Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2010 8:43 pm
Τοποθεσία: υψηλη :P
Ενδιαφέροντα: - free running -
Επάγγελμα: kommanto junior
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 »

Εικόνα (ζητω συγνωμη εαν εχει γινει τετοιο θεμα και δεν το εχω δει.) ! απλα ηθελα να ρωτησω τι γινεται σε περιπτωση που παραιτηθει καποιος αξιωματικος. Για καποιο σοβαρο λογο παντα! εκτος απο την αποζημιωσει υπαρχει καποια αλλη υποχρεωση;

και θεωρηστε με χαζη αλλα εαν δεν εχει καποιος να δωσει την αποζημιωσει αυτη; Εικόνα

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2010 8:43 pm
Τοποθεσία: υψηλη :P
Ενδιαφέροντα: - free running -
Επάγγελμα: kommanto junior
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 »

Κανενας δε ξερει; Εικόνα

peter1992
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 12:55 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από peter1992 »

Αναλογα με τν χρονο που θα παραιτηθει μετα απο 12ετια καμια υποχρεωση πριν αποζημιωση μονο
Mperdemenos

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από Mperdemenos »

Θα ήθελα τα φώτα σας συνάδελφοι. Είμαι αξιωματικός και έχω περάσει μέσω ΑΣΕΠ στο δημόσιο όπου καίγομαι να πάω για οικογενειακούς λόγους. Θέλω λοιπόν να μάθω τι ισχύει με την παραίτηση μου διότι δεν έχω την δυνατότητα να την υποβάλλω πριν με καλέσουν για διορισμό (δεν έχω άλλα εισοδήματα ούτε με παίρνει να μείνω άνεργος).

1) Θα θεωρηθεί ότι επειδή πέρασα σε άλλο φορέα του δημοσίου παραιτούμαι αυτοδικαίως και άμεσα (όπως ορίζει ο ΔΥ κώδικας που αφορά την νέα μου θέση) ; Κάτι αντίστοιχο δηλαδή με την δήλωση υποψηφιότητας σε εκλογές;

2) Θα την υποβάλλω κανονικά και θα εγκριθεί πιο γρήγορα;(και αν ναι πόσο γρήγορα)

3) Θα περιμενω κανονικά πάνω από εξάμηνο και θα μείνω στο τέλος άνεργος (επειδή θα έχουν χαθεί οι προθεσμίες για την νέα θέση) ;

4) Κάτι άλλο μήπως;

Έχει κανείς ιδέα τι ισχύει και καμιά πρόταση για το τι πρέπει να κάνω;

billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από billaras »

Αμα εισαι αξιωματικος εισαι μια χαρα... Εμεις κανουμε κρα να μπουμε και εσυ θες να βγεις;
γιατι αν εχεις κανει και αυτο το υποχρεωτικο 12χρονο αγγαριλικι θα εισαι κοντα ταγματαρχης σε μετρα ξηρας... Ε; Γιατι να φυγεις;
Γιώργος

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από Γιώργος »

Είμαι Αξκός και εχω υποβάλλει αναφορά παραιτήσεως εδώ και 4μήνες μπορώ να την ανακαλέσω
ckrem
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2015 12:10 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από ckrem »

Καλησπέρα σε όλους, εχω σκοπό να δηλώσω παραίτηση μιάς και επιτέλους συμπλήρωσα τον απαιτούμενο χρονο αναγκαστικής υπηρεσίας... Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει πώς υπολογίζεται το ποσό της αποζημίωσης?
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από Terminator »

Τι λες άνθρωπε μου απο τη στιγμη που συμπλήρωσες τον απαραίτητο χρόνο δεν χρειάζεται να πληρώσεις καμία αποζημείωση
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από samloxias »

Θα μιλήσω γενικά και πάντα φιλικά ναί.1) Άν υπάρχει σοβαρότατος προσωπικός λόγος.2) Θέματα υγείας. Και 3ον προς τί τότε η παραίτηση βρε παιδιά; Όλοι σχειαζόμαστε όλους.
ckrem
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2015 12:10 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από ckrem »

Παίρνω κάποιες κρατήσεις πίσω; Πώς υπολογίζεται αυτό;(έχω συμπληρώσει το χρόνο που απαιτούταν σαν μόνιμος)
κωστας

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από κωστας »

Καλησπερα ειμαι 9 χρονια στο στρατο και θελω να παραιτηθω ειμαι μονιμος υπαξ απο σχολη εκρεμει ομως ενα στρατοδικειο μηπως μπορει να κολλησει η παραιτηση λογο αυτου; Η απολυομαι κανονικα και οταν γινει το στρατοδικειο ειμαι πολιτης?
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από Terminator »

κωστας έγραψε:Καλησπερα ειμαι 9 χρονια στο στρατο και θελω να παραιτηθω ειμαι μονιμος υπαξ απο σχολη εκρεμει ομως ενα στρατοδικειο μηπως μπορει να κολλησει η παραιτηση λογο αυτου; Η απολυομαι κανονικα και οταν γινει το στρατοδικειο ειμαι πολιτης;
Η στρατιωτική ιδιότητα συνεχίζει κανονικότατα για περίπου ενα χρονικό διάστημα μερικών μηνών απο την παραίτηση. Αλλά και πολίτης να είσαι το στρατοδικείο θα σε αντιμετωπίσει με την ίδια σκληρότητα που αντιμετωπίζει εναν στρατιωτικό
Ηλιας

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από Ηλιας »

Εχω φιλο που σαν 2ετης απο ΣΜΥ εκανε 10%, βγηκε σαν Μ. Λοχιας ενα μηνα περιπου και επειτα τον αυγουστο (που ανακοινωνονται οι βασεις) ειδε πως περασε στη σχολη αστυφυλακων και φυσικα πηγε. Αν και ξερω ατομα με παρομοιο τροπο που πηγαν ΣΣΕ και ΣΤΥΑ και δεν πληρωσαν τιποτα στην περιπτωση του προηγουμενου δεν ξερω τι εγινε... Οι ενοπλες δυναμεις και τα σωματα ασφαλειας ειναι το ιδιο πραγμα σε αυτη την περιπτωση ή οχι; Οποιος εχει καποια εμπειρια ή γνωριζει καποια περιπτωση παρομοια ας μου πει...
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από samloxias »

Terminator έγραψε:
κωστας έγραψε:Καλησπερα ειμαι 9 χρονια στο στρατο και θελω να παραιτηθω ειμαι μονιμος υπαξ απο σχολη εκρεμει ομως ενα στρατοδικειο μηπως μπορει να κολλησει η παραιτηση λογο αυτου; Η απολυομαι κανονικα και οταν γινει το στρατοδικειο ειμαι πολιτης;
Η στρατιωτική ιδιότητα συνεχίζει κανονικότατα για περίπου ενα χρονικό διάστημα μερικών μηνών απο την παραίτηση. Αλλά και πολίτης να είσαι το στρατοδικείο θα σε αντιμετωπίσει με την ίδια σκληρότητα που αντιμετωπίζει εναν στρατιωτικό


Επιβεβαίωση κάνω και εγώ. Ορθά όσα λέει ο φίλος terminator
Ηλίας

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Δημοσίευση από Ηλίας »

Για καποιον που εχει παραιτηθει πριν την υποχρεωτικη του παραμονη και πρεπει να πληρωσει μου εχουν πει πως μπορει να γινει η εξοφληση με δοσεις μεσω ΔΟΥ. Αν μπορει καποιον γνωστης ας το επιβεβαιωσει και αν γνωριζει το πως γινεται ο διακανονισμος για το ποσο και τον αριθμο των δοσεων ας το αναφερει... Ευχαριστω!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης