ΕΠΟΠ και φοιτητής ταυτόχρονα

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ και φοιτητής ταυτόχρονα

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ανέφικτο δυστυχώς.

Ούτε σκέψη!
Cpt.Tsakalof
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Τρί Απρ 13, 2010 3:38 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ και φοιτητής ταυτόχρονα

Δημοσίευση από Cpt.Tsakalof »

Δηλαδή η αδερφή μου που είναι αξιωματικός και σπουδάζει χωρίς να χρωστάει ούτε ένα μάθημα στην σχολή της τι είναι; Ποιό μάγκας από τους άλλους; Δεν νομίζω. Απλά βρίσκεται στην ίδια πόλη η μονάδα της και η σχολή της. Άρα είναι εφικτό. Και μάλιστα πολύ καλό και ειδικά για ΕΠ. ΟΠ.
nm

ΕΠΟΠ και φοιτητής ταυτόχρονα

Δημοσίευση από nm »

Συγκρινεις την ζωη μιας αξιωματικου και μαλιστα γυναικας με αυτη ενος ΕΠΟΠ; Αν ναι τοτε υπαρχει σοβαρο προβλημα φιλε μου και επειδη υποθετω οτι δεν εισαι μεσα στο στρατευμα να σε ενημερωσω οτι πλεον οι περισσοτεροι αξιωματικοι των ενοπλων δυναμεων εχουν και 1, ισως και 2 πτυχια επιπλεον οποτε...
ο D.Y.K εχει απολυτο δικιο.
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ και φοιτητής ταυτόχρονα

Δημοσίευση από laios »

Παντα προσπαθω για κατι καλυτερο στη ζωη μου. Φιλε μου με τις 7 υπηρεσιες, να ξερεις οτι οταν εχω υπηρεσια παιρνω παντα μαζι μου τα βιβλια μου και διαβαζω γιατι θελω να τελειωσω αυτο σπουδαζω. Το πτυχιο δεν θα εχει καμια θετικη επιπτωση στη δουλεια μου. Το κανω για μενα και για την οικογενεια μου.

Cpt.Tsakalof
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Τρί Απρ 13, 2010 3:38 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ και φοιτητής ταυτόχρονα

Δημοσίευση από Cpt.Tsakalof »

Την συγκρίνω και ας είναι γυναίκα όπως λες (πράγμα άσχετο), διότι πάνω κάτω έχουν ίδιες ημέρες υπηρεσίας. Αφ'ενός αυτό και αφ'ετέρου το γεγονός ότι η αδερφή μου είναι σε πολύ μάχημη θέση με full αρμοδιότητες και πλήθος ευθυνών (δεν αναφέρω μονάδα ούτε σώμα αλλά ούτε και όνομα για ευνόητους λόγους), δεν την περιορίζει να φοιτεί σε ΑΕΙ. Άρα και ένας ΕΠ. ΟΠ. Δύναται να τα καταφέρει (και μακάρι να το κάνουν όσοι περισσότεροι μπορούν) εφόσον ΠΑΝΤΑ η σχολή του είναι κοντά στην περιοχή που υπηρετεί.
telemachous
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μάιος 25, 2009 3:57 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ και φοιτητής ταυτόχρονα

Δημοσίευση από telemachous »

Φυσικά και μπορείς να σπουδάσεις και δικαιούσαι και φοιτητική άδεια κ. Τ. Λ. Υπάρχουν σχετικές διαταγές.
feanor

ΕΠΟΠ και φοιτητής ταυτόχρονα

Δημοσίευση από feanor »

Στην αεροπορια που υπηρετω, αυτο που εκανα ειναι μια αναφορα προς το Α. Τ. Α (η Γ. Ε. Α δεν θυμαμαι ακριβως) στην οποια ουσιαστικα ζητας την αδεια να φοιτησεις ωστε να σου παρεχουν φοιτητικες αδειες. Η απαντηση (θετικη) μου ηρθε μετα απο κανα διμηνο.
Δικαιουσαι 20 μερες φοιτητικης αδειας ετησιως.
Αυτες τις παιρνεις ανα 2 μερες για καθε μερα εξετασης (ΠΡΟΣΟΧΗ οχι για καθε μαθημα) στις εξεταστικες περιοδους. Δηλαδη αν γραφεις 2 μαθηματα σε μια μερα δεν παιρνει 4 μερες αλλα 2.
Εννοειται οτι προσκομιζεις στο γραφ. Προσωπικου βεβαιωση με την υπογραφη γραμματεα της σχολης και καθηγητη οτι ησουν παρων την μερα της γραπτης εξετασης. Αν δεν πας την βεβαιωση νομιζω οτι η αδειες που πηρες λογιζονται σαν κανονικες.
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ και φοιτητής ταυτόχρονα

Δημοσίευση από roverr24 »

Δικαιουστε κανονικα αδεια αλλα πρεπει να το δηλωσετε στην υπηρεσια υποχρεωτικα... Αν πατε σε σχολη με πολλα εργαστηρια πχ ΤΕΙ μηχανολογιας, ηλεκτρολογιας δε θα τελειωσετε ποτε γιατι δε θα εχετε χρονο να πατε.

Συμφωνα με το νεο νομοσχεδιο που νομιζω εχει γινει ΦΕΚ, ΕΠΟΠ, ΕΠΥ κτλ με πτυχιο ΤΕΙ θα γινονται υπαξιωματικοι οπως αυτοι απο τη ΣΜΥ

Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ και φοιτητής ταυτόχρονα

Δημοσίευση από evi85 »

roverr24 έγραψε:Δικαιουστε κανονικα αδεια αλλα πρεπει να το δηλωσετε στην υπηρεσια υποχρεωτικα... Αν πατε σε σχολη με πολλα εργαστηρια πχ ΤΕΙ μηχανολογιας, ηλεκτρολογιας δε θα τελειωσετε ποτε γιατι δε θα εχετε χρονο να πατε.

Συμφωνα με το νεο νομοσχεδιο που νομιζω εχει γινει ΦΕΚ, ΕΠΟΠ, ΕΠΥ κτλ με πτυχιο ΤΕΙ θα γινονται υπαξιωματικοι οπως αυτοι απο τη ΣΜΥ


να σε ρωτήσω κάτι; Αν είσαι εποπ και έχεις πτυχίο ΑΕΙ στην ειδικότητα σου προβλέπεται κάτι; Ή ισχύει μόνο για πτυχιούχους ΤΕΙ αυτό που ανέφερες;
?

ΕΠΟΠ και φοιτητής ταυτόχρονα

Δημοσίευση από ? »

roverr24 έγραψε:Δικαιουστε κανονικα αδεια αλλα πρεπει να το δηλωσετε στην υπηρεσια υποχρεωτικα... Αν πατε σε σχολη με πολλα εργαστηρια πχ ΤΕΙ μηχανολογιας, ηλεκτρολογιας δε θα τελειωσετε ποτε γιατι δε θα εχετε χρονο να πατε.

Συμφωνα με το νεο νομοσχεδιο που νομιζω εχει γινει ΦΕΚ, ΕΠΟΠ, ΕΠΥ κτλ με πτυχιο ΤΕΙ θα γινονται υπαξιωματικοι οπως αυτοι απο τη ΣΜΥ



Αν δεν κανω λαθος ισχυει μονο για τους ΕΜΘ και αυτο πανεπιστημιο οχι ΤΕΙ
?

ΕΠΟΠ και φοιτητής ταυτόχρονα

Δημοσίευση από ? »

http://www.ekeo.gr/?p=6432

οι ΕΠ. ΟΠ (Επαγγελματίες Οπλίτες) και οι ΕΜΘ (Εθελοντές Μακράς Θητείας) με πτυχίο ΑΕΙ θα μπορούν να εντάσσονται στους υπαξιωματικούς έπειτα από πέντε χρόνια πραγματικής υπηρεσίας αν βέβαια έχουν το πτυχίο να είναι σχετικό με την ειδικότητα.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ και φοιτητής ταυτόχρονα

Δημοσίευση από dn24 »

Προσωπικα δεν ξερω κανεναν. Οσοι σπουδαζουν, εδωσαν αφου μπηκαν εποπ, κ εχουν σκοπο να παραιτηθουν. Αν εισαι σε τει πως θα παρακολουθεις τα εργαστηρια; Ακατορθωτο, δεν ξερω κανεναν.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
Wind army
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2014 5:07 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ και φοιτητής ταυτόχρονα

Δημοσίευση από Wind army »

Φιλε μου μια ερωτηση: ΕΠΟΠ Αποφοιτος ΤΕΙ ή ΑΕΙ ο οποιος εχει ηδη ενεργο υπηρεσια, και θελει να συνεχισει σπουδες σε καποιο αλλο πανεπιστημιακο ιδρυμα του εσωτερικου, με κατατακτηριες εξετασεις γνωριζεις τι απαιτει;

σε ευχαριστω εκ των προτερων Εικόνα
Parou
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μάιος 18, 2015 3:16 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ και φοιτητής ταυτόχρονα

Δημοσίευση από Parou »

Καλησπέρα. Είμαι φοιτητής στο ΤΕΙ Γεωπληροφορικής κ' Τοπογραφίας στις Σέρρες στο 4ο έτος και δεν χρωστάω πολλά μαθήματα. Θέλω να κάνω τα χαρτιά μου για ΕΠΟΠ. Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι αν θα μπορέσω να τελειώσω την σχολή μου σε περίπτωση που κριθώ κατάλληλος για ΕΠΟΠ.
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ και φοιτητής ταυτόχρονα

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Parou έγραψε:Καλησπέρα. Είμαι φοιτητής στο ΤΕΙ Γεωπληροφορικής κ' Τοπογραφίας στις Σέρρες στο 4ο έτος και δεν χρωστάω πολλά μαθήματα. Θέλω να κάνω τα χαρτιά μου για ΕΠΟΠ. Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι αν θα μπορέσω να τελειώσω την σχολή μου σε περίπτωση που κριθώ κατάλληλος για ΕΠΟΠ.


Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα τελειώσεις την σχολή σου, όσο για ΕΠΟΠ δεν υπαρχή ενεργή προκήρυξη και κατά ένα 99% δεν θα υπάρξει στο κοντινό μέλλον, οπότε τζάμπα το άγχος.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες