Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Στέλιος Ριζ

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Στέλιος Ριζ »

Τι περιλαμβάνει όμως η ειδικότητα : οδηγος οχηματος α-τ οπλων
ταμ-

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ταμ- »

Υπάρχει ή υπήρχε ειδικότητα στα αλεξίπτωτα που να κάνεις περισσότερες πτώσεις από τους άλλους;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

ταμ- έγραψε:Υπάρχει ή υπήρχε ειδικότητα στα αλεξίπτωτα που να κάνεις περισσότερες πτώσεις από τους άλλους;


Όχι.

michaliskou
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Δεκ 15, 2014 11:55 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από michaliskou »

Φιλε μου πριν ακριβως ενα χρονο στο 521 ημουνα τετοια ειδικοτητα δεν ειχαμε. Οποτε θ σε γελασω
ταμ

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ταμ »

D.Y.K έγραψε:
ταμ- έγραψε:Υπάρχει ή υπήρχε ειδικότητα στα αλεξίπτωτα που να κάνεις περισσότερες πτώσεις από τους άλλους;


Όχι.



μια ανιχνευτης; Νομιζω η στα αλεξιπτωτα η στην τενεφ Πρεπει να ηταν
Άβαταρ μέλους
Laskaris
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2015 1:03 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Laskaris »

Στέλιος Ριζ έγραψε: Τι περιλαμβάνει όμως η ειδικότητα : οδηγος οχηματος α-τ οπλων
Καλησπερα Η ειδικοτητα αυτη φιλε αφορα την οδηγηση οχήματος επι του οποιου φερεται αντιαρματικο οπλο, π. χ. στην 35 οδηγουσαν μιλανοφορο τζιπακι. Επιπλεον οδηγουσαν και σταγερ. Το τι κανεις εξαρταται απο τον υπευθυνο της ειδικότητας. Σε εμας ηθελε να γνωρίζουν πληρως και το όπλο οπότε εκαναν και ειδικότητα χειριστής Α-Τ.
Riz_Stelios
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 01, 2016 8:22 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Riz_Stelios »

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Ξέρεις μήπως αν θα πάω κάπου αλλού για την ειδικότητα; Μετά η πριν τη βασική εκπαίδευση?
Άβαταρ μέλους
Laskaris
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2015 1:03 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Laskaris »

Φιλε δεν γνωριζω τι συμβαινει με την μοναδα σου οποτε δεν μπορω να σου απαντησω. Τωρα σχετικα με τι χάνεις στην εκπαίδευση θα σου πώ μόνο ότι στην μονάδα μου πολλές φορές οι οδηγοί (και οδηγοί Α-Τ) έχαναν κάποια πραγματα από εκπαίδευση-ασκησείς γιατί έβγαιναν κίνηση με το σταγιέρ π. χ. οι περισσότεροι δεν εκαναν πενηντάρα γιατί έπρεπε να οδηγήσουν τα στάγιερ ή έχαναν πρωινή γυμναστική-εκπαίδευση αλλά και καψώνι. Καλή συνέχεια να έχεις στην θητεία σου κομάντο.
Μάριος

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Μάριος »

Καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές, Αν και μου λύθηκαν αρκετές απορίες διαβάζοντας τα παραπάνω εξακολουθώ να έχω κάποιες. Παρουσιάστηκα Μεσολόγγι τον Νοέμβριο και τώρα γνωρίζω πως θα είμαι 35ΜΚ. Πήρα ειδικότητα ΔΙΑΒΙΒΑΣΤΗΣ-ΟΔΗΓΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ωστόσο δεν παρουσιάζομαι Σπάρτη αλλά Αυλώνα (πιθανά για να φύγω από εκεί για Κύπρο; ). Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό για την μονάδα και την ειδικοτητά μου; Θα ήθελα να περάσω τα ΠΕΝ κανονικά. Θα πάρω ειδικότητα Καταδρομέας ή είμαι απλά υποστηρικτική δύναμη; Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Καλή θητεία σε όλους !

kris96

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από kris96 »

Καλησπερα, πηρα ειδικοτητα πολυβολητη. Γνωριζει κανεις να μου πει το αντικειμενο με το οποιο θα αχοληθω στην εκπαιδευση;
Άβαταρ μέλους
Vasss
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 04, 2011 4:47 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Vasss »

Καλημέρα.
Αρχικά θα περάσεις Τ/ΠΕΝ όπως και όλοι οι υπόλοιποι. Έπειτα θα χρεωθείς το πολυβόλο MAG, και θα εκπαιδευτείς πάνω σε αυτό.

Στις ένοπλες υπηρεσίες δεν είμαι σίγουρος τι θα γίνεται. Είναι θέμα λοχαγού και διοικητή. Μπορεί να τις εκτελείς με το MAG, ή μπορεί να παίρνεις το M16 κάποιου άλλου...

μιχαλης

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από μιχαλης »

Μηπως ξερεις να μου πεις αν μπορω να γυρισω ειδικες ; Περασα τα αθληματα πρωτος και την επομενη μερα δηλωσα να φυγω. Το μετανιωσα και θελω να παω πισω μπορω ;
JimA

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από JimA »

Γεια παιδια. Πηρα ειδικοτητα ηλεκτροτεχνιτης τροχοφορων. Πηγα β μοιρα ναουσα. Πητε μου σας παρακαλω οτι μπορω να αλλαξω την ειδικοτητα.
Γιαννης Π. Φ.

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Γιαννης Π. Φ. »

Γεια σας,

Πειρα το φυλλο πορειας χτες και με στελνουν στην 6 ΕΤΕΘ ΡΟΔΟΥ με ειδικοτητα μαγειρα. Εγω ειχα διλωσει ειδικες δυναμεις, αμφιβιος στη Ροδο ηταν η τελευταια μου επιλογη μετα απο αλεξιπτοτα που δεν με πηραν. Μαγειρας δεν εχω κανει ποτε και δεν θελω να κανω, απο κουζινα ειμαι ασχετος. Απ' την αλλη ειμαι πολυ αθλητικος και ηθελα πολυ να ζησω την εμπειρια του στρατου μετα ολα του. Πειτε μου σας παρακαλω τι μπορω να κανω για να αλλαξω ειδηκοτητα γιατι εχω ξενερωσει παρα πολυ.

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Γιαννης.

Άβαταρ μέλους
miketr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Σεπ 11, 2019 8:08 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από miketr »

Καλησπέρα σε όλους. Παρουσιάζομαι στη μονάδα μου σε λίγες μέρες και έχω ειδικότητα χειριστή α-τ μεσαίου βεληνεκούς. Γενικά μου ακούγεται ενδιαφέρουσα ειδικότητα απλά έχω μερικές απορίες. Στις πορείες, στη 50αρα κλπ θα χρειαστεί εκτός από εξάρτηση, όπλο να κουβαλάω επίσης και το αντιαρματικό; Υπάρχει πρόβλημα που είμαι αριστερόχειρας στο χειρισμό του όπλου; Πέρα από την εκμάθηση του όπλου θα κάνω και τίποτα διαφορετικό από τους υπόλοιπους φαντάρους που θα χουν ειδικότητα όπως τουφεκιοφόρος, οδηγος κλπ; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες