Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ολγα

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από Ολγα »

Καλησπέρα και παλι. θα σε γελασω... δεν ξέρω ακριβως την διάφορα μεταξύ αυτών των δυο... ξέρω ότο έγινε πολιτογράφηση πριν 4 χρόνια περιπου και πριν λίγους μηνες απέκτησε την ελληνική ταυτοτητα στην οποία αναγράφεται ως τόπος γέννησης η Αλβανία... σε ευχαριστώ για τον χρονο σου!
Άβαταρ μέλους
blood
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 11:40 pm
Τοποθεσία: Νοσοκομειο
Ενδιαφέροντα: Να πεθανω
Επάγγελμα: Αχρηστος
Επικοινωνία:

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από blood »

Ολγα έγραψε:Καλησπέρα... είναι σίγουρο; ο φίλος μου είναι ομογενής απο αλβανια και πήρε πριν λίγους μηνες ελληνική υπηκοότητα και σήμερα του ήρθε χαρτι στρατου... είναι γενημενος Αλβανία και ήρθε Ελλάδα λίγο μετα την γέννηση του. είναι σίγουρο οτι θα κανει 3μηνη θητεία;
Οι ομογενής από ότι ξέρω κάνουν 3μηνο γη και εμάς ένας Αλβανός ομογενής τρίμηνο είχε κανει
Δεν υπαρχει μυικα ποιο δυνατος απο εμενα στο κοσμο
Ολγα

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από Ολγα »

Και εγώ αυτό έχω μαθει... ξέρετε μήπως τι δικαιολογητιλαα χρειάζονται?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από dn24 »

Ολγα έγραψε:Και εγώ αυτό έχω μαθει... Ξέρετε μήπως τι δικαιολογητιλαα χρειάζονται;


3 μήνες θα υπηρετήσει. Στο λέω με πάσα υπευθυνότητα. Οσον αφορά τα δικαιολογητικά, είναι τα κάτωθι:

Αίτηση και επίσημα έγγραφα από τα οποία να προκύπτουν η ιδιότητα του ομογενή (Απόφαση Απόκτησης Ελληνικής ιθαγένειας Ομογενούς), η διακοπή της μόνιμης κατοικίας στις ανωτέρω χώρες (απόσπασμα διαβατηρίου ή βεβαίωση της αρμόδιας προξενικής αρχής ή βεβαίωση αρμόδιας υπηρεσίας της χώρας προέλευσης), η έλευση στην Ελλάδα, η οποία αποδεικνύεται με πιστοποιητικό Δήμου-Κοινότητας ή επικυρωμένο αντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας), καθώς και το γεγονός ότι έκτοτε κατοικεί μόνιμα σε αυτήν (βεβαίωση μόνιμης κατοικίας από τον οικείο δήμο). Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Ολγα

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από Ολγα »

Εύχομαι να έχετε δίκιο! σας ευχαριστώ!
Ολγα

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από Ολγα »

Καλησπέρα και παλι και συγγνώμη που ενοχλω... Εμαθα οτι όταν έκανε πολιτογράφηση η οποία έγινε το 2013 απέκτησε και ιθαγένεια και υπηκοότητα ελληνική.. ισχυει παλι η 3μηνη θητεία?
Olia

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από Olia »

Θα ήθελα να μάθω εάν ένα Ομογενής 40 χρονών από Αλβανία πηγάινει φαντάρος στην Ελλάδα.

Ευχαριστώ.
Takis

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από Takis »

Απαλλαγή από την υποχρέωση στράτευσης, εφόσον η εγγραφή τους σε μητρώο αρρένων πραγματοποιείται ή πραγματοποιήθηκε, μετά τη συμπλήρωση του τριακοστού πέμπτου έτους της ηλικίας τους.
Άρης

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από Άρης »

Καλημερα απεκτησα ελλινηκη ιθαγενια το 2013 χωρης πολιτογραφηση εχω γενηθει Αλβανια αλλα ειρθα Ελλαδα 3 χρόνων. θα ηθελα να μαθω αν δικαιουμαι 3μηνη στρατιωτικη θητια. θα το εκτιμουσα πολύ αν καποιος που γνωριζει η που ειναι στην ιδια θεση με εμενα μου απαντουσαι σας ευχαριστω!!
vasilis1234
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Απρ 15, 2016 2:42 am
Επικοινωνία:

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από vasilis1234 »

Γεια σας,Εχω γεννηθει αλβανια και πριν ενα μηνα απεκτησα την ελληνικη ιθαγενεια λογω φοιτησης. ειμαι 26 χρονων. μηπως γνωριζετε αν δικαιουμαι μειωμενη θητεια;

Αν μπορειτε να απαντησετε, θα με βοηθουσατε παρα πολυ!!

Ευχαριστω πολυ!!

Δημήτρης

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Θα ήθελα κάποιος ο οποιος γνωρίζει, να μου πει εαν η θητεία μου θα είναι 9μηνη εφόσον έχω γεννηθεί στην Ελλάδα, έχω ελληνική ιθαγένεια και η καταγωγή των γονέων μου ειναι απο Αλβανία.
Δημήτρης

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Καλησπέρα, ονομάζομαι Δημήτρης είμαι 23 ετών, πριν λίγες μέρες εγκρίθηκε να πάρω την ελληνική ιθαγένεια

μένω Αθήνα και έχω φύγει σε νησί για δουλειά μιας και είμαι εποχιακός.

Μπορεί να έρθει το χαρτί κατάταξης μου αν δεν έχω πάρει ακόμα την ταυτότητα στα χέρια μου?

και αν ναι, μπορώ να ζητήσω αναβολή; ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΙΑ2016
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2016 3:54 pm
Επικοινωνία:

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από ΙΑ2016 »

καλησπερα σε ολους! Μια βοήθεια αν μπορει καποιος ! Ειμαι απο την γεωργία ΔΕΝ ειμαι ομογενεις εχω γεννηθεί στη γεωργια Ειμαι 42 ετών άπορος χωρίς γονείς κλπ και σήμερα ορκίστηκα ως ελληνας πολίτης που σημαινει Οτι περνώ την ελληνική ιθαγένεια, θα παω στρατό κανονικά; Ευχαριστω !
eneagkikondi@hotmail
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2016 5:41 pm
Επικοινωνία:

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από eneagkikondi@hotmail »

Καλησπερα. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Ειμαι γεννημενος στην αλβανια, εχω ελληνικη ταυτοτητα-ιθαγενεια κανω 3μηνο; Ειχα παρει αναβολη πεντε χρονια για σπουδες και τωρα που θα παρουσιαστω θελω να ξερω αν θανω 3μηνο. Υπαρχει περιπτωση να αυξηθει η θητεια μου ; Ευχαριστω εκ των προτερων
Άβαταρ μέλους
Soap
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 3:53 am
Επικοινωνία:

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από Soap »

eneagkikondi@hotmail έγραψε:Καλησπερα. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Ειμαι γεννημενος στην αλβανια, εχω ελληνικη ταυτοτητα-ιθαγενεια κανω 3μηνο; Ειχα παρει αναβολη πεντε χρονια για σπουδες και τωρα που θα παρουσιαστω θελω να ξερω αν θανω 3μηνο. Υπαρχει περιπτωση να αυξηθει η θητεια μου ; Ευχαριστω εκ των προτερων


Αρχηγε 3μηνο θα κανεις.

Πάλι με Φάνη Πετραλιά, πάλι δικια μας θα'ναι...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες