Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΣΟΥΡΓΕΛΟΣ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 21, 2010 8:19 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από ΣΟΥΡΓΕΛΟΣ »

Σε ευχαριστω! Θα το ψαξω καλυτερα το θεμα και θα ενημερωσω να γνωριζουν κ αλλα παιδια!Εικόνα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από D.Y.K »

ΣΟΥΡΓΕΛΟΣ έγραψε:Καλησπερα παιδια! Μολις απολυθηκα με ι3 ενοπλο λογω βαρυκοιας απο g3a3 κατα τη δειαρκεια βολης! Εχουν περασει 8 μηνες απο τοτε και δεν το ειχα κοιταξει μεσα στο στρατο! Υπαρχει περιπτωση αφοθ κανω ακουογραμμα σε πολιτικο νοσοκομειο και βγει καλο να μου το κανουν ι1 παλι;


Θα πάς στο Στρατολογικό γραφείο στο οποίο ανήκεις και θα ζητήσεις να σου βγάλουν ένα αντίγραφο εξέτασης για το 401 για αλλαγή σωματικής ικανότητας.

Αυτό επάνω θα αναγράφει μια ημερομηνία και αυτήν που θα ορίζει το χαρτί θα πρέπει να πάς να κάνεις την εξέταση στο Νοσοκομείο.

Απο εκεί και πέρα είναι στην κρίση τους το άν θα στο αλλάξουν. Εικόνα

Καλή επιτυχία!

ΚΩΣΤΑΣ

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ »

Καλημέρα και από εμενα, επειδή είμαι Ι3 ψυχολογικό άοπλο (αποχώρησα από την κύπρο νωρίτερα), τώρα θέλω να πάω για επανεξέταση του I μου ώστε να το κάνω Η1 ένοπλο, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι : Επειδή υπηρετώ στην Κω πρέπει να πάω σε στρατιωτικό νοσοκομείο στην αθηνα η για τα δωδεκάνησα υπάρχει στρατιωτικό νοσοκομείο?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΚΩΣΤΑΣ έγραψε:Καλημέρα και από εμενα, επειδή είμαι Ι3 ψυχολογικό άοπλο (αποχώρησα από την κύπρο νωρίτερα), τώρα θέλω να πάω για επανεξέταση του I μου ώστε να το κάνω Η1 ένοπλο, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι : Επειδή υπηρετώ στην Κω πρέπει να πάω σε στρατιωτικό νοσοκομείο στην αθηνα η για τα δωδεκάνησα υπάρχει στρατιωτικό νοσοκομείο;


λογικά θα σε στείλουνε στο 414 Πεντέλη.
Psarakas
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 23, 2010 5:13 am
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Psarakas »

Σε περίπτωση που με βγάλουν άοπλο Ι υπάρχει περίπτωση επανεξέτασης για να πάρω το όπλο μου? ...
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από dn24 »

Psarakas έγραψε:Σε περίπτωση που με βγάλουν άοπλο Ι υπάρχει περίπτωση επανεξέτασης για να πάρω το όπλο μου; ...
βεβαιως κ υπαρχει στο λεω εγγυημενα διοτι ειμαι στρατιωτικος, ξερω απεριοριστες περιπτωσεις απο την μοναδα μου που ηταν πχ Ι3 αοπλο, και το εκαναν λιγο πριν απο την απολυση τους ενοπλο.εγγυημενα 100%. Να προσθεσουμε επισης, οτι αυτο που σου γραφω, ειναι αναλογα με την περιπτωση υγειας. Εαν πχ εισαι Ι4, με σημαντικα προβληματα υγειας, εκει μονο με βισμα θα μπορεσεις να το γυρισεις το Ι. Εαν ομως, μιλαμε για μια περιπτωση, που ηταν Ι3 ενοπλο, και θελησεις να το κανεις Ι2, ναι γινεται χωρις πολλες δυσκολιες.

...
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Serdk 313
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Δεκ 10, 2010 8:05 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Serdk 313 »

Πάνω στο θέμα, και εγώ έχω κρίση για Ι3 λόγω μυωπίας (ένοπλο ή άοπλο προς το παρόν δεν ξέρω) και περιμένω να περάσω από επιτροπή απαλλαγών.

Μέχρι στιγμής είμαι καταχωρημένος ως Ι2.
Προσωπικά δεν με νοιάζει το Ι. Απλά δεν θέλω να βγω άοπλο για να κάνω και καμιά ένοπλη υπηρεσία να περνάει η ώρα.

Μου είπαν πώς αν το ζητήσω από την επιτροπή, θα το εκτιμήσουν και θα παραμείνω ένοπλος.
Ως παράδειγμα μου έφεραν περιστατικό που ήταν με κατάγματα από ατύχημα, το ζήτησε και το δέχτηκαν.

Psarakas
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 23, 2010 5:13 am
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Psarakas »

Οχι παιδιά δόξα το θεό ειμαι υγιέστατος δεν καπνίζω αθλουμαι αλλα ειμαι 1.87 και 120 κιλα και σκεφτομαι μηπως γιάυτο με βγάλουν άοπλο, πραγμα που δεν θέλω... Όντως ισχύει στην επιτροπή αν ζητήσεις όπλο το εκτιμούν;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από dn24 »

Psarakas έγραψε:Οχι παιδιά δόξα το θεό ειμαι υγιέστατος δεν καπνίζω αθλουμαι αλλα ειμαι 1.87 και 120 κιλα και σκεφτομαι μηπως γιάυτο με βγάλουν άοπλο, πραγμα που δεν θέλω... Όντως ισχύει στην επιτροπή αν ζητήσεις όπλο το εκτιμούν;


δες εδω

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Psarakas
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 23, 2010 5:13 am
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Psarakas »

Εντάξει λογικά πλαίσια μια χαρα θα την βγάλουμε!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Psarakas έγραψε: Όντως ισχύει στην επιτροπή αν ζητήσεις όπλο το εκτιμούν;


Εξαρτάται σε τι επιτροπή θα πέσεις, αλλά συνήθως όχι!

Κάνει ότι θέλει!
!!!Γιαννης!!!

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από !!!Γιαννης!!! »

Γεια σας! Θελω να ρωτησω κατι! Σημερα ηρθε το χαρτι καταταξης! Ειμαι εξ αναβολης υπηρετισα 4 μηνες και μετα πηρα αναβολη για χαζομαρες εαν εχει αλλαξει το Ι μπορω να το αλλαξω σε Ι1 αμεσως μολις μπω παλι; Δεν θελω για κανενα λογο να να εχω αλλο Ι εφοσον δεν εχω απολυτος κανενα προβλημα υγειας και θελω να μπω σε σωμα ασφαλειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Greek_Army »

! Γιαννης! έγραψε:Γεια σας! Θελω να ρωτησω κατι! Σημερα ηρθε το χαρτι καταταξης! Ειμαι εξ αναβολης υπηρετισα 4 μηνες και μετα πηρα αναβολη για χαζομαρες εαν εχει αλλαξει το Ι μπορω να το αλλαξω σε Ι1 αμεσως μολις μπω παλι; Δεν θελω για κανενα λογο να να εχω αλλο Ι εφοσον δεν εχω απολυτος κανενα προβλημα υγειας και θελω να μπω σε σωμα ασφαλειας


Όταν παρουσιαστείς θα ξαναπεράσεις από γιατρούς οπότε αν σε κρίνουνε ότι εισαι καλά θα σε βγάλουνε Ι1
Hotoshi
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μαρ 08, 2011 3:05 am
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Hotoshi »

Καλησπερα. Να κανω κι εγω την εξης ερωτηση.
στην στρατιωτικη μου θυτεια ειχα δηλωσει οπλοφοβια
Ι3-ΑΟ απ οτι μου ειχανε πει μεσα στο γραφειο (της μοναδας)
οταν ομως απολυθηκα η ενδειξη Ικανοτητας εγραφε Ι1-Ι2-Ι3-Ι4 (δλδ Ι4)
θελω να παρω μερος σε εξετασεις ειτε για ΕΦ. ΕΠ. ΟΠ, αστυνομια, λημενικο και τα λοιπα.
μπορω να αλλαξω τη Σ. Ι σε καποιο στρατολογικο γραφειο η κατι τετοιο;
αν ναι, πως ακριβως ;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Επανεξέταση από στρατιωτικό νοσοκομείο αν και πλέον δύσκολα αλλάζουνε σωματική ικανότητα. Βλέπεις πάλιο το κολπό και το πήρανε πρέφα οι γιατροί... Όλοι θέλανε λούφα στο στρατό αλλά κανένας δεν σκέφτηκε τις μετέπειτα συνέπειες

Άσχετο για ΕΕΦΟΠ θέλουνε την ειδικότητα και την σωματική ικανότητα που είχες στην θητεία σου οπότε δεν μπορείς
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες