Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από dn24 »

Νίκος έγραψε:Γεια σας παιδια.Ειμαι ομογενης Γεννηθείς στην Αλβανια και πριν λιγα χρονια απεκτησα και την ελληνικη Ιθαγενεια.

Εχω αναβολη λογο σχολης την οποια σκοπευω να διακοψω Το καλοκαιρι.

Θα κανω 3 μηνη οπως αναφερει εδω;



Όπως έχει αναφέρει ο κ.moderator παραπάνω εδώ Επειδή πλέον έχεις αποκτήσει την Ιθαγένεια θα κάνεις 9μηνο. Ο νόμος που παράθεσες αναφέρεται στην υπηκοότητα.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
giwrgos

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από giwrgos »

Μονο σε εμενα δεν βγαζουν ηθαγενεια ρε παιδια; Που ειμαι γεννημενος εδω κ εχω τελειωση σχολειο εδω... Περιεργο. ://
Κώστας

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από Κώστας »

Ειμαι ομογενης Γεννηθείς στην Αλβανια και σε ενα μηνα παιρνω την ηθαγενεια. ΕΕχω κλεισει τα 37 μου χρονια. Ξερει κανεις αν με καλουν να υπηρετησω; Κατι ειχα ακουσει οτι ειναι μεχρι 35 ετων.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Φυσικά και θα σε καλέσουν απλά όποιος είναι 35 ετών μπορεί να κάνει εξαγορά θητείας .
Ελληνιδα Μητερα

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από Ελληνιδα Μητερα »

Γεια σας. θα ηθελα να ρωτησω για καποιες αποριες που εχω. Ο πατερας μου ειναι Ιταλος και η μητερα μου Ελληνιδα γεννημενη εξωτερικο, και εγω γεννημενος εξωτερικο.. Μπορω να παρω την ελληνικη υπηκοοτητα; Αν ναι ποσους μηνες θα κανω; Θα με στειλουν Εβρο; Ευχαριστω πολυ σε αυτους που θα απαντησουν, και ελπιζω να μην ανοιξα λαθος θεμα σε λαθος σημειο :)
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από Nassos »

9 μήνες, εκτός και αν είσαι υπόχρεος μειωμένης θητείας.
naglorious
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Απρ 18, 2014 12:35 pm
Επικοινωνία:

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από naglorious »

Παιδιά καλησπέρα έχω γεννηθεί στην Ελλάδα, είμαι ομογενής εξ Αλβανίας και έχω αποκτήσει την Ελληνική Ιθαγένεια μέσω πολιτογράφησης. Πόσους μήνες θητείας θα κάνω; Ευχαριστώ πολύ!
Διονυσησ

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από Διονυσησ »

Ειμαι ομογενης γεννημενοσ στην αλβανια. πριν 3 μηνεσ απεκτησα την ιθαγενεια. ποσουσ μηνεσ υπηρετω;
περικλής

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από περικλής »

Καλησπέρα! Μία ερώτηση περί θητείας. Είμαστε πολύτεκνη οικογένεια 4 παιδιών. Πρώτη είναι η μεγάλη μου αδερφή 27 χρονών και μετά καπάκι είμαστε τρίδυμα. Πρώτος γεννήθηκε ο αδερφός μου, μετά εγώ και μετά η τελευταία μου αδερφή. Κανονικά δικαιούμασταν απ'όσο είχα ψαξει 3μηνη θητεία γιατί γεννηθήκαμε αλβανία, αλλά γραφτήκαμε στο μητρώο αρρένων 22/7/2008 και από τότε περάσαν πάνω από 5χρόνια (όσο είναι το περιθώριο). Στα χαρτιά με έχουν δηλώσει πρώτο να μπώ (δεν ξέρω γιατί). Τώρα παίρνω χαρτί αναβολής ακόμα λόγω σπουδών και επειδή σκεφτόμουν να κόψω αναβολή για να μπώ σεπτέμβρη ήθελα να μάθω πόση θητεία δικαιούμαστε εγώ και ο αδερφός μου; Έχω διαβάσει περί μειωμένης θητείας, αλλά δεν βγάζω άκρη.
Γιαννης

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από Γιαννης »

Γειας σας, ειμαι 18 χρονων και εχω την ελληνικη ταυτοτητα απο δευτερα γυμνασιου. Ειμαι γεννημενος στην Ελλαδα, αλλα οι γονεις μου γεννηθηκαν στην Αλβανια με καταγωγη απο Βορειο Ηπειρο. Υπαρχει περιπτωση να κανω 3 μηνες στρατο; Λαβετε υποψη οτι παλια ημουν ομογενης.
ΒΑΣΙΛ

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛ »

Παιδια αν εχετε γεννηθει σε αλλη χωρα εκτος ελλαδος κανατε 3μηνο. πηγα εγω και υπηρετησα και ετσι μου ειπαν μες στον στρατο. και γω 3μηνη θητεια εκανα.Εικόνα
μαριος

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από μαριος »

Καλησπέρα... Έχω γεννηθεί Αλβανία. Ήρθα 16 χρονών στην Ελλάδα και τώρα είμαι 28. Πήρα την Ελληνική ιθαγένεια με πολιτογράφηση και απο την στρατολογία με ενημέρωσαν οτι θα ενημερωθώ για το αν θα κάνω τριμηνο η εννιάμηνο ένα μήνα αφού υπηρετήσω στο στρατό.
Διονλυσης

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από Διονλυσης »

Γεια σας!
Έχω γεννηθεί στην Αλβανία και έχω έρθει στην Ελλάδα 6 χρονών! Αν πάρω την ελληνική ιθαγένεια για πόσο καιρό υπηρετώ;
Ολγα

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από Ολγα »

Καλησπέρα... είναι σίγουρο; ο φίλος μου είναι ομογενής απο αλβανια και πήρε πριν λίγους μηνες ελληνική υπηκοότητα και σήμερα του ήρθε χαρτι στρατου... είναι γενημενος Αλβανία και ήρθε Ελλάδα λίγο μετα την γέννηση του. είναι σίγουρο οτι θα κανει 3μηνη θητεία;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Δημοσίευση από dn24 »

Ολγα έγραψε:Καλησπέρα... Είναι σίγουρο; Ο φίλος μου είναι ομογενής απο αλβανια και πήρε πριν λίγους μηνες ελληνική υπηκοότητα και σήμερα του ήρθε χαρτι στρατου... Είναι γενημενος Αλβανία και ήρθε Ελλάδα λίγο μετα την γέννηση του. Είναι σίγουρο οτι θα κανει 3μηνη θητεία;


Καλησπέρα Ολγα και σε εσένα. Υπηκοότητα πήρε, ή ιθαγένεια; Έχει σημασία η ερώτηση μου.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης