Φαγητό στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
τρόικα

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από τρόικα »

Κωνσταντίνος έγραψε:Εάν πηγαίνω στη λέσχη για να παίρνω το φαγητό για το στρατιωτικό ΘΕΙΟ ΜΟΥ και να του το φέρνω σπίτι;
μπορει ρε φιλε φτανει να παρει τηλ ο θειος σου στη λεσχη να ενημερωσει οτι θα πηγαινεις και θα παιρνεις εσυ το φαγητο.

Κωνσταντίνος

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος »

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

(Πρέπει πάση θυσία να διευκρινίσω ότι ούτως ή άλλως τη μερίδα αυτή τη δικαιούται ο στρατιωτικός θείος μου, οπότε δεν προκύπτει οποιουδήποτε είδους εκμετάλλευση ή ό, τι άλλο μπορεί να νομίσει κάποιος... ). Και επιπλέον, για να μην παρεξηγηθώ, δεν είναι οικονομικός ο λόγος που θέλω να τρώω στη λέσχη (μακάρι να μπορούσα να ΠΛΗΡΩΝΩ και να τρώω εκεί), απλά είναι εξαιρετικά βολική επιλογή για μένα αφού ως εργένης, θα είναι σαν να μου μαγειρεύει κάποιος (υγιεινά/σπιτικά) κάθε μέρα ακριβώς δίπλα από το σπίτι μου (γιατί είμαι 5 μέρα απόσταση από τη λέσχη).

Άρα, αν καταλαβαίνω καλά, με αυτόν τον "τρόπο" καθίσταται πλέον (εμμέσως) εφικτό αυτό που μου είπατε πως "δεν γίνεται" λόγω της μακρινής μου συγγένειας με το στρατιωτικό θείο μου. Σωστά; Δηλαδή ο θείος ναι μεν είναι ο δικαιούχος, αλλά αφού θα έχει χρήσει εμένα ως τον "κουβαλητή" της μερίδας, άρα πρακτικά αίρεται το εμπόδιο της "μη κοντινής συγγένειας".
Δηλαδή τη μερίδα φαγητού που δικαιούται ο στρατιωτικός, μπορεί εν τέλει να την καταναλώσει τελικά οποιοσδήποτε που θα πάει να την παραλάβει ανεξάρτητα από το βαθμό συγγένειας με τον στρατιωτικό (με την ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ όμως ότι έχει συνεννοηθεί ο ίδιος ο στρατιωτικός με τη λέσχη ότι θα πηγαίνει το εν λόγω άτομο να παραλαμβάνει το φαγητό).

Άρα, για να συνοψίσω, πρέπει να απλά πω το θείο μου να συνεννοηθεί με τη λέσχη και να τους πει να μου δίνουν εμένα το φαγητό κάθε μέρα; Καλά κατάλαβα ή θα προκύψει κάνα θέμα και θα τρέχουμε;

ευχαριστώωωωω

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Rafale »

Να συννενοηθει με τη λεσχη ο θειος σου. Δεν νομιζω να προκυψει κατι. Τα υπολοιπα καλα τα καταλαβες.
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Το καλητερο φαγητο το εχει το πευκο χ0α0χ0αχ0α0χα0χα0χ0αχ0α0χα0χ ολα την ιδια γευση χ0αχ0α0χα0χ0α0αχ0 θα φατε καλα χ0α0χ0αχ0αχ0α0χα
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
ΔΗΜΗΤΡΗΣ Β

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ Β »

Εμενα ο ξαδερφος μου ςημερα μια χαρα λογια μου ειπε για το φαγητο ςτο πευκο... ! και τους εφτιαξαν και πιτςα εχθες βραδυ... ! ειδικες δυναμεις ςου λεει μετα...
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

PrinCePanoSS έγραψε:Το καλητερο φαγητο το εχει το πευκο χ0α0χ0αχ0α0χα0χα0χ0αχ0α0χα0χ ολα την ιδια γευση χ0αχ0α0χα0χ0α0αχ0 θα φατε καλα χ0α0χ0αχ0αχ0α0χα


οχι μονο το πευκο φιλε μου. Παντου ειναι θεμα δκτη. Το φαγητο που τρωω τωρα στην μοναδα μου, στο κεντρο δεν το ετρωγα.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αν πέσεις σε επαγγελματίες μάγειρες η γενικά που σπουδάζουνε το επάγγελμα θα φας καλά. Αν πέσεις σε χαμάληδεςΕικόνα την έβαψες Εικόνα
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

Greek_Army έγραψε:Αν πέσεις σε επαγγελματίες μάγειρες η γενικά που σπουδάζουνε το επάγγελμα θα φας καλά. Αν πέσεις σε χαμάληδεςΕικόνα την έβαψες Εικόνα


χαχαχα Εικόνα Ετσι ακριβως!

Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από thanasakis »

Εμενα το παραπονο μου ειναι που στο Στρατο δεν φροντιζουν τη διατροφη των Στελεχων κ στρατιωτων κ βλεπεις κατι κοιλιοδουλους που λες τωρα τι ειναι αυτοι; Εκπροσωπουν το Στρατευμα; Το τυπικο του αξιωματικου σε ολο τον κοσμος πρεπει να ειναι λιτοδιαιτο... Επισης ακουσα πως κανουν περικοπες στις μεριδες φαγητου λογω κρισης. Αληθευει; Ξεφυγα λιγακι απο το θεμα...
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

thanasakis έγραψε:Εμενα το παραπονο μου ειναι που στο Στρατο δεν φροντιζουν τη διατροφη των Στελεχων κ στρατιωτων κ βλεπεις κατι κοιλιοδουλους που λες τωρα τι ειναι αυτοι; Εκπροσωπουν το Στρατευμα; Το τυπικο του αξιωματικου σε ολο τον κοσμος πρεπει να ειναι λιτοδιαιτο... Επισης ακουσα πως κανουν περικοπες στις μεριδες φαγητου λογω κρισης. Αληθευει; Ξεφυγα λιγακι απο το θεμα...


ποια διατροφη; Πλακα με κανεις; Εδω παρακαλαμε για μια μεριδα παραπανω, κ δεν μας την δινουν. Σε αλλο στρατο εισαι;

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
thanasakis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 12, 2010 4:53 pm
Τοποθεσία: ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από thanasakis »

Οταν λεω κοιλιοδουλους εννοω τους Γαλοναδες των γραφειων. Τους Αρχηστρατηγους που τρωνε καλα ενω οι φανταροι μενουν νηστικοι. Κατι ασχετο. Τι βαθμο εχεις στο Στρατο αν επιτρπεται.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

thanasakis έγραψε:Οταν λεω κοιλιοδουλους εννοω τους Γαλοναδες των γραφειων. Τους Αρχηστρατηγους που τρωνε καλα ενω οι φανταροι μενουν νηστικοι. Κατι ασχετο. Τι βαθμο εχεις στο Στρατο αν επιτρπεται.


δεν ειναι ολοι ετσι Στο σημειο που σου τονιζω. Δεν υπαρχουν λεφτα φιλε μου, αν κ οντως αυτο που λες μερικοι το κανουν, αλλα πιστεψε με ειναι λιγοι, κ προσωπικα προσεχω τι λεω δημοσια το να πω "ολοι" η τουλαχιστον να μην το διευκρινησω, δεν ειναι οτι καλυτερο. Προσφατα εγινα Λχίας.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

thanasakis έγραψε:Οταν λεω κοιλιοδουλους εννοω τους Γαλοναδες των γραφειων. Τους Αρχηστρατηγους που τρωνε καλα ενω οι φανταροι μενουν νηστικοι. Κατι ασχετο. Τι βαθμο εχεις στο Στρατο αν επιτρπεται.


Ο φαντάρος αν δεν του αρέσει το φαγητό μπορεί να παραγγείλει. Αυτό κάνει και ο στρατιωτικός. Παραγγέλνει η τρώει στην λέσχη
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

Greek_Army έγραψε:
Ο φαντάρος αν δεν του αρέσει το φαγητό μπορεί να παραγγείλει. Αυτό κάνει και ο στρατιωτικός. Παραγγέλνει η τρώει στην λέσχη


σωστοτατος! Απλα η συζητηση ειχε επικεντρωθει καθαρα εντος των συνορων του στρατοπεδου, στο φαι που ειναι η μοναδα υποχρεωμενη να προσφερει.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Εντός του στρατοπέδου όλοι τρώνε το ίδιο. Όποιος δεν του αρέσει δεν τρώει. Δηλαδή αν πάει κάποιος σε άσκηση 10ημερών και δεν υπάρχει η δυνατότητα τροφοδοσίας και του στέλνουνε κονσέρβες. Δεν θα φάει; Απλά νομίζω μερικοί παρά είναι κακομαθημένοι

...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες