Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Kbs2011
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Οκτ 17, 2011 1:29 am
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από Kbs2011 »

Παιδιά, το θέμα είναι σοβαρό. Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει αν μπορείς να τα αποφύγεις ή όχι... Αν δηλαδή τα κάνεις λίγες μέρες πριν παρουσιαστείς, σου τα ξανακάνουν; Δεν εννοώ αυτό που διαρκεί πέντε χρόνια, εννοώ τα άλλα.
Φίλος μου παρουσιάστηκε στον Αυλώνα τη Δευτέρα, τους έκαναν 3 εμβολία στο καπάκι και μου είπε χαρακτηριστικά ότι τα έμπιξαν δυνατά, με τρόπο απαράδεκτο ιατρικά επειδή λέει ήταν πολλά άτομα και ήθελαν να τους προλάβουν όλους (!).
skywalker
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 29, 2011 4:25 am
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από skywalker »

Τελικα υπαρχει καποιο νεωτερο σε αυτο το θεμα; Εγω εχω στειλει και ενα email στο επισημο site του στρατου αλλα ακομη περιμενω απαντηση. Παντως γενικα παιζει να ειναι ψιλοαντισυνταγματικη η ολη φαση με τα υποχρεωτικα εμβολια. Νομιζω οτι πρεπει να ειναι στην ευχερεια του καθενος αν θα τα κανει η οχι.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από yandr »

Εννοείται πως κάνεις λάθος. Άλλωστε το εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού είναι υποχρεωτικό.
Kbs2011
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Οκτ 17, 2011 1:29 am
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από Kbs2011 »

yandr έγραψε:Εννοείται πως κάνεις λάθος. Άλλωστε το εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού είναι υποχρεωτικό.


Ναι οκ, αυτό είναι δεκτό και κατανοητό. Μπορεί όμως κάποιος να τα κάνει λίγες μέρες πριν μπει σε ένα εξωτερικό ιατρείο; Ας μας το διευκρινήσει κάποιος αν ξέρει.
Guest

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από Guest »

Εγω οταν παρουσιαστικα το το μαιο του 2011.(315 λελε). Μας πηγαν στο ιατριο ολους μαζι καναμε τριαδες και μπαιναμε στοιχο στοιχο, στο πρωτο θαλαμο γδιθηκαμε στα παραβαν και περνουσε ο γιατρος και μας εξεταζε τα παντα ολα, ανασα, καμπουρα, ορχεις. Στον επομενο θαλαμο μας καρφωσαν τα εμβολια ενα μαντουξ, και τη μια δοση απο το τετανο (την αλλη τη καναμε μια μερα πριν φυγουμε απτο κεντρο) και μας πηραν αιμα, ουτε καν κοιταξαν τα βιβλιαρια μας στα γρηγορα τα κανα ολα να προλαβουν και στον επομενο θαλαμο μας κοιταξαν τα δοντια. Και εγω ηθελα να τα αποφυγω αλλα ηταν αδυνατο μπαιναμε λιγοι λιγοι και δεν μπορουσες να κανεις το φιδι. Αραξτε δεν ειναι τιποτα 2 δευτερολεπτα δουλεια ειναι το εμβολιο. Αλλοστε τη σοι στρατιωτες ειστε λιγο θαρρος δεν βλαπτει. Δηλαδη στο πολεμο τη θα κανεις; Μην ειμαστε λιποψιχοι...
Kbs2011
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Οκτ 17, 2011 1:29 am
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από Kbs2011 »

Guest έγραψε:Εγω οταν παρουσιαστικα το το μαιο του 2011.(315 λελε). Μας πηγαν στο ιατριο ολους μαζι καναμε τριαδες και μπαιναμε στοιχο στοιχο, στο πρωτο θαλαμο γδιθηκαμε στα παραβαν και περνουσε ο γιατρος και μας εξεταζε τα παντα ολα, ανασα, καμπουρα, ορχεις. Στον επομενο θαλαμο μας καρφωσαν τα εμβολια ενα μαντουξ, και τη μια δοση απο το τετανο (την αλλη τη καναμε μια μερα πριν φυγουμε απτο κεντρο) και μας πηραν αιμα, ουτε καν κοιταξαν τα βιβλιαρια μας στα γρηγορα τα κανα ολα να προλαβουν και στον επομενο θαλαμο μας κοιταξαν τα δοντια. Και εγω ηθελα να τα αποφυγω αλλα ηταν αδυνατο μπαιναμε λιγοι λιγοι και δεν μπορουσες να κανεις το φιδι. Αραξτε δεν ειναι τιποτα 2 δευτερολεπτα δουλεια ειναι το εμβολιο. Αλλοστε τη σοι στρατιωτες ειστε λιγο θαρρος δεν βλαπτει. Δηλαδη στο πολεμο τη θα κανεις; Μην ειμαστε λιποψιχοι...


Συγνώμη αλλά αυτό που περιγράφεις είναι μια εντελώς παράνομη και απάνθρωπη διαδικασία. Δεν σας κοίταξαν τα βιβλιάρια; Δηλαδή αν εγώ έχω κάνει τα εμβόλια αυτά λίγες μέρες πριν, θα μου τα ξανακάνουν χωρίς καν να με ρωτήσουν; Είναι δυνατόν; Φταίω εγώ μετά να πάρω την ένεση και να την καρφώσω στο γιατρό;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από yandr »

Kbs2011 έγραψε:Μπορεί όμως κάποιος να τα κάνει λίγες μέρες πριν μπει σε ένα εξωτερικό ιατρείο; Ας μας το διευκρινήσει κάποιος αν ξέρει.
Δε νομίζω ότι θα υπάρξει κανένα πρόβλημα αν έχεις την κατάλληλη εγγραφή στο βιβλιάριο.

Άλλωστε αυτό δεν είναι 'αποφυγή' εμβολίου.

Μιλάς για την περίπτωση που έχεις ήδη κάνει κάποιο εμβόλιο και προφανώς μπορεί να έχει ακόμη και αρνητικές επιπτώσεις η επαναχορήγησή του.

Kbs2011
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Οκτ 17, 2011 1:29 am
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από Kbs2011 »

yandr έγραψε:Δε νομίζω ότι θα υπάρξει κανένα πρόβλημα αν έχεις την κατάλληλη εγγραφή στο βιβλιάριο.

Άλλωστε αυτό δεν είναι 'αποφυγή' εμβολίου.

Μιλάς για την περίπτωση που έχεις ήδη κάνει κάποιο εμβόλιο και προφανώς μπορεί να έχει ακόμη και αρνητικές επιπτώσεις η επαναχορήγησή του.



Ακριβώς, δεν μίλησα για αποφυγή. Απλά επειδή ξέρω τον τρόπο με τον οποίο τα κάνουν μέσα, εγώ σίγουρα θα τα κάνω εξώ. Με σόκαρε αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω, ότι δεν κοιτάνε καν τα βιβλιάρια... Μα τι σόι γιατρός μπορεί να παραλείψει κάτι τέτοιο; ...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από yandr »

Πραγματικά δεν θυμάμαι τη διαδικασία εμβολιασμού (πέρα από την μαζικότητα και ταχύτητά της που περιγράφηκε παραπάνω), αλλά προφανώς μπορείς να δηλώσεις ότι έχεις κάνει κάποιο εμβόλιο και να επιδείξεις τα σχετικά έγγραφα.

Αν όχι, υποθέτω ότι πηγαίνουν με βάση το εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού.

Σε κάθε περίπτωση, δεν υπάρχουν τρελοί που θέλουν να σκοτώσουν κληρωτούς.

skywalker
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 29, 2011 4:25 am
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από skywalker »

Ενταξει καταλαβαινω οτι ειναι κατι που χρειαζεται λογω συνθηκων και τα λοιπα αλλα εχουν αλλαξει καποια πραγματα. Μην ειμαστε κολημενοι 100 χρονια πισω. Οι συνθηκες διαβιωσης στο στρατο ειναι καλυτερες και απο πλευρας υγιεινης. Θα επρεπε να γινει και μια αναθεωρηση στο θεμα ως προς την υποχρεωτικοτητα του εμβολιου. Δεν ειναι οτι φοβαμαι για τον πονο απο τη βελονα η τη συριγγα. Αυτο που δεν θελω ειναι να βαζω ***** στον οργανισμο μου κοκτειλ χημικων ουσιων συγκεκριμενα. Αρκετα τρωμε μεσα στην πολη με τα καυσαερια τα φυτοφαρμακα των τροφων κοκ. Ειδικα εγω σαν φοιτητης ετρωγα για πολλα χρονια στη λεσχη. Εκει να δειτε σαπιο φαι. Εχει παθει πολυς κοσμος δηλητηριασεις. Απο αυτη την αποψη το λεω. Πραγματικα αισθανομαι οτι αυτο καταλυει συνταγματικα κατοχυρωμενες ελευθεριες δικες μου και ολων μας. Τουλαχιστον προσωπικα ετσι το βλεπω
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από yandr »

Εδώ χρειαζόμαστε τη βοήθεια κάποιου γιατρού, αλλά δεν σου κάνουν άχρηστα εμβόλια. Μόνο αντιτετανικό σου κάνουν και της φυματίωσης αφού ελέγξουν με mantoux ότι το χρειάζεσαι.

Δεν σου κάνουν εμβόλια κατά της ραδιενέργειας!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΙ

Όλοι οι στρατεύσιμοι υποβάλλονται στους κατωτέρω εμβολιασμούς:

i. Αντιτετανικό εμβόλιο Σε τρείς δόσεις για τους ανεμβολίαστους ή σε μία δόση αναμνηστική για τους εμβολιασθέντες.

ii.Αντιμηνιγγιτιδοκοκκικό εμβόλιο. Μετά την εμφάνιση αυξημένου αριθμού κρουσμάτων μηννιγίτιδος των τελευταίων ετών, κυρίως τύπου C, εφαρμόσθηκε το Αντιμηνιγγιτιδοκοκκικό εμβόλιο από το 1997, σε εφ'άπαξ δόση με άριστη αποτελεσματικότητα και χωρίς ουσιαστικές παρενέργειες.

iii.Αντιφυματικό εμβόλιο B.C.G. Λόγω έξαρσης κρουσμάτων φυματίωσης και φυματιώδους πλευρίτιδος στις Ένοπλες Δυνάμεις που παρατηρήθηκαν περί το 1980, μεταξύ των άλλων μέτρων, καθιερώθηκε ο αντιφυματικός εμβολιασμός στους έχοντες αρνητική φυματινοαντίδραση Mantoux. Μετά την σταθεροποίηση των κρουσμάτων σε χαμηλά επίπεδα, ο εμβολιασμός διακόπηκε στο Πολεμικό Ναυτικό και Αεροπορία το 1997, ενώ συνεχίζεται στο Στρατό Ξηράς λόγω ειδικών συνθηκών διαβίωσης και συνθέσεως του πληθυσμού των στρατευσίμων.

Η φυματίωση βρίσκεται υπό στενή επιτήρηση στις Ένοπλες Δυνάμεις. Η έγκαιρη ανίχνευση των περιπτώσεων από την κατάταξη μέχρι την απόλυση, η καλή θεραπεία και συμμόρφωση των ασθενών ανεξάρτητα από την αναβολή κατάταξης, ο έλεγχος του περιβάλλοντος του ασθενούς και η έγκαιρη χορήγηση χημειοπροφύλαξης σε μολυνθέντες, χωρίς αυτό να αποτελεί αιτία αναβολή σ κατάταξης, ολοκληρώνουν το φάσμα του πλήρους ελέγχου της νόσου.2,3

iv. Εμβόλιο ηπατίτιδας Β.Το εμβόλιο ηπατίτιδας Β εκτελείται μόνον σε ειδικές ομάδες στρατευσίμων ήτοι των υγειονομικών ειδικοτήτων και στους κουρείς.

http://www.euroipn.org/socped/program/prolipsistratos.htm

Kbs2011
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Οκτ 17, 2011 1:29 am
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από Kbs2011 »

Ρε παιδιά εσείς αναφέρετε 4 εμβόλια.3 δεν κάνουν; Όσο πάνε και αυξάνονται;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από Greek_Army »

To τέταρτο γίνεται σε ειδικές περιπτώσεις
Kbs2011
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Οκτ 17, 2011 1:29 am
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από Kbs2011 »

Α μάλιστα. Πάντως αν διαβάζει το θέμα κάποιος γιατρός από τα κέντρα εκπαίδευσης, ας απαντήσει στο ερώτημά μου. Αν δηλαδή κάποιος κάνει τα εμβόλια έξω πριν μπει, αναγκαστικά τα ξανακάνουν μέσα. Φίλοι μου επιμένουν ότι και έξω να τα κάνεις, μέσα θα σου τα κάνουν ξανά... Πράγμα που δεν μπορώ καν να διανοηθώ δεδομένου ότι ίσως υπάρξουν παρενέργειες... Ελπίζω σε μια ειδικευμένη απάντηση.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες