180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Βασίλης

180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από Βασίλης »

Οκ,329,2013 ΣΤ ΕΣΣΟ εδώ. Θα τα πω όσο πιο αναλυτικά γίνετε:

Όταν πας στα ΧΩΚ θα σε μαζέψουν μαζί με όλη την σειρά σου και ο διοικητής μοίρας στον καπανδριτη θα σας πάρει συνέντευξη. Μετά θα κάνετε ΚΛΗΡΩΣΗ για πιο στρατόπεδο θα πάτε. Εκτός αν θέλετε να πάτε Κύμη/Ριτσόνα είναι καθαρά θέμα τύχης. Εγώ πήγα Βαρνάβα. Όσο δεν έχεις βάλει σειρά (ακά είσαι νέος) θα σε γαμίσουν. Θα έχεις ατελείωτες αγγαρίες, ατελείωτες σκοπιές και 6-8 ώρες εκπαίδευση (με τεστ κάθε Παρασκευή) την ημέρα. Υπάρχει πολύ το παλιός νέος και γενικά όσοι βάζουν σειρά δεν θα σηκώσουν το δαχτυλάκια τους να κάνουν καθαριότητας για κανένα λόγο. Γενικά στην μονάδα έξοδοι δεν υπάρχουν.

Το καλύτερο που μας έχει πάει είναι 4/1, αν και έχουμε κάνει και 30/1. Τιμιτικές και αγροτικές ξεχάστε τες και φοιτιτικές δύσκολα. Τις κανονικές σου άδειες θα στις δώσουν αυτοί όταν θέλουν αυτοί και όχι όταν θες εσύ. Είμαι περίπου σίγουρος ότι αυτό δεν επιτρέπεται αλλά δεν τους ενδιαφέρει. Η μονάδα είναι full προβλεπόμενη με αυστηρή τήρηση του ωραρίου, καθημερινές επιθεωρήσεις (και η μεγάλη παρασκευιάτικη επιθεώρηση-θάνατος), καμπάνες δεξιά και αριστερά και δια ροπάλου απαγόρευση ύπνου εκτός προβλεπόμενων ωρών (ακόμα και αν έχεις κενό!) Υπάρχουν καλοί αξιωματικοί και υπάρχουν απλά #@^&@!

Ο διοικητής είναι στην δεύτερη κατηγορία. Γενικά ο καθένας κάνει ότι του καπνίσει με την μία να μας ανήγουν περίπολο ενώ δεν έβγαιναν ήδη οι υπηρεσίες, να μας κώβουν το 6ωρο υπηρεσιακό άνα 3 μέρες σε 2.5 ώρες (προφανώς δεν έβγαινε κανείς). Είναι τόσο ασταθές που απλά δεν ξέρω τι θα βρείτε σε 6 μήνες από τώρα. Το φαγητό δεν είναι αρκετό ούτε κατά διάνεια και είναι γενικά χαμηλής ποιότητας. Για το ένα θετικό, οι εγκαταστάσεις (ειδικά στο site, ακά το στρατόπεδο με τους πυράυλους) ήταν αξιοπρεπέστατες και με κανονικές τουαλέτες που κρατούσαμε σχετικά καθαρές.

Αν θέλετε την άποψή μου, καλύτερα να πάτε Ρίζια Έβρου. Αν συμπεριλάβουμε και την άδεια παραμεθωρίου, πιο συχνά θα βλέπετε το σπίτι σας και θα έχετε τουλάχιστον κάποια κατανόηση από συγκενείς και αξιωματικούς. Καλή θητεία, συληπητήρια για τους νέους χωκατζήδες, θα πίξετε.
MAKIS

180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από MAKIS »

Και εγώ βαρνάβα είμαι και δυστυχώς επειδή ο Βαρνάβας είναι δίπλα στο Καπανδρίτι υπάρχει πολύ τρέξιμο, οι πυροβολαρχίες έχουν 2 στρατόπεδα οπότε μέχρι να γίνεις κάπου μονιμος, πας πάνω κάτω, είναι πολύ κουραστικό, υπάρχουν και περίοδοι χαλάρωσης αλλά και περίοδοι που κοιμάσαι κάθε μέρα 4 ώρες το πολύ. Ενα μεγάλο πρόβλημα είναι ο πυροβολάρχης, ο οποίος είναι ένα χάλι μαύρο.Ο διοικητής του site καμία σχέση, καλός άνθρωπος και ενδιαφέρεται για τους φαντάρους και ο στρατόπεδο.

ΒΑΣΙΛΗΣ

180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ »

Καινούργιος διοικητής στο site ή είναι ακόμα ο στρουμπουλός;

(ας μην πούμε ονόματα)

Χωκατζης

180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από Χωκατζης »

324 α εσσο 2013.

Παίδες, υπηρέτησα στο Βαρνάβα. Οτι λέει ο Βασίλης ισχύει μέχρι κεραίας. Εάν το βύσμα σας πάει εκεί, να ξέρετε ότι θα είναι δύσκολα, αλλά τουλάχιστον εάν ασχοληθείτε με την ειδικότητα θα έχετε καλύτερη αντιμετώπιση, καθώς αυτό θα σημάνει αυτόματα ότι θα μείνετε μόνιμοι στο στρατόπεδο επιχειρήσεων (site) που έχει ΣΤΕΛΕΧΑΡΕΣ τόσο ΧΟΕΠ όσο και ΠΥΡΟΒΟΛΗΤΕΣ που σε κοιτάνε πρώτα ως άνθρωπο. Ο πυροβολάρχης δεν ξέρω εάν είναι ο ίδιος, αλλά εάν δεν έχει αλλάξει, μείνετε σε απόσταση.
noname

180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από noname »

Άλλαξε ο διοικητής στο βαρνάβα και μάλλον θα αλλάξει και στο site, οπότε μπορεί να αλλάξει σαν πυροβολαρχία αλλά σίγουρα επειδή είναι και κοντά στη μοίρα έχει το πιο πολύ τρέξιμο.Η καλύτερη περίπτωση είναι η ΠΔ, το πρωί δουλειά απο το μεσημέρι και μετά έχει ξεκούραση αλλά πας με βύσμα ή αν είσαι ανεπιθύμητος, αυτό σημαίνει ότι απο άποψη φαντάρων δεν Έχει και το καλύτερο κόσμο.

Αυτή τη στιγμή υπάρχει μεγάλη εμπλοκή σχεδόν σε όλες τις πυροβολαρχίες (20-25 μέσα και βλέπουμε πότε θα βγούμε), από Οκτώβρη περιμένουν μεγάλη σειρά άλλα τότε φεύγει και μία μεγάλη σειρά η 330 οπότε μην ελπίζετε και πολλά.

Με μετάθεση δεν φεύγεις εκτός αν αλλάξεις το I τότε χάνεις την ειδικότητα και αν έχεις καλό βύσμα μπορείς να φύγεις. ¨Αλλος τρόπος είναι να σε πάρουν με απόσπαση αλλά και εκεί χρειάζεται καλό βύσμα.

Γενικά απο ότι έχω καταλάβει είναι η χειρότερη ή από τις χειρότερες μονάδες της αττικής, σίγουρα υπάρχουν και χειρότερα αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι λόγος να την προτίμησες για να είσαι κοντά στο σπίτι σου.

Ακόμα και όταν είχαμε μία έξοδο την εβδομάδα, με έπαιρνε ο ύπνος στο καναπέ Εικόνα

Την κατάσταση την σώνουν τα υπηρεσιακά σε Βαρνάβα- Αιγάλεω και καπανδρίτι.

Είναι 4ωρα με εξαίρεση του καπανδρίτι που είναι 5ωρα και 7ώρα τα ΣΚ, αυτές οι πυροβολαρχίες είναι κοντά στην αθήνα και προλαβαίνεις έστω να φας και να κάνεις ένα μπάνιο στο σπίτι σου

Αλ3

180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από Αλ3 »

Καλησπερα παιδια.. μωλις πηγα στα χωκ της ριτσωνας.. γενικα μονο αρνητικα διαβαζω γενικα για τα χωκ.. σκεφτομαι να δηλωσω να φυγω απο δω κ να παω παραμεθοριο.. καταρχας γινεται; Κ αν ναι αξιζει;
ΧΩΚ ΚΑΙ ΕΓΩ

180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από ΧΩΚ ΚΑΙ ΕΓΩ »

Ελα τρελε. μαζι ειμαστε. στο θαλαμο. εισαι με τα γυαλια το παλικαρι απο σπαρτη; Εχεις τρελαθει και εσυ απο οτι βλεπω. υπομομη
Αλ3

180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από Αλ3 »

Υπομονη σιγουρα.. οπου κ να εισαι.. αλλα για μια πιο ξεκουραστη θητεια οτι προσπαθεια γινει.. τωρα που ειναι ακομα νωρις.. μπορει να καταληξεις κ σε χειροτερα δεν ξερεις.
anonumous

180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από anonumous »

EΝΑ ΑΙΣΧΟΣ Η ΜΟΝΑΔΑ 324 Α ΕΣΣΟ (Α πυρχεια αιγαλεο μεριμνα) μεχρι να απολυθω ειχα κουραστει να τρεχω ολη μερα αγγαρειες μαγειρια καψιμι πυλες περιπολα στο σιτε. Εχοδοι 3-1 μεχρι 12-1 η τελευτεα εχοδος μου λιγη αδεια ευτυχως ημουν 8μηνος Εμαθα οταν απολυθηκα απο την σειρα μου οτι ηρθαν μονο 16 ατομα 328 Ε ΕΣΣΟ Χαχαχα Και εμεις ως σειρα ημασταν 18 οποτε θα γινοταν χειροτερο μετα την 324 17-1 σιγουρα Καλα στελεχει φαγητο ετσι κι ετσι βρομια πολυ παρολο που μας ειχαν ολη μερα να τρεχουμε στης αγγαριες Μονο 10 ατομα για ενα στρατοπεδο υπολοιποι υπηρεσια ειχα κανει και πυλη 5ωρη και θαλαμοφυλακας απο τις 6 και 30 το πρωι μεχρι 6 το απογευμα υπνος μονο κανα 5ωρο το παρα πολυ το σαββατο και την κυριακη λιγη ξεκουραση καμπανες λιγες Τεντα ολη μερα προβλεπε μονο καθημερινες συνεχεια εξωτερικοι εφοδοι ΑΜΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΕΙ καλυτερα σε νησι παρα στα χωκ
παπαδογιαννης δημητρ

180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από παπαδογιαννης δημητρ »

Τι μου θυμισατε τωρα,283 σειρα (2003Β), παρουσιαστηκα Θηβα εφυγα 6-8 μερες μετα απο τα αλλα παιδια απο την σειρα μου, με ατομικο φυλο γτ ημουν γραφεας ΣΛ κ εγραψα τις μεταθεσεις της σειρας μου. Πηγα Χιο στην 96ΜΕΘ (Χαλκειος) οπου εκατσα 6 μηνες, τοτε τοσο ελεγε ο νομος παραμεθοριο για ολη την σειρα μου (12μηνο συνολο καναμε) και απο τους 6 μηνες Χιο, τους 4 σχεδον τους περασα στις Οινουσσες (Ε. Φ. ΟΙΝΟΥΣΣΩΝ) εκει ειμασταν 10 παιδια,2 πυρκο και 8 πεζικο (απο 643 ΤΕ, Καρδαμυλα) με επικεφαλη εναν δοκιμο ΠΖ...

Λοιπον εκει ηταν τελεια ολη μερα αραλικη, απο υπηρεσιες καναμε ΕΝΕΔΡΑ κυριως 6ω/μερα σε 2 βαρδιες 1900-0100/0100-0700) κ τελος ηρθα αθηνα για τους τελευταιους 4μηνες+10μερες οπου πηγα στην 180HAWK κ εκει τους τελευταιους 2 μηνες τους εκανα σε κατι σαν φυλακιο που ειχαν τοτε τα ΧΟΚ, το λεγαν ΚΕΜ (κεντρο ελεγχου μοιρας) εκει ειμασταν 21 ατομα για 11 υπηρεσιες, δηλαδη μας πηγαινε 1-1σχεδον κ επειδη ειχαμε εναν ΥΠΛΓΟ διοικητη εκει στο ΚΕΜ, μας ξηγιωταν ωραια κ το καναμε με κολυτα υπηρεσιακα 2-2, πολλες φορες...

ΟΛΑ ΟΣΑ ΣΑΣ ΛΕΩ ΕΓΙΝΑΝ ΧΩΡΙΣ ΒΥΣΜΑ, ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΑΝ ΠΡΩΤΟΕΦΤΑΣΑ ΧΟΚ ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΟΥΝ Ο. Β. Ο (οδηγος βαρεων οχηματων) τοτε ηθελε οδηγο η ΓΥΣ (Γεωγραφικη υπηρεσια στρατου) και μου λενε μια μερα εφυγες για εκει μαζεψα τα πραγματα σου κ σε 1ωρα φευγεις, εκτος οτι αυτη ειναι κοντα στην ΚΥΨΕΛΗ ενω τα ΧΟΚ, ΚΑΠΑΝΔΡΙΤΗ Κ ΜΕΤΑ ΒΑΡΝΑΒΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΟΜΩΣ ΤΕΡΜΑ, ΔΗΛΑΔΗ 30χ κ 40+χλμ, μου ειπαν τα παιδια απο μεσα οτι εκει ειναι μεγαλη καβατζα γτ θα με πηγαινε λεγαν καθε νυχτα σπιτι μου, σαν να δουλευω δηλαδη 8ωρο θα ηταν, εκτος απο 2μερες/βδομαδα που θα εκανα σκοπετο, για μενα που στην Χιο με πηγαινε μονιμα εμπλοκη κ μονο βδομαδα προσαρμογης εκανα μπανια κ μετα δεν ξαναβγηκα αλλη εξοδο, για μενα η ΓΥΣ μου ακουστηκε παραδεισος, ε λιγο πριν φυγω 5λ, εφαγα ενα τρελο ακυρο κ ενα @@ πηρε τηλ το μπαμπα κ 2 μερες μετα που ηρθε στα ΧΟΚ, εγω ημουνα ιδη 10 μερες εκει, εφυγε αυτος με αποσπαση στην ΓΥΣ... Χαχαχα...

Μετα απο κανα 15ρι μερες, ο ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ηθελε οδηγο, εγω ημουν ο επομενος στην λιστα για να αναλαβω το ποστο του κ μαλιστα εκανα κ οδηγος του για 2 φορες, παλι τοτε επεσε τηλεφωνο απο αλλο βυσμα κ εφαγα το ακυρο κ εμεινα εγω να κανω οδηγο ταχυδρομου μονιμα πλεον, μεχρι να παω στο ΚΕΜ. Το να σαι οδηγος διοικητη ειδικα αμα εισαι σπιτι σου κοντα ειναι γαματη καβατζα, γτ παλι θα ειχα 2 υπηρεσιες μονο την εβδομαδα κ ολες τις αλλες μερες νανακια σπιτι μου... Δηλαδη 2 φορες πηγε η τυχη να μου χαμογελασει κ να καβατζωθω, μετα απο 6 μηνες παραμεθωριο κ βυσματα με ακυρωσαν αμεσως.

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΕΡΑΣΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΣΤΗΝ ΘΗΤΕΙΑ ΜΟΥ Κ ΧΩΡΙΣ ΒΥΣΜΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΟΤΙ ΜΟΡΙΑ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΓΟΝΕΩΝ ΜΟΥ, ΠΗΡΑ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΑΘΗΝΑ ΜΕΤΑ ΤΟΣΥ 6 ΜΗΝΕΣ ΧΙΟ, απλα τα ΧΟΚ εχουν ακουστει βυσματικη μοναδα κ ειναι αλλα μονο για οσους εχουν ειδικοτητα ΧΟΚΑΤΖΗ, δηλαδη για ολους εμας τους αλλους με τις νορμαλ ειδικοτητες απο το ΠΥΡΚΟ τα ΧΟΚ ειναι μια νορμαλ κατασταση, ενω για τους ΧΟΚΑΤΖΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΜΟΝΙΜΑ ΣΤΑ ΧΟΚ ΟΛΗ ΤΗΝ ΘΗΤΕΙΑ ΤΟΥς, ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΤΑΘΕΤΟΙ κ το πιο μακρια που παει το μικροτερο βυσμα απο τα βυσματα ολα, ειναι στην ΠΥΡΧΙΑ της ΚΥΜΗΣ ΕΥΒΟΙΑΣ που εισαι 2+ωρες απο Αθηνα, ολες οι αλλες ΠΥΡΧΙΕΣ ειναι σε περιοχες που απεχουν απο την Αθηνα, ειτε με αυτοκινητο (αν εχεις) ειτε με συγκοινωνια το πολυ 1 ωρα κ ολες βασει κανονισμου δινουν διανυχτερευση σπιτι, αμα μενεις ΑΘΗΝΑ, δηλαδη μαζι την ΠΔ εχει αλλες 4 ΠΥΡΧΙΕΣ κ μονο η 1 απο τις 5 δεν δινει διανυχτερευση σπιτι, ολα αυτα τα καλα, τα εχουν ολοι οι ΧΟΚΑΤΖΙΔΕΣ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΘΗΤΕΙΑ ΤΟΥΣ...

Για ολους τους αλλους, σαν εμενα ομως τα ΧΟΚ, σαν μεταθεση ειναι μεν καλη γτ ειναι ΑΘΗΝΑ, αλλα υπαρχουν πολυ καλυτερες μοναδες για εμας τους ΠΥΡΟΒΟΛΙΚΑΡΙΟΥΣ... Εγω παντως χωρις βυσμα, αφου δεν εβαλα κανενα βυσμα ποτε, ενω κ τα 2 πρωτα ξαδερφια μου εβαλαν σε αντιθεση με εμενα που ντραπηκα να ζητησω του πατερα μου να βαλει κ αυτος δεν μου το προτεινε καν (αν κ ειχα βυσμα γτ 2 χρονια μετα πηγαν κ τα 2 πρωτα ξαδερφια μου κ απο τα 2 σογια, ο ενας πηγε (... συνεχίζεται ...)
almighty

180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από almighty »

Καλησπερα... να ρωτησω κατι?; Αυριο τ πρωι πρεπει στις 7 παρα να ειμαι στο καπανδριτη. Πως μπορω να παω απο την αθηνα εκει.. ευχαριστω πολυ κ παλι...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από Nassos »

Με ΚΤΕΛ, δρομολόγιο Αθήνα-Καπανδρίτι

http://ktelattikis.3pi-telematics.com/uploads/oropos_agioi_apostoloi.pdf

Έχει και τα σχετικά τηλέφωνα για πληροφορίες.
Alex

180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από Alex »

Καλησπέρα παιδιά, παρουσιάζομαι την δευτέρα στην 180 ΜΚ/Β ΧΩΚ ΚΑΠΑΝΔΡΙΤΙΟΥ, γνωρίζει κάποιος πως είναι τα πράγματα αυτήν την περίοδο?
2016 at esso

180 ΜΚ/Β ΧΩΚ - Καπανδρίτι Αττικής

Δημοσίευση από 2016 at esso »

Μαζί πάμε δευτέρα λογικά αποτι διαβάζω θα πηξουμε...

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης