Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
giannis__!!
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 19, 2010 7:49 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από giannis__!! »

Γεια σας παιδια παρουσιαζομαι 20 μαρτιου και πριν απο 3 μερες χτυπισα στον αγωνα (ποδοσφαιρου) και εκανα ενα μικρο ραμα στο φρυδι το οποιο θα το βγαλω σε 3-4 μερες επειδη ομως εχει μελανιασει και δεν νομιζω να φυγει μεχρι να μπω ξερετε αμα θα εχω προβλημα;
Stryg
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2012 5:45 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Stryg »

Τέτοια προσωρινά προβλήματα, δε σου δημιουργούν θέμα.
Άβαταρ μέλους
kostaskostas
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2013 12:16 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από kostaskostas »

Καλησπέρα και από μένα,

Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ και αν ήταν δυνατόν θα ήθελα να μου λύσετε κάποιες απορίες.

Κατατάσσομαι στις 22/3 στη Θήβα. Πριν λίγες μέρες έμαθα ότι έχω τραυματισμό στο γόνατο που χρειάζεται αρθροσκοπική εγχείρηση. Γι' αυτό το λόγο, θα περάσω από το Φρουραρχείο την ερχόμενη εβδομάδα για την πραγματοποίηση της σχετικής διαδικασίας αναβολής για λόγους υγείας.

Στην δουλειά έχω παραδώσει εδώ και μέρες επικυρωμένο αντίτυπο του σημειώματος κατάταξης. Με κατάθεση του από τον υπεύθυνο, ουσιαστικά θα σταματήσει τόσο η δημόσια ασφάλιση όσο και η ιδιωτική.

Οι προβληματισμοί μου:

Το σημείωμα κατάταξης θα πρέπει να κατατεθεί από τον υπεύθυνο μου στο ΙΚΑ ή από τη στιγμή που θα περάσω διαδικασία για αναβολή λόγω υγείας θεωρείται άκυρο και θα πρέπει να περιμένουμε να βγει η τελική απόφαση ώστε μέχρι τότε να έχω κανονικά τις ασφάλειες μου και να μπορέσω να χειρουργηθώ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κωνσταντίνος

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν θα παρουσιαστείς καθόλου, θα σου χορηγηθεί αναβολή για λόγους υγείας, όλο το διάστημα θα είσαι πολίτης αφού δεν θα έχεις καταταχθεί στον στρατό, με λίγα λόγια πολιτική ταυτότητα=πολίτης, το σημείωμα κατάταξης θα το έχεις μαζί σου στο Φρουραρχείο.
Άβαταρ μέλους
kostaskostas
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2013 12:16 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από kostaskostas »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Με το θέμα της δουλειάς τι γίνεται όμως; Αυτό που με καίει εμένα είναι αν από τις 22/3 και μέχρι να βγει η τελική απόφαση αν θα έχω τις ασφάλειες μου.

Θα πρέπει να πω στον υπεύθυνο μου ότι δεν πρέπει να καταθέσει το χαρτί ώστε να είμαι κανονικά εργαζόμενος μέχρι την τελική απόφαση;

Δηλαδή, ουσιαστικά η διαδικασία που περνάς από το φρουραρχείο θεωρείται από μόνη της μία μίνι αναβολή μέχρι την τελική απόφαση;

Προφανώς, εγώ καταλαβαίνω ότι από τη στιγμή που θα πάω για υγειονομική εξέταση και μέχρι να βγει η τελική απόφαση όπου μέχρι τότε θα θεωρούμε πολίτης (παρόλο που ήμουν υπόχρεος για στράτευση στις 22/3) δεν θα πρέπει να χάσω τα εργασιακά μου δικαιώματα καθώς και τις ασφάλειες υγείας μου. Καλά έχω καταλάβει;

Άβαταρ μέλους
kostaskostas
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2013 12:16 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από kostaskostas »

Ανακεφαλαίωση:Ενημερώνω τον υπεύθυνο μου να μην κάνει χρήση του σημειώματος κατάταξης.

Παρουσιάζομαι στο φρουραρχείο και ζητάω εξέταση έχοντας μαζί μου το σημείωμα κατάταξης, ταυτότητα και ιατρικές γνωματεύσεις. Μέχρι να διευθετηθεί το θέμα και να ληφθεί η τελική απόφαση αναβολής ή μη (το οποίο από ότι έχω καταλάβει θέλει 1 με 1,5 μήνα) θεωρούμε πολίτη.

Σε περίπτωση που πάρω την αναβολή, όλα καλά με την δουλειά. Δεν χρειάζεται να κάνουν κάτι σε σχέση με το στρατό.

Επιβεβαιώστε μου σας παρακαλώ αν μέχρι εδώ έχω καταλάβει τι γίνεται...

Τελευταίες απορίες:

Σε περίπτωση που δεν πάρω αναβολή (φτου φτου φτου) θα πάρω καινούργιο σημείωμα κατάταξης με νέα ημερομηνία το οποίο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί από τη δουλειά ή έχω το ίδιο σημείωμα κατάταξης και παρουσιάζομαι με καθυστέρηση στη Θήβα;

Μέσω διαδικτύου έχω βρει ότι πρέπει να συμπληρώσεις μία αίτηση http://www.thiteia.org/downloads/0290.pdf Που να ζητάς να περάσεις από υγειονομική εξέταση και να την έχεις καταθέσει ;το αργότερο 5 μέρες νωρίτερα από όταν είσαι υπόχρεος κατάταξης αλλιώς δεν σε εξτάζουν. Ούτε στη στρατιωτική υπηρεσία αλλά ούτε και στο φρουραρχείο μου ανέφεραν κάτι τέτοιο. Μου είπαν απλά να πάω από εκεί την άλλη βδομάδα. Γνωρίζεται κάτι;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

1. Δεν θα γράφω τα ίδια πράγματα, σου είπα τι γίνεται δεν χρειάζεται επιβεβαίωση.
2. Αναβολή θα πάρεις 100%, μην σκέφτεσαι άλλα σενάρια.
3. Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
Άβαταρ μέλους
kostaskostas
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2013 12:16 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από kostaskostas »

Με συγχωρείς που τα επαναλαμβάνω αλλά το πρόβλημα υγείας το έμαθα πριν λίγες μέρες και πρέπει να ενεργήσω γρήγορα και σωστά ώστε να διευθετήσω θέματα υγείας, ασφάλισης, εργασίας και στρατού.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Ήσουν κατατοπιστικότατος!

Σε περίπτωση που αναρρώσει πλήρως το πόδι μου, θα παίζει κάποιο ρόλο η πρόσφατη εγχείρηση στην επιλογή της σωματικής μου ικανότητας όταν καταταγώ;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

kostaskostas έγραψε:Σε περίπτωση που αναρρώσει πλήρως το πόδι μου, θα παίζει κάποιο ρόλο η πρόσφατη εγχείρηση στην επιλογή της σωματικής μου ικανότητας όταν καταταγώ;



Δεν θα μπορείς να υπηρετήσεις στις Ειδικές Δυνάμεις, γενικά όχι δεν θα έχεις πρόβλημα αρκεί να έχεις αναρρώσει πλήρως.
Άβαταρ μέλους
kostaskostas
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2013 12:16 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από kostaskostas »

Ευχαριστώ πολύ! Με βοήθησες πάρα πολύ!

Καληνύχτα!

Άβαταρ μέλους
jigsaw
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2013 10:26 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από jigsaw »

Καλησπέρα. Έχω ήδη διαπιστώσει βάσει ΦΕΚ, ότι λογικά θα πάρω 2ετή αναβολή καθώς είμαι αρκετά πάνω απ' τα 7/10.Όμως έχω και μυωπία (περίπου 4,75 και στα δύο μάτια).

Ερωτήσεις:

1. Θα συνυπολογιστούν οι 2 παθήσεις ή θα υπερισχύσει η μία της άλλης;

2. Σχετικά με το πρακτικό της όλης υπόθεσης: Την 1η μέρα της κατάταξης θα διαπιστωθεί η Σωματική Ικανότητα. Μετά τι;

Περιμένω κάποιο διάστημα στο Κέντρο, με διώχνουν αμέσως ή τι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από Greek_Army »

1. Θα υπερισχύσει το πιο σοβαρό πρόβλημα που έχεις.
2. Την πρώτη ημέρα κοιμάσαι κανονικά στο στρατόπεδο, την δεύτερη πηγαίνεις στο νοσοκομείο, εκεί αν κριθεί ότι πρέπει να πάρεις αναβολή επιστρέφεις στο κέντρο παίρνεις την πολιτική σου ταυτότητα και ξανά γίνεσαι πολίτης.
Άβαταρ μέλους
jigsaw
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2013 10:26 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα υγείας και κατάταξη

Δημοσίευση από jigsaw »

Κατατοπιστικός, ευχαριστώ!

Μπορώ να πάω στο Φρουραρχείο Αθηνών για εξέταση της ΣΙ, για να αποφύγω την άσκοπη ταλαιπωρία της διαδρομής στο Κέντρο κατάταξης, αφού είναι δεδομένη η πάθηση και αν ναι, υπό ποιες προϋποθέσεις;

* Κάπου είδα ένα τέτοιο θέμα στο φόρουμ, αλλά δε μπορώ να το βρω πάλι. Συγχωρήστε με αν κουράζω.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης