ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
loli
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2014 9:51 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από loli »

Ρε παιδιά βοηθιστεμαι σε ένα θέμα... Απολύθηκα το Σαββάτο και μου δώσανε πράσινο ειδικό φύλο πορείας... Αυτό δεν με ανησυχεί μου δώσανε όμως μαζί με αυτό και το φύλο ατομικής πρόσκλησης (φαπ) και γράφει τα στοιχεία μου, τα στοιχεία της μονάδας, που θα παρουσιαστώ, αλλά δεν γράφει ημερομηνία παρουσίασης ούτε ωρα το μόνο που γραφει ειναι να παρουσιαστώ το ταχύτερο δυνατόν... Ούτε καν υπογεγραμμένο δεν ειναι απο το διοικητή... Τι να κανω πρεπει να ανησυχώ, χτες απολύθηκα πρέπει να ξαναπαρουσιαστω εκει που μου γραφει... [:s]
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Το ΦΑΠ είναι για όταν χρειαστεί να παρουσιαστείς στη μονάδα για μετεκπαίδευση εφεδρείας.
Ενέργειες σε περίπτωση κλήσης σε μετεκπαίδευση της εφεδρείας:

Σε περίπτωση επιδόσεως Φύλλου Ατομικής Πρόσκλησης (ΦΑΠ) για συμμετοχή σε δραστηριότητα μετεκπαίδευσης εφεδρεία, ο παραλήπτης πρέπει να ενεργήσει όπως παρακάτω:

Ενέργεια: Εφόσον υπάρχει λόγος εξαίρεσης, μεταβαίνει άμεσα με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά στην αρμόδια Διεύθυνση στρατολογίας του Μείζονα σχηματισμού που τον καλεί ή το αρμόδιο Στρατολογικό γραφείο της περιοχής του ή την Μονάδα Επιστράτευσης που τον παρακολουθεί επιστρατευτικά.

Εάν δεν ληφθεί απάντηση ότι έγινε η εξαίρεση ή εάν ο χρόνος δεν επαρκεί για να αποσταλούν τα δικαιολογητικά εξαίρεσης, οφείλει να παρουσιαστεί οπωσδήποτε, για να μην κηρυχθεί ανυπότακτος. Στην περίπτωση αυτή οι λόγοι εξαίρεσης θα εκτιμηθούν από το Ειδικό Στρατολογικό Συμβούλιο κατά την κατάταξη.

Ενέργεια: Εφόσον η εκπαίδευση διεξάγεται εκτός της περιοχής που διαμένει μόνιμα, μεταβαίνει στο πλησιέστερο φρουραρχείο της περιοχής του μαζί με το ΦΑΠ για παραλαβή Καταστάσεως επιβιβάσεως που θα χρησιμεύσει για την έκδοση εισιτηρίων.

Ενέργεια: Χρησιμοποιεί τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς για την μετάβαση στη Μονάδα μετεκπαίδευσης. Να αποφεύγεται η χρησιμοποίηση ΙΧ οχημάτων διότι δημιουργούν πολλά προβλήματα και κοστίζουν.

Ενέργεια: Έχει μαζί του:

Το ΦΑΠ που του έστειλε η Επιστρατεύουσα Αρχή.
Το Ειδικό Φύλλο Πορείας.
Το Ατομικό Βιβλιάριο Μεταβολών και Εκπαίδευσης (όσοι έχουν).
Την Αστυνομική ταυτότητα και τα Επιστρατευτικά έγγραφα.
Την Στρατιωτική άδεια οδηγήσεως αυτοκινήτου ή ειδικοποιημένου Μηχανήματος (όσοι διαθέτουν).
Το δίπλωμα οδήγησης πολιτικού οχήματος - ειδικοποιημένου οχήματος-μηχανήματος (όσοι διαθέτουν).
Τη μεταλλική Ταυτότητα.

Λοιπά (κατά την κρίση του) : Αντίγραφο Πτυχίου ΑΕΙ - ΤΕΙ - ΙΕΚ (αποκτηθείσας ειδικότητας που δεν είχε δηλωθεί κατά την εκπλήρωση της στρατιωτικής θητείας), πιστοποιητικό επάρκειας γνώσης Ξένων Γλωσσών κ. Ά.

Τροφή για την κίνηση μέχρι την Μονάδα (ξηρά τροφή). Η τροφοδοσία θα αρχίσει με την κατάταξη στη Μονάδα.
Ένα μικρό σακίδιο με τα απαραίτητα ατομικά είδη για το χρόνο εκπαίδευσης.

Ενέργεια: Για την αποζημίωση, έχει μαζί του τα απαραίτητα δικαιολογητικά που περιγράφονται στη σχετική προς τούτο παράγραφο.

Ενέργεια: Εάν έχει οποιαδήποτε αμφιβολία, να επικοινωνήσει με την Μονάδα επιστρατεύσεως από την οποία παρακολουθείται επιστρατευτικά.

Γενικό Επιτελείο Στρατού

Άβαταρ μέλους
loli
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2014 9:51 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από loli »

Σε ευχαριστω δηλαδη να μην ανυσηχω καθολου... Οταν ειναι να κληθω να παρουσιαστω λογικα θα μου στειλουν χαρτι... Εγω ομως ζω στο εξωτερικο τι κανω σε αυτη την περιπτωση... Υποθετικα μιλωντας... Μπορει βεβαια να μου αλαξουν το ειδικο φυλο πορειας απο πρασινο σε ασπρο στο μελλον; ... Εικόνα
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Μπορείς να δικαιολογήσεις τη αδυναμία παρουσίασης σε μετεκπαίδευση.

Απλώς θα πρέπει να βάλεις πληρεξούσιο είτε κάποιον εκ των γονέων σου ή αδέλφια σου.

Ναι μπορεί. Και εγώ πράσινο είχα και όταν μου ταχυδρομήθηκε το άσπρο έπρεπε να στείλω πίσω μέσω ΕΛΤΑ το παλαιό ΕΦΠ με τις τυχόν αλλαγές (αλλαγή διεύθυνσης κατοικίας).
Άβαταρ μέλους
loli
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2014 9:51 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από loli »

Τελικά το (φαπ) ρώτησα την στρατολογία σήμερα και μου είπαν ότι δεν έπρεπε να μου το δώσουν... Και ότι πρέπει να το στείλω πίσω... Θα το στείλω ταχυδρομικός... Πρέπει να το κρατήσουν αυτοί... Και σε περίπτωση επιστρατευσης μου στείλουν το (φαπ) για να με καλέσουν αλλά έκαναν λάθος και μου το έδωσαν, αυτό το χαρτί πρέπει να το στείλουν στην μονάδα επιστρατευσεως όπου ανήκω πάντως ευχαριστώ για την βοήθεια... !Εικόνα ουφ... Μου έφυγε ένα βάρος που είχα... !
Βαγγέλης

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Βαγγέλης »

Γεια σας,
το νούμερο δίπλα στο Ω ψηλά στο ΕΦΠ τι δείχνει;

Η περίπτωσή μου δεν είναι ακριβώς πρόβλημα. Μου'ρθε καινούριο ΕΦΠ το οποίο κατά βάση είναι ίδιο με το παλιό μόνο που στο παλιό έγραφε ***** ενώ το καινούριο γράφει *****. Και αυτό φυσικά δεν σημαίνει κάτι, αλλά στην Στρατιωτική Εντολή, εκεί που αναφέρεται στο παλιό ΕΦΠ του οποίου η ισχύς παύει, αναφέρεται σε αυτό ως έχον συνθηματικό *****.

Δεν ξέρω αν υπάρχει το ενδεχόμενο τυπογραφικού λάθους. Πρόβλημα εμένα αυτό δεν μου δημιουργεί, άλλωστε και το νέο στην ίδια μονάδα με στέλνει, αλλά αναρωτιέμαι τι είναι αυτό το Ω.
Επίσης διαβάζω παραπάνω έναν χρήστη ο Οποίος ήξερε ότι αρχικά τοποθετούνταν σε μονάδα ειδικών δυνάμεων και μετά, με το νέο ΕΦΠ, σε μονάδα πεζικού. Εμένα το συνθηματικό της μονάδας δεν είναι ξεκάθαρο τι μονάδα είναι.

Παρατήρηση Στρατοπεδάρχη: Μην αναγράφεις απόρρητα σήματα

Darkstar

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Darkstar »

Κοιτουσα το Χαρτι επιστρατευσεις βλεποντας τη μοναδα και κανοντας μια ερευνα στο διαδικτυο παρατηρησα οτι δεν αναφερεται πουθενα. Μηπως γνωριζει καποιος τη μοναδα ειναι;
Το ονομα αυτης "******"

Ευχαριστω.

Παρατήρηση Στρατοπεδάρχη: Μην αναγράφεις απόρρητα σήματα

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν πρόκειται να βρείς πληροφορίες γιατί είναι ΑΠΟΡΡΗΤΟ.
Άβαταρ μέλους
saverb
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Σεπ 16, 2015 9:07 pm
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από saverb »

Χαίρεται,

Απολύθηκα το 2002 και εκ τοτε δεν μου ειχε ερθει καποια ειδοποιηση, χτες παρελαβα για πρωτη φορα ειδικο φυλλο πορειας χρωματος πρασσινου οπου αναφερει και το που παρουσιαζομαι σε περιπτωση επιστρατευσεως. Δεν εχω καποια μεταβολη στα στοιχεια μου, το θεμα ειναι οτι δεν καταλαβαινω τι να στειλω με το μικρο φακελλο απο την στιγμη που δεν εχω παλιοτερα εγραφα.
Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σας.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Θα στείλεις πίσω το παλιό ΕΦΠ που σου έδωσαν όταν απολύθηκες το 2002. Αν δεν το έχεις επικοινώνησε με τη Στρατολογία.
aaaa

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από aaaa »

http://www.army.gr/default.php?pname=sub_Epistrateusi_PrasinoEFP&la=1
Orestis

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Orestis »

Καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση απολύθηκα με το βαθμό του έφεδρος ανθυπολοχαγου και είχα πράσινο ΕΦΠ. μπηκα στην Ελ. ας και μετά από 4 χρόνια μου στέλνουν λευκό ΕΦΠ τι σημαίνει αυτό γιατί συνεχίζουν και μου στέλνουν ΕΦΠ από το στρατό. . πρέπει να κάνω κατι;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Ενημέρωσε την Υπηρεσία σου και ύστερα τη Στρατολογία.

Όταν μπήκες Αστυνομία δεν έπρεπε να παραδώσεις και το ΕΦΠ;
Orestis

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Orestis »

Δεν είχα παραδώσει το παλιό ΕΦΠ. δε το γνώριζα αυτό. οπως και πολλοί συνάδελφοι μου αλλά σταμάτησαν να στέλνουν σ αυτούς εφπ
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΕΦΠ - Ειδικό Φύλλο Πορείας (επιστράτευση)

Δημοσίευση από Nassos »

Ρώτα την Υπηρεσία. Και μάθε αν θα χρειαστείς να πάς και στη Διεύθυνση Επιστρατεύσεως που υπάγεσαι.

http://www.army.gr/default.php?pname=sub_Epistrateusi_Epikoinwnia&la=1
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης