Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
thanos21
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 27, 2010 6:50 pm
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από thanos21 »

Γεια χαρα σε ολους. θα ηθελα να κανω μια ερωτηση πολυ σημαντικη.
γνωριζω οτι μπαινοντας μεσα στο στρατο χορηγουνται στον καθενα καποια συγκεκριμενα εμβολια.
επειδη λοιπον δεν υυπαρχει περιπτωση να τα κανω, θα ηθελα να ξερω πως να κινηθω ωστε να τα αποφυγω...

ευχαριστω εκ των προτερων...
patriot
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 5:57 am
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από patriot »

Δεν νομίζω ότι μπορείς να τα αποφύγεις.
310lele

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από 310lele »

Μποερεις ανετα φιλε. Εγω δεν τα εκανα, δες να κανεις το φιδι θα εχει πολλους εκει θα γινετε ενας ψιλο χαμος, αν εισαι τυχαιρος θα ξεγλιστρησεις. Αλλα και να κανεις δεν τρεχει κ κατι ολοι η ελλαδα εχει κανει...
Άβαταρ μέλους
OMEGA
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Παρ Ιαν 01, 2010 1:43 am
Τοποθεσία: Inside Forward
Ενδιαφέροντα: Game Developer-Μπασκετ-Πολο
Επάγγελμα: Web Designer
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από OMEGA »

thanos21 έγραψε:Γεια χαρα σε ολους. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση πολυ σημαντικη.
γνωριζω οτι μπαινοντας μεσα στο στρατο χορηγουνται στον καθενα καποια συγκεκριμενα εμβολια.
επειδη λοιπον δεν υυπαρχει περιπτωση να τα κανω, θα ηθελα να ξερω πως να κινηθω ωστε να τα αποφυγω...

ευχαριστω εκ των προτερων...
γιατι θελεις να τα αποφυγεις?
"Η Κρήτη έχει διαφορά απο τους άλλους τόπους γιατι έχει αντάρτικη καρδιά και κουζουλούς ανθρώπους"
μαριλου

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από μαριλου »

310lele έγραψε:Μποερεις ανετα φιλε. Εγω δεν τα εκανα, δες να κανεις το φιδι θα εχει πολλους εκει θα γινετε ενας ψιλο χαμος, αν εισαι τυχαιρος θα ξεγλιστρησεις. Αλλα και να κανεις δεν τρεχει κ κατι ολοι η ελλαδα εχει κανει...


ΦοβιτσιαρηηηηηηΕικόνα
gatopardos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Απρ 26, 2010 11:53 pm
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από gatopardos »

Μου εχουν πει πως σε καποιον που εκανε αλλεργια στο εμβολιο του κοψανε κομματι απο το σημειο της ενεσης επειδη ειχε σαπισει. Πραγματικα αν υπαρχει τροπος να το αποφυγει καποιος θα θελα να τον μαθω! http://en.Wikipedia.org/wiki/Mantoux_test

http://www.ecmaj.ca/cgi/content/full/173/1/34

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gatopardos την Σάβ Ιούλ 03, 2010 3:40 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Mike88
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 13, 2011 8:50 pm
Τοποθεσία: αθηνα
Ενδιαφέροντα: ποδοσφαιρο-γυμναστικη-μουσικη
Επάγγελμα: φοιτητης
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από Mike88 »

Αν. Εχει κανει καποιος οποιοδηποτε εμβολιο, πχ αυτο της διφεριτιδας-τετανου, τοτε και φυσικα δεν θα το ξανα κανει. Διαρκει για 5 χρονια και φυσικα Απαγορευεται να το ξανα κανει για λογους φυσικα ΥΓΕΙΑΣ. Το βιβλιαριο το μπλε που εχουμε, που γραφει οοοτι εμβολια εξετασεις και μπλα μπλα μπλα εχουμε κανει τα γραφει αναλυτικα εκει μεσα. Φυσικα και δεν μπορει να βαλει ο αλλος οτι γουσταρει στον οργανισμο σου. Απο την στιγμη που το εχεις κανει και δεν εχουν περασει τα χρονια που χρειαζεται επαναληψη. Τα λεω αυτα γιατι τα γνωριζω λογω επαγγελματος των γονιων μου.
mihalis19
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 11, 2010 2:19 am
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από mihalis19 »

Νομίζω ότι είμαι αλεργικός σε μια αντιβίωση. Στην ceclor συγκεκριμένα. Σε αυτήν την περίπτωση τι κάνω με τα εμβόλια του στρατού?
Death159
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Αύγ 15, 2011 7:51 am
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από Death159 »

Καταρχας δεν γνωριζω αν μπορεις να τα αποφυγεις αυτο δεν σημαινει οτι δεν γινεται κι ολας απλα πρεπει να δουλεψει λιγο το μυαλο σου για να το καταφερεις αν εχεις αλεργια σε καποιο φαρμακο κανεις το ποιο απλο το λες στους γιατρους :D
mihalis19
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 11, 2010 2:19 am
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από mihalis19 »

Ναι εννοείται θα το πω. Απλά πολλές φορές δεν είναι τόσο απλό. Μπορεί να στο κάνουν πεις δεν πεις κάτι.
nikopaok4
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:40 pm
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από nikopaok4 »

mihalis19 έγραψε:Ναι εννοείται θα το πω. Απλά πολλές φορές δεν είναι τόσο απλό. Μπορεί να στο κάνουν πεις δεν πεις κάτι.
δεν υπαρχει αυτο που λες... Τι εισαι αβουλο ον; Ασε που στα περισσοτερα κεντρα οι γιατροι ειναι φανταροι δλδ ιδιωτες γιατροι και εχουν αλλη ευαισθησια... Αν κ εσυ σε αντιβιωση εισαι αλλεργικος δε νομιζω να εχεις θεμα με τα πρωτα εμβολια, αντιτετανου τεστ μαντου. Εμενα αυτα μου εκαναν τουλαχιστον

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από yandr »

Προφανώς χρειάζεσαι πιστοποίηση του προβλήματος από κρατικό νοσοκομείο.

Δεν θα βασιστούν στα λόγια σου.

avlonas11
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Σεπ 20, 2011 12:29 pm
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από avlonas11 »

Να κανω μια ερωτηση; Το εμβολιο το αντιδιφθεριτικο-αντιτετανικο το εχω κανει το 2003 και το επομενο ειναι το 2013. Επιτρεπεται να το κανω στο στρατο ή πρεπει να το κανω τοτε που μου καθορισε ο γιατροσ?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πώς αποφεύγω τα εμβόλια στο στρατό;

Δημοσίευση από Nassos »

Λογικά τότε που το καθόρισε ο ιατρός σου. Ανεφερε τους το και δες τι θα σου πούν.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης