοι πιστευαν σε κανενα περιεργο θεο, και ειχαν χτισει τοτε στην Αθηνα ναο, δεν θα τον ειχαν γκρεμισει το 44 οι αντιστασιακες μας οργανωσεις; Δεν υπηρχε περιπτωση να τον αφηναν ορθιο. Τωρα, εμας, θα μας αρεσε να ζητουσαν οι γερμανοι να χτισουν τιποτα τετοιους ναους που θα μας εφερναν στη μνημη τις θηριωδιες τους; ...
Guest

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από Guest »

Οι Γερμανοι ειναι Χριστιανοι. Μηπως να γκρεμισουμε και τις εκκλησιες για να μη μας θυμηζουν τις θηριωδιες των γερμανων?
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από Giannis Ni »

yandr έγραψε:Με ένα ή δύο τζαμιά στο Σούνιο; Εσύ αν ήθελες να πας εκκλησία θα σε βόλευε;

Δηλαδή εσύ δεν βλέπεις ότι απλά δεν θα πήγαιναν και θα συνέχιζαν να διαμαρτύρονται και να προσεύχονται στο παράνομο τζαμί της περιοχής τους;



Γιάννη για παράδειγμα ανέφερα το Σούνιο, θα μπορούσε να ήταν κάθε περιοχή εκτός Αθήνας και οποιουδήποτε πολεοδομικού συγκροτήματος οικισμού, χωριού, κωμόπολης κτλ. Ούτε με ενδιαφέρει εαν τους βολεύει ή όχι. Κάνοντας, ένα τζαμί δεν μπορεί καμία ανθρωπιστική οργάνωση να μας κατηγορήσει κανένας διεθνής οργανισμός ανθρωπίνων δικαιωμάτων και καλυπτόμαστε μια χαρά νομικά. Το πως θα πηγαίνουν ας βρουν τρόπο. Δεν με ενδιαφέρει πάντως το ανθρωπιστικό δράμα τους.
Για το πως θα πηγαίνουν θα υπάρχει πρόνοια από την πολιτεία και την έννομο τάξις. Ας ποτποθετηθούν αστικά λεωφορεία και ας φακελώνονται και οσοι πηγαίνουν. Με σπάρο δυό τριγώνια. Και έτσι θα τους μάθει και η ΕΛ. ΑΣ. Ποιοί είναι οι νόμιμοι, ποιοί οι καταζητούμενοι κτλ κτλ. Οσο για τα παράνομα τζαμιά αυτομάτως με την εύρεση τους θα κλείνουν.
...
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από Giannis Ni »

TREYC έγραψε:Τα τζαμια μας φερνουν στη μνηνμη τις φρικαλεοτητες που περνουσαμε επι της τουρκικης κατοχης, για 400 χρονια.
Δεν θελω τζαμι, δεν θελω να ερχονται καθημερινα στη μνημη μου οι φρικιαστικες στιγμες που ζουσαμε τοτε (οι προπαππουδες μας εννοω).
Αφου η Ελλαδα εχει δημοκρατια, ας το θεσουμε σε δημοψηφισμα. Εγω ψηφιζω οχι στο τζαμι. Μην ξεχνατε οτι σε αναλογο δημοψηφισμα στην Ελβετια ψηφισαν οχι στους μιναρεδες ηδη χτισμενου χωρου, χρησιμοποιουμενου ως τζαμιου. Και οι μιναρεδες καθαιρεθηκαν. Ψηφοφορια λοιπον!

A, και κατι ακομα να πω, αμα οι κατακτητες γερμανοι πιστευαν σε κανενα περιεργο θεο, και ειχαν χτισει τοτε στην Αθηνα ναο, δεν θα τον ειχαν γκρεμισει το 44 οι αντιστασιακες μας οργανωσεις; Δεν υπηρχε περιπτωση να τον αφηναν ορθιο. Τωρα, εμας, θα μας αρεσε να ζητουσαν οι γερμανοι να χτισουν τιποτα τετοιους ναους που θα μας εφερναν στη μνημη τις θηριωδιες τους; ...


Έχεις δίκιο φίλε να γίνει δημοψίφισμα. Δημοκρατία έχουμε.
Αλλά σου λεω κάνοντας ένα ή δύο τζαμιά κλείνουμε όλα τα παράνομα και αυτούς που τα ελέγχουν.
Είναι καλύτερα. Και δεν μπορεί και κανένας μα κανένας διεθνής οργανισμός να μας κατηγορήσει όπως τώρα που θεωρητικά δεν έχουν.
...
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από dn24 »

Giannis Ni έγραψε:

Έχεις δίκιο φίλε να γίνει δημοψίφισμα. Δημοκρατία έχουμε.
Αλλά σου λεω κάνοντας ένα ή δύο τζαμιά κλείνουμε όλα τα παράνομα και αυτούς που τα ελέγχουν.
Είναι καλύτερα. Και δεν μπορεί και κανένας μα κανένας διεθνής οργανισμός να μας κατηγορήσει όπως τώρα που θεωρητικά δεν έχουν.
...


σωστος. Ας γινει δημοψηφισμα, ωστε να δωσει κ ο λαος την γνωμη του. Δηλαδη τωρα ειναι καλυτερα που υπαρχουν παρανομα τζαμια, με ιμαμηδες που ουτε καν γνωριζουμε ποιοι ειναι, εαν παρακινουν για τρομοκρατικες πραξεις, και ενοχλουν κ την παρουσια τους κ τους πολιτες του κεντρου; Κατω απο πολυκατοικιες πανε νοικιαζουν, κ προσευχονται. Ισως να ηταν αυτη κ η πολυκατοικια που ειναι ενοικος ο καθενας μας. Ας γινει εκτος αστικης περιοχης.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από Signaller »

Giannis Ni έγραψε:Έχεις δίκιο φίλε να γίνει δημοψίφισμα. Δημοκρατία έχουμε.
...
Κάποια θέματα δεν άπτονται της δημοκρατίας
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Ιω

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από Ιω »

"Και δεν μπορεί και κανένας μα κανένας διεθνής οργανισμός να μας κατηγορήσει όπως τώρα που θεωρητικά δεν έχουν  (τζαμιά) ... "

δηλαδη οι δικες τους χωρες που τις κατηγορουν οι διεθνεις οργανισμοι επειδη δεν εχουν εκκλησιες ή βουδδιστικους ναους, ειδες να παθαινουν τιποτα; Εχει παθει τιποτε η σαουδικη αραβια, ας πουμε; Μηπως σταματησαν να αγοραζουν το πετρελαιο της και δεν το ξερω; Μηπως φτωχυνε και δεν το ειπαν στις ειδησεις;
τιποτε δεν παθαινεις αν πας κοντρα στος διεθνεις οργανισμους.
και στο κατω κατω ειμαι ελληνιδα και δεν δεχομαι οι διεθνεις οργανισμοι να κανουν κουμαντο στη φτωχη πλην τιμια χωρα μου.
εγω δεν θελω να χτιστει κανενα τζαμι για δυο λογους. Διοτι τα τζαμια μου θυμιζουν την τουρκικη κατοχη (το εγραψε και αλλος φιλος παραπανω προχθες) και διοτι δεν πειθομαι με το επιχειρημα οτι εμεις ειμαστε ντε και καλα "ανωτερη φυλη", αρα θα φερθουμε ανωτερα απο ο, τι εκεινοι που στις χωρες τους δεν επιτρεπουν αλλοθρησκους ναους.

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από Signaller »

Τίθεται όμως το ερώτημα. Επιτρέπεται μια χώρα να μην έχει κανένα τζαμί ; Μήπως είναι υποχρεωμένη από τις διεθνείς συνθήκες για τα ανθρώπινα δικαιώματα να έχει ;

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Signaller έγραψε:
Giannis Ni έγραψε:Έχεις δίκιο φίλε να γίνει δημοψίφισμα. Δημοκρατία έχουμε.
...
Κάποια θέματα δεν άπτονται της δημοκρατίας


Αρα δεν έχουμε δημοκρατία. Αυτό βέβαια είναι γεγονός καθώς όταν έχουμε κυβερνήσεις με μεγάλη πληοψηφία ανω των 155 βουλετών δλδ και 151 να έχουν κάνουν οτι θέλουν και περνάν και αυτά που θέλουν. Και μην διανοηθεί κανένας να μου πει μα ο λαός τους ψήφισε. Ο λαός δεν ψήφισε μνημόνιο ο λαός ψήφισε λεφτά υπάρχουν γιατί τόσα ήξερα και τόσα έκανε. Και η ημιμάθεια έιναι χειρρότερη της αμάθειας. Αυτοί και όλοι οσοι πέρασαν άλλα λένε πριν τις εκλογές και άλλα κάνουν. Ο λαός αλλά ψηφίζει και άλλα γίνονται. Θα μου πείτε να μάθαιναν. Αλλά τους εξαπατάνε και αυτά δεν συνάδουν με την δημοκρατία, την ειλικρίνεια και την διαφάνεια.
12θεϊστής

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Γίαννη περιμένουμε από τους δημοσιογράφους να μας μάθουν την αλήθεια.

Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Ιω έγραψε:"Και δεν μπορεί και κανένας μα κανένας διεθνής οργανισμός να μας κατηγορήσει όπως τώρα που θεωρητικά δεν έχουν  (τζαμιά) ... "

δηλαδη οι δικες τους χωρες που τις κατηγορουν οι διεθνεις οργανισμοι επειδη δεν εχουν εκκλησιες ή βουδδιστικους ναους, ειδες να παθαινουν τιποτα; Εχει παθει τιποτε η σαουδικη αραβια, ας πουμε; Μηπως σταματησαν να αγοραζουν το πετρελαιο της και δεν το ξερω; Μηπως φτωχυνε και δεν το ειπαν στις ειδησεις;
τιποτε δεν παθαινεις αν πας κοντρα στος διεθνεις οργανισμους.
και στο κατω κατω ειμαι ελληνιδα και δεν δεχομαι οι διεθνεις οργανισμοι να κανουν κουμαντο στη φτωχη πλην τιμια χωρα μου.
εγω δεν θελω να χτιστει κανενα τζαμι για δυο λογους. Διοτι τα τζαμια μου θυμιζουν την τουρκικη κατοχη (το εγραψε και αλλος φιλος παραπανω προχθες) και διοτι δεν πειθομαι με το επιχειρημα οτι εμεις ειμαστε ντε και καλα "ανωτερη φυλη", αρα θα φερθουμε ανωτερα απο ο, τι εκεινοι που στις χωρες τους δεν επιτρεπουν αλλοθρησκους ναους.


Μην κρίνεις με έχοντας ως γνώμονα τι γίνεται σε αυτές τι χώρες. Δες και τα πλεονεκτήματα αν κάνεις ένα τζαμί όταν θα κλείσεις τα εκατοντάδες παράνομα. Ρε παιδιά ένα τζαμί θα γίνει και το είπα να γίνει εκτός οικιστικού ιστού. Οσο για το εαν παθαίνεις κάτι εαν πας κόντρα στους διεθνείς οργανισμούς ναι προφανώς και παθαίνεις. Υπάρχουν κυρώσεις που ενδεχομένως να είναι και χειρρότερες από τα γνωστά πρόστιμα. Ευκαιρία ψάχνουν και μας την έχουν στημμένη για το κάθε θέμα. Γιατί να τους δίνουμε λαβή; Μην κρίνεις με βάσει την Σαουδική Αραβία. Δεν είμαστε στην Μέση Ανατολή ούτε έχουμε την δύναμη αυτής της χώρας. Να σου πω ενα απλό παράδειγμα: Για τον λινγήτη στα ατμοηλεκρτικά εργοστάσια ξέρεις τι πρόστιμα μας επιβάλονται καθημερινά από τους διεθνείς οργανισμούς; Και είναι ένα απλό παράδειγμα. Σκέψου όλοι αυτοί οι μουσουλμάνοι να εξεγερθούν που θα κάνουν κάποια στιμγή με πρόφαση το τζαμί και τότε η κατάσταση θα είναι πολύ χειρρότερη από τα Δεκεμβριανά και τις οικονομικές και κοινωνικές ζημιές που είχαμε. Δεν είναι λοιπόν μόνον οι διεθνείς οργανισμοί. Και θα σου πω και το άλλο. Είδες τώρα που η Τουρκία κάνει τον καμπόσο στις ΗΠΑ. Τις είδες τις κυρώσεις; Απαγορεύσεις σε πώληση οπλικών συστημάτων. Θα μου πεις δεν είναι το ίδιο αλλά ας μην κάνουμε την ζωή μας δύσκολη μη εφαρμόζοντας το δίκαιο.
Σκέψου την ζημιά που έχεις τώρα με ενα σωρό παράνομα τζαμία και τα οφέλη που θα είχες από ένα και μοναδικό τζαμί ελεγχόμενο!
...
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από Giannis Ni »

12θεϊστής έγραψε:Γίαννη περιμένουμε από τους δημοσιογράφους να μας μάθουν την αλήθεια.


Σίγουρα στην δημοσιογραφική κοινότητα υπάρχουν πολλοί "κακοί" δημοσιογράφοι. Αν θέλεις να μιλήσω για τον χώρο μου και εκεί η κατάσταση είναι ίδια. Υπάρχουν, άτομα που εξαρτώνται από συμφέροντα και είναι ιδιοτελείς και υπάρχουν και άτομα που κάνουν αυτό που τους αρέσει και είναι τίμιοι και ειλικρινείς με τους αναγνώστες. Αν έχεις κάποιο παράπονο που αφορά είτε έμενα είτε τον εργασιακό μου χώρο αν θέλεις να μου το αναφέρεις και να το κουβεντιάσουμε.
...
12θεϊστής

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από 12θεϊστής »

Giannis Ni έγραψε:
12θεϊστής έγραψε: Γίαννη περιμένουμε από τους δημοσιογράφους να μας μάθουν την αλήθεια.


Σίγουρα στην δημοσιογραφική κοινότητα υπάρχουν πολλοί "κακοί" δημοσιογράφοι. Αν θέλεις να μιλήσω για τον χώρο μου και εκεί η κατάσταση είναι ίδια. Υπάρχουν, άτομα που εξαρτώνται από συμφέροντα και είναι ιδιοτελείς και υπάρχουν και άτομα που κάνουν αυτό που τους αρέσει και είναι τίμιοι και ειλικρινείς με τους αναγνώστες. Αν έχεις κάποιο παράπονο που αφορά είτε έμενα είτε τον εργασιακό μου χώρο αν θέλεις να μου το αναφέρεις και να το κουβεντιάσουμε.
...
Προσωπικά για σένα κανένα παράπονο. Αλίμονο, Δεν θα έκανα ποτέ προσωπική κριτική σε κανέναν. Για το συνάφι σου όμως άστα να πάνε. Εκεί που πάντα γελάω είναι με κάτι δημοσιογράφους που στο γυαλί καταγγέλουν και μόλις σβήσει η κάμερα πάνε να πληρωθούν. Και μην με ρωτήσετε ποιοι είναι. Από την στιγμή που κάποιος βγαίνει σε σταθμό πανελλαδικής εμβέλειας καταλαβαίνουμε τι συμβιβασμούς έχει κάνει. Το ίδιο και με τους δημοσιγράφους του ημερίσιου και περιοδικού τύπου. Αυτά να βγείς και να πεις και να αφήσετε τους πολιτικούς. Εκεί σε θέλω.

Και για πω και κάτι για την προσευχή των μουσουλμάνων που έγινε στο κέντρο, υπήρξαν Έλληνες Αντιστασιακοί που την ώρα της προσευχής είχαν βάλει διαπασών Βασίλη Καρρά... Γυρισεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε (στην πατρίδα σου ρεεεεε). Χαχαχα

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από Signaller »

Giannis Ni έγραψε: Αρα δεν έχουμε δημοκρατία. Αυτό βέβαια είναι γεγονός καθώς όταν έχουμε κυβερνήσεις με μεγάλη πληοψηφία ανω των 155 βουλετών δλδ και 151 να έχουν κάνουν οτι θέλουν και περνάν και αυτά που θέλουν. Και μην διανοηθεί κανένας να μου πει μα ο λαός τους ψήφισε. Ο λαός δεν ψήφισε μνημόνιο ο λαός ψήφισε λεφτά υπάρχουν γιατί τόσα ήξερα και τόσα έκανε. Και η ημιμάθεια έιναι χειρρότερη της αμάθειας. Αυτοί και όλοι οσοι πέρασαν άλλα λένε πριν τις εκλογές και άλλα κάνουν. Ο λαός αλλά ψηφίζει και άλλα γίνονται. Θα μου πείτε να μάθαιναν. Αλλά τους εξαπατάνε και αυτά δεν συνάδουν με την δημοκρατία, την ειλικρίνεια και την διαφάνεια.
Συμφωνώ με αυτά που λες, απλά εννοούσα άλλο πράγμα με το σχόλιό μου. Εννοούσα ότι πολλές φορές κάποια πράγματα δεν είναι θέμα δημοκρατίας. Δηλαδή, αν αύριο ψηφίσει ο λαός π. Χ. Όσοι είναι κοκκινομάλληδες να μην καταλαμβάνουν δημόσια αξιώματα, θα πει ότι πρέπει να ισχύσει ;(κουφό παράδειγμα, αλλά ελπίζω να έκανα σαφές το point μου)

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Τζαμί στην Αθήνα;

Δημοσίευση από Giannis Ni »

12θεϊστής έγραψε:Και για πω και κάτι για την προσευχή των μουσουλμάνων που έγινε στο κέντρο, υπήρξαν Έλληνες Αντιστασιακοί που την ώρα της προσευχής είχαν βάλει διαπασών Βασίλη Καρρά... Γυρισεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε (στην πατρίδα σου ρεεεεε). Χαχαχα



Εικόνα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης