Απορίες για συλλογή αποδείξεων (2011)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
lazaros

Απορίες για συλλογή αποδείξεων (2011)

Δημοσίευση από lazaros »

Εχω εισοδημα 20000 ευρω αρα πρεπει να προσκομησω αποδειξεις 3600 ευρω! Αν προσκομησω 6600 θα παρω επιστροφη 6600-3300=3000*10% αρα 300 ευρω! Δεν λεει ομως κανεις αν προσκομησω 15000 ευρω αποδειξεις τι θα γινει;15000-3600=12400*10%=1240 ευρω επιστροφη;
απο οτικαταλαβα το μπονους επιστροφης ειναι μονο 3000 ευρω... Γιατι τοτε γραφει οτι μπορουμε να προσκομησουμε μεχρι 15000 ευρω αποδειξεις που κολαει αυτο
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απορίες για συλλογή αποδείξεων (2011)

Δημοσίευση από Nassos »

Στον πειρασμό να δηλώσουν ό, τι ποσά θέλουν, ανεξαρτήτως του αληθινού ποσού αποδείξεων που έχουν συγκεντρώσει, βάζει τους φορολογούμενους το υπουργείο Οικονομικών με εγκύκλιό του.

Συγκεκριμένα, σε οδηγίες που δίνει προς τις εφορίες αναφέρει ότι, μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας υποβολής φορολογικών δηλώσεων θα ακολουθήσει δειγματοληπτικός έλεγχος. Οι υπόλοιπες αποδείξεις που θα έχουν παραληφθεί από τις εφορίες, θα οδηγηθούν απευθείας στην ανακύκλωση. Δηλαδή, όσοι δεν είναι στο δείγμα και δεν κληθούν για έλεγχο αμέσως μετά την υποβολή της δήλωσής τους, δεν πρόκειται να ελεγχθούν ποτέ ξανά αφού οι αποδείξεις τους θα ανακυκλωθούν.

Πηγή


Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απορίες για συλλογή αποδείξεων (2011)

Δημοσίευση από yandr »

Εμένα πάντως ήδη μου έγινε κρούση από φίλο μου να του δώσω αποδείξεις αν μου περισσεύουν και λέω σήμερα να κάνω μία καταμέτρηση.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απορίες για συλλογή αποδείξεων (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

yandr έγραψε:Εμένα πάντως ήδη μου έγινε κρούση από φίλο μου να του δώσω αποδείξεις αν μου περισσεύουν και λέω σήμερα να κάνω μία καταμέτρηση.


Άντε καλό κουράγιο.
alxpro
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 23, 2010 4:09 am
Επικοινωνία:

Απορίες για συλλογή αποδείξεων (2011)

Δημοσίευση από alxpro »

Το κακο ειναι οτι γω κατι θα πληρωσω σαν προστιμο. Περσυ πηρα αμαξι με αποτελεσμα οτι λεφτα ειχα μαζεψει+μισθους να τα δωσω εκει. Και δυστυχως αυτη η αγορα δεν πιανεται
John The Greek

Απορίες για συλλογή αποδείξεων (2011)

Δημοσίευση από John The Greek »

Γεια σας, μια ερώτηση θέλω να κάνω και αν μπορεί καποιος να μου απαντήσει ακριβώς.

έχω εισόδημα 12.735,98 και παρακρατηθέν φόρο 431,89

Πόσες αποδείξεις πρέπει να δηλώσω για να πάρω πίσω τον παρακρατηθέν φόρο;

John The Greek
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μάιος 02, 2011 8:17 am
Επικοινωνία:

Απορίες για συλλογή αποδείξεων (2011)

Δημοσίευση από John The Greek »

Λοιπόν επειδή πήγα τελικά σε λογίστρια. Με τα παραπάνω νούμερα χρειάστηκα 3200 αποδείξεις για να μου επιστραφεί ΟΛΟΣ ο παρακρατηθείς φόρος.

Με 1500 αποδείξεις ερχόμουν στα ίσια... Δηλαδή ούτε έδινα ούτε έπαιρνα

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απορίες για συλλογή αποδείξεων (2011)

Δημοσίευση από yandr »

Έκανα τους υπολογισμούς μου για την περίπτωσή σου είναι ως εξής:

Χρειάζεσαι σε αποδείξεις:

12.000 χ 10% = 1200 ευρώ

735,98 χ 30% = 221 ευρώ

Άρα για το αφορολόγητο θες 1421 ευρώ σε αποδείξεις.

Για να πάρεις και 432 ευρώ επιστροφή, κατά τη γνήμη μου θες άλλες 4320 ευρώ σε αποδείξεις. Δηλαδή σύνολο 5.721 ευρώ!

Ή δεν έχω καταλάβει κάτι ή ο λογιστής κάνει λάθος. Μάλλον το πρώτο, αρκεί να μου εξηγήσει κάποιος τι συμβαίνει...

John The Greek
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μάιος 02, 2011 8:17 am
Επικοινωνία:

Απορίες για συλλογή αποδείξεων (2011)

Δημοσίευση από John The Greek »

Ιδέα δεν εχω... Μπηκε σε ενα πρόγραμμα εκκαθάρισσης. Και σε 2 λεπτά μου έβγαλε πόσες αποδείξεις πρέπει να δηλώσω για να έχω την επιστροφή που θέλω.

Πήρε και 30 ευρώ αμοιβή Εικόνα

Πρέπει να βρούμε αυτό το πρόγραμμα!Εικόνα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απορίες για συλλογή αποδείξεων (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Έχει ενημερωθεί κανένας για επιστροφή χρημάτων; Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απορίες για συλλογή αποδείξεων (2011)

Δημοσίευση από yandr »

Τι εννοείς; Πότε θα τα πάρει;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απορίες για συλλογή αποδείξεων (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

yandr έγραψε:Τι εννοείς; Πότε θα τα πάρει;


Όχι πότε θα τα πάρει αλλά πόσα θα πάρει
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απορίες για συλλογή αποδείξεων (2011)

Δημοσίευση από Nassos »

Παίρνουν πίσω αναδρομικά το φόρο-μπόνους των αποδείξεων

Να δώσουν πίσω την επιστροφή φόρου που κέρδισαν μέσω αποδείξεων, αν ξεπερνά τα 300 ευρώ, επιβάλλει εκτός των άλλων στους φορολογούμενους η κυβέρνηση μέσω του εφαρμοστικού νόμου, σε πρωτοφανή για τα ελληνικά δεδομένα διάταξη, που έρχεται ουσιαστικά να ακυρώσει την απόφαση που ελήφθη μόλις πέρυσι και παρουσιάστηκε ως τομή για την πάταξη της φοροδιαφυγής.

Η επιστροφή του μπόνους έρχεται δηλαδή να προστεθεί στην έκτακτη εισφορά (εισφορά αλληλεγγύης για την κυβέρνηση), στο χαράτσι από την μείωση του αφορολόγητου και όποιο άλλο αν για παράδειγμα πρόκειται για ελεύθερο επαγγελματία.

Επιπλέον, αν ήδη έχει γίνει εκκαθάριση φόρου και ο φορολογούμενος δικαιούται επιστροφή φόρου λόγω των αποδείξεων μεγαλύτερη από 300 ευρώ, θα κληθεί να επιστρέψει τα χρήματα για το ποσό που ξεπερνά τα 300 ευρώ.

Αυτό θα γίνει μέσω του συμψηφισμού με την έκτακτη εισφορά που επιβάλλεται αναδρομικά για τα εισοδήματα που προέκυψαν το 2010. Θα υπάρξουν δηλαδή φορολογούμενοι που, αν και είχαν στο εκκαθαριστικό τους επιστροφή λόγω των αποδείξεων, τελικά θα κληθούν να καταβάλλουν φόρο.

Αντίθετα η ποινή 10% έναντι του ποσού σε περίπτωση που δεν έχει συγκεντρωθεί το απαιτούμενο ποσό λόγω αποδείξεων, παραμένει.

Η επίμαχη παράγραφος στον εφαρμοστικό νόμο αναφέρει:

«Το ποσό του φόρου που εκπίπτει από τον συνολικό φόρο που προκύπτει με βάση τη φορολογική κλίμακα σύμφωνα με τις διατάξεις του όγδοου εδαφίου της παραγράφου 1 του άρθρου 9 του ν.2238/1994 περί αποδείξεων, όπως ισχύει για το οικονομικό έτος 2011, δεν μπορεί να υπερβεί το ποσό των τριακοσίων (300) ευρώ ανά φορολογούμενο. Στις περιπτώσεις που έχει γίνει εκκαθάριση των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος του οικονομικού έτους 2011 και έχει συμψηφιστεί φόρος μεγαλύτερος από τριακόσια (300) ευρώ, ο επί πλέον αυτός φόρος βεβαιώνεται με την ειδική εισφορά φυσικών προσώπων σύμφωνα με τις διατάξεις των παραγράφων 4 και 5 του παρόντος άρθρου».

Συνέχεια: In.gr
Πόσο για τον λούτσο είναι...

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες