ΤΕΝΞ - Τάγματα Εκκαθαρίσεως Ναρκοπεδίων Ξηράς

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

ΤΕΝΞ - Τάγματα Εκκαθαρίσεως Ναρκοπεδίων Ξηράς

Δημοσίευση από Antonis21 »

Μετα απο αιτημα της illy, οσον αφορα την ειδικοτητα μου εχω να πω τα παρακατω.
Κατ'αρχας, θα κανω επικολληση ενα αποσπασμα απο αλλη απαντηση που ομως ηταν σε λαθος θεμα και προφανως δεν εγινε γνωστο κια κατοπιν θα συνεχισω.

Σκοπος του ΤΕΝΞ ειναι: Στρωση, αρση και διασπαση ναρκοπεδιου. Ερευνα απαντου υποπτων χωρων για μη εκραγεντα πυρομαχικα, παλαια πυρομαχικα η πιθανα σημεια βομβιστικης τρομοκρατικης ενεργειας (εδω παιζουν μεγαλο ρολο και οι σκυλοι). Εγκατασταση και εξουδετερωση πασης φυσεως παγιδευσεων με εκρηκτικα η πυρομαχικα, εαν και αυτο εχει πρακτικη χρηση μονο σε καιρο επιχειρησεων. Επισης εαν και δεν ειναι καθημερινη μας δουλεια, μπορουμε να ενεργησουμε με πασης φυσεως εκρηξεις και καταστροφες, πυρομαχικων, οχηματων, κωλυματων και οτιδηποτε χρειαστει. Υπαρχει παντα ανοιχτη συνεργασια με το ΤΕΕΜ (Τμημα Εξουδετερωσης Εκρηκτικων Μηχανισμων) της Αστυνομιας, οπου ανταλλασουμε πληροφοριες και εκπαιδευση. Ας σημειωθει οτι μεχρι και το 1985 οποτε και ιδρυθηκε το ΤΕΕΜ, ολες οι βομβιστικες επιθεσεις και τα τηλεφωνηματα για επικειμενες επιθεσεις ηταν στην αρμοδιοτητα του ΤΕΝΞ. Καθως και οι πρωτοι πυροτεχνουργοι της Αστυνομιας εκπαιδευτηκαν απο το ΤΕΝΞ.
Απο τις αρχες του 2003 σταματησαν να εργαζονται εφεδροι στα ναρκοπεδια και στους υποπτους χωρους, απο τοτε και μετα εργαζονται μονο μονιμοι.

illy, η ναρκη ειναι κατι τυποποιημενο απο καποιο εργοστασιο, δε μπορεις να "φτιαξεις" μια ναρκη οπως το εννοεις. Μπορεις ομως να φτιαξεις 1002 πραγματα που να δουλεψουν σαν μια ναρκη. Το τι ακριβως κανω στην δουλεια μου το ανεφερα παραπανω, κανω ολα τα παραπανω εκτος απο τον τομεα με τους σκυλους. Για οτι δεν καταλαβαινεις απο ορολογια η οτιδηποτε Εδω ειμαι να σου εξηγησω οτι θελεις.

Η ειδικοτητα υπαρχει και για ΕΠΟΠ, αλλα η μοναδα ειναι υπερπληρης και τελευταια φορα που πηραν ΕΠΟΠ ναρκαλιευτες ηταν με την 6η σειρα και πηραν λιγα ατομα μονο, στα οποια ειχε και γυναικες μεσα, αυτο απαντα και την αλλη ερωτηση σου. Παντως μεχρι στιγμης, δεν εχει δουλεψει γυναικα σε υποπτο χωρο η ναρκοπεδιο.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΤΕΝΞ - Τάγματα Εκκαθαρίσεως Ναρκοπεδίων Ξηράς

Δημοσίευση από illy »

Μαλιστα... Με υπερκαλυψες! Σε ευχαριστω πολυΕικόνα Να σε ρωτησω και κατι αλλο; Λογω της φυσης της δουλειας σου αν δεν κανω λαθος εχεις τα προνομια των ειδικων δυναμεων που αποστρατευονται στα 17 χρονια, στα μισα χρονια δηλαδη... Ετσι εχω την εντυπωση, κανω λαθος;ΕικόναΕικόνα Εσυ ποσο καιρο εισαι στρατιωτικος, εποπ ετσι; Ναι αυτο εννοουσα αν μπορεις να φτιαξεις κατι που να λειτουργει ως ναρκηΕικόνα Υπηρξε κατι δυσκολο στη δουλεια σου, μια δυσκολη στιγμη; Πω πω, καταιγισμο ερωτησεωνΕικόναΕικόναΕικόνα
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

ΤΕΝΞ - Τάγματα Εκκαθαρίσεως Ναρκοπεδίων Ξηράς

Δημοσίευση από Antonis21 »

Ναι, ολοι οι συναδελφοι γραφουμε διπλα εξαμηνα.

Εγω ειμαι Υπαξιωματικος, δε θα ηθελα να αναφερω εδω το αν ειμαι ΕΠΟΠ η ΕΜΘ και ποσα χρονια εχω στο Στρατο, για ευνοητους λογους.

Στη δουλεια θα πω οτι υπηρξαν πολλες "περιεργες" στιγμες, που αφου ληξει ενα γεγονος και μετα το ξανασκεφτεσαι, καταλαβαινεις το ποσο κοντα στο θανατο ησουν. Γενικα με τον καιρο, μαθαινεις να φοβασαι λιγοτερο και να εισαι ηρεμος, η ηρεμια ειναι βασικος παραγοντας, ο φοβος παντα υπαρχει (οποιος δε φοβαται εστω και λιγο ειναι τρελλος και επικινδυνος) και δεν πρεπει να ρουτινιασεις ποτε. Σε αυτη την δουλεια η ρουτινα σκοτωνει.

Πραγματικα δυσκολη στιγμη ηταν οταν σκοτωθηκε συναδελφος στην δουλεια, Ειναι οπως οταν χανουμε καποιον δικο μας με αδικο τροπο.

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΤΕΝΞ - Τάγματα Εκκαθαρίσεως Ναρκοπεδίων Ξηράς

Δημοσίευση από illy »

Ευχαριστω πολυ Αντωνη μου, να εισαι καλα! Οσο για το οτι δεν θες να πεις ειναι απολυτα σεβαστο και κατανοητο!Εικόνα Ναι σε τετοιες στιγμες αναφερομουν διοτι θεωρησα πως εστω και μια φορα μπορει να εχει συμβει στη ζωη σου... Και θα συμφωνησω σε αυτο που λες, το ποσο επικινδυνο ειναι το επαγγελμα σου! Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες που μου εδωσεςΕικόνα

Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

ΤΕΝΞ - Τάγματα Εκκαθαρίσεως Ναρκοπεδίων Ξηράς

Δημοσίευση από Antonis21 »

Παντα στη διαθεση σας για οτιδηποτε παιδια.
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

ΤΕΝΞ - Τάγματα Εκκαθαρίσεως Ναρκοπεδίων Ξηράς

Δημοσίευση από Velerefontis »

Μπραβο αντωνη που δινεις πληροφοριες
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

ΤΕΝΞ - Τάγματα Εκκαθαρίσεως Ναρκοπεδίων Ξηράς

Δημοσίευση από Antonis21 »

Φιλε θα βοηθαω οσο φτανει το χερι μου, πλην ομως με την διακρητικοτητα που πρεπει αναγκαστικα να εχω.
panos314

ΤΕΝΞ - Τάγματα Εκκαθαρίσεως Ναρκοπεδίων Ξηράς

Δημοσίευση από panos314 »

Το να χανεις το εκπαιδευτη σου με 20 χρονια υπηρεσιας ειναι τραγικο τον αγαπουσα παρα πολυ εκλαψα πολυ οταν σκοτωθηκε απο εκρηξη καταπροσωπικου ναρκη και ετσι εφυγα απο το σωμα 4 χρονια εκανα ακομα τον θυμαμαι ποσο πυθαρχιμενος ηταν και καλος αλλα Εγινε το κακο
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΤΕΝΞ - Τάγματα Εκκαθαρίσεως Ναρκοπεδίων Ξηράς

Δημοσίευση από dn24 »

panos314 έγραψε:Το να χανεις το εκπαιδευτη σου με 20 χρονια υπηρεσιας ειναι τραγικο τον αγαπουσα παρα πολυ εκλαψα πολυ οταν σκοτωθηκε απο εκρηξη καταπροσωπικου ναρκη και ετσι εφυγα απο το σωμα 4 χρονια εκανα ακομα τον θυμαμαι ποσο πυθαρχιμενος ηταν και καλος αλλα Εγινε το κακο


λυπαμαι ειλικρινα φιλε. Οταν λες εφυγες εννοεις οτι εχεις παραιτηθει; Καλη συνεχεια, κ παλι λυπαμαι.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
-erased-
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 21, 2008 9:15 pm
Επικοινωνία:

ΤΕΝΞ - Τάγματα Εκκαθαρίσεως Ναρκοπεδίων Ξηράς

Δημοσίευση από -erased- »

Γνωρίζει κανείς την οργάνωση του Τ. Ε. Ν. Ξ. Όλα τα στελέχη είναι Μηχανικού ή υπάρχει και λόχος υποστηρίξεως από άλλα όπλα/σώματα; Επίσης, έχει κανείς φωτογραφία από το διακριτικό του Ναρκαλιευτή σε Στολή Νο 9 (αν υπάρχει) και 8;
Every soldier has two families.Those you raise,and those you raise hell with.
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

ΤΕΝΞ - Τάγματα Εκκαθαρίσεως Ναρκοπεδίων Ξηράς

Δημοσίευση από POLITHS »

-erased- έγραψε:Γνωρίζει κανείς την οργάνωση του Τ. Ε. Ν. Ξ. Όλα τα στελέχη είναι Μηχανικού ή υπάρχει και λόχος υποστηρίξεως από άλλα όπλα/σώματα; Επίσης, έχει κανείς φωτογραφία από το διακριτικό του Ναρκαλιευτή σε Στολή Νο 9 (αν υπάρχει) και 8;
φιλε οχι ολοι στο ΤΕΝΞ ανηκουν στο μηχανικο υπαρχει ΛΥΠ που υποστηριζει το μηχνικο αλλα δεν εχει σχεση με το ΤΕΝΞαπλα ειναι υπευθυνο για την ΔΜ Οσο για το διακριτικο δυστυχως δεν μπορεσα να το βρω
Sona

ΤΕΝΞ - Τάγματα Εκκαθαρίσεως Ναρκοπεδίων Ξηράς

Δημοσίευση από Sona »

Καλησπερα. Ειμαι φανταρος στα Τ. Ε. Ν. Ξ. Και θελω να κανω μερικες ερωτησεις. Σαν φανταροι στα Τ. Ε. Ν. Ξ. Εχουμε καποια επιπλεον μορια σε καποια προκυρηξη της αστυνομιας; Η ειδικοτητα του ναρκαλιευτη λαμβανεται υπ'οψην στην προκυρηξη; Δηλαδη μπορει λογω ειδικοτητας να μπουμε στα Τ. Ε. Ε. Μ.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΤΕΝΞ - Τάγματα Εκκαθαρίσεως Ναρκοπεδίων Ξηράς

Δημοσίευση από Greek_Army »

Sona έγραψε:Καλησπερα. Ειμαι φανταρος στα Τ. Ε. Ν. Ξ. Και θελω να κανω μερικες ερωτησεις. Σαν φανταροι στα Τ. Ε. Ν. Ξ.Εχουμε καποια επιπλεον μορια σε καποια προκυρηξη της αστυνομιας;Η ειδικοτητα του ναρκαλιευτη λαμβανεται υπ'οψην στην προκυρηξη; Δηλαδη μπορει λογω ειδικοτητας να μπουμε στα Τ. Ε. Ε. Μ.


Όχι. Για το άλλο δεν γνωρίζω
Bill

ΤΕΝΞ - Τάγματα Εκκαθαρίσεως Ναρκοπεδίων Ξηράς

Δημοσίευση από Bill »

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ένας ΔΕΑ Μηχανικού, μόλις τελειώσει τη σχολή στο Λουτράκι μπορεί να τοποθετηθεί κατ'ευθειαν στο ΤΕΝΞ.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης