Αλεξιπτωτιστές vs ΜΑΚ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Melkor
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2009 8:11 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από Melkor »

Παιδια τι προτεινετε μεταξυ αλεξιπτωτων και αμφιβιων απο αποψη μαχιμοτητας; Πχ καταδρομικες ασκησεις κλπ. Επισης ποιες μοιρες ειναι μαχιμες και να προτιμησω; Ποιες να αποφυγω; Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από Snakeshit »

Το ίδιο είναι. Ερωτήσεις είναι αυτές;
Melkor
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2009 8:11 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από Melkor »

Φιλε μου οτι ακουω ρωταω. Ιδεα δεν εχω, μεχρι να μπω να μαθω. Απλα ολοι μου λενε οτι σε αλλες κανεις μονο σκοπιες και αγγαρειες και σε αλλες πολυ περισσοτερα. Μακαρι να ειναι παντου ιδια
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από Greek_Army »

Για τις ΜΑΚ. Κω, Χίο και σάμο
Άβαταρ μέλους
asimike
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 4:48 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από asimike »

Snakeshit έγραψε:Το ίδιο είναι. Ερωτήσεις είναι αυτές;
κανες λαθος φιλε μου δεν ειναι καθολου τα ιδια! Μακραν αλεξιπτωτα πιο μαχημα! Μακρια απο ΜΑΚ!
ΕΛΛΑΣ
Άβαταρ μέλους
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 12, 2010 6:48 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ »

Z MAK
η καλυτερη μοναδα στην ελλαδα Εικόνα
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ έγραψε:Z MAK
η καλυτερη μοναδα στην ελλαδα Εικόνα
Ωραιος ρε συ! Για θητεια λεει ομως... Α... Οταν πας εκει και δεις πως ειναι, ελα μετα και πες μου εντυπωσεις...

Άβαταρ μέλους
asimike
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 4:48 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από asimike »

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ έγραψε:Z MAK
η καλυτερη μοναδα στην ελλαδα Εικόνα
οχι για εφεδρους παντως...
ΕΛΛΑΣ
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

asimike έγραψε:
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ έγραψε:Z MAK
η καλυτερη μοναδα στην ελλαδα Εικόνα
οχι για εφεδρους παντως...
Εξαρτατε τι ζηταει ο εφεδρος...
johny.xmarks
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 5:37 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από johny.xmarks »

asimike έγραψε:
Snakeshit έγραψε:Το ίδιο είναι. Ερωτήσεις είναι αυτές;
κανες λαθος φιλε μου δεν ειναι καθολου τα ιδια! Μακραν αλεξιπτωτα πιο μαχημα! Μακρια απο ΜΑΚ!


Τα αλεξίπτωτα πιο μάχιμα; Γιατί; Επειδή πέφτεις από αεροπλάνο κα παίρνεις 1000?; Αυτό σε κάνει πιο μάχιμο;

Κατανοώ τον κίνδυνο του άλματος (γι'αυτο παίρνεις και τα λεφτά όμως ρε αδερφέ). Αλλά αυτό δεν σε κάνει πιο μάχιμο.

Μήπως οι αλεξιπτωτιστές στοχεύουν καλύτερα το όπλο από ΜΑΚ-ΛΟΚ;

Κάνουν 100άρα αντί 50άρα που κάνυν οι άλλοι;

Το μπέργκιν τους είναι πιο βαρύ μήπως από των άλλων;

Μήπως επειδή κόβουν πιο εύκολα τα άτομα; Αυτό μπορεί κάλλιστα να γίνεται για μούρη και έτσι έχω ακούσει.

Μήπως κάνει πιο δύσκολες ασκήσεις; Ή περισσότερες; Γιατί αυτό δεν πάει αναλόγως αλεξιτωτιστές/αμφίβιους/λοκατζήδες αλλά αναλόγως την μοίρα/μονάδα που είναι.

Μήπως οι ασκήσεις που κάνουν οι αλεξιπτωτιστές; Γιατί αυτές οι ασκήσεις απ'όσο έχω ακούσει είναι αποκλειστικά και μόνο για να μαθαίνεις το αλεξίπτωτο και την πτώση. Ουδεμία σχέση με μαχιμότητα.

Τί κάνει τον αλεξιπτωτιστή πιο μάχιμο από έναν αμφίβιο;

Μήπως η πουλάδα από μόνη της; ! Και στους αμφίβιους μπορεί έυκολα να θεσμοθετηθεί "δυτόσημο".

Γιατί εγώ έχω ακούσει ότι ο αλεξιπτωτιστής είναι βυσματίας/πολύπριζος Αθηναίος (οι περισσότεροι) που θέλει να μείνει Ασπρόπυργο για να είναι δίπλα από το σπιτάκι του και να παίρνει και λεφτάκια... Αυτό είναι μάχιμο;

Μήπως ο αλεξιπτωτιστής κάνει μεγαλύτερη θητεία;

Ειλικρινά δηλαδή εξήγησέ μου σε παρακαλώ γιατί.Γιατί εγώ δεν το βλέπω πουθενά.

Φιλικά στα λέω, αλλά δηλώσεις του τύπου "Μακραν αλεξιπτωτα πιο μαχημα! Μακρια απο ΜΑΚ! " είναι εντελώς αόριστες. Εξήγηση δεν έδωσες.

Μπορώ και γω να πώ "Μακραν ΜΑΚ πιο μαχιμα! Μακρια απο αλεξιπτωτα! " αλλά δεν βλέπω τον λόγο.

Υ. Γ.:

Τρώει ο αλεξιπτωτιστής το χιόνι του ΛΟΚατζή ή την υγρασία του αμφίβιου;(ή βουτιά στο νερό και μετά μια κρύα έξοδο λόγω του αέρα από το νερό με μπέρκιν και όλα; ) Δεν νομίζω...

Μήπως οι αλεξιπτωτιστές θα τρέξουν σε περίπτωση που γίνει σκηνικό με τους Τούρκους στο Αιγαίο; Γιατί εγώ νομίζω ότι οι αμφίβιοι θα την κάνουν τη δουλειά.
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

johny.xmarks έγραψε: Μήπως επειδή κόβουν πιο εύκολα τα άτομα; Αυτό μπορεί κάλλιστα να γίνεται για μούρη και έτσι έχω ακούσει.
Kοβουν οσους δεν εχουν βισμα για να μπουν τα βισματα
johny.xmarks έγραψε:Τί κάνει τον αλεξιπτωτιστή πιο μάχιμο από έναν αμφίβιο;
Ελα μου ντε...
johny.xmarks έγραψε: Και στους αμφίβιους μπορεί έυκολα να θεσμοθετηθεί "δυτόσημο".
Δεν εισαι ο πρωτος που το εχει σκεφτει αυτο αλλα δυστυχως δεν θα γινει...
johny.xmarks έγραψε: Γιατί εγώ έχω ακούσει ότι ο αλεξιπτωτιστής είναι βυσματίας/πολύπριζος Αθηναίος (οι περισσότεροι) που θέλει να μείνει Ασπρόπυργο για να είναι δίπλα από το σπιτάκι του και να παίρνει και λεφτάκια...
Αυτό είναι μια μεγαλη αληθεια...
johny.xmarks έγραψε:Τρώει ο αλεξιπτωτιστής το χιόνι του ΛΟΚατζή ή την υγρασία του αμφίβιου;(ή βουτιά στο νερό και μετά μια κρύα έξοδο λόγω του αέρα από το νερό με μπέρκιν και όλα;) Δεν νομίζω...
Σε καμια περιπτωση. Οταν ειχε ερθει η 2ρα μαλ στην Κω για εκπαιδευση ηταν Μαης ειχαν αρχησει οι ζεστες, και νυχτερινες δεν εκαναν.7 η ωρα το πολυ ηταν εξοδουχοι
johny.xmarks έγραψε:Μήπως οι αλεξιπτωτιστές θα τρέξουν σε περίπτωση που γίνει σκηνικό με τους Τούρκους στο Αιγαίο; Γιατί εγώ νομίζω ότι οι αμφίβιοι θα την κάνουν τη δουλειά.
Θα τρεξουν αλλα το πρωτο κυμα θα το εχουμε φαει πρωτα εμεις, να μην σου πω και τι δευτεροΕικόνα ...
johny.xmarks
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 5:37 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από johny.xmarks »

Ο μόνος που μπορεί να κρίνει (υποκειμενικά μεν) αλλα και με Καποια σοβαρότητα άποψης θα είναι κάποιος που έχει κάνει και τα 2!

Αντε μην αρχίσω να λέω για κάτι αμφίβιους καταδρομείς που τρώνε ΟΥΚάδες για πρωϊνό, για δεκατιανό ΕΤΑτζήδες, για μεσημεριανό SAS, για απογευματινό Spetsnaz και για βραδυνό Delta Force + Seals μαζί.

Μόλις απαντήσει κάποιος με επιχειρήματα, θα φανεί ποιοι είναι οι ραδιοαρβύλες και ποιοι οι μάχιμοι.
...
Άβαταρ μέλους
asimike
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 4:48 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από asimike »

Καλα φιλε χαλαρωσε... Εγω σου ειπα την γνωμη μου... Αμφηβιος ημουν...
ΕΛΛΑΣ
johny.xmarks
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 5:37 am
Επικοινωνία:

Αλεξιπτωτιστές vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από johny.xmarks »

asimike έγραψε:Καλα φιλε χαλαρωσε... Εγω σου ειπα την γνωμη μου... Αμφηβιος ημουν...


Δεν αντιλεγω! Γνωμη σου ειναι, δεν παω να στην αλλαξω! Απλως θελω να μου την δικαιολογησεις αν μπορεις. Δεν νομιζω οτι ημουν Υπερβολικος σε κατι. Εξηγηση ζηταω.

Αφου ησουν αμφιβιος πως ξερεις τι κανουν/τι δεν κανουν οι αλεξιπτωτιστες;
PARALS

Αλεξιπτωτιστές vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από PARALS »

Δε καταλαβαινω την αντιπαλοτητα. Ημουν αλεξιπτωτιστης και ο ξαδελφος μου αμφιβιος με διαφορα 6 μηνων. Το αντικειμενο της καθε μοναδας διαφορετικο. Οι αμφιβιοι δινουν μεγαλυτερη εμφαση στις θαλασσιες. Λογικο. Οι αλεξιπτωτιστες παλι ειχαμε λιγο πιο πολισυνθετο ρολο. Δηλαδη η αποστολη μας ηταν εκτος τις επιχειρησεις που ενεργουσαμε σαν καταδρομεις ηταν και η γρηγορη υποστηριξη οπου χρειαζοταν αμεσσα (δε θα ξεχασω τον πελεκυ οπου περναμε ακομη και τις εικονες απο το τοιχο). Εγω προσωπικα εκανα 3 φορες 80 αρα πορεια με πληρη φορτο (δε εχω ακουσει για 100 αρα) αλλωστε δε βγαινουν οι ωρες.4 φορες χιονια 15νθημερα, αμετρητα σχοινακια, αλλα και ασκησεις πεζικου (οπου ομολογω ηταν οτι σπαζομασταν πολυ). Και συνεχεις ασκησεις θαλασσιας με τα φουσκωτα (επιβιβαση σε πολεμικα πλοια και λοιπα. Απειρο τρεξιμο πολλες βολες και φυσικα καψωνια οπως σε καθε μοναδα ειδικων δυναμεων (τοτε ειχαμε και νομιμα τωρα δε ξερω). Συμπερασμα. Η καθε μοναδα εχει το σκοπο και το αντικειμενο της. Ετσι πιστευω τα παραπανω σχολια υπερ η κατα των αλεξιπτωτιστων η των αμφιβιων ειναι ατοπα.

...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες