Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Kbs2011 έγραψε:Α μάλιστα. Πάντως αν διαβάζει το θέμα κάποιος γιατρός από τα κέντρα εκπαίδευσης, ας απαντήσει στο ερώτημά μου. Αν δηλαδή κάποιος κάνει τα εμβόλια έξω πριν μπει, αναγκαστικά τα ξανακάνουν μέσα. Φίλοι μου επιμένουν ότι και έξω να τα κάνεις, μέσα θα σου τα κάνουν ξανά... Πράγμα που δεν μπορώ καν να διανοηθώ δεδομένου ότι ίσως υπάρξουν παρενέργειες.. Ελπίζω σε μια ειδικευμένη απάντηση.


Τα εμβόλια τα κάνουν και σε άτομα που μπαίνουμε από αναβολές για λόγους υγείας! Δηλαδή είχανε μπει είχανε κάτσει 2-3 μέρες και φύγανε, και όταν ξανά παρουσιάστηκαν τους τα κάνανε.

Kbs2011
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Οκτ 17, 2011 1:29 am
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από Kbs2011 »

Greek_Army έγραψε:Τα εμβόλια τα κάνουν και σε άτομα που μπαίνουμε από αναβολές για λόγους υγείας! Δηλαδή είχανε μπει είχανε κάτσει 2-3 μέρες και φύγανε, και όταν ξανά παρουσιάστηκαν τους τα κάνανε.


Πλάκα κάνεις... Για πόσο διάστημα μιλάμε (από τη μέρα που τους τα έκαναν πρώτη φορά);
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από Greek_Army »

9 μήνες και δεν έχω ακούσει για παρενέργειες
Kbs2011
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Οκτ 17, 2011 1:29 am
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από Kbs2011 »

Ε καλά 9 μήνες είναι σχετικά μεγάλο διάστημα. Εγώ αναφέρθηκα στο να τα έχω κάνει 1-2 βδομάδες πριν παρουσιαστώ...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από yandr »

Greek_Army έγραψε:9 μήνες και δεν έχω ακούσει για παρενέργειες
Δηλαδή αναγράφηκαν τα πρώτα εμβόλια στο βιβλιάριο υγείας και τα ξανα-έκαναν;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ναι μάλιστα λέγανε στους γιατρούς ότι τα έχουνε κάνει και η απάντηση ήτανε "δεν θα πάθετε κάτι"
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από yandr »

Ας τους καταγγείλουν. Δεν αρκεί να μας παρέχονται δικαιώματα, πρέπει να τα διεκδικούμε κιόλας.

Kbs2011
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Οκτ 17, 2011 1:29 am
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από Kbs2011 »

Greek_Army έγραψε:Ναι μάλιστα λέγανε στους γιατρούς ότι τα έχουνε κάνει και η απάντηση ήτανε "δεν θα πάθετε κάτι"


Για τους 9 μήνες το καταλαβαίνω (αν και λογικά αυτό του τετάνου δεν υπάρχει περίπτωση να τους το ξανακάναν 3 φορές). Αλλά για μερικές βδομάδες, που τα σημάδια από τα τρυπήματα στα χέρια θα φαίνονται κιόλας, δεν νομίζω να τα ξανακάνουν. Αν μου δώσουν τέτοια απάντηση, έχω πάρει τη βελόνα κι έχω καρφώσει το γιατρό σε δευτερόλεπτα. Κι ας κινηθούν μετά νομικές διαδικασίες να εξετάσουμε κατά πόσο η δικιά μου ενέργεια είναι πιο παράνομη από αυτή που θα μου έκανε ο γιατρός!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ας το κάνει φίλε μου, δεν θα μαμήσεις την δικιά μου ζωή... Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από yandr »

Καλά τα νέα για όσους φοβούνται τα εμβόλια Εικόνα

Για μαζικές καταγγελίες στρατιωτών που κατατάχθηκαν στις αρχές Φεβρουαρίου αλλά δεν έχουν εμβολιαστεί ακόμα, όπως προβλέπεται, κάνει λόγο το ΚΚΕ, χαρακτηρίζοντας την κατάσταση «επικίνδυνη». Το ΓΕΣ παραδέχεται το πρόβλημα, υποστηρίζοντας ότι δεν είναι δική του ευθύνη, ενώ αναφέρει ότι οι εμβολιασμοί θα γίνουν εντός των προσεχών ημερών.

Σύμφωνα με ανακοίνωση του ΚΚΕ, οι διοικήσεις των στρατοπέδων επικαλούνται έλλειψη χρημάτων λόγω κρίσης και υπόσχονται ότι ο εμβολιασμός θα γίνει αργότερα.

«Είναι μαζικές οι καταγγελίες φαντάρων από διάφορα στρατόπεδα που κατατάχθηκαν στις αρχές του Φλεβάρη, ότι ακόμα δεν τους έχουν γίνει τα απαραίτητα εμβόλια. Εμβόλια που θα έπρεπε να έχουν γίνει από την πρώτη κιόλας μέρα», αναφέρει η ανακοίνωση.

»Αυτή τη στιγμή, με ευθύνη της κυβέρνησης και της στρατιωτικής ηγεσίας, η κατάσταση γίνεται επικίνδυνη από τις ελλιπείς ιατρικές υποδομές των στρατοπέδων, τις παμπάλαιες εγκαταστάσεις όπου στοιβάζονται κατά εκατοντάδες οι φαντάροι και σε πολλές περιπτώσεις χωρίς θέρμανση».

»Ταυτόχρονα οι διοικήσεις κοροϊδεύουν τους φαντάρους ψελλίζοντας διάφορα περί κρίσης, έλλειψης χρημάτων, ότι θα κάνουν τα εμβόλια στο μέλλον ενώ το αστικό κράτος δαπανά δισεκατομμύρια κάθε χρόνο για τους Νατοϊκούς εξοπλισμούς, για να συμμετέχει με το στρατό του σε ιμπεριαλιστικούς πολέμους, σε κοινές ασκήσεις με τους Αμερικάνους- Ισραηλινούς, σε ασκήσεις καταστολής διαδηλώσεων».

»Καλούμε τους φαντάρους και τις οικογένειές τους να μην συμβιβαστούν με αυτή την απαράδεκτη και επικίνδυνη κατάσταση για την υγεία τους. Μέσα και έξω από τα στρατόπεδα, να διεκδικήσουν να γίνει ο εμβολιασμός τους εδώ και τώρα! Να διεκδικήσουν συνθήκες υγιεινής διαβίωσης, ασφαλούς δημόσιας δωρεάν ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης και νοσηλείας».

Τι απαντά το ΓΕΣ

Κύκλοι του Γενικού Επιτελείου Στρατου σημειώνουν ότι το πρόβλημα εντοπίζεται στα Κέντρα Νεοσυλλέκτων και οφείλεται στο γεγονός ότι δεν έχει ολοκληρωθεί από το υπουργείο Ανάπτυξης (Τμήμα Εμπορίου) ο διαγωνισμός για τα εμβόλια έτους.

Ήδη, το ΓΕΣ αγόρασε από το Ίδρυμα Παστέρ εμβόλια με δικά του χρήματα και έχει αρχίσει η προώθησή τους στις μονάδες που είχαν τις ελλείψεις. Εντός της εβδομάδας θα γίνουν οι εμβολιασμοί στα Κέντρα Νεοσυλλέκτων και εάν αυτό δεν καταστεί δυνατό, οι εμβολιασμοί θα γίνουν τις επόμενες ημέρες στις μονάδες που θα τοποθετηθούν οι οπλίτες. Όλα αυτά ισχύουν για το εμβόλιο της διφθερίτιδας. Όσον αφορά στο εμβόλιο για τη μηνιγγίτιδα, η έλλειψή του, σύμφωνα με το ΓΕς, οφείλεται σε αδυναμία της εταιρείας να το παραδώσει λόγω έλλειψης, αλλά ήδη και αυτό το πρόβλημα διορθώθηκε και δρομολογείται ο εμβολιασμός.

πηγή
Andreas

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από Andreas »

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω για τα εμβόλια στο στρατό. Επειδη εχω κανει μεταπτυχιακο και διδακτoρικο πανω σε τετοια θεματα και εχουν δει πολλα τα ματια μου για το τι μπορει να προκαλεσει ενα εμβολιο (βλεπε νεο εμβολιο τετανου μπορει να προκαλεσει APS) εάν τα κανω τα εμβολια μόνος μου πριν παω στρατο και φαινοντε στο βιβλιαριο και απλα αρνηθω κατηγορηματικά να τα κάνω μεσα στο στρατό, θα έχω κυρώσεις;
Dargal
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 8:50 pm
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από Dargal »

Στο κέντρο που παρουσιάστηκα, εαν είχες στο βιβλιάριο σου γραμμένα τα εμβόλια που θέλουν, τα έδειχνες και απαλλασσόσουν απο την διαδικασία.
Αντρεας

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από Αντρεας »

Με τα μαντού αν φουσκώσει το σημείο τι γίνεται;
Γιαννης

Εμβόλια στον στρατό (2020)

Δημοσίευση από Γιαννης »

Καλησπέρα κατατάσσομαι με την 2020 Δ'Εσσο στο ΚΕΕΔ, αλλα λόγω αλλεργιών στο αυγό και σε άλλα διατροφικά στοιχεία, ο γιατρός μου συνιστά να μην κάνω το αντιτετανικο εμβόλιο το οποίο περιέχει ουσίες αυγού. Αν προσκομίσω τα απαραίτητα δικαιολογητικά την ημέρα της κατάταξης θα το αποφύγω το συγκεκριμένο εμβόλιο; Επίσης πρέπει να αναφέρω και στο κέντρο για τις τροφικές μου αλλεργίες ή αλλιώς θα είμαι όλη την ώρα κυλικείο;
stratigos5
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 13, 2020 12:28 am
Επικοινωνία:

Εμβόλια στον στρατό (2020)

Δημοσίευση από stratigos5 »

Καλησπέρα μάγκες,

ξέρετε τι εμβόλια γίνονται στρατό; Συγκεκριμένα μας κάνουν για τη φυματίωση (BCG) ή μας κάνουν μόνο το Mantoux να δουν αν έχουμε;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες