Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nik0s135
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 10, 2017 3:57 am
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Nik0s135 »

Γενικα αν βγω τωρα Ι4 άοπλο, και μεσα στους επομενους μηνες χασω κιλα και ειμαι Ι3 εστω, γινεται μετα να αλλαξει σε ενοπλο; Αυτο εννοω... Δηλαδη απο Ι4 αοπλο, γινεται να γινει Ι3 ένοπλο; Ασε που εχω στοχο ως το τελος της θητειας να ειμαι 100 κιλα, άρα να ειμαι Ι2 σιγουρα... Και δεν ξερω αν στα 100 κιλα παει και Ι1 νομιζω παει με βαση το 1.85 που ειμαι... Οποτε εχω σκοπο γενικα να χασω μεσα αρκετα κιλα... Το θεμα ειναι τωρα αν με βαλουν Ι4 αοπλο γιατι με βαση τα κιλα οπως τα εβαλες απο πανω για Ι4 πρεπει να βγαινω με τα κιλα που ειπα παραπανω. Εστω οτι ειμαι δηλαδη Ι4 και πεφτω στα κιλα που θα ημουν Ι3... Θα μου δωσουν οπλο μετα ή επειδη ξεκινησα χωρις οπλο, δεν το δινουν μετα... Εντομεταξυ δεν μπορω να καταλαβω γιατι 10 κιλα επηρρεαζουν το οπλο αλλα no logic απλα...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Nassos »

Το αν θα σου δώσουν Ι3 Ένοπλο ή Άοπλο θα το κρίνει η Υγειονομική Επιτροπή.

Ευτυχιος

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Ευτυχιος »

Πείτε μου κάτι παιδιά. ο γιός μου πήγε φαντάρος στο Ρέθυμνο, από κει του δώσανε ένα ΦΠ μπακαλοχαρτο!! Είναι επιστήμονας με μεταπτυχιακά!! ΥΓΕΙΕΣΤΑΤΟΣ!!! και τον βγάλανε Ι3 και χωρίς βολή ενώ έχει κάνει!!! δηλαδή φρίκη με λίγα λόγια!! τον πήγαν στην Ρόδο και τον έχουν πήξει στην τουαλέτες!!! Παρακαλώ επιστήμονας και 27 ετών!! τι πρέπει να κάνω. να βάλω δικηγόρο να του ξεταμπανιασω; ενωειτε ότι δεν τον εξέτασαν ενοειτε ότι δεν δικαιολογία αν αυτά τα φρικαλέα γιατί τον ΧΑΡΑΚΤΉΡΙΣΑΝ Ι3 . ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟς ΓΝΩΡΙΖΕΙ ευχαριστώ
Epag
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 08, 2008 11:38 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Epag »

Αρχικα πρεπει να μαθετε τι λενε τα ιατρικα εγγραφα και αναλογως οποτε θελει γινεται ενοπλος αν δεν εχει κατι σοβαρο. Βεβαια πρεπει να το θελει γιατι μπορει να ενιωσε πιεση (αδικαιολογητα φυσικα) και να ζητησε να γινει αοπλος. Δηλαδη να γνωματευτηκε ψυχιατρικη παθηση στην οποια περιπτωση αν δηλωσε καποιο προβλημα δεν ειναι ευκολο να γινει αμεσα ενοπλος.

Βεβαια λογω ιατρικου απορρητου πλεον πουθενα δεν εχει σημασια το Ι της θητειας και δεν αξιζει να το κυνηγεσετε με δικηγορο.

αχιλλεας

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από αχιλλεας »

Εγω παρουσιαστηκα Ι1 περασα βασικη και ειδικοτητα (σκαπανεας ναυπλιο 2 μηνες) και στο ταγμα βγηκα Ι4 παθολογικο λογω μεσης (δισκοπαθεια μερικη ιεροποιηση) τωρα ομως μετα απο 20 χρονια διορθωθηκε το προβλημα (με γυμναστικη και φυσικοθεραπειες) και θελω να το κανω παλι Ι1 μπορω;
EZIO21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Οκτ 11, 2017 9:07 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από EZIO21 »

Παιδία καλησπέρα και απο εμένα! Θέλω να ρωτήσω ποιά ειναι η διαδικασία για να αλλάξει το Ι. Δηλαδή απο που και τι έγγραφα πρέπει να ζητήσω (πχ από το στρατολογικό γραφείο ή από το 1ο γραφειο της μονάδας κλπ). Είμαι Ι3 αοπλο λόγω αγχώδους διαταραχής.
λεωνιδας

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από λεωνιδας »

Καλησπερα. Θα ηθελα να μαθω πως αλαζω το I που εχω.
εχω υπηρετησει κανονικα. Αλλα λογο υγειας λογικα πρεπει να αλαξω το Ι.
που πρεπει να παω και με τη χαρτια; Ευχαριστω.
Alexis

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Alexis »

Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να γίνει κάποια επανεξέταση για αλλαγή για ι4 ψυχολογικό Και αν ναι που θα έπρεπε να απευθυνθώ;

Το ι μου αλλαξε απο ανοησία μ. Λιγο καιρο πριν μπω φαντάρος ειχα μια σχεση 1 χρονου οταν εμαθε πως θα παρουσιαστώ αρχησε να με κατηγορεί κ να μου λεει οτι δεν την θελω δεν την νοιάζομαι κ τλπ κ γι αυτο εκοψα την αναβολή κ παρουσιάζω με τεσπα να μην τα πολυλογώ την άφησα αυτή τη σχέση για να μπω φαντάρος και να υπηρετήσω Χωρίς προβλήματα. Παρουσιάστηκα και η πρώτη εβδομάδα ήταν προσαρμογής και από την άλλη ξεκίνησαν ασκήσεις. Μία μέρα που ήμουν ιδρωμένος είχα αρρωστήσει και για τρεις μέρες μου το είχε γυρίσει σε ίωση με πολύ πυρετό και ρίγος.

Έτσι πηγα κ ζήτησα άδεια για να παω στο στεπ λόγο του ότι δεν αισθανόμουν καλά. Όταν πήγα στο στεπ ήταν ένας άλλος γιατρός οποίος μ είπε πως λείπει ο γιατρός που θα με εξετάσει κ οτι αυτος δεν μπορεί γτ δεν ειδικεύεται σε αυτό! Αλλα πως θα μπορούσα να τον περασμένο μαζί του γτ δεν θα αργήσει. Έπειτα με πήγε κ κάτσαμε σε ενα γραφείο κ άρχισε να με ρωτάει διάφορα θέματα!

Έτσι με ρώτησε κ και σν έχω τίποτα καμιά σχέση αυτον τον καιρό; Του απάντησα πως όχι δεν έχω σχέση και ότι τα χάλασα λιγο πριμ μπω στο στρατό. Ωστε να κάνω σωστά τη θητεία μου κ χωρίς προβλήματα κ γκρίνια απο την πλευρά της.

Τότε και αυτός βρήκε πάτημα και μου απάντησε πως ίσως να μην φταίει μόνο η αρρώστια αλλά και το οτι τα έχω χαλασει με την σχέση μου Εγώ απάντησα πως ήταν η επιλογή μου να μην έχω σχέση όσο θα έκανα την θητεία μου για να μην εχω πρόβλημα λογο του οτι δεν ήθελε να παω φαντάρος εκείνη και μου κανε ολο σκηνές μέχρι να μπω. Τελικά όπως φάνηκε ο γιατρός ήταν ψυχολόγος νεος γι συτο και τον έβλεπα πρώτη φορά εκεί κσι πως εκανε όπως είπε πρώτη φορά εξάσκηση του επαγγέλματος του στο κεντρο ιπιυ ημουν
Nimda
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2016 9:25 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Nimda »

Είσαι σίγουρος πως είσαι Ι4; Δεν ξέρω, λίγο κουφό μου ακούγεται να σε βγάλει έτσι Ι4. Σε εμάς (στο κέντρο) μόνο κάποιοι που μιλούσαν νωχελικά και αόριστα είχαν βγει άοπλοι αλλά το αλλάξαν. Βγες αύριο στην αναφορά και ζήτα επανεξάταση σωματικής ικανότητας.
πυροβολητής

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από πυροβολητής »

Κάποιος που έχει υπηρετήσει με ι4 στην παραμεθόριο όπου και διαμένει μόνιμα, με λευκό απολυτήριο, μπορεί να γίνει εθνοφύλακας; Αν ναί ποιά η διαδικασία, γνωρίζει κάποιος;
Άβαταρ μέλους
Aden
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2018 5:52 pm
Τοποθεσία: Στρατιωτης
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Aden »

Καλησπερα... εχω παθει κακωση στην φτέρναεδω και ενάμιση μήνα περιπου και θελω να αλλαξω το ι1 σε ι2... αν παω για επανεξεταση θα μου το αλλαξουν;
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Mparmpas »

Για ποιο λογο να το κανες αυτο; Ι-1 και Ι-2 ειναι ουστιαστικα το ιδιο δεν γλυτωνεις κατι.

Μάριος

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Μάριος »

Γεια σας

Ήθελα να μου λύσετε μια απορια, ήμουν ι1 πήγα Κύπρο και για οικογενιακους λόγους υγείας πήρα ι3 ψυχολογικο μόνο κ μόνο για να είμαι πιο κοντά σπιτι αλλά και για να πάρω μεταθεση από παραμεθόριο. Ζήτησα επανεξεταση και πήγα αλλά δεν μου το γυρισε. Δεν ήθελε να το γυρισει με τιποτα και ήταν πολύ αγενης. Απορισα διότι η πατρίδα δεν θέλει ενοπλα άτομα να είναι ε τοιμα να πολεμισουν ειδικα τώρα που βραζουν τα αιματα ; Μπορει να μου πει κάποιος εμπειρος η και στρατιωτικος, μπορώ να ζητήσω ενσταση στην επανεξέταση μου?

ΜΠΙΛ

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από ΜΠΙΛ »

Μετά από πόσο καιρό έκανες επανεξέταση;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης