Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
stranger
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2011 8:23 pm
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από stranger »

Ρε παιδιά... Κάπου έβαλα την ημερομηνία απόλυσης του καλού μου για να βλέπω πόσες μέρες έμειναν, άλλα τώρα δεν το βρίσκω! Μπορείτε να με καθοδηγήσετε; Σας ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Δηλαδή πως να βοηθήσουμε;
Αριθμός μονός

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Αριθμός μονός »

Ρε παιδιά, εγώ απολύομαι κανονικά το Σάββατο 4 Αυγούστου, αλλά από το 1ο Γραφείο αρνούνται να με απολύσουν τότε! Μου λένε ''έλα τη Δευτέρα να τα κάνουμε τα χαρτιά με την ησυχία μας'' και ''πού να κουράζουμε τον επόπτη τώρα για να σε απολύσει Σάββατο... ''. Είναι νόμιμο αυτό το πράγμα?
Greek

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Greek »

Νόμιμο δεν ξέρω αν είναι αλλά ΟΦΕΙΛΟΥΝ να σε απολύσουν... Επειδή είμαι μήνες τώρα στο 1ο γραφείο και σε 2 διαφορετικές μονάδες μάλιστα... Δεν έχω ξαναδεί να ζητάνε να απολυθεί κάποιος καθημερινή αν η ημερομηνία απόλυσης του πέφτει σαββατοκύριακο. Είτε θα "μπεί" κάποιος απ το 1ο να σε απολύσει την ημέρα που πρέπει είτε θα συνενοηθούν με τον επόπτη να υπογράψεις απο πρίν το ειδικό φύλλο πορείας και ότι άλλο χρειαστεί και να τα αφήσουν να τα πάρεις απο τον επόπτη επιστρέφοντας μόνο την στρατιωτική σου ταυτότητα και παραλαμβάνοντας το απολυτήριο την πολιτική σου ταυτότητα και το ΕΦΠ σου (ο δεύτερος τρόπος είναι άτυπος βέβαια αλλά εφικτός αν υπάρχει εμπιστοσύνη μεταξύ των στελεχών). Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια διαταγή/νόμος που να τους επιτρέπει να σε απολύσουν 1-2 μέρες αργότερα λόγω σαββατοκύριακου αλλά μην το δεχτείς αν σε ενοχλεί. Νομίζω πως μπορείς να το απαιτήσεις
Αριθμός μονός

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Αριθμός μονός »

Σε ευχαριστώ φίλε, ήσουν κατατοπιστικότατος. Μίλησα με τη Στρατολογία και μου είπαν ότι πράγματι, δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο και ότι πρέπει να απολυθώ Σάββατο. Το είπα στο 1ο και τελικά θα κάνουν τη δεύτερη μέθοδο που προτείνεις. Άντε στα λελέ μας μάς κοψοχολιάζουν!
Άβαταρ μέλους
wrccc
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από wrccc »

Απαγορευετε να κανεις παραπανω μερες απο αφτο που σε λεει το χαρτι οτι απολυεσε. Εγω απολυομουν κυριακη και ο δοιηκητης αφισε τα χαρτια στον εποπτη τη παρασκευη και κομπλε
than_loxias

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από than_loxias »

γεια σας ηθελα ν ρωτησω σχετικα μ την απολυση παιρνουμε το εφπ κ μια βεβαιωση. ρωτησα καποιον στ γραφειο κ μ ειπε οτι δεν εχουν ερθει ακομα κ εγω απολυομαι σε 25 μερες ξερει καποιος τ γινεται περι αυτου?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι παίρνεις το ΕΦΠ που είναι τα επιστρατευτικά σου έγγραφα, όπως επίσης και βεβαίωση ότι ολοκλήρωσες τις στρατιωτικές υποχρεώσεις σου. Θα τα παραλάβεις την ημέρα της απόλυσης σου, αφού πρώτα μαζέψεις υπογραφές από ΚΨΜ, Γραφεία, Ιατρεία κλπ, παραδώσεις την ακτινογραφία απολύσεως και τη στρατιωτική ταυτότητα.
than_loxias

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από than_loxias »

σε ευχαριστω για την απαντηση σ... ομως αυτο που θελω να μαθω ειναι τι γινετε αν αυτα δεν εχουν σταλει ακομα στην μοναδα... ρωτησα καποιο που ειναι σε γραφειο κ μου ειπε πως δεν εχουν ερθει ακομα..
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Τα έγγραφα έρχονται περίπου 10 με 15 ημέρες πριν την ημέρα της απόλυσης σου. Εγώ απολύθηκα ΦΛεβάρη του 2008 και τα έγγραφα μου είχαν έρθει τέλη Γενάρη 2008.
Γιαννος1991

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Γιαννος1991 »

Λοιπον εγω ετυχε να παρω αναρωτικη αδεια 17 μερες.. ΕΔΕ δεν εγινε για τον λογο που τις πηρα και μου ειπαν οτι θα υπηρετησω 5 μερες παραπανω.. επειδη ομως ειχα αφησει μερες δικες μου απο την κανονικη μου αδεια μου ειπαν οτι για να μην τις υπηρετησω θα μου παρουν 5 μερες απο την κανονικη μου και θα απολυθω κανονικα... θελω να ρωτησω ομως επειδη σε λιγες μερες απολυομαι οταν ερθει το χαρτι για την ημερομηνια απολυσης μου θα γραφει 13 Αυγουστου που απολυομαι κανονικα η θα βαλουν μεσα και τις ημερες τις ημερεσ της αναρωτικης και θα γραψουν 18 Αυγουστου... το λεω γιατι νομιζω οτι αυτο ειναι καθαρα θεμα του διοικητη μου και λογικα το απολυτηριο θα γραφει 13αυγουστου απλως ειναι δικο του θεμα αν με κρατησει να τις υπηρετισω που δεν παιζει γιατι πηραν 5 δικεσ μου αρα λογικα θα ειναι οκ
Pavlos K.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 8:48 pm
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Pavlos K. »

Για την απόλυση μας ζήτησαν να παραδώσουμε πετσέτες και σεντόνια. Σεντόνια και στην αυλώνα και στην κύπρο τα παραλάβαμε όταν πήγαμε και τα παραδώσαμε όταν φύγαμε. Η λίστα από αυτά που μας ζητάνε απο την μονάδα επαναπατρισμού να παραδώσουμε είναι η εξής :

1) Λουκάνικο
2) jacket
3) Πετσέτες
4) Σεντόνια

Απο την εμπειρία σας οι πετσέτες και τα σεντόνια παραδίδωνται ή μας λένε ότι ναναι για να τα κρατήσουν;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αυτό για τις πετσέτες πρώτη φορά το ακούω, τα άλλα τρία ισχύουν.
ziko

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Δημοσίευση από ziko »

Καλησπέρα ρε παίδες απολύομαι 15 αυγουστου ειμαι ηδη με αδεια απολυσεως και στις 15 που περνω το χαρτι θα λειπω εκτος νομου στρατοπεδου... Μπορω να παρω το απολυτηριο 4-5 μερες αργοτερα η θα υπαρχουν κυρωσεις; Αν γνωριζει καποιος ας με διαφωτισει παρακαλω
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες