Καταργούνται οι ΕΠΟΠ;

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Καταργούνται οι ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από dn24 »

Rafale έγραψε:Ερχονται νεα μοντελα θεσμων. Το θεμα ειναι οχι να γεμιζουν τα στρατοπεδα με επ. Οπ. Αλλα και να υπαρχει και μια μεριμνα ετσι ωστε μετα το προβλεπομενο να τους " τακτοποιει " και απο πλευρας δουλειας. Στους δ. Υ κανουν χιλιες δυο μεταταξεις για το ενστολο προσωπικο δεν μπορει να υπαρχει μια μεριμνα; Να τους κραταει δηλ μεχρι την 7ετια τη 10ετια και μετα αλλου.



+1

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Καταργούνται οι ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από dn24 »

περαιωση έγραψε:Απο τοτε που ο θεσμος των εποπ αρχισε να κατακλυζει τα στρατοπεδα χαλασε η μαγια. Τους πηραν να κλεισουν τρυπες αλλα ανοιξαν εναν μεγαλο λακο και δεν ξερουν τωρα τι να τους κανουν. Τωρα Ειδαν ποσο αποτυχημενος θεσμος ειναι;



αυτο ειναι προβλημα της ηγεσιας. Στην συνηδηση του καθε εποπ αυτο που εχει ουσια ειναι απλως να ζει αξιοπρεπως την οικογενεια του η τον εαυτο του. Κ με μερικες θυσιες, αυτο επιτυγχανεται.

Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

Καταργούνται οι ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από evi85 »

Έχω κουραστεί να ακούω πως ο θεσμός των εποπ είναι αποτυχημένος. Γι αυτό έχει τόσες αιτήσεις; Μια χαρά θεσμός είναι (εξαρτάται τι ζητά κανείς και γενικότερα τι θέλει να κάνει στη ζωή του) για μένα μακάρι να μην καταργηθούν ...
Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

Καταργούνται οι ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από evi85 »

zarko έγραψε:Ρε παιδια ο στρατος παντα θα περνει ΕΠ. ΟΠ και ας λενε διαφοροι και τριτοι οτι δεν θα περνουν πια... Απο τα κονδυλια και μονο που περνει απο την Ε. Ε την καλυπτουν να φανε μεχρι και τα εγγονια τους... Μην ανησυχητε γι αυτο... Στο μονο που να ανησυχητε ειναι να μην τα κοψουν αυτα απο το κρατος και δεν παρουν αλλους εποπ αλλα απ οσο ξερω αυτο ειναι απαραιτητο να υπαρχουν κ να περνουν Επ. Οπ εως ενα οριο των 40.000 (απ οσο διαβασα παραπανω) .Ο στρατος παντα θα υπαρχει κ παντα θα περνει μονιμαδες ΕΠΟΠ.

Να το θυμηθητε αυτο


μακάρι φίλε μου, αλλά ο καιρός θα το δείξει...
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Καταργούνται οι ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από dn24 »

evi85 έγραψε:αλλά ο καιρός θα το δείξει...
+1 απλως με μια απαραιτητη διευκρινηση. Σαν θεσμος κ να καταργηθει, θα δημηουργηθει ενας αλλος (συζητουσαν θυμαμαι περυσι για ΕΘ. ΟΠ.) κοινως εθελοντης οπλιτης. Θα ειναι οτι κ οι εποπ απο ασφαλιστικη καλυψη κ δικαιωματα, απλως θα καθυστερουν οι προαγωγες βαθμολογικα εννοω για να γινω περ/ρο ακριβολογος. Συμφωνα με τις σκεψεις του αρμοδιου υπουργειου, η προαγωγη στον βαθμο του ΕΘ. ΟΠ. Δνεα, θα γινεται στο 7ο ετος πραγματικων ετων υπηρεσιας, σε σχεση με εμας τωρα που γινεται στον 1,5 ετος (συμπεριλαμβανω τις καθυστερησεις προσελευσης της διαταγης στις μοναδες) για οσους εχουν κανει την θητεια τους, κ 2,5 ετων για οσους δεν την εχουν κανει. Επισης η προαγωγη στον βαθμο του ΕΘ. ΟΠ. Λχια, θα γινεται με την συμπληρωση 10ετους πραγματικης υπηρεσιας 7+3 ετη, οπου στο 10ο Ετος θα γινεται κ η μονιμοποιηση σε σχεση με τωρα οπου η προαγωγη στον βαθμο του Λχια γινεται με την συμπληρωση 6,5 ετων υπηρεσιας αλλα κ το κυριεστερο Η μονιμοποιηση θα καθυστερει 3 επιπλεον ετη.(δηλ απο τα 7 που ειναι τωρα, θα γινει 10.στην προκειμενη περιπτωση, τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα, κ ουτε μπορει να πει κανεις οτι αλλαξε ο Μανολιος κ εβαλε τα ρουχα του αλλιως. Καθυστερουν ακομη περ/ρο εργασιακα δικαιωματα-προνομια οπως αυτο της συνταξιοδοτησης μετα την μονιμοποιηση σε περιπτωση εργατικου ατυχηματος, και παρατεινεται η ανασφαλεια για τους υποψηφιους μονιμοποιηθεντες στον φορεα του δημοσιου. Αναγκες προσωπικου μονιμως θα υφιστανται, διοτι δημηουργουνται συνεχως αναγκες-θεσεις προσωπικου λογω των παραιτησεων κ των συνταξιοδοτησεων. Τεκμηριωμενα πραγματα δηλαδη. Βρηκαν τωρα την λυση εεφοπ λογω κρισης καθαρα, αλλα η αναγκη για στελεχωση μονιμου Προσωπικου για τους ανωθεν λογους, ειναι διαρκης κ μονιμη.

...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Καταργούνται οι ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Greek_Army »

evi85 έγραψε:Έχω κουραστεί να ακούω πως ο θεσμός των εποπ είναι αποτυχημένος. Γι αυτό έχει τόσες αιτήσεις; Μια χαρά θεσμός είναι (εξαρτάται τι ζητά κανείς και γενικότερα τι θέλει να κάνει στη ζωή του) για μένα μακάρι να μην καταργηθούν...


και πόσες παραιτήσεις; Μην λέμε πάλι τα ίδια οι περισσότεροι μπαίνουνε για την σιγουριά.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Καταργούνται οι ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από dn24 »

Greek_Army έγραψε:
evi85 έγραψε:Έχω κουραστεί να ακούω πως ο θεσμός των εποπ είναι αποτυχημένος. Γι αυτό έχει τόσες αιτήσεις; Μια χαρά θεσμός είναι (εξαρτάται τι ζητά κανείς και γενικότερα τι θέλει να κάνει στη ζωή του) για μένα μακάρι να μην καταργηθούν...


και πόσες παραιτήσεις; Μην λέμε πάλι τα ίδια οι περισσότεροι μπαίνουνε για την σιγουριά.



+1 χωρις αυτο να σημαινει οτι σε ορισμενους τομεις αν ειμαστε ανοιχτομυαλοι κ ανευ προκαταληψης δεν εχει πετυχει. Μπορω να μιλησω τεκμηριωμενα για αυτο. Οπως τα βλεπω 4 χρονια στην επαρχια τωρα.

τρόικα

Καταργούνται οι ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από τρόικα »

dn24 έγραψε:
Greek_Army έγραψε:
evi85 έγραψε:Έχω κουραστεί να ακούω πως ο θεσμός των εποπ είναι αποτυχημένος. Γι αυτό έχει τόσες αιτήσεις; Μια χαρά θεσμός είναι (εξαρτάται τι ζητά κανείς και γενικότερα τι θέλει να κάνει στη ζωή του) για μένα μακάρι να μην καταργηθούν...


και πόσες παραιτήσεις; Μην λέμε πάλι τα ίδια οι περισσότεροι μπαίνουνε για την σιγουριά.

+1 χωρις αυτο να σημαινει οτι σε ορισμενους τομεις αν ειμαστε ανοιχτομυαλοι κ ανευ προκαταληψης δεν εχει πετυχει. Μπορω να μιλησω τεκμηριωμενα για αυτο. Οπως τα βλεπω 4 χρονια στην επαρχια τωρα.

ξερουμε πολυ καλα για ποιο λογο υπαρχουν τοσες πολλες αιτησεις για το θεσμο των επ. Οπ. Και σιγουρα δεν εχει να κανει με την αποτυχια η την επιτυχια του θεσμου. Το τι θελει να κανει ο καθενας στη ζωη του ειναι σχετικο. Και αν αυτο που επιλεγει ειναι τελικα αυτο που θλει να κανει στη ζωη του. Και αυτο επισης σχετικο. Ειναι αρκετοι αυτοι που μας Δειχνουν περιτρανα οτι κανουν αμαν να μπουν καπου να βρουν μια δουλεια και στη πορεια χανουν το ενδιαφερον τους και στρεφονται σε αλλο επαγγελμα. Ετσι δεν μπορουμε να μιλησουμε με σιγουρια οτι ναι εγω θα ακολουθησω αυτο το επαγγελμα. Ολα οπως ειπα ειναι σχετικα.

δεν νομιζω οτι ειναι θεμα προκαταληψης Και ανοιχτου μυαλου ο Θεσμος των επ. Οπ. Οπως και να το δεις απο οποια σκοπια και να το δεις παλι στο 0 καταληγεις. Και οταν φυσικα τα αποτελεσματα της αποτυχιας ειναι ορατα με ποσο ανοιχτο μυαλο να το δεις;

Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

Καταργούνται οι ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από evi85 »

Greek_Army έγραψε:
evi85 έγραψε:Έχω κουραστεί να ακούω πως ο θεσμός των εποπ είναι αποτυχημένος. Γι αυτό έχει τόσες αιτήσεις; Μια χαρά θεσμός είναι (εξαρτάται τι ζητά κανείς και γενικότερα τι θέλει να κάνει στη ζωή του) για μένα μακάρι να μην καταργηθούν...


και πόσες παραιτήσεις; Μην λέμε πάλι τα ίδια οι περισσότεροι μπαίνουνε για την σιγουριά.


γνώμη μου είναι ότι παραιτούνταιγιατί στη ζωή τους δεν έχουν ζοριστεί ποτέ. Στρατός είναι... Εξάλλου σε ποιά δουλειά σου δίνουν τζάμπα λεφτά; Στον ιδιωτικό τομέα τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα. Να ξερες πόσοι φεύγουν και μετά το μετανιώνουν... Αλλά είπαμε δεν κάνουν όλοι για όλες τις δουλειές.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Καταργούνται οι ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από dn24 »

τρόικα έγραψε:ξερουμε πολυ καλα για ποιο λογο υπαρχουν τοσες πολλες αιτησεις για το θεσμο των επ. Οπ. Και σιγουρα δεν εχει να κανει με την αποτυχια η την επιτυχια του θεσμου. Το τι θελει να κανει ο καθενας στη ζωη του ειναι σχετικο. Και αν αυτο που επιλεγει ειναι τελικα αυτο που θλει να κανει στη ζωη του. Και αυτο επισης σχετικο. Ειναι αρκετοι αυτοι που μας Δειχνουν περιτρανα οτι κανουν αμαν να μπουν καπου να βρουν μια δουλεια και στη πορεια χανουν το ενδιαφερον τους και στρεφονται σε αλλο επαγγελμα. Ετσι δεν μπορουμε να μιλησουμε με σιγουρια οτι ναι εγω θα ακολουθησω αυτο το επαγγελμα. Ολα οπως ειπα ειναι σχετικα.δεν νομιζω οτι ειναι θεμα προκαταληψης Και ανοιχτου μυαλου ο Θεσμος των επ. Οπ. Οπως και να το δεις απο οποια σκοπια και να το δεις παλι στο 0 καταληγεις. Και οταν φυσικα τα αποτελεσματα της αποτυχιας ειναι ορατα με ποσο ανοιχτο μυαλο να το δεις;

ακου να καταλαβεις, γιατι εσυ κ ενας αλλος που μπαινει με το ονομα μνημονιο, μονο αρνητισμο βγαζετε λες κ ο θεσμος αυτος σας τρωει το ψωμι. Το ιδιο βλεπω κ απο εσενα κ δεν ξερω αν εισαι τελικα το ιδιο ατομο. Εχουμε κ λεμε. Στην αρχη τα λες ομορφα μεχρι το σημειο που λες οτι ολα ειναι σχετικα +1000 μεχρι εκει απο εμενα. Μαζι σου. Κ εγω μεχρι εκει, τα ιδια ισχυριζομαι. Παρακατω ομως, μια γενικοτητα λες σαν πικροχολο σχολιο λες κ οι εποπ φταινε που μπηκες αν μπηκες να υπηρετησεις την θητεια σου, υπαρχουν κ αψογοι επαγγελματιες που βγαζουν με επαγγελματισμο κ ευσυνηδησια το ψωμακι τους. Αυτο δεν ειδα ομως να το λες. Μονο τα κακα λετε μερικοι εδω μεσα (οχι ολοι φυσικα αν ηταν ποτε δυνατο). Αυτο θα πει δικαιοσυνη, να τα λεμε ολα. Στο στρατο λοιπον, περι αποτυχιας, κανεις εποπ δεν μπηκε για να κανει καριερα. Εγω, ξερω οτι μεχρι ανθυπασπιστης θα φτασω, ψηλοτερα δεν θα παω κ δεν θελω να παω. Αν θεωρεις αποτυχια το οτι εισαι μια ζωη υπαξιωματικος (δηλαδη οπλιτης ουσιαστικα) μαζι σου. Ομως, εγω θεωρω επιτυχια που ζω χωρις το υποζυγιο των γονιων μου, θεωρω επιτυχια που ειμαι ανεξαρτητος κ εχω το δικο μου νοικοκυριο, θεωρω επιτυχια που αυριο-μεθαυριο με μερικες θυσιες θα μπορω να ζησω το παιδακι μου αξιοπρεπως, θεωρω επιτυχια που θα αγορασω το πρωτο μου καινουριο αυτοκινητο χωρις να φοβαμαι μην χασω την δουλεια μου κ το χασω κ αυτο, για ολα αυτα λοιπον κ αλλα περ/ρα, δεν λεει κανεις. Μονο χολη. Δεν μπηκα στο στρατο για να γινω καριεριστας. Ως προς αυτη την οπτικη πλευρα, ναι αποτυχημενος ειμαι, κ να στο πω κ αλλιως, γουσταρω να ειμαι για αυτο το λογο αποτυχημενος. Οι βαθμοι ειναι ευθυνες κ τιποτα παραπανω. Ηξερα οτι θα με διαταζουν 300+ πριν μπω, κ που αλλωστε δεν εχεις αφεντικα κ ρουφιανους πανω απο το κεφαλι σου; Τα αρνητικα του στρατου ολοι τα ξερουμε. Στην ελλαδα ζουμε αλλωστε που ολα αναπτυσονται με ρυθμους χελωνας. Θα σου ελεγα εγω ποσες παραιτησεις θα υπηρχαν κ αν θα υπομεναν οι επαγγελματιες οπλιτες οσα υπομενουν, εαν τους εστελναν ολους μεταθεση στα σπιτια τους. Οπως οι ντοπιοι νησιωτες που βλεπω εγω, ειδα στους 40 πρπ που εχουμε, στα 4 χρονια που ειμαι, ποσοι παραιτηθηκαν. Ενας. Ποσα παιδια απο αλλα μερη; Πολυ περ/ρα. Ολοι τα ιδια περνουσαν στη μοναδα, ολοι οι ντοπιοι εμειναν ομως. Ασε. Αυτα, φιλικα παντα.

...
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Καταργούνται οι ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από greko_27 »

dn24 καλα τα λες αλλα αυτο που εχω παρατηρησει, εδω και χρονια σε σχεση παντα με το εξωτερικο οπου εχω ζησει και εχω παει πολλες φορες, ειναι οτι οι περισσοτεροι ελληνες που μπαινουν στον στρατο και στα σωματα ασφαλειας μπαινουν κυριως για να εξασφαλισουν μια μονιμη θεση εργασιας... δυστυχως στον στρατο και στα σωματα ασφαλειας κυριαρχει σε μεγαλο βαθμο η κοινη δημοσιουπαλληλικη συμπεριφορα και μονο σε ελαχιστες περιπτωσεις διακρινεις τον επαγγελματισμο. Τωρα βεβαια στο εξωτερικο υπαρχουν περισσοτερες ευκαιρειες στον ιδιωτικο τομεα λογω καλυτερων αμοιβων, καλυτερου εργασιακου περιβαλλοντος κλπ σε σχεση με την ελλαδα που ουτε τα εργασιακα σου δικαιωματα δεν μπορεις να υπερασπισεις, γι αυτο και οι περισσοτεροι επιλεγουν να μπουν στον στρατο ή οπου αλλου θελουν.
Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

Καταργούνται οι ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από evi85 »

ακου να καταλαβεις, γιατι εσυ κ ενας αλλος που μπαινει με το ονομα μνημονιο, μονο αρνητισμο βγαζετε λες κ ο θεσμος αυτος σας τρωει το ψωμι. Το ιδιο βλεπω κ απο εσενα κ δεν ξερω αν εισαι τελικα το ιδιο ατομο. Εχουμε κ λεμε. Στην αρχη τα λες ομορφα μεχρι το σημειο που λες οτι ολα ειναι σχετικα +1000 μεχρι εκει απο εμενα. Μαζι σου. Κ εγω μεχρι εκει, τα ιδια ισχυριζομαι. Παρακατω ομως, μια γενικοτητα λες σαν πικροχολο σχολιο λες κ οι εποπ φταινε που μπηκες αν μπηκες να υπηρετησεις την θητεια σου, υπαρχουν κ αψογοι επαγγελματιες που βγαζουν με επαγγελματισμο κ ευσυνηδησια το ψωμακι τους. Αυτο δεν ειδα ομως να το λες. Μονο τα κακα λετε μερικοι εδω μεσα (οχι ολοι φυσικα αν ηταν ποτε δυνατο). Αυτο θα πει δικαιοσυνη, να τα λεμε ολα. Στο στρατο λοιπον, περι αποτυχιας, κανεις εποπ δεν μπηκε για να κανει καριερα. Εγω, ξερω οτι μεχρι ανθυπασπιστης θα φτασω, ψηλοτερα δεν θα παω κ δεν θελω να παω. Αν θεωρεις αποτυχια το οτι εισαι μια ζωη υπαξιωματικος (δηλαδη οπλιτης ουσιαστικα) μαζι σου. Ομως, εγω θεωρω επιτυχια που ζω χωρις το υποζυγιο των γονιων μου, θεωρω επιτυχια που ειμαι ανεξαρτητος κ εχω το δικο μου νοικοκυριο, θεωρω επιτυχια που αυριο-μεθαυριο με μερικες θυσιες θα μπορω να ζησω το παιδακι μου αξιοπρεπως, θεωρω επιτυχια που θα αγορασω το πρωτο μου καινουριο αυτοκινητο χωρις να φοβαμαι μην χασω την δουλεια μου κ το χασω κ αυτο, για ολα αυτα λοιπον κ αλλα περ/ρα, δεν λεει κανεις. Μονο χολη. Δεν μπηκα στο στρατο για να γινω καριεριστας. Ως προς αυτη την οπτικη πλευρα, ναι αποτυχημενος ειμαι, κ να στο πω κ αλλιως, γουσταρω να ειμαι για αυτο το λογο αποτυχημενος. Οι βαθμοι ειναι ευθυνες κ τιποτα παραπανω. Ηξερα οτι θα με διαταζουν 300+ πριν μπω, κ που αλλωστε δεν εχεις αφεντικα κ ρουφιανους πανω απο το κεφαλι σου; Τα αρνητικα του στρατου ολοι τα ξερουμε. Στην ελλαδα ζουμε αλλωστε που ολα αναπτυσονται με ρυθμους χελωνας. Θα σου ελεγα εγω ποσες παραιτησεις θα υπηρχαν κ αν θα υπομεναν οι επαγγελματιες οπλιτες οσα υπομενουν, εαν τους εστελναν ολους μεταθεση στα σπιτια τους. Οπως οι ντοπιοι νησιωτες που βλεπω εγω, ειδα στους 40 πρπ που εχουμε, στα 4 χρονια που ειμαι, ποσοι παραιτηθηκαν. Ενας. Ποσα παιδια απο αλλα μερη; Πολυ περ/ρα. Ολοι τα ιδια περνουσαν στη μοναδα, ολοι οι ντοπιοι εμειναν ομως. Ασε. Αυτα, φιλικα παντα.

...

+1Εικόνα Βασίλη για σένα είναι
... ...
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Καταργούνται οι ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από dn24 »

greko_27 έγραψε:dn24 καλα τα λες αλλα αυτο που εχω παρατηρησει, εδω και χρονια σε σχεση παντα με το εξωτερικο οπου εχω ζησει και εχω παει πολλες φορες, ειναι οτι οι περισσοτεροι ελληνες που μπαινουν στον στρατο και στα σωματα ασφαλειας μπαινουν κυριως για να εξασφαλισουν μια μονιμη θεση εργασιας... δυστυχως στον στρατο και στα σωματα ασφαλειας κυριαρχει σε μεγαλο βαθμο η κοινη δημοσιουπαλληλικη συμπεριφορα και μονο σε ελαχιστες περιπτωσεις διακρινεις τον επαγγελματισμο. Τωρα βεβαια στο εξωτερικο υπαρχουν περισσοτερες ευκαιρειες στον ιδιωτικο τομεα λογω καλυτερων αμοιβων, καλυτερου εργασιακου περιβαλλοντος κλπ σε σχεση με την ελλαδα που ουτε τα εργασιακα σου δικαιωματα δεν μπορεις να υπερασπισεις, γι αυτο και οι περισσοτεροι επιλεγουν να μπουν στον στρατο ή οπου αλλου θελουν.


σε ολα μαζι σου, απλως απο την μερια μου για να παρατεινω λιγο τον διαλογο, θα σου προσθεσω οτι κοιτα τους νομους κ τους κανονισμους για τα εργασιακα δικαιωματα για τα αλλοδαπα κρατη που εχεις δει, κ κοιτα κ τα δικα μας οπου πρεπει να βγει ενας νομος, που να υποχρεωνει να... Εφαρμοστουν οι νομοι. Ετσι μας γαλουχησαν, να μην εφαρμοζουν κανεναν εργασιακο νομο υπερ του εργαζομενου, η να τους εφαρμοζουν με το σταγονομετρο κ μονο οποτε εκεινοι θελουν. Ειτε οι "εκεινοι" ονομαζονται αξιωματικοι, ειτε εργοστασιαρχες κ. Ο. Κ. Με αποτελεσμα, να σε αναγκαζουν σε δημοσιουπαλληλικη συμπεριφορα, καθως οτι δινεις-παιρνεις. Ας ειναι ελαχιστοι οι κατεχοντες απο επαγγελματικη συνηδηση, σε τιμαει που εσυ τουλαχιστον το λες. Επισης ας κοιταξουμε κ τι συνθηκες εργασιας προσφερονται στον εργαζομενο επαγγελματια οπλιτη, ωστε να εχει το ηθικο να αποδωσει το κατα το δοκουν.

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Καταργούνται οι ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από greko_27 »

dn24 έγραψε:
greko_27 έγραψε:dn24 καλα τα λες αλλα αυτο που εχω παρατηρησει, εδω και χρονια σε σχεση παντα με το εξωτερικο οπου εχω ζησει και εχω παει πολλες φορες, ειναι οτι οι περισσοτεροι ελληνες που μπαινουν στον στρατο και στα σωματα ασφαλειας μπαινουν κυριως για να εξασφαλισουν μια μονιμη θεση εργασιας... δυστυχως στον στρατο και στα σωματα ασφαλειας κυριαρχει σε μεγαλο βαθμο η κοινη δημοσιουπαλληλικη συμπεριφορα και μονο σε ελαχιστες περιπτωσεις διακρινεις τον επαγγελματισμο. Τωρα βεβαια στο εξωτερικο υπαρχουν περισσοτερες ευκαιρειες στον ιδιωτικο τομεα λογω καλυτερων αμοιβων, καλυτερου εργασιακου περιβαλλοντος κλπ σε σχεση με την ελλαδα που ουτε τα εργασιακα σου δικαιωματα δεν μπορεις να υπερασπισεις, γι αυτο και οι περισσοτεροι επιλεγουν να μπουν στον στρατο ή οπου αλλου θελουν.
σε ολα μαζι σου, απλως απο την μερια μου για να παρατεινω λιγο τον διαλογο, θα σου προσθεσω οτι κοιτα τους νομους κ τους κανονισμους για τα εργασιακα δικαιωματα για τα αλλοδαπα κρατη που εχεις δει, κ κοιτα κ τα δικα μας οπου πρεπει να βγει ενας νομος, που να υποχρεωνει να... Εφαρμοστουν οι νομοι. Ετσι μας γαλουχησαν, να μην εφαρμοζουν κανεναν εργασιακο νομο υπερ του εργαζομενου, η να τους εφαρμοζουν με το σταγονομετρο κ μονο οποτε εκεινοι θελουν. Ειτε οι "εκεινοι" ονομαζονται αξιωματικοι, ειτε εργοστασιαρχες κ. Ο. Κ. Με αποτελεσμα, να σε αναγκαζουν σε δημοσιουπαλληλικη συμπεριφορα, καθως οτι δινεις-παιρνεις. Ας ειναι ελαχιστοι οι κατεχοντες απο επαγγελματικη συνηδηση, σε τιμαει που εσυ τουλαχιστον το λες. Επισης ας κοιταξουμε κ τι συνθηκες εργασιας προσφερονται στον εργαζομενο επαγγελματια οπλιτη, ωστε να εχει το ηθικο να αποδωσει το κατα το δοκουν.



Θα συμφωνησω απολυτα. Το ολον κακο ειναι οτι Και εμεις σε δευτερευουσα φαση εχουμε τις ευθυνες μας απεναντι σε αυτην τη χωρα. Δεν ειναι δυνατον να ζηταμε ρουσφετια απο καποιον πολιτικο για να μπει καποιος συγγενης μας εποπ,ή λιμενικος κα και μετα να βριζουμε το κομμα που στηριξαμε στις εκλογες γιατι εφερε το ΔΝΤ. Η φραση που ταιριαζει απολυτα για τους νεοελληνες ειναι αυτη που χρησιμοποιουν οι ρωμαιοι στο κωμιξ ''αστεριξ και οβελιξ'':''Ειναι τρελοι αυτοι οι γαλατες=ελληνες". Τωρα για το εαν θα πρεπει να καταργηθει ο θεσμος τον εποπ μαλλον πολυ δυσκολο και με βαση την προκλητικη σταση των τουρκων θα ηταν εγκλημα.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Καταργούνται οι ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από dn24 »

greko_27 έγραψε:Θα συμφωνησω απολυτα. Το ολον κακο ειναι οτι Και εμεις σε δευτερευουσα φαση εχουμε τις ευθυνες μας απεναντι σε αυτην τη χωρα. Δεν ειναι δυνατον να ζηταμε ρουσφετια απο καποιον πολιτικο για να μπει καποιος συγγενης μας εποπ,ή λιμενικος κα και μετα να βριζουμε το κομμα που στηριξαμε στις εκλογες γιατι εφερε το ΔΝΤ. Η φραση που ταιριαζει απολυτα για τους νεοελληνες ειναι αυτη που χρησιμοποιουν οι ρωμαιοι στο κωμιξ ''αστεριξ και οβελιξ'':''Ειναι τρελοι αυτοι οι γαλατες=ελληνες". Τωρα για το εαν θα πρεπει να καταργηθει ο θεσμος τον εποπ μαλλον πολυ δυσκολο και με βαση την προκλητικη σταση των τουρκων θα ηταν εγκλημα.


+1000 σε ολα. Δεν ειναι μονο η προκλητικοτατη σταση, ειναι κ η σημαντικη ελλειψη στελεχων στην μεθοριο, δημηουργουνται συνεχως αναγκες προσληψης προσωπικου για λογους που εχουμε αναφερει ηδη παραπανω.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες