Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nick

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Nick »

Γειά σας παιδιά,

μια ερώτηση, Δεκέμβριο 2012 τελειώνει η αναβολή μου.(αναβολή που είχα πάρει το 2004 λόγο σχολής)
Σεπτέμβριο 2012 με παίρνουν στο μεταπτυχιακό εξωτερικό.

Θα μπορέσω να πάρω και άλλη αναβολή; Νόμιζα οτι ήταν σίγουρο οτι δινουν αναβολή για μεταπτυχιακό αλλα άκουσα οτι δεν δίνουν.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Nick έγραψε:Γειά σας παιδιά,

μια ερώτηση, Δεκέμβριο 2012 τελειώνει η αναβολή μου.(αναβολή που είχα πάρει το 2004 λόγο σχολής)
Σεπτέμβριο 2012 με παίρνουν στο μεταπτυχιακό εξωτερικό.

Θα μπορέσω να πάρω και άλλη αναβολή; Νόμιζα οτι ήταν σίγουρο οτι δινουν αναβολή για μεταπτυχιακό αλλα άκουσα οτι δεν δίνουν.



Διάβασε το άρθρο και θα σου λυθεί η απορία
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Mike »

Μονο για διδακτορικο. Για πρωτο πτυχιο και μαστερ, εχεις μεχρι τα 29 αν δεν απατωμαι. Μετα ως τα 31 μονο για διδακτορικο
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από yandr »

Πρώτα στράτευση και μετά οι μεταπτυχιακές σπουδές, είναι ένα από τα σενάρια που εξετάζει το υπουργείο Αμυνας ενόψει των αλλαγών στη θητεία που μελετώνται από πολλές πλευρές, συμπεριλαμβανομένου και του ενδεχόμενου της αύξησής της.

Σύμφωνα με το υπό εξέταση μοντέλο, για την κατεύθυνση του οποίου προϊδέασε ο ίδιος ο υπουργός Αμυνας Πάνος Μπεγλίτης, οι νέοι θα παίρνουν αναβολή στράτευσης μόνο για το χρονικό διάστημα που απαιτείται από το υπουργείο Παιδείας για το πρώτο πτυχίο, ΑΕΙ ή ΤΕΙ, και αν θέλουν να συνεχίσουν σπουδές - στο εσωτερικό ή στο εξωτερικό - θα εκπληρώνουν πρώτα τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις.

πηγή
Nick

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Nick »

Mike έγραψε:Μονο για διδακτορικο. Για πρωτο πτυχιο και μαστερ, εχεις μεχρι τα 29 αν δεν απατωμαι. Μετα ως τα 31 μονο για διδακτορικο

Διάβασα και το άρθρο απο πάνω αλλα δεν κατάλάβα.
Διοτι μια μου λέτε μια οτι δεν γίνεται για μεταπτυχιακό εξτρά αναβολή,

και μιά οτι μπορείς να έχεις αναβολή μέχρι τα 29.

Εμένα η αναβολή μου τελειώνει Δεκέμβριο 2012 οπου και θα έχω κλεισμένα τα 27 μου χρόνια.

Θα μπορώ να πάρω διετή αναβολή για μεταπτυχιακό μέχρι και τα 29 δλδ;
ή ισχύει η πρώτη αναβολή που έχω και δεν μπορώ να πάρω άλλη αφου δεν κάνω διδακτορικό;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Nick έγραψε:
Mike έγραψε:Μονο για διδακτορικο. Για πρωτο πτυχιο και μαστερ, εχεις μεχρι τα 29 αν δεν απατωμαι. Μετα ως τα 31 μονο για διδακτορικο

Διάβασα και το άρθρο απο πάνω αλλα δεν κατάλάβα.
Διοτι μια μου λέτε μια οτι δεν γίνεται για μεταπτυχιακό εξτρά αναβολή,

και μιά οτι μπορείς να έχεις αναβολή μέχρι τα 29.

Εμένα η αναβολή μου τελειώνει Δεκέμβριο 2012 οπου και θα έχω κλεισμένα τα 27 μου χρόνια.

Θα μπορώ να πάρω διετή αναβολή για μεταπτυχιακό μέχρι και τα 29 δλδ;
ή ισχύει η πρώτη αναβολή που έχω και δεν μπορώ να πάρω άλλη αφου δεν κάνω διδακτορικό;



Άρθρο 1, Παράγραφος 2

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα,ως ημερομηνία γέννησης στρατολογικά, θεωρείται η 1/1 του έτους που γεννήθηκες. Η αναβολή είναι μέχρι τις 31/12 του έτους που συμπληρώνεις τα 28 σου χρόνια, εφόσον λοιπόν ο στρατός θεωρεί ότι γεννήθηκες στις 1/1/1985, τα 28 τα συμπληρώνεις ακριβώς στις 31/12/2012

Bag

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Bag »

Χαίρετε και από εμένα. Εγώ έχω χειρότερο πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι μόλις τελείωσα με τις σπουδές μου, αμέσως έκοψα την αναβολή. Κανονικά παρουσιάζομαι σε λίγες μέρες, αλλά το θέμα είναι ότι αποφάσισα να κάνω μεταπτυχιακό, και έχω ξεκινήσει διάβασμα αγγλικά για να το κάνω Αγγλία. Μέσα στο στρατό δύσκολο το διάβασμα, οπότε θέλω να πάρω νέα αναβολή. Πως όμως μπορώ να το κάνω αυτό χωρίς να υπάρχουν δικαιολογιτικά από κάποια σχολή; Ξέρεις κανείς κάποιο τρόπο για αναβολή για ακόμη ένα χρόνο; Μετά μπορώ να την ανανεώσω αφού θα είμαι σε πανεπιστήμιο.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Bag έγραψε:Χαίρετε και από εμένα. Εγώ έχω χειρότερο πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι μόλις τελείωσα με τις σπουδές μου, αμέσως έκοψα την αναβολή. Κανονικά παρουσιάζομαι σε λίγες μέρες, αλλά το θέμα είναι ότι αποφάσισα να κάνω μεταπτυχιακό, και έχω ξεκινήσει διάβασμα αγγλικά για να το κάνω Αγγλία. Μέσα στο στρατό δύσκολο το διάβασμα, οπότε θέλω να πάρω νέα αναβολή. Πως όμως μπορώ να το κάνω αυτό χωρίς να υπάρχουν δικαιολογιτικά από κάποια σχολή; Ξέρεις κανείς κάποιο τρόπο για αναβολή για ακόμη ένα χρόνο; Μετά μπορώ να την ανανεώσω αφού θα είμαι σε πανεπιστήμιο.


Μόνο με αναβολή για ψυχολογικούς λόγους

Bag

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Bag »

Δεν γίνεται με κανένα άλλο τρόπο δλδ; Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να βγω I5; Και ίσως κάποια στιγμή (γιατί άκουσα πλέον δεν φένεται πουθενά) αποκαλυφθεί ότι είμαι τρελούλης, τόσες αλλαγές γίνονται στην κυβέρνηση κτλ... Κάτι με νοσηλεία ας πούμε, κάποιο σωματικό λόγο τέλος πάντων... Τι λες Greek_Army;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Bag έγραψε:Δεν γίνεται με κανένα άλλο τρόπο δλδ; Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να βγω I5; Και ίσως κάποια στιγμή (γιατί άκουσα πλέον δεν φένεται πουθενά) αποκαλυφθεί ότι είμαι τρελούλης, τόσες αλλαγές γίνονται στην κυβέρνηση κτλ... Κάτι με νοσηλεία ας πούμε, κάποιο σωματικό λόγο τέλος πάντων... Τι λες Greek_Army;


Ρε φίλε συγνώμη κιόλας, διάβασες το θέμα και έβγαλες το συμπέρασμα ότι όσοι παίρνουν τέτοιες αναβολές βγαίνουν Ι5; Στο έδωσα να το διαβάσεις και όχι να δεις 2-3 μηνύματα και να βγάλεις το συμπέρασμα

Ότι άλλη απορία έχεις για αυτές τις αναβολές να τις γράψεις στο κατάλληλο θέμα

Κοτσος

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Κοτσος »

Greek_Army έγραψε:

Άρθρο 1, Παράγραφος 2

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα,ως ημερομηνία γέννησης στρατολογικά, θεωρείται η 1/1 του έτους που γεννήθηκες. Η αναβολή είναι μέχρι τις 31/12 του έτους που συμπληρώνεις τα 28 σου χρόνια, εφόσον λοιπόν ο στρατός θεωρεί ότι γεννήθηκες στις 1/1/1985, τα 28 τα συμπληρώνεις ακριβώς στις 31/12/2012


Με την νομοθεσια που λεει το stratologia.gr http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/n3421_05.htm

στο αρθρο 18 λεει οτι μπορεις να παρεις αναβολη για μεταπτυχιακο ΜΟΝΟ μεχρι το 28ο ετος...

ενω το κειμενο που εδωσες λεει μεχρι τα 29!

σε παρακαλω πες μου πιο ΦΕΚ ειναι, και αν ξερεις ποιο απο τα δυο ισχυει...

Κοτσος

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Κοτσος »

Άρα δεν ισχύει το λινκ /stratologia/anavoli_1.asp

που λεει :

  • Έως 28ο έτος ηλικίας για σπουδαστές ΑΕΙ - ΤΕΙ
  • Έως 29ο έτος ηλικίας για μεταπτυχιακούς σπουδαστές


Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για Μεταπτυχιακό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αυτό είναι ακόμα ποιο παλιό, δεν έχουμε προλάβει να το αλλάξουμε...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης