Φορολόγηση Εκκλησιαστικών εσόδων με 20%

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Φορολόγηση Εκκλησιαστικών εσόδων με 20%

Δημοσίευση από GenerX »

Καλά ρε topolm τι βίτσιο είναι αυτό;

Σου είπα. Δεν θέλω να πληρώνω για κανένα ηλίθιο παραμύθι. Είτε αυτό είναι Ελληνικό, είτε Ιταλικό, είτε Βιετναμέζικο.

Τι νόμιζες δηλαδή; Πρέπει να λέω και τα αυτονόητα;

Η κοκκινοσκουφίτσα είτε μιλάει Ελληνικά, είτε Γερμανικά, είτε Αγγλικά, δεν με νοιάζει, δεν υπάρχει, παραμύθι είναι, ας το πληρώνουν οι πιστοί αφού το γουστάρουν.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Φορολόγηση Εκκλησιαστικών εσόδων με 20%

Δημοσίευση από Rafale »

Παντως η θεσνικη ειναι υπερ της φορολογησης και ο κοσμος δηλωνει την αγανακτηση του στο να μην θελουν να φορολογηθουν.
Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Φορολόγηση Εκκλησιαστικών εσόδων με 20%

Δημοσίευση από Su-35 »

yandr έγραψε:
Su-35 έγραψε:Με το πολιταριο βγαζεις ακρη;
Να επιστρεψουν αμεσως τα εκατομμυρια στρεμματα ελληνικης γης που εχει δωσει η εκκλησια στο κρατος.


Τι βλακείες είναι αυτές ρε συ; Στο βυζάντιο ζούμε ή στο σημερινό Ιράν;

Ευτυχώς ο διαχωρισμός εκκλησίας - κράτους θα γίνει 100% στο προσεχές μέλλον, για τον απλούστατο λόγο ότι σε κάποια φάση θα ξυπνήσουν οι μετανάστες (νόμιμοι) άλλων θρησκευμάτων και θα πουν "δεν πληρώνουμε για τους μισθούς του παπαδαριού".

Και τώρα το λέμε εμείς που είμαστε άθεοι, αλλά είμαστε πολλοί λίγοι καθώς φαίνεται.


Δεν εχει σημασια η χρονικη στιγμη που εγιναν οι δωρεες. Το θεμα ειναι οτι εγιναν.
Το ποτε θα γινει διαχωρισμος θα το δουμε.
Τα περι μεταναστων ειναι βλακειες. Σιγα μην τους ρωτησουμε κιολας.
Και οπως εσυ δεν θελεις να πληρωνεις παπαδες, ετσι και εγω δεν θελω να πληρωνω αθεους! Να απολυθουν ολοι απο το δημοσιο!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Φορολόγηση Εκκλησιαστικών εσόδων με 20%

Δημοσίευση από yandr »

Su-35 έγραψε:Δεν εχει σημασια η χρονικη στιγμη που εγιναν οι δωρεες. Το θεμα ειναι οτι εγιναν.
Το ποτε θα γινει διαχωρισμος θα το δουμε.


Καταρχή δωρεές δεν έχουν γίνει, για τον απλούστατο λόγο ότι αν έχεις κατακλέψει κάποιον και μετά του πετάξεις και ένα κόκαλο δεν σημαίνει ότι θα σου χρωστάει κιόλας. Δόξα το θεό (!) έχουν καλοφάει και έχουν γεμίσει την μπάκα τους όλοι οι παπάδες.

Su-35 έγραψε:Τα περι μεταναστων ειναι βλακειες. Σιγα μην τους ρωτησουμε κιολας.


Την ίδια ακριβώς ισχύ έχει η δική και η δική τους ψήφος. Όσο πιο γρήγορα το συνειδητοποιήσεις, τόσο το καλύτερο για εσένα.

Su-35 έγραψε:Και οπως εσυ δεν θελεις να πληρωνεις παπαδες, ετσι και εγω δεν θελω να πληρωνω αθεους! Να απολυθουν ολοι απο το δημοσιο!


Έξω οι άπιστοι! Πίσα και πούπουλα στους αλλόθρησκους και στους άθεους !

Λιθοβολισμός, ραπίσματα και δημόσιο ξυλοδαρμό για όσους δεν ασπάζονται την θρησκεία του Su. Κάτω τα ανθρώπινα δικαιώματα και η ανεξιθρησκεία. Όλοι στο αγώνα υπέρ του σκοταδισμού και του μεσαίωνα.Εικόνα

Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Φορολόγηση Εκκλησιαστικών εσόδων με 20%

Δημοσίευση από Su-35 »

yandr έγραψε:
Su-35 έγραψε:Δεν εχει σημασια η χρονικη στιγμη που εγιναν οι δωρεες. Το θεμα ειναι οτι εγιναν.
Το ποτε θα γινει διαχωρισμος θα το δουμε.


Καταρχή δωρεές δεν έχουν γίνει, για τον απλούστατο λόγο ότι αν έχεις κατακλέψει κάποιον και μετά του πετάξεις και ένα κόκαλο δεν σημαίνει ότι θα σου χρωστάει κιόλας. Δόξα το θεό (!) έχουν καλοφάει και έχουν γεμίσει την μπάκα τους όλοι οι παπάδες.Εχουν γινει και δεν εκλεψε κανεις κανεναν. Περιηλθαν στην ιδιοκτησια της εκκλησιας απο δωρεες ιδιωτων. Το λαθος της εκκλησιας ηταν οτι χαρισε γη στο κρατος και οχι πισω στους ιδιωτες.

Su-35 έγραψε:Τα περι μεταναστων ειναι βλακειες. Σιγα μην τους ρωτησουμε κιολας.


Την ίδια ακριβώς ισχύ έχει η δική και η δική τους ψήφος. Όσο πιο γρήγορα το συνειδητοποιήσεις, τόσο το καλύτερο για εσένα.Αυτο λεω και εγω. Ειμαστε περισσοτεροι. Οσο πιο γρηγορα το συνειδητοποιησεις τοσο το καλυτερο για εσενα.

Su-35 έγραψε:Και οπως εσυ δεν θελεις να πληρωνεις παπαδες, ετσι και εγω δεν θελω να πληρωνω αθεους! Να απολυθουν ολοι απο το δημοσιο!


Έξω οι άπιστοι! Πίσα και πούπουλα στους αλλόθρησκους και στους άθεους !

Λιθοβολισμός, ραπίσματα και δημόσιο ξυλοδαρμό για όσους δεν ασπάζονται την θρησκεία του Su. Κάτω τα ανθρώπινα δικαιώματα και η ανεξιθρησκεία. Όλοι στο αγώνα υπέρ του σκοταδισμού και του μεσαίωνα.ΕικόναΠροσπαθεις να μου προσαψεις πραγματα που δεν ειπα για να με εμφανισεις ακραιο.
Θα πεσω στο ιδιο επιπεδο και θα κανω το ιδιο:

Εξω οι θρησκευομενοι. Πισα και πουπουλα στους χριστιανους!

Λιθοβολισμος, ραπισματα και δημoσιο ξυλοδαρμο για οσους δεν ασπαζονται την αθεΐα του yandr. Κατω τα ανθρωπινα δικαιωματα των χριστιανων. Ολοι στο αγωνα υπερ των διογμων των χριστιανων κατα τους πρωτους αιωνες.Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Su-35 την Τρί Μαρ 23, 2010 1:35 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Φορολόγηση Εκκλησιαστικών εσόδων με 20%

Δημοσίευση από yandr »

Καλά, ας κατεβαίνουν το παραδάκι οι παπάδες τώρα και αυτά που γράφουμε στο φόρουμ λίγη σημασία έχουν.

Τώρα για τον διαχωρισμό εκκλησίας και κράτους (πράγματα αυτονόητα για τον δυτικό κόσμο δηλαδή), θα γίνουν ανεξάρτητα από την λυσσαλέα αντίσταση των μουλάδων.

Ο χρόνος κυλάει υπέρ της λογικής.

ΥΓ. Για να μην παρεξηγούμαστε, δεν έχω απολύτως τίποτα με τους θρησκευόμενους πολίτες της χώρας. Δικαίίωμά τους είναι να πιστεύουν στον Αλλάχ, το Χριστό, τον Βούδα και στο Δωδεκάθεο. Αρκεί να μην τους πληρώνω όμως, γιατί τώρα μου θυμίζει την χρέωση της ΕΡΤ (που δεν βλέπψ) στον λογαριασμό της ΔΕΗ.

Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Φορολόγηση Εκκλησιαστικών εσόδων με 20%

Δημοσίευση από Su-35 »

cristi έγραψε:Ξεφυγες σου35


Απο που και ως που ξεφυγα;
O yantr ξεφυγε τροποντινα (εμφανιζοντας εμενα ως ακραιο) και εγω του απαντησα στο ιδιο υφος.
Επισης μην παρεμβαινεις σαν γλυφτρακι υπερ του διαχειριστη. Προφανως δεν χρειαζεται δικηγορους.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Φορολόγηση Εκκλησιαστικών εσόδων με 20%

Δημοσίευση από yandr »

Su-35 έγραψε:
Επισης μην παρεμβαινεις σαν γλυφτρακι υπερ του διαχειριστη. Προφανως δεν χρειαζεται δικηγορους.


Υπενθυμίζω ότι οι επιθέσεις προς άλλα μέλη δεν επιτρέπονται.

Ούτε νομίζω ότι ήταν τόσο τρομερό αυτό που σου είπε.

Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Φορολόγηση Εκκλησιαστικών εσόδων με 20%

Δημοσίευση από Su-35 »

Ουτε εγω εχω τιποτα με τους αθεους ή τους αλλοθρησκους. Απλα διαφωνω με τηνφορολογιση.

Για διαχωρισμο ειναι πολυ νωρις ακομα. Θα εξαρτηθει απο τα μελλοντικα γεωπολιτικα συμφεροντα της χωρας.

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Φορολόγηση Εκκλησιαστικών εσόδων με 20%

Δημοσίευση από Rafale »

Θα σε παρακαλουσα να προσεχεις πως μου μιλας

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cristi την Τρί Μαρ 23, 2010 2:13 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Φορολόγηση Εκκλησιαστικών εσόδων με 20%

Δημοσίευση από yandr »

Su-35 έγραψε:
Για διαχωρισμο ειναι πολυ νωρις ακομα. Θα εξαρτηθει απο τα μελλοντικα γεωπολιτικα συμφεροντα της χωρας.



Γεωπολιτικά συμφέροντα για τον διαχωρισμό εκκλησίας - κράτους;

Νομίζω είναι εντελώς εσωτερικό θέμα και ανεξάρτητο από παρεμβάσεις ή συμφέροντα τρίτων.

Και πάλι ξεφύγαμε όμως Εικόνα
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Φορολόγηση Εκκλησιαστικών εσόδων με 20%

Δημοσίευση από Rafale »

Καλα παμε και αντε να δουμε

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cristi την Τρί Μαρ 23, 2010 2:15 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
αιας

Φορολόγηση Εκκλησιαστικών εσόδων με 20%

Δημοσίευση από αιας »

Η χωρα ειχε επισημη δηλωμενη θρησκεια μεχρι πριν καποια χρονια (παρα την ανεξιθρησκεια). γι αυτο το λογο η εκκλησια ηταν ενταγμενη στον μηχανισμο του κρατους και φυσικα στην μισθοδοσια.

ο οικονομικος διαχωρισμος και εγω πιστευω οτι θα γινει, απο την στιγμη που η θρησκεια χανει αρκετο εδαφος απο τον πληθυσμο (ντοπιο και αλλοδαπο).

γι αυτο ειναι σημαντικος ο τροπος φορολογησης (ακαθαριστα εσοδα η καθαρο υπολοιπο).

αν περασουν τα ακαθαριστα και προχωρησει ο διαχωρισμος θα γινει τρομερο ξεφουσκωμα στην εκκλησια.

αν γινει το καθαρο τοτε και με τον διαχωρισμο ειναι σιγουρο οτι η εκκλησια μπορει να δικαιολογησει τα εσοδα της με τις δαπανες/δωρεες/μισθοδοσια.

αιας

Φορολόγηση Εκκλησιαστικών εσόδων με 20%

Δημοσίευση από αιας »

cristi έγραψε:Για μενα σου μιλαει βρε ζωον και μαθε να μιλας μη σε παρει ο διαολος και σε σηκωσει αντε σιχτιρια
με την ευκαιρια ειναι το ιδιο το "σε παρει ο διαολος" με τα "σιχτιρια; "
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες