Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ziaba
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2014 4:30 pm
Τοποθεσία: Παντού
Επάγγελμα: Βοηθός χειριστή πριονοκορδέλας
Επικοινωνία:

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ziaba »

michaliskou έγραψε:Καλησπερα παιδια. Ειμαι 22 χρονων φοιτητης και σκεφτομαι καλως εχοντων των πραγματων στον σεπτεμβριο να παρουσιαστω και εγω λογικα στ κεεδ εφοσον εχω δηλωσει ειδικες δυναμεις με την προοπτικη να παω πεζοναυτης... Εδω και δυο χρονια ασχολιομουν εντατικα με το muay thai πλεον λογο δυσκολου προγραμματος σχολης εχω αρκεστει στο γυμναστηριο στο οποιο σιγουρα θα πηγαινω μεχρι και τον ιουνιο μηνα. Απο εκει και περα το καλοκαιρι σκεφτομαι να επικεντρωθω σε τρεξιμο μεγαλης διαρκειας χωρις διαλλυματικες ασκησεις η πολυ δυνατη ενταση καμψεις ελξεις κοιλιακους. Ειμαι 1.85 και 80-82 κιλα... Πιστευετε οτι μεχρι την ωρα της καταταξης θα ειμαι ενταξει για να τα βγαλω περα; Να προσθεσω πως ακομα δεν εχω δοκιμασει ελξεις γιατι προτιμω μια και καλη να τα δωσω ολα το καλοκαιρι. Σας ευχαριστω πολυ.


Σιγα μονο 4 ελξεις χρειαζονται για ΕΔ εσυ ετσι οπως περιγραφεις τον εαυτο σου (στα ιδια κυβικα με μενα εισαι) τις 15 με 20 πρεπει να κανεις για πλακα χωρις προπονηση.

Πολίτης !!!336 !!!
τολης

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από τολης »

Παιδια ηθελα να σας ρωτησω κατι. Διοτι σκοπευω με τις πανελληνιες να μπω στο στρατο και στις ειδικες δυναμεις θαθελα να σας ρωτησω για προετοιμασια τι ειναι πιο καλο απο αθληματα; Π. χ. παγκρατιο , στοιβος crossfit η τι?
αποστολης

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από αποστολης »

Τολη το crossift οτι καλυτερο αλλα αμα το θες μονο γ ειδικες δυναμεις τρεξιμο καμψεις ελξεις κοιλιακοι και βηθισεις ειναι υπερ αρκετα!
τολης

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από τολης »

Ευχαριστω πολυ.
Παύλος

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Παύλος »

Καλησπέρα ετοιμάζομαι το καλοκαίρι να μπω (έφεδρος αξιωματικός στις ειδικές δυνάμεις) και εγώ...5 μήνες μου έμειναν και έχω ξεκινήσει προαιτημασία... Πιράζει που εκτός απο τις 3 αερόβιες την εβδομάδα κάνω και γυμναστήριο άλλες τρείς;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από dn24 »

Παύλος έγραψε:Καλησπέρα ετοιμάζομαι το καλοκαίρι να μπω (έφεδρος αξιωματικός στις ειδικές δυνάμεις) και εγώ...5 μήνες μου έμειναν και έχω ξεκινήσει προαιτημασία... Πιράζει που εκτός απο τις 3 αερόβιες την εβδομάδα κάνω και γυμναστήριο άλλες τρείς;


Όχι, αλλά ανα 2-μηνο, κάνε και 1 εβδομάδα ξεκούραση. Επίσης σωστή διατροφή ώστε να παίρνεις όλα τα θρεπτικά συστατικά, και καλό ύπνο. Επίσης, προς το τέλος, κόψε στροφές, προς αποφυγή θλάσεων/μικροτραυματισμών, και έχεις άλλου είδους προβλήματα μετά. Ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σου στο φόρουμ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Κ Γεώργιος

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Κ Γεώργιος »

Εγώ επιθυμώ να ρωτήσω εσάς τους ειδικούς, σχετικά με τις ειδικές δυνάμεις. Είμαι σε καλή σωματική κατάσταση, τρέχω και 2 χιλιόμετρα καθημερινά και κάνω κοιλιακούς και λίγες κάμψεις. Θέλω όταν έλθει η ώρα να καταταχτώ, να μπω στις ειδικές δυνάμεις αλλά σε έναν τομέα που απαιτεί σκληρή προπόνηση σε αντίξοες συνθήκες κλπ, δηλαδή θέλω να τα δώσω όλα. Έχω ακούσει για το ΟΥΚ στο οποίο πιέζεσαι αλλά για να μπεις εκεί πρέπει να σπουδάσεις σχετικά με τον στρατό στο πανεπιστήμιον ή απλώς να τελειώσεις τις σπουδές σου; Αν ισχύει το πρώτο τμήμα της ερώτησής μου τότε θα ήθελα να μου προτίνεται το αμέσως δυσκολότερο. Επίσης στην ηλικία των 18 έως και όταν θα καταταχτώ εντός των ειδικών δυνάμεων, πόσα κιλά πρέπει να είμαι και αυτό το ρωτώ διότι με αποκαλούν λεπτό ενώ εγώ από γυμναστική, όπως σε αντοχή κλπ τα πάω μια χαρά.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιερώσατε και με συγχωρείτε που πάτησα στην απάντηση, απλός δεν έβρισκα σε τι να πατήσω για να κάνω μια ερώτηση

Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Vessty »

Κ Γεώργιος έγραψε:Εγώ επιθυμώ να ρωτήσω εσάς τους ειδικούς, σχετικά με τις ειδικές δυνάμεις. Είμαι σε καλή σωματική κατάσταση, τρέχω και 2 χιλιόμετρα καθημερινά και κάνω κοιλιακούς και λίγες κάμψεις. Θέλω όταν έλθει η ώρα να καταταχτώ, να μπω στις ειδικές δυνάμεις αλλά σε έναν τομέα που απαιτεί σκληρή προπόνηση σε αντίξοες συνθήκες κλπ, δηλαδή θέλω να τα δώσω όλα. Έχω ακούσει για το ΟΥΚ στο οποίο πιέζεσαι αλλά για να μπεις εκεί πρέπει να σπουδάσεις σχετικά με τον στρατό στο πανεπιστήμιον ή απλώς να τελειώσεις τις σπουδές σου; Αν ισχύει το πρώτο τμήμα της ερώτησής μου τότε θα ήθελα να μου προτίνεται το αμέσως δυσκολότερο. Επίσης στην ηλικία των 18 έως και όταν θα καταταχτώ εντός των ειδικών δυνάμεων, πόσα κιλά πρέπει να είμαι και αυτό το ρωτώ διότι με αποκαλούν λεπτό ενώ εγώ από γυμναστική, όπως σε αντοχή κλπ τα πάω μια χαρά.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιερώσατε και με συγχωρείτε που πάτησα στην απάντηση, απλός δεν έβρισκα σε τι να πατήσω για να κάνω μια ερώτηση



Ρε παιδια εχουν απαντηθει τα ερωτηματα σας, αλλα παμε παλι απο την αρχη.

ΟΥΚ μπαινεις απο καποιες ΕΣΣΟ, η μια ειναι σιγουρα η Ε (Σεπτεμβριου) η αλλη δεν ξερω, αλλιως μπορεις να περασεις το σχολειο ειτε του ΠΝ ειτε του ΣΞ αν ειναι μονιμο στελεχος των Ε. Δ.

Γενικα για την θητεια σου στις Ε. Δ δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα, τωρα αν θες να γινεις βατραχος ειναι αλλο θεμα καθως μιλαμε για επαγγελματικο σχολειο το οποιο απαιτει την αναλογη προετοιμασια πριν μπεις σε αυτο.

Καλη επιτυχια

Vgvg777
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Δεκ 12, 2017 12:00 am
Επικοινωνία:

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Vgvg777 »

Καλησπέρα! Καταρχάς ευχαριστώ όσους απαντήσουν και συγνώμη για την ίδια επαναλαμβανόμενη ερώτηση!!! Είμαι σχετικά αγυμναστος και καπνιστής τα τελευταία 2-3 χρόνια! Είμαι 1,80 στα 102 κιλά! Έχω μεγάλες πλάτες λόγω του γυμναστήριου παλαιότερα και έχω αρκετή δύναμη αλλά δεν έχω αντοχές! Βγάζω καμία 20αρα κάμψεις με καμία 40αρα κοιλιακούς, από έλξεις καμία και από τρέξιμο δύσκολο λόγω του ότι δεν έχω αντοχές!! Μπαίνω Ιανουαρίο Α εσσο στο μεγάλο πεύκο και σκεφτόμουν αν μπορούσα να σώσω τίποτα μέσα στον ένα μήνα αυτόν που μένει με εξάσκηση και πολύ τρέξιμο! Παίζει να καταφέρω να μείνω στις ΕΔ η παπάκια;
Άβαταρ μέλους
wolver
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2016 11:23 am
Επικοινωνία:

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από wolver »

Ξεκινα τρεξιμο οπωσδηποτε και ελξεις. Νομιζω 4 ειναι το οριο. Κοιλιακους εισαι καλα καμψεις προσπαθησε να φτασεις τις 30. Καλη μας θητεια φιλε! Και εγω με την Α εσσο μπαινω Εικόνα
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Mparmpas »

wolver έγραψε:Ξεκινα τρεξιμο οπωσδηποτε και ελξεις. Νομιζω 4 ειναι το οριο. Κοιλιακους εισαι καλα καμψεις προσπαθησε να φτασεις τις 30. Καλη μας θητεια φιλε! Και εγω με την Α εσσο μπαινω Εικόνα


Το πιο σημαντικο θα ελεγα σαν προετοιμασια ειναι να μιλησει με καποιον που πηγε προσφατα. Να ξερει τι θα αντιμετωπισει
γιατι πολλα παιδια απογοητευονται... Τα της γυμναστικης αμα εισαι αθλητικος τυπος δεν ειναι θεμα.
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από giannismar »

Mparmpas έγραψε:
wolver έγραψε:Ξεκινα τρεξιμο οπωσδηποτε και ελξεις. Νομιζω 4 ειναι το οριο. Κοιλιακους εισαι καλα καμψεις προσπαθησε να φτασεις τις 30. Καλη μας θητεια φιλε! Και εγω με την Α εσσο μπαινω Εικόνα


Το πιο σημαντικο θα ελεγα σαν προετοιμασια ειναι να μιλησει με καποιον που πηγε προσφατα. Να ξερει τι θα αντιμετωπισει
γιατι πολλα παιδια απογοητευονται... Τα της γυμναστικης αμα εισαι αθλητικος τυπος δεν ειναι θεμα.


Πολυ σωστο. Οι περισσοτεροι νομιζουν οτι οι ειδικες δυναμεις ειναι γυμναστικη βολες και ασκησεις. Αυτα μπορει να τα κανει ο καθ ενας και εξω. Δηλαδη αυτο τον κανει στρατιωτη ειδικων δυναμεων; Όχι φυσικά. Θα πρεπει να μπορει να αυτα τα απλα πραγματα υπο πολυ δυσκολες συνθηκες, αυπνία, κουραση, πεινα, αγανακτηση κλπ.

Ωστοσο ο φιλος απο πανω αμα χασει μερικα κιλα θα διευκολυνθει αρκετα.

Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Mparmpas »

Συμφωνω με giannimar. Οποιος ενδιαφερεται για ειδικες δυναμεις πρεπει να αντεχει την αυπνια και την κακουχια. Επισης
να εχει απειρη υπομονη και να αντεχει τον ψυχολογικο πολεμο, τις φωνες και το ασταματητο χωσιμο για ολα.
Lysandros
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2018 1:34 am

Προετοιμασία για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Lysandros »

297ΙΜΑΚ έγραψε:
ΔΗΜΗΤΡΗΣ Β έγραψε:Εγω οταν πηγαινα κικ μποξινκ καναμε ακομα πιο δυσκολα πραγματα... Ηταν πολυ εξαντλητικο και ειχε πολλες απαιτησεις... Πιο πολλες απο αυτα που γραφετε...
Μια λαθος εντυπωση ειναι οτι Ειδ. Δυν. Ζητανε τον Ηρακλη τον Θησεα και τον Περσεα. Απλους ανρθωπους ζητανε που να μπορουν να αναγνωρισουν τον κινδυνο να τον εκτιμησουν και να εχουν τα κοτσια να τον αντιμετωπισουν και να τον ξεπερασουν.Τι να κανω εγω αν εχω στο περιπολο μου 15 bodybilderαδες που φοβουνται πχ τις κατσαριδες...


Να χαίρεσαι θα έλεγα γιατί εγώ αυτό θα έκανα, καθώς αυτοι οι 15 είναι ΟΡΘΩΣ επιφυλακτικοί προς ένα ον το οποίο δεν πεθαίνει ούτε και με πυρηνικά!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες