Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
bobo

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από bobo »

Για αυτό και εγώ όταν βλέπω ΕΠΟΠ κάθονται σούζα μπροστά μου. ΠΡΟΣΟΧΗ, όπως αναγράφει ο 20-1. Μια ζωή προσοχή θα κάθονται μπροστά μου αλλά και σε όλους τους ΕΜΘ.
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από POLITHS »

bobo έγραψε:Για αυτό και εγώ όταν βλέπω ΕΠΟΠ κάθονται σούζα μπροστά μου. ΠΡΟΣΟΧΗ, όπως αναγράφει ο 20-1. Μια ζωή προσοχή θα κάθονται μπροστά μου αλλά και σε όλους τους ΕΜΘ.
χαλαρωσε λιγο... Μπομπο το μπιφτεκακι σου το εφαγες...
ΜΗΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΑΤΡΟΣ ΤΕ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΩΝ ΟΛΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΑ Η ΠΑΤΡΙΣ ΕΣΤΙ
emth
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2011 8:35 pm
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από emth »

Συμφωνω με τον bobo. Στο στρατο υπαρχει μια ιεραρχια και πρεπει να τηρειται. Οι εποπ ειναι οι τελευταιοι και πρεπει να το καταλαβουν αυτο.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από Greek_Army »

Κανόνισε να μας ζαλίσεις πάλι τον έρωτα εμθ στρατηγέ
takis 73

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από takis 73 »

Παιδιά στο στρατό υπάρχει ιεραρχία και αυτό πρέπει Να το καταλάβουν όλοι. Και οσο αφορά τους ΕΠΟΠ είναι τελευταίοι στην ιεραρχία οπότε πρέπει να σέβονται τους ανωτέρους τους.
freedomman

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από freedomman »

takis 73 έγραψε:Παιδιά στο στρατό υπάρχει ιεραρχία και αυτό πρέπει Να το καταλάβουν όλοι. Και οσο αφορά τους ΕΠΟΠ είναι τελευταίοι στην ιεραρχία οπότε πρέπει να σέβονται τους ανωτέρους τους.


έχεις απόλυτο δίκιο συμφωνώ μαζί σου αλλά θα πρέπει οι ανώτεροι στην ιεραρχία να ξέρουν τη διατάζουν να έχουν γνώσεις και να επικοινωνούν με το περιβάλλον

π. Χ.

μετά από 30 λεπτα αναμονής να βγει ο δκτης στην αναφορά με θερμοκρασία μείον ακολουθεί αυτός ο διάλογος

-δκτης. Κρυώνεις Λ... ;

-επ. Οπ. Μάλιστα κύριε διοικητά

-δκτης. Γιατί κρυώνεις;

-επ. Οπ.

μετά από αυτό τι του λες;

άρα θα πρέπει να αλλάξουν πολλά και να θυμάστε ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. Συμφωνώ ότι όποιος δεν κάνει καλά τη δουλειά του να πάει σπίτι του αλλά αυτό ισχύει για όλους.

Διοίκηση δια του παραδείγματος!
nick_gplus
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 6:43 pm
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από nick_gplus »

Γειά σας θα ήθελα να σας κάνω μιά ερώτηση σχετικά με την αρχαιότητα των ΕΠΟΠ. Είμαι ΕΠΟΠ Δνέας (ΤΧ) 4 σειρά. Στην μονάδα μου έχω το αρχαιότερο ΑΜ από την σειρά μου. Πρόσφατα ένα από εμάς βγήκε από τις ένοπλες υπηρεσίες και πήγε στα ΙΣΑ (κάμερες) ο λόγος ήταν ότι τον είπαν στο 1 Γραφείο ότι έχει υπηρετήσει παραπάνω θητεία σαν έφεδρος οπότε είναι αρχαιότερος από εμένα με αποτέλεσμα να τον βάλουν ΙΣΑ. Υπαρχει καμία γενική διαταγή για τους ομοιόβαθμους ΕΠΟΠ περί αρχαιότητας ;Τί ισχύει αν μπορεί κάποιος να απαντήσει υπεύθυνα ευχαριστώ.

Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από Lxias »

nick_gplus έγραψε: Γειά σας θα ήθελα να σας κάνω μιά ερώτηση σχετικά με την αρχαιότητα των ΕΠΟΠ. Είμαι ΕΠΟΠ Δνέας (ΤΧ) 4 σειρά. Στην μονάδα μου έχω το αρχαιότερο ΑΜ από την σειρά μου. Πρόσφατα ένα από εμάς βγήκε από τις ένοπλες υπηρεσίες και πήγε στα ΙΣΑ (κάμερες) ο λόγος ήταν ότι τον είπαν στο 1 Γραφείο ότι έχει υπηρετήσει παραπάνω θητεία σαν έφεδρος οπότε είναι αρχαιότερος από εμένα με αποτέλεσμα να τον βάλουν ΙΣΑ. Υπαρχει καμία γενική διαταγή για τους ομοιόβαθμους ΕΠΟΠ περί αρχαιότητας ;Τί ισχύει αν μπορεί κάποιος να απαντήσει υπεύθυνα ευχαριστώ.

Άκου παλλικάρι είμαι 1η Σειρά ΕΠ. ΟΠ (ΠΖ). Πες στον μ... Α του 1ο Γραφείου να σου δείξει που το λέει αυτό!1) Σ. Κ 20-1 μεταξύ ομιοβάθμων της ίδιας κατηγορίας αυτοί των όπλων είναι αρχαιότεροι απο των σωμάτων.2) Στον στρατό έχουμε τον αριθμό μητρώου που μας ακολουθεί, για περί αρχαιότητας μεταξύ ομιοβάθμων και ίδιας προελεύσεως, εάν είστε όλοι του ΤΧ και έχεις το αρχαιότερο Α. Μ είσαι αρχαιότερος και το είδος της υπηρεσίας καθορίζεται απο την αρχαιότητα μεταξύ σας. Το κατάλαβες τώρα?
<<MOΛΩΝ ΛΑΒΕ >>
nick_gplus
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 6:43 pm
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από nick_gplus »

Είμαστε όλοι σώματα το AM μου είναι αρχαιότερο. Η σειρά μου που πήγε υπηρεσίες ΙΣΑ είναι (ΥΓ).
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από Lxias »

nick_gplus έγραψε: Είμαστε όλοι σώματα το AM μου είναι αρχαιότερο. Η σειρά μου που πήγε υπηρεσίες ΙΣΑ είναι (ΥΓ).
Το (ΥΓ) είναι το αρχαιότερο σώμα, οπότε θα στο ξαναπώ είσαι αρχαιότερος. Αρκεί να είστε ομιόβαθμοι, ίδια προέλευση και ο χρόνος απονομής του βαθμού να είναι το ίδιο έτος. Δεν είναι ΙΣΑ αλλά Η. Σ. Α εντάξει συνάδελφε, ότι θές ρώτα έχεις πέσει πάνω στην στρατιωτική βίβλο.
<<MOΛΩΝ ΛΑΒΕ >>
nick_gplus
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 6:43 pm
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από nick_gplus »

Ευχαριστώ πολύ συνάδερφε για την πληροφορία. Από ότι έμαθα στο 1γραφείο σήμερα Γιατί έλειπα σε άδεια ο συνάδερφος που πήγε H. Σ. Α που έχει νεότερο AM όπως είπαμε τον είπαν ότι βάση του φίλου μισθοδοσίας επειδή έχει Ε. Χ. Υ 16% και όλες οι σειρές μας έχουν %12 λόγο 16μηνης θητείας που έκανε άρα είναι και αρχαιότερος. Υπάρχει πουθενά καμιά διαταγή που να λέει περί αρχαιότητας ομοιόβαθμων ότι καθορίζεται από το ΑΜ ή την ημερομηνία προαγωγής στον βαθμό γιατί στον 20-1 δεν αναφέρει τπτ σχετικό.

Μια παρένθεση YΓ είναι αυτός εγώ είμαι ΤΧ.

Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από Lxias »

nick_gplus έγραψε: Ευχαριστώ πολύ συνάδερφε για την πληροφορία. Από ότι έμαθα στο 1γραφείο σήμερα Γιατί έλειπα σε άδεια ο συνάδερφος που πήγε H. Σ. Α που έχει νεότερο AM όπως είπαμε τον είπαν ότι βάση του φίλου μισθοδοσίας επειδή έχει Ε. Χ. Υ 16% και όλες οι σειρές μας έχουν %12 λόγο 16μηνης θητείας που έκανε άρα είναι και αρχαιότερος. Υπάρχει πουθενά καμιά διαταγή που να λέει περί αρχαιότητας ομοιόβαθμων ότι καθορίζεται από το ΑΜ ή την ημερομηνία προαγωγής στον βαθμό γιατί στον 20-1 δεν αναφέρει τπτ σχετικό.

Μια παρένθεση YΓ είναι αυτός εγώ είμαι ΤΧ.

Συγνώμη έγραψα λάθος, εννοούσα οτι αρχαιότερο σώμα είναι το (ΤΧ). Καμμία σχέση το Ε. Χ. Υ με την αρχαιότητα, εγώ έχω 24% Ε. Χ. Υ και σειρά μου έχει αρχαιότερο Α. Μ με Ε. Χ. Υ 20%, είναι αρχαιότερος μου τέλος, άσχετα εάν εγώ υπηρέτησα το 1998 και αυτός το 2000. Βεβαίως και υπάρχει, ΠΑΓΙΑ ΔΙΑΤΑΓΗ 4-51/2008/ΓΕΣ/1ο ΕΓ αναφέρεται περί κωδικοποιήσεως θεμάτων για ΕΠ. ΟΠ, εκεί τα λέει όλα. Το εγκόλπιο των ΕΠ. ΟΠ δεν σας το χρεώσαν στα κέντρα εκπαιδεύσεως?
<<MOΛΩΝ ΛΑΒΕ >>
nick_gplus
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 6:43 pm
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από nick_gplus »

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες ρώτησα και έμαθα και από άλλους συναδέρφους και ανέφεραν αυτό που λες και εσύ περί αρχαιότητας ότι δλδ δεν παίζει ρόλο η θητεία. Το εγκόλπιο τον ΕΠΟΠ σαφώς και το έχω δεν αναφέρει όμως αρχαιότητα ομοιόβαθμων στο ίδιο σώμα ή όπλο ότι εξαρτάται από το AM Όπως έχω και 20-1 και 20-2 που επίσης δεν αναφέρει. Αν θέλω να κάνω προσωπική αναφορά δεν ξέρω τι να γράψω αφού δεν υπάρχει πουθενά αναφορά για το AM.
Άβαταρ μέλους
MPELLOS
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Φεβ 13, 2009 11:15 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ιεραρχική θέση των ΕΠΟΠ στο στράτευμα

Δημοσίευση από MPELLOS »

Τελικα παιζει ρολο η θητεια στους ομοιοβαθμους εποπ η μετραει το αμ;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες