Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
st1985
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 13, 2011 12:55 am
Επικοινωνία:

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από st1985 »

Σου εχει ερθει ενας μεγαλος φακελος απο το ταμειο; Περιεχει ολα τα φυλλα μισθοδοσιας, το φυλλο διακοπης μισθοδοσιας και αλλα...
ς αυτο εχει και ενα που λεει βεβαιωση χρονου και ασφαλισης... Δεν εχω παει σε δικηγορο ακομα.
ex politis

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ex politis »

Όχι ακόμα δεν τον έλαβα, μου είπαν αυτές τις μέρες θα τον λάβω λόγω μπερδέματος. Εγώ με μια σειρά ακόμη το σκεφτόμαστε σοβαρά το ενδεχόμενο πάντως να πάμε δικαστικά και αρχίσαμε να μαζεύουμε τηλ από δικηγόρους που ασχολούνται με το σπορ. Το κακό είναι οτι για να απευθυνθούμε πρέπει να ξέρουμε ακριβώς τί είναι να δώσουμε πίσω, γιατί ο συγκεκριμένος νόμος που μας τα παίρνει δεν είναι σαφής αν πρόκειτε για όλο ή μέρος του ποσού της αποζημίωσης. Αν βγάλω άκρη με το ΓΛΚ θα στο ποστάρω, κάνε το ίδιο αν μπορείς και εσύ αν έχεις κάτι νεώτερο! Καλή σταδιοδρομία σαν πολίτης κιόλας σειρά!
st1985
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 13, 2011 12:55 am
Επικοινωνία:

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από st1985 »

Εννοειται θα το ποσταρω... Προς το παρων εστειλα και τα υπολοιπα δικαιολογητικα για τις κρατησεις του ΕΛΟΑΣ. Οταν θα ερθει ο φακελος θα δεις το χαρτι βεβαιωσης χρονου και ασφαλισης.
καλη μας σταδιοδρομια σειρα... Και καλο κουραγιο σε ολους τους πρωην συναδελφους.
mythicalgr
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 05, 2011 8:49 pm
Επικοινωνία:

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από mythicalgr »

Καλησπερα φιλες και φιλοι του forum, σημερα πρωι πρωι μετα απο 5.5 χρονια υπηρεσιας μου ανακοινωσε ο διοκητης μου μια διαταγη που με εκριναν για αποστρατευση, οι φυλακες μου ηταν ελαχιστες σε σχεση με αλλους μονιμοποιηθεντες και οι λογοι μερικοι αστειοι. Και ολα αυτα γιατι αλλη ηταν η ειδικοτητα μου αλλα για λογους υπηρεσιας εκτελουσα αλλες υπηρεσιες π. Χ οας και λογικο ειναι να εχω παραπτωματα σε μια υπηρεσια που δεν εχει δημιουργηθει ουτε καν ενα σχολειο. Τελος παντων ο θεος βοηθος απο εδω και περα. Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης. Αν καποιος ξερει τη αποζημιωσει δικαιουμε και σε ποσο χρονικο διαστημα θα τη λαβω; Και δευτερον εφοσον κανω προσφυγη για να ενταχθω παλι κατα 99% οπως ακουσα θα κριθω παλι ακαταλληλος στην 7ετια εχω δεν εχω φυλακες απο τι στιγμη που ξαναμπω; Και απο τη στιγμη που γινει η προσφυγη παραμενω εκτος; Η υπαρχει περιπτωση να με καλεσουν για δουλεια παλι μεχρι να τελειωσει το θεμα;
απιαστος

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από απιαστος »

Καλησπερα και απο μενα, να ρωτησω κατι μηπως ξερει κανεις... Αν θελει καποιος να παρει τα ενσημα μπορει να παιραιτηθει πριν 7 ετια ή και ακομα μετα την 7ετί (δηλαδη να μονιμοποιηθει και μετα να παιραιτηθει) Ωστε να μην μπει στην διαδικασια αναγνωρισης συνταξιμης 7ετίας;

ex politis

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ex politis »

Για τα ένσυμα, με τα όσα ξέρω ως τώρα. Πρίν την 7ετία λόγω του οτι δικαιούσε αποζημίωση δεν σου αναγνωρίζουν τα συντάξιμα εκτός και αν επιστρέψεις τα εν λόγω χρήματα. Μετά την ορκομωσία, ακόμη και το επόμενο δευτερόλεπτο της υπογραφής σου στο καταστατικό ως μόνιμος να δηλώσεις παραίτηση, δεν παίρνεις φράγκο τσακιστό ως αποζημίωση, αλλά κρατάς τα συντάξιμα ως έχουν χωρίς καμία άλλη ενέργεια από μέρους σου και μπλεξίματα με το ΓΛΚ.

Για το θέμα της αποστρατίας τώρα. Αν σε κρίναν ακατάλληλο και ξεκίνησαν τις διαδικασίες ή σε έχουν διώξει ήδη θα πάρεις ένα μικρό ποσό (γύρω στα 4500ε νομίζω, αλλά όχι με απόλυτη σιγουριά). Κάνοντας προσφυγή, θα μείνεις εκτός υπηρεσίας μέχρι την εκδίκαση και σε περίπτωση και μόνο που δικαιωθείς, θα επιστρέψεις στην δουλειά και θα συνεχίσεις στον βαθμό που αναλογεί σαν να μην έφυγες ποτέ. Μετά μπορείς να κάνεις άλλο δικαστήριο ζητώντας ηθική αποζημίωση για όλο το χρόνο που έμεινες εκτός υπηρεσίας και για τους μισθούς που έχασες.

Αυτά θα αργήσεις πάαααααρα πολύ να τα πάρεις αν δικαιωθείς πάλι εννοείται (παίρνει πάνω απο 10ετία από άτομα που τα ζητησαν για παρόμοιους λόγους και ακόμη περιμένουν). Το αν θα μονιμοποιηθείς ή όχι, αυτό δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν ξέρω τα ακριβή αίτια απομάκρυνσής σου, αλλά και με βάση ποιες δγες σε απομακρύναν.

Καλή τύχη σε οτι κάνεις πάντως.
apiastos

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από apiastos »

Καλησπερα και παλι, ας υποθεσουμε οτι θελω να παρω τα ενσημα και οχι την αποζημιωση, που μπορω να βρω καποιο νομο ή καποιο διαταγμα που να λεει οτι μολις μονιμοποιηθω και μετα τα ενσημα ισχυουν ως συνταξιμα; Μην παω και στα τυφλα, αλλιως ειναι να κινησαι με νομους, πας στα σιγουρα.
Άβαταρ μέλους
tourist1
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2011 10:13 am
Επικοινωνία:

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από tourist1 »

ex politis έγραψε:Για τα ένσυμα, με τα όσα ξέρω ως τώρα. Πρίν την 7ετία λόγω του οτι δικαιούσε αποζημίωση δεν σου αναγνωρίζουν τα συντάξιμα εκτός και αν επιστρέψεις τα εν λόγω χρήματα. Μετά την ορκομωσία, ακόμη και το επόμενο δευτερόλεπτο της υπογραφής σου στο καταστατικό ως μόνιμος να δηλώσεις παραίτηση, δεν παίρνεις φράγκο τσακιστό ως αποζημίωση, αλλά κρατάς τα συντάξιμα ως έχουν χωρίς καμία άλλη ενέργεια από μέρους σου και μπλεξίματα με το ΓΛΚ.

Για το θέμα της αποστρατίας τώρα. Αν σε κρίναν ακατάλληλο και ξεκίνησαν τις διαδικασίες ή σε έχουν διώξει ήδη θα πάρεις ένα μικρό ποσό (γύρω στα 4500ε νομίζω, αλλά όχι με απόλυτη σιγουριά). Κάνοντας προσφυγή, θα μείνεις εκτός υπηρεσίας μέχρι την εκδίκαση και σε περίπτωση και μόνο που δικαιωθείς, θα επιστρέψεις στην δουλειά και θα συνεχίσεις στον βαθμό που αναλογεί σαν να μην έφυγες ποτέ. Μετά μπορείς να κάνεις άλλο δικαστήριο ζητώντας ηθική αποζημίωση για όλο το χρόνο που έμεινες εκτός υπηρεσίας και για τους μισθούς που έχασες.

Αυτά θα αργήσεις πάαααααρα πολύ να τα πάρεις αν δικαιωθείς πάλι εννοείται (παίρνει πάνω απο 10ετία από άτομα που τα ζητησαν για παρόμοιους λόγους και ακόμη περιμένουν). Το αν θα μονιμοποιηθείς ή όχι, αυτό δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν ξέρω τα ακριβή αίτια απομάκρυνσής σου, αλλά και με βάση ποιες δγες σε απομακρύναν.

Καλή τύχη σε οτι κάνεις πάντως.


Στη δικιά μου περίπτωση είναι ως εξης: Μετά απο 5,5 χρόνια υπηρεσίας στην ΠΑ (ουσιαστικά είναι το ίδιο με τους συναδέλφους ΣΞ και ΠΝ αφου πατάμε στους ίδιους νόμους) με αποστρατεύει η υπηρεσία με Ι3. Η αποστρατεία είτε με αλλαγή Ι είτε συμπληρόνωντας 12 μήνες αναρρωτική είναι οι μόνες περιπτώσεις που δικαιούσαι αποζημείωση (ΦΕΚ 166Α/25-07-2001).
Τρία είναι τα ταμεία απο τα οποία δικαιούσαι επιστροφη.

Το πρώτο είναι το ΟΛΚΑ (ΟΛΚΕΣ). Απο εκεί και μετά απο ανάλογη αίτηση στο οικονομικό της μονάδας
σου επιστρέφονται οι κρατήσης για την σύνταξη ή αλλιως τα ένσημα που λέμε. Στο ίδιο ΦΕΚ, άρθρο 12 περιγράφει το ύψος του ποσού. Εδώ είναι και η που@@ια οπου παίρνοντας τις κρατήσεις χάνεις τα συντάξιμα, είναι δλδ σα να μην δούλεψες ποτέ. Αν τα πάρει κανείς ή οχι είναι προσωπική επιλογή και εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες.

Το δεύτερο ταμείο είναι το ΤΑΣΑ (δεν γνωρίζω το αντίστοιχο στο σξ) το οποίο κάνει κρατήσεις για το εφάπαξ που λαμβάνουμε είτε στο τελος της καριέρας είτε στο τέλος της επταετίας. Μετά τα 4 χρόνια υποχρεωτικής παραμονής, όποτε και να φύγεις παίρνεις αυτα τα χρήματα εφάπαξ. Οποιες κρατήσεις σου έχουν κάνει τα παίρνεις με μια αίτηση πάλι στο οικονομικό της μονάδας.

Το τρίτο ταμείο είναι το ΜΤΑ (ΜΤΣ). Εδώ πρέπει να επιμείνεις λίγο διότι είναι λίγο σπάγγοι. Ιδια διαδικασία απο το οικονομικό της μονάδας.

Μετα απο 5.5 χρόνια υπηρεσίας το άθροισμα είναι περιπου 20000. Να σημειώσω οτι έχω υποβάλλει τα χαρτιά τέλος Ιουνίου και ακόμα δεν έχω λάβει νέα. Οτι πληροφορία και ερώτηση στο οικονομικό της εκάστοτε μονάδας ΟΦΕΙΛΟΥΝ να σου απαντήσουν και επιπρόσθετα να έχουν και όλες τις κειμενες διαταγές στη διάθεση του κάθε συνάδελφου.

Τέλος, τουλάχιστον σε μας (ΠΑ) δικαιούσαι μετά την απόλυση ΦΠ απο την μονάδα στον τόπο κατοικίας. Απαίτούνται μια σειρά απο χαρτιά όχι ομως κατι φοβερό. Αυτη ειναι η δικια μου περιπτωση, αλλα θεωρω οτι δεν αλλαζει κατι αφου καλυπτομαστε ολοι οι ΕΠΟΠ απο τους ιδιους νομους.
Άβαταρ μέλους
tourist1
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2011 10:13 am
Επικοινωνία:

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από tourist1 »

Οσον αφορά τα δικαστήρια κτλ:

Μεσα σε 60 ημέρες απο την απόλυση-αποστρατεία, πρέπει να απευθυνθείς σε δικηγόρο που ασχολείται με στρατιωτικό δίκαιο ή/και εργασιακό δίκαιο και να υποβάλλεις αγωγή κατα της απόφασης αποστρατείας. ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν περασουν οι 60 μέρες χάνεις το δικαίωμα προσφυγής.

Δεν εχει καμια απολύτως σημασια αν πάρεις την νόμιμη αποζημείωση ή χασεις τα ενσημα κτλ. Αλλο το ενα αλλο το αλλο. Μεχρι να εκδικαστεί η υπόθεση μεσολαβει περιπου 1,5 χρόνος. Αφου τελεσιδικίσει λοιπόν, και εφοσον η απόφαση είναι υπέρ σου (95% των περιπτωσεων ειναι να βγει υπερ του εναγοντα) η υπηρεσια σε επαναπροσλαμβανει και παίρνεις οτι θα επαιρνες αν δεν ειχες αποστρατευτεί. Μισθούς επιδοματα βαθμούς (χαχα) κτλ μειον τις νομιμες κρατησεις.

Σε περιπτωση που φεύγοντας πηρες τα χρηματα και οχι τα ενσημα το ποσό της αποζημείωσης αφαιρείται απο τα χρηματα που θα παρεις και εσυ παιρνεις τα ρεστα. Και τα ρεστα ειναι κάμποσα.
Η ολη φαση κραταει 2-2.5 χρονια αναλόγως φόρτου του διοικιτικού δικαστηρίου στην Αθηνα μιας και οι ΕΔ εχουν "έδρα" Αθηνα και όλα τα δικαστήρια για αυτα τα θέματα γινονται εκεί.

Η δεκαετια που αναφέρει ο φίλος παραπάνω εχει να κάνει με ψυχικες οδυνες και ηθικες βλάβες και αλλες τετοιες πιπες ειναι όμως αστικο δικαστηριο και δεν εχει καμια σχεση με το διοικιτικό. Δεν εχει νοημα να το κάνεις μιας και δεν παιζει να παρεις δραχμη. Στην καλυτερη θα σου πουνε να πεις ευχαριστω που σε ξαναπηρανε και να μη λες και πολλα. Αν είμασταν στυλ Νορβηγίας κατι θα έπαιρνες αλλα...

2-2.5 χρόνια απο τη στιγμη που καταθετεις την αγωγη.1.5 χρονο για να γινει το δικαστηριο και αλλους 6 μηνες με χρονο (χοντρικα) μεχρι να πας για δουλεια.
Άβαταρ μέλους
tourist1
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2011 10:13 am
Επικοινωνία:

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από tourist1 »

Μια διορθωση: Το ολκα - ολκες ειναι απλα το κεντρικο λογιστηριο της πα - σξ αντιστοιχα. Αυτοι εχουν να κανουν με το γενικο λογιστηριο του κρατους. Αρα η αποζημειωση προερχεται απο το ΓΛΚ και οχι απο ΟΛΚΑ ΟΛΚΕΣ
Poteksana
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Σεπ 20, 2011 7:39 am
Επικοινωνία:

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Poteksana »

Προλαβαινουμε να παρουμε καμια αποζημιωση αν φιγουμε τωρα. Γιατι οπου φυγει φυγει παιδια.

Poteksana
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Σεπ 20, 2011 7:39 am
Επικοινωνία:

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Poteksana »

Αν εχει καποιος τηλεφωνο απο Στρατιωτικο δικηγορο θα με βοηθήσει πολυ.
st1985
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 13, 2011 12:55 am
Επικοινωνία:

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από st1985 »

Poteksana έγραψε:Προλαβαινουμε να παρουμε καμια αποζημιωση αν φιγουμε τωρα. Γιατι οπου φυγει φυγει παιδια.


ποσα χρονια υπηρεσιας εχεις φιλε;
ex politis

Αποζημίωση μη μονιμοποίησης ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από ex politis »

Αν πάμε στο πατρικό μας και δεν έχουμε σπίτι γραμμένο στο όνομά μας ΔΕΝ παίρνουμε φράγκο από τα έξοδα μόνιμης εγκατάστασης (φύλλο πορείας). Τί άλλο μπορείς να πεις...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες