Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Livas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 25, 2010 3:53 pm
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από Livas »

Hyper έγραψε:
Livas έγραψε:Εγω εχω για β' κατηγορια στα 1700 μορια (απο βαθμο τεε 12.8, διπλωμα για αμαξι, μηχανης (50-125cc) ... Σωστα... ;

ελπιδες νομιζω πως δεν εχω... !
αν κανω την αιτηση... Και πειτε οτι γινεται το θαυμα και μπαινω... Για τατουαζ ελεγχος ποτε γινεται... ;
γιατι εχω ενα στο χερι στο μπρατσο στην εσωτερικη μερια... !
Αν το κανουμε κανα καμουφλαζ κατι τελος παντων... Και περασουμε τον ελεγχο. Μετα υπαρχει προβλημα... ;

Το ξερω ειναι ηληθια ερωτηση... Αλλα.

** και στην τελικη αν δεν μπουμε φετος... Του χρονου που θα βγει (λογικα) καινουργια προκυρηξη... Βγαζουμε και κανα πτυχιο ξενων γλωσσων... Να παρουμε κανα μοριο παραπανω και βλεπουμε τοτε... !
κ να σου πουμε για το τατουαζ που ναι οντως τα ελεγχουν δεν εχει ομως νοημα διοτι αποκλειεται να εισαι μεσα. Οποτε μην σκας αδικα του χρονου παλι


Οποτε... Με λιγα λογικα λογια παμε για του χρονου... Με πτυχιο ξενων γλωσσων... Αδεια σεκιουριτι... Και οτι αλλο ειναι για να ανεβασουμε τα μορια... !

Με το τατουαζ ως τοτε... Κατι θα βρω να το κανω για να μην φανει... !Εικόνα

...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greek_Army την Τρί Αύγ 24, 2010 8:21 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από yandr »

ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ απόφαση... Σβήνει τα τατουάζ- ακόμα και τα πλέον ανεξίτηλα!

Οχι, δεν πρόκειται για νέα τεχνική αφαίρεσης από το σώμα σημαδιών που έγιναν με δερματοστιξία. Απλώς με πρόσφατη δικαστική απόφαση κρίθηκε αντισυνταγματικός ο αποκλεισμός νέων- ανδρών και γυναικών από διαγωνισμό για πρόσληψη Ειδικών Φρουρών στην ΕΛ. ΑΣ. Και ανοίγει ο δρόμος για αντίστοιχη λύση και στον νέο, υπό εξέλιξη, διαγωνισμό για 500 προσλήψεις.

Το ίδιο αντισυνταγματικός κρίθηκε με άλλη, επίσης πρόσφατη, απόφαση του Διοικητικού Εφετείου Αθηνών,ο αποκλεισμός υποψηφίων Ειδικών Φρουρών οι οποίοι την περίοδο που έκαναν την αίτηση συμμετοχής υπηρετούσαν στο Στράτευμα.

Το κώλυμα του τατουάζ ετέθη για πρώτη φορά το 2008 με αποτέλεσμα να αποκλειστούν πολλοί υποψήφιοι το έτος αυτό, όπως και το 2009 καθώς οι συμμετέχοντες ήταν αρκετές χιλιάδες. Σύμφωνα με όσα λένε συμμετέχοντες ή γονείς τους, η συντριπτική πλειονότητα των αποκλεισθέντων για τον λόγο αυτόν έφεραν τατουάζ σε σημεία μη εμφανή κατά την άσκηση του επαγγέλματος του Ειδικού Φρουρού, τα οποία μάλιστα καλύπτονταν ακόμα και από την καλοκαιρινή στολή.

Το κώλυμα αυτό- παρά τις διαμαρτυρίες αρκετών- επαναλαμβάνεται και στη μόλις εκδοθείσα προκήρυξη για την πρόσληψη 500 Ειδικών Φρουρών. Ωστόσο όπως αναφέρει στα «ΝΕΑ» ο δικηγόρος κ. Πέτρος Αγγελάκης, που ασχολείται με θέματα προσλήψεων στις Ενοπλες Δυνάμεις και τα Σώματα Ασφαλείας, «το Διοικητικό Εφετείο Αθηνών, με αποφάσεις που εκδόθηκαν φέτος, έκρινε ότι ο αποκλεισμός υποψηφίων που φέρουν δερματοστιξία "τατουάζ" στο σώμα τους, ως περιορισμός στην επιλογή και την άσκηση τους επαγγέλματος του Ειδικού Φρουρού, αντίκειται στο άρθρο 5 παρ.1 του Συντάγματος που κατοχυρώνει την προσωπική και οικονομική ελευθερία ως ατομικό δικαίωμα, καθώς και στις συνταγματικές αρχές της ισότητας και της αναλογικότητας (άρθρα 4 παρ.1 και 25 παρ.1). Κι αυτό διότι, προσθέτει, ο εν λόγω περιορισμός δεν συνδέεται άμεσα με την ιδιότητα και την αποτελεσματική άσκηση των καθηκόντων του Ειδικού Φρουρού και την επιβεβλημένη στο σώμα αυτό πειθαρχία».

TA NEA
παναγιωτης

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από παναγιωτης »

Εχω μια ερωτηση σχετικα με το τατουαζ. Πολλα νεα παιδια εχουν τατουαζ και δεν μπορουν να κανουν αιτηση. Οντως δεν θελουν τατουαζ γιατι το ειδα και στην προκυρηξη. Παρακαλω πολυ περιμενω μια απαντηση γιατι σημερα το πρωι ειχε γινει θεμα σε τηλ. Πρωινη εκπομπη και ελεγαν πως ειναι αντισυνταγματικο και οτι δεν ειναι κριτηριο λογικο αυτο. Ευχαριστω

Hyper
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1063
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 6:01 am
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από Hyper »

παναγιωτης έγραψε: Εχω μια ερωτηση σχετικα με το τατουαζ. Πολλα νεα παιδια εχουν τατουαζ και δεν μπορουν να κανουν αιτηση. Οντως δεν θελουν τατουαζ γιατι το ειδα και στην προκυρηξη. Παρακαλω πολυ περιμενω μια απαντηση γιατι σημερα το πρωι ειχε γινει θεμα σε τηλ. Πρωινη εκπομπη και ελεγαν πως ειναι αντισυνταγματικο και οτι δεν ειναι κριτηριο λογικο αυτο. Ευχαριστω

Ναι οντως εχει γινει θεμα αυτο με τα τατουαζ, η προκηρυξη το γραφει αλλα λενε πως ειναι προς καταργηση αυτο... Τωρα Οπως φαινεται Δεν αλλαζει κατι σε αυτην απο τις επομενες ομως λογικα δεν θα υπαρξει προβλημα... Ειναι λογος χιλιαδων αποκλεισμων αυτος
δημητρης25
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1655
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 5:12 pm
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από δημητρης25 »

Κυριοι εχω ειχα τατοο κ το εβγαλα πριν 1,5 μηνα. Μου εχει αφησει καποιο σημαδι αλλα θα φυγει με τον καιρο κ εχω σκοπο να κανω πλαστικη στο μελλον. Επειδη η προκηρυξη λεει κατι για σημαδια λετε να εχω προβλημα?
ΒΑΣΙΛΗΣ

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ »

Οταν λες εγκυρη πηγη; Απο που; Εγω χερω παιδι συναδελφο που ημασταν μαζι επ. οπ παραιτιθηκε απο επ. οπ στα 5χρονια δεν πκρε τα 100 μορια εκανε ενσταση και δικαιωθηκε πιο εγκυρη πηγη απο αυτον δεν υπαρχει... οπως περυσι που ητανε παιδια με τατουαζ κανανε δικαστηριο και δικαιωθηκανε υπαρχουν πολλα παραθηρακια στην προκυρηξη φιλε οποιος ασχολειτε τα μαθαινει εσυ πιστευε οτι λει η καθε προκυρηξη και μην ρωτας να μαθαινεις ποσο συνταγματικα ειναι αυτα που γραφουν αντε γειααααααα.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από Greek_Army »

δημητρης25 έγραψε:Κυριοι εχω ειχα τατοο κ το εβγαλα πριν 1,5 μηνα. Μου εχει αφησει καποιο σημαδι αλλα θα φυγει με τον καιρο κ εχω σκοπο να κανω πλαστικη στο μελλον. Επειδη η προκηρυξη λεει κατι για σημαδια λετε να εχω προβλημα;


Μάλλον θα έχεις πρόβλημα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΒΑΣΙΛΗΣ έγραψε:Οταν λες εγκυρη πηγη; Απο που; Εγω χερω παιδι συναδελφο που ημασταν μαζι επ. Οπ παραιτιθηκε απο επ. Οπ στα 5χρονια δεν πκρε τα 100 μορια εκανε ενσταση και δικαιωθηκε πιο εγκυρη πηγη απο αυτον δεν υπαρχει... Οπως περυσι που ητανε παιδια με τατουαζ κανανε δικαστηριο και δικαιωθηκανε υπαρχουν πολλα παραθηρακια στην προκυρηξη φιλε οποιος ασχολειτε τα μαθαινει εσυ πιστευε οτι λει η καθε προκυρηξη και μην ρωτας να μαθαινεις ποσο συνταγματικα ειναι αυτα που γραφουν αντε γειααααααα.


Nαι πλέον όμως τα τατουάζ απαγορεύονται αυστηρά
δημητρης25
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1655
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 5:12 pm
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από δημητρης25 »

Εγω το εβγαλα 100% για την προκηρυξη, αμα με κοψουν γι'αυτο τον λογο Θα κανω ενσταση. Περσυ εκοψαν καποιον γιατι ειχε κ του εδωσαν 10 ημερες για να το βγαλει! Δεν του ειπαν τιποτα μετα για σημαδι κτλ.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από Rafale »

Καπου ειχα διαβασει οτι νομικα Κρινεται αντισυνταγματικο Σε οτι αναφερεται Η απαγορευση του τατουαζ. Προφανως καποιοι se παλιες προκηρυξεις κανανε ενστασεις. Ισως σε επομενες προκηρυξεις παυει να ισχυει. Ψαξτο λιγο. ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rafale την Δευ Αύγ 30, 2010 5:34 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
δημητρης25
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1655
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 5:12 pm
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από δημητρης25 »

rafale φιλε μου εγω το εβγαλα, δεν εμεινε τιποτα απο μελανι! Μονο το σημαδι που μου αφησε.
Πάνος

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από Πάνος »

Παιδιά είχα κοπεί το 2008 (ενώ είχα περάσει όλες τις εξετάσεις) από ειδικός φρουρός λόγω ενός μικρού τατουάζ που έχω στην πλάτη. Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με όσους είχαν κοπεί λόγω τατουάζ τώρα που αυτό κρίθηκε ως αντισυνταγματικό?
Άβαταρ μέλους
asimike
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 4:48 am
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από asimike »

Βσκ ακομα ισχυει αυτο! Αν εχεις τατοο σε κοβουν. Διαβασε καλα την προκυρηξη.
ΕΛΛΑΣ
FAGSBUNNY

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από FAGSBUNNY »

Γεια σας. εχω ταττοο στο στηθος. μπορει καποιος να μου πει αν αυτο με αποκλειει απο το διαγωνισμο; ευχαριστω

δημητρης25
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1655
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 5:12 pm
Επικοινωνία:

Επιτρέπονται τα τατουάζ;

Δημοσίευση από δημητρης25 »

Λογικα φιλε μου θα σε κοψουν. Η το βγαζεις η bb ειδικοι φρουροι! Σκεψου καλα. Εγω το εβγαλα πριν 2,5-3 μηνες κ εχω ενα σημαδι στην θεση του που θα φυγει με τον καιρο! Αμα πας να το βγαλεις μα Laizer θελει 8-9 μηνες κ 2,500-3,000 χιλιαρικα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 27 επισκέπτες