ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dreik
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2009 7:01 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από dreik »

Εχει ειδικοτητες αυτη η σχολη οπως οι λοιπες στρατιωτικες;
Anonymous

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Anonymous »

Δεν εχει ειδικοτητες, η φοιτηση ειναι τετραετης αναλογα με τις αναγκες μπορει να σας στειλουν απο ασφαλεια μεχρι διωξη ναρκωτικων, ΜΑΤ η τροχαια. Ειναι αξιωματικοι γενικων καθηκοντων και οι αυριανοι ηγητορες της ΕΛ. ΑΣ. Υπαρχουν και αξιωματικοι ειδικων καθηκοντων, γιατροι, χημικοι, ψυχολογοι, ηλεκτρονικοι, οικονομολογοι, που ομως προσλαμβανονται με προκηρυξη
felicita

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από felicita »

Καλησπέρα,
θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τους αξιωματικούς ειδικών καθηκόντων γιατί έχω μπερδευτεί με όσα έχω ακούσει...
Καταρχήν έχω πτυχίο Πανεπιστημίου Πληροφορικής, γνωρίζω 2 γλώσσες και έχω κάνει και μία εξειδίκευση στα δίκτυα. Ενδιαφέρομαι να μπω στην αστυνομία ως αξιωματικός ειδικών καθηκόντων. Γνωρίζει μήπως κάποιος να μου πει πως μπορώ να μπω; Βγήκε πρόσφατα μια προκήρυξη που ζητά πληροφορικάριους ως αξιωματικούς ειδικών καθηκόντων. Σκέφτομαι να κάνω τα χαρτιά. Στην περίπτωση που δεν με πάρουν ισχύει αυτό που λένε ότι μπορώ να μπω ως ειδικός φρουρός, έπειτα από 3 χρόνια να γίνω αστυφύλακας και αν καταθέσω πτυχίο γίνομαι αξιωματικός ειδκών καθηκόντων ή όχι; Επίσης, γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες για τους αξιωματικούς ειδικών καθηκόντων, όσον αφορά τις μεταθέσεις τους, αν μπορούν να πάνε σε οποιαδήποτε πόλη (γιατί ενδιαφέρομαι να πάω κάποια στιγμή Λάρισα), αν φοράνε στολή και οτιδήποτε άλλο σχετικό;
Συγγνώμη αν έγινα κουραστική... Απλά η προθεσμία λήγει σε μία βδομάδα για την προκήρυξη...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

r

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από r »

Φορανε κανονικα στολη και ξεκινανε απο καλυτερο βαθμο σε σχεση με των γενικων καθηκοντων καταληγουν υποστρατηγοι κ επειδη δεν ειναι μαχιμοι δε μπορουν να διεκδικισουν αρχηγια

οι περισσοτερες θεσεις ειναι αθηνα και θεσσαλονικη οχι οτι δε μπορει να σε στειλουν και αλλου βραχυπροθεσμα ακομα κ στο εξωτερικο ιντερπολ κτλ κτλ, αξιζει...
felicita

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από felicita »

Ευχαριστώ για την απάντηση,
απλά θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε αν υπάρχουν οργανικές θέσεις αξιωματικών ειδικών καθηκόντων στη Λάρισα. Και σε περίπτωση που είμαι παντρεμένη με αξιωματικό γενικών καθηκόντων με βαθμό υπαστυνόμου Β και εκείνος είναι στη Λάρισα μπορεί να με τραβήξει και μένα εκεί δηλαδή να ανοίξει μια οργανική θέση για μένα αν εγώ έχω το βαθμό του υπαστυνόμου Α και θεωρούμαι ανώτερη;

Και κάτι τελευταίο, έχω πτυχίο εφαρμοσμένης Πληροφορικής του πανεπιστημίου Μακεδονίας και βγαίνουμε και σαν οικονομολόγοι και σαν πληροφορικάριοι. Μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου για όλες τις ειδικότητες της πληροφορικής; Μήπως μπορώ και για τους οικονομολόγους;
Ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων...
alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από alexissak »

Οι αξιωματικοι γενικων καθηκοντων θεωρουνται αρχαιοτεροι απο τους ομοιοβαθμους του ειδικων καθηκοντων ανεξαρτητος χρονου αποκτησης του βαθμου, ετσι ο αντρας μολις γινοταν υπαστυνομος Α θα τραβουσε την γυναικα για συνηπηρετηση...To θεμα ειναι οτι στην επαρχια δυσκολα πας ως ειδικων καθηκοντων. Θελει ψαξιμο...
Θεμιστοκλής

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Θεμιστοκλής »

Καλησπέρα. Ειμαι αποφοιτος της σχολης ηλεκτρολογων μηχανικων και μηχανικων υπολογιστων του Ε. Μ. Π. Και τωρα μπρος στο κρισιμο σταυροδρομι των επιλογων της σταδιδρομιας μου εχω καποια ζητηματα.
Βασικα θεωρω την αστυνομια κατι πολυ σημαντικο και θα ηθελα να προσφερω απο αυτον τον τομεα αν μου δινοταν η ευκαιρια. Δεν κρυβω οτι με ενδιαφερω καποιο ποστο ειδικων καθηκοντων. Γνωριζω οτι απαιτειται σωρεια προσοντων, προϋπηρεσια κτλ οποτε ερωτω:
ειναι ευκολοτερο να εισαι ηδη στο σωμα (γενικων καθηκοντων) και μετα να στραφεις σε ποστο ειδικων καθηκοντων; Με αλλα λογια να ξαναδωσω πανελληνιες ωστε να πετυχω στην σχολη αξιωματικων ή αστυφυλακων; Θα μπορω τοτε να ελπιζω βασιμα σε ενα ποστο ειδικων καθηκοντων;
ή να ρχισω και γω να σωρευω προσοντα, να κανω τη θητεια μου και να παω δια της συμβατικης οδου;
οποιαδηποτε σχετικη συμβουλη με τις θεσεις ειδικων καθηκοντων θα την εκτιμουσα απεριοριστα! Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

Η Αστυνομία κατα καιρούς βγάζει προκυρήξεις πρόσληψης επιστημονικού προσωπικού για της υπηρεσίες ειδικών καθηκόντων, για την ειδικοτητα σου δυστηχώς δεν γνωρίζω ακριβώς αλλα ψάξε λίγο στο site της αστυνομίας-στο προσωπικό-εν ανάγκη στείλε και ένα μαιλ, θα σου απαντήσουν μετά απο μερικές μερες...
felicita

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από felicita »

Καλημέρα... να ρωτήσω... Έχω πτυχίο ΑΕΙ πληροφορικής. Για να γίνω αξιωματικός μπορώ να δώσω πανελλήνιες για αστυφύλακας και μετά να κάνω κατάθεση πτυχίου και να γίνω αξιωματικός; Στα πόσα χρόνια γίνεται αν γίνεται; Υπάρχει κάποιος τρόπος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

peter1992
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 12:55 am
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από peter1992 »

Ειναι δυσκολα τα μαθηματα μεσα?
Dimitris

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Dimitris »

Καλησπέρα,

Μαζί με την αίτηση  για την σχολή Αξιωματικών θα χρειαστεί να προσκομίσω και χαρτιά απο γιατρούς;

Αν ναί, ποιούς γιατρούς πρέπει να επισκεφτώ;

Επίσης θα παρουσιαστώ τον Ιούλιο στις προκαταρκτικές εξετάσεις της Σχολής Ικάρων (Μηχανικών, ΕΑ) την οποία θα έχω και σαν πρώτη επιλογή, ενώ ΕΛ. ΑΣ 2η. Χρειάζεται να παρουσιαστώ και στις ανάλογες εξετάσεις για τους αξιωματικούς; Αν ναί, γνωρίζει κάποιος ημερομηνία;

Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Black_Knight »

peter1992 έγραψε:Ειναι δυσκολα τα μαθηματα μεσα;
έχει διάβασμα
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
Dimitris

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Dimitris »

Όχι! Αν ξέρεις που ακριβώς βρίσκονται αυτά που χρειάζομαι, απάντησε!

Ευχαριστώ

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες