Φαγητό στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

Nassos έγραψε:Στο ΚΕΤΘ τρώγαμε το κοτόπουλο με ρύζι και στη Μονάδα με πατάτες τηγανητές.

Αν θυμάμαι καλά στο λεμονάτο έβαζαν και μουστάρδα. Μπορεί να το μπερδεύω με άλλο φαγητό.

Θα έλεγα το κοτόπουλο είναι, μαζί με την πίτσα, από τα καλύτερα φαγητά στο Στρατό. Άσχετα αν μετά το πλύσιμο των ταψιών ήταν μανίκι...

Τα κεφτεδάκια "Ωνάσης" υπάρχουν ακόμη;Εικόνα

Το ZWAN aka Godzilla το ψήνουν ακόμη στο ταψί; Πείτε με τρελλό αλλά μου άρεσε. Με λίγο ψωμάκι γινόταν ωραίο κολατσιό, άσχετα αν μετά στη τουαλέτα γινόταν της πόπης.Εικόνα
...


μουσταρδα στην μοναδα μου τουλαχιστον με τους μαγειρες που εχουμε εμεις, βαζουν στο χοιρινο στο φουρνο. Μηπως θυμασαι αυτο; Και εγω το κοτοπουλο το τρωω στην μοναδα μου, εχω φαει και αθλιο κοτοπουλο, ωμο εντελως εννοω. Κεφτεδακια; Ξερεις ποσο καιρο εχω να φαω στο στρατο; Ουτε καν θυμαμαι. Ναι το godzilla το ψηνουν στο ταψι ακομη, και μας δινουν κ χυμους λεμονιου να σπασει την "βρωμα". Οσο για το τι γινοταν μετα στην τουαλετα.Εικόνα Εικόνα

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι, μπορεί να το μπέρδεψα με το χοιρινό.

Καλά, τα κεφτεδάκια μαζί με το καλαμαράκι σίγουρα είναι τα πλέον αθλια φαγητά που μπορείς να φάς. Ιδίως το μισοψημένο καλαμαράκι. Βρώμα!Εικόνα
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

Nassos έγραψε:

Καλά, τα κεφτεδάκια μαζί με το καλαμαράκι σίγουρα είναι τα πλέον αθλια φαγητά που μπορείς να φάς. Ιδίως το μισοψημένο καλαμαράκι. Βρώμα!Εικόνα


πωωωω τι μου το θυμησες Εικόνα Ισως το χειροταιρο φαγητο του στρατου, ευτυχως που ο δκτης μας, μας εχει βαλει μηχανημα που βγαζει χαμπουργκερ, αραβικες πιτες, και σαντουιτς κ σοκολατοειδη και μιλκο, και πλεον οποιος δεν γουσταρει το φαγητο οδευει προς το μηχανημα.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Ο "Στεργίου" είναι ξεχωριστή κατηγορία φαγητού. Είτε σκέτο είτε ψημένο στο χιλιο-χρησιμοποιημένο ταψάκι του ΚεϊΨιΕΜ τρωγόταν. Αλλά ακριβός ρε π*** μου.
Άβαταρ μέλους
asimike
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 4:48 am
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από asimike »

Παντως ενα χρονο με στρεργιου 8 κιλα πειρα... Ασε... Ποοοοοοοο πινασα ρε μαγκες... Κψμ μια ροξυ... Εικόνα
ΕΛΛΑΣ
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

Nassos έγραψε:Ο "Στεργίου" είναι ξεχωριστή κατηγορία φαγητού. Είτε σκέτο είτε ψημένο στο χιλιο-χρησιμοποιημένο ταψάκι του ΚεϊΨιΕΜ τρωγόταν. Αλλά ακριβός ρε π*** μου.
ο προμηθευτης δεν ειναι αυτος που μας βγαζει το δικο μας το μηχανημα. Αλλος εχει κερδισει τον διαγωνισμο. Δεν ειναι θεμα προμηθευτη το ποσο ακριβος ειναι Νασσο. Ειναι θεμα Δκτη-Υπδκτη το ποσα (και αν) θελουν να βαλουν στην τσεπη, και θεμα διαγωνισμου. Αν πχ συμμετεχουν λιγοι προμηθευτες στον διαγωνισμο, λογικο θα ειναι αυτος που θα τον κερδισει και θα γινει ο προμηθευτης, να ειναι κ πιο αυξημενες οι τιμες. Αν δηλαδη ειναι πολλοι οι προμηθευτες, λογω του ανταγωνισμου πεφτουν κ οι τιμες της προσφορας, κ αρα κερδισμενος ειναι ο καταναλωτης.

...
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Τι, δεν έχετε "Στεργίου"; Μα. Πώς; Αυτός σχεδόν μονοπώλιο ήταν όταν υπηρετούσα.Εικόνα
...
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

Γιατι ας πουμε, με προμηθευτη τον Στεργιου, στο 401 το σαντουιτς κανει χ, και στην πεντελη στο 414 κανει 0,10-0,20 λεπτα του ?, περισσοτερο; Προσφατα το παρατηρησα και στα 2 νοσοκομεια.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Σε εμάς τα πούλαγε 10-20 λεπτά φθηνότερα από του εμπορίου.

Στη μονάδα είχαμε κάτι άλλα από Βόρειο Ελλάδα νομίζω και ήταν σε πολύχρωμες συσκευασίες (κόκκινο, μπλέ κλπ.)
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

Nassos έγραψε:Τι, δεν έχετε "Στεργίου"; Μα. Πώς; Αυτός σχεδόν μονοπώλιο ήταν όταν υπηρετούσα.Εικόνα
...


χαχα ναι ειναι πολλα απο τα αξιοπεριεργα της μοναδας μου Εικόνα Ισως δεν βγαζει αραβικη πιτα και hum που εχει ο δικος μας προμηθευτης κ μας βγαζει το μηχανημα

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Status
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 16, 2010 8:12 pm
Τοποθεσία: GR
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Status »

Λοιπόν 547 ΤΠ (κέντρο νεοσυλλέκτων Ρεθύμνου) : Ωραία Μαγειριά και Αναλόγως Τον έφεδρο, Δεκατιανό με σύμβαση τυροπιτάδικου με αυτές να έρχονται ζεστές επειδή είναι κοντά στο στρατόπεδο.(πρώτο Φαγητό 26 Μαρτίου 2001: Σπανακόρυζο Και έτσι όπως ακριβώς μου αρέσει)

Γνωστό ταχυφαγίο: Δεν έφαγα ποτέ απ έξω.: Ρ

282 ΜΚ/ΤΕ:Όταν υπηρέτησα εκεί είχα την τύχη όλοι οι μάγειρες να είναι παραγωγικών σχολών (ο ένας ήδη φτασμένος σεφ) και κόντευαν να κλείσουν τα ταχυφαγία του Τηνγκακίου.(πρώτο φαγητό 21 Μάϊου 2001: Φασόλια γίγαντες, δεν είχα φάει στη ζωή μου φασόλια αλλά εκεί μου Μύρισαν.)

Γνωστό ταχυφαγίο: Στην στάση των «υπεραστικών Λεωφορείων», δεν θυμάμαι όνομα αλλά είχε τρομερά κλαμπ σάντουιτς.

Φυλάκιο Ψερίμου:Μαγειράς για 14 άτομα, με όλο το ελεύθερο για το μενού.

Γνωστά ταχυφαγία: πολλά θες, βραχονησίδα είναι: Ρ

5η Μεραρχία (τότε μεραρχία, τώρα ταξιαρχία, νούμερο δεν γνωρίζω) Χανιών: Ωραία Μαγειρεία Αλλά μέτριο φαγητό.(Πρώτο φαγητό: Μακαρόνια, παράγγειλα απ έξω) : Ρ

Γνωστό ταχυφαγίο: Πατριδογευσία με κάτι καρμπονάρες κόλαση.

... ...
Η αλήθεια θα σε απελευθερώσει αλλά πρώτα θα σε τσατίσει.
TEIN
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 3:45 pm
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από TEIN »

Παιδια τα προιοντα ειναι καλα στο στρατο, οτι παραλαμβει ελεγχεται κανονικα!

Υπαρχει συκεκριμενος κανονισμος (ΓΚΤΕΔ) που προβλεπει τι να περιεχει το προγραμμα φαγητου καθε μοναδας.

Ανα βδομαδα προβλεπει:2 χορηγησεις κοτοπουλα,2 βοδινα,1 χοιρινο,2 οσπρια,3 ζυμαρικα,2 ρυζια,3 γαλα,4 τσαι κτλ, δεν βαζει ο κα8ενας οτι του καπνισει!

Ακουσα εναν να λεει για το γαλα, οτι περνεις απο το σουπερ μαρκετ το ιδιο περνει και ο στρατος τα τελευταια χρονια, μαλλον μερικοι δεν εχουν ιδεα απο συσσιτιο...

Snip3r
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Παρ Οκτ 29, 2010 4:53 pm
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Snip3r »

Το πρωι προβλεπεται καφες ή θα πιξουμε στο τσαϊ και στο γαλα λες και ειμαστε βρεφονηπιακος σταθμος;:p

Να ξερω αν ειναι να παρω χαπια καφεϊνης μαζι... Γιατι δεν θα ανοιγει το ματι με τιποτα!Εικόνα
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι προβλέπεται καφές, ζεστός-ζεστός.
Snip3r
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Παρ Οκτ 29, 2010 4:53 pm
Επικοινωνία:

Φαγητό στο στρατό

Δημοσίευση από Snip3r »

Ευχαριστω Νασσο... Γιατι με γαλα δεν θα την παλευα! Εικόνα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης