ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Semers
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 06, 2015 10:02 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Semers »

konstantinos123 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα και εγω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις οφθαλμολογικές εξετάσεις.Αναφέρεται πως χρειάζεται οπτική οξύτητα 10/10

και δίνει ενα περιθώριο μυωπίας μέχρι κάποιους βαθμούς.

Εάν υπάρχει μυωπία γυρω στον 1-1.50 βαθμό, δεν επηρεάζεται η οπτική οξύτητα;

Επίσης, το τέστ οράσεως, μπορεί κάποιος να το εκτελέσει με γυαλιά μυωπίας;

Η εξέταση γίνεται με βοηθητικούς φακούς αρκεί να μην ξεπερνούν το όριο που αναφέρει η προκήρυξη

Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από marsupilami »

konstantinos123 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα και εγω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις οφθαλμολογικές εξετάσεις.Αναφέρεται πως χρειάζεται οπτική οξύτητα 10/10

και δίνει ενα περιθώριο μυωπίας μέχρι κάποιους βαθμούς.

Εάν υπάρχει μυωπία γυρω στον 1-1.50 βαθμό, δεν επηρεάζεται η οπτική οξύτητα;

Επίσης, το τέστ οράσεως, μπορεί κάποιος να το εκτελέσει με γυαλιά μυωπίας;



δεν θα εχεις καποιο προβλημα να εχςεις και τα γυαλια σ βεβαια οταν θα σε εξετασουν

Άβαταρ μέλους
Xristina67647
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Σεπ 08, 2017 12:40 am
Τοποθεσία: Ταγματάρχης
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Xristina67647 »

Marsupilami απλα ενιωσα την αναγκη να σε ευχαριστω επειδη με βοηθας και εφυγε ενα τεραστιο αγχος απο πανω μου! Επισης θα ηθελα να ρωτησω εσυ που περασες αστυφυλακων σε εχουν ειδοποιησει ποτε ακριβως θα μπεις στην σχολη; ρωταω για να ξερω πανω κατω ποτε γινεται η εναρξη στην σχολη
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από marsupilami »

Xristina67647 έγραψε:Marsupilami απλα ενιωσα την αναγκη να σε ευχαριστω επειδη με βοηθας και εφυγε ενα τεραστιο αγχος απο πανω μου! Επισης θα ηθελα να ρωτησω εσυ που περασες αστυφυλακων σε εχουν ειδοποιησει ποτε ακριβως θα μπεις στην σχολη; Ρωταω για να ξερω πανω κατω ποτε γινεται η εναρξη στην σχολη


δεν μας εχουν ειδιποιησει απο ακομη αλλα στο τμημα μας ειπαν πο 3 εως 15 οκτωβρη

Άβαταρ μέλους
Xristina67647
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Σεπ 08, 2017 12:40 am
Τοποθεσία: Ταγματάρχης
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Xristina67647 »



Marsupilami θα ηθελα να μου γραψεις το προγραμμα των ψυχοτεχνικων και υγειονομικων αν μπορεις και γενικα τι εγινε την πρωτη μερα που πηγατε και γενικα αν μπορεις να με κατατοπισεις..
AlexG7
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 21, 2013 10:43 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από AlexG7 »

Marsupilami κατα 90% ο τυπος (ναι, ο τυπος) τρολαρει. Σταματα να του απαντας.

στην απιθανη περιπτωση που ειναι οντως κοπελα και οντως ρωταει αυτα τα πραγματα (αμφιβαλλω) αντι να τα βρει μονη της (πανευκολο) δεν υπαρχει περιπτωση να περασει ετσι κ αλλιως οποτε μην ασχολεισαι
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από marsupilami »

AlexG7 έγραψε:Marsupilami κατα 90% ο τυπος (ναι, ο τυπος) τρολαρει. Σταματα να του απαντας.

στην απιθανη περιπτωση που ειναι οντως κοπελα και οντως ρωταει αυτα τα πραγματα (αμφιβαλλω) αντι να τα βρει μονη της (πανευκολο) δεν υπαρχει περιπτωση να περασει ετσι κ αλλιως οποτε μην ασχολεισαι


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Xristina67647
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Σεπ 08, 2017 12:40 am
Τοποθεσία: Ταγματάρχης
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Xristina67647 »

Χαχαχαχαχαχαχαχα alex g7 τι λες ρε παιδι μου; Αρχικα να σου πω οτι δεν τρολαρω και ρωταω σοβαρα καποια πραγματα και επειδη ο marsupilami προσφερθηκε να με βοηθησει διοτι μολις περασε στην σχολη και περασε και απο τις εξετασεις και ξερει καλυτερα, δεν σημαινει πως τρολαρω, ουτε μπορεις να κρινεις αν ειμαι ικανη να περασω στην σχολη.

Επισης να σε πληροφορησω πως το αστυνομικο σου δαιμονιο επεσε εξω. Λυπαμαι. Εσυ για πες μας πριν δωσεις ψυχοτεχνικες και τα υπολοιπα τα ηξερες ολα; Οχι. Οποτε μην το παιζεις φωτεινος παντογνωστης και ναι ειναι σωστο αυτο που ειπες πως ειναι πανευκολο να βρω τις πληροφοριες που χρειαζομαι και να μην πριζω το παιδι (αυτο το λεω εγω) αλλα εχω πληρης αυτογνωσια και ξερω πως τον κουρασα παρολα αυτα δεν αρνηθηκε να απαντησει συνεπως δεν ειχε προβλημα στο να με κατατοπισει.

Εχω βρει πολλα πραγματα πιστεψε με ξερω περιπου τι γινεται και πως απλα απο το αγχος και λογο το οτι το παιδι τωρα τα εδωσε, προτιμω να τον ρωτησω για να μου πει τις δικες του αναλογες εμπειριες και πως το βιωσε. Αλλωστε δεν εχω ξαναδωσει ποτε ψυχοτεχνικες και δεν ξερω τι γινεται και πως. Επισης, η ιστοσελιδα της αστυνομιας απλα δινει ενα προγραμμα και τι χρειαζεται, δεν λεει πως θα ειναι τι θα ακολουθησει.

Αυτο ομως δεν σημαινει πως ειμαι χαζη και δεν μπορω να καταλαβω απλα ρωταω για να δω τις αναλογες εμπειριες ενταξει;
Άβαταρ μέλους
johnny13
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:14 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: Ζωγραφικη,βολτες,γυμναστικη και parkour
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από johnny13 »

Τι ειδαν τα ματια μου;2 σελιδες γεμισε ρε τουτη. Ξεπερασε το ρεκορ μου σε θεματα πρηξιματος... Πρεπει να οργανωθω καλυτερα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Streak21
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2018 1:53 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Streak21 »

Καλημερα σε ολους. Δινω πανελλαδικες ξανα για να μπω στη σχολη αξιωματικων της αστυνομιας και επειδη βλεπω οτι καποιοι ειστε μεσα εχω καποιες ερωτησεις. Οντας ηδη φοιτητης και επειδη δεν ειχα δειξει ενδιαφερον νωριτερα για στρατιωτικες σχολες αντιμετωπιζω προβλημα στο υψος συγκεκριμενα ειμαι 1,69 μετρημενος απο ορθοπαιδικο στα αθληματα κατα τα αλλα δεν εχω καποιο θεμα. Γνωριζετε εαν προκειται να καταργηθει το υψος οπως λενε καποιοι; Η αν υπαρχει κατι που μπορω να κανω;
Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Να καταργηθεί το όριο ύψους αποκλείεται ότι και να ακούγεται. Ειδικά στην Αστυνομία, κακά τα ψέμματα. Γενικότερα στο όριο ύψους τα πράγματα είναι αυστηρά. Τώρα, επειδή είσαι πολύ κοντά στο όριο, αν έχεις κάποιον γνωστό που ίσως μπορεί να σε βοηθήσει δοκίμασε το.(Υποθέσεις κάνω, μην παρεξηγηθώ.)

Απλά να ξέρεις στην ΕΛΑΣ μετριέσαι μια φορά στο ΑΤ όπου ο υπεύθυνος θα πρέπει να μετρήσει το ανάστημα σου και να ελέγξει τα δικαιολογητικά σου και άλλη μία φορά στις Αθλητικές εξετάσεις. Στην ουσία και να σε περάσουν στο ΑΤ θα ξανά μετρηθείς εκ νέου από επιτροπή. Δηλαδή μετριέσαι δύο φορές.
Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου.
Καλή επιτυχία εύχομαι!

Άβαταρ μέλους
Streak21
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2018 1:53 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Streak21 »

Φίλε μου κατ αρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρω για την διαδικασία μέτρησης έχω διαβάσει σχεδόν τα πα τα στο ίντερνετ... Και όσο για την κατάργηση έκανα καλός συγγνώμη αυτό που έχω ακούσει είναι μείωση του ορίου ύψους. Τώρα το θέμα του γνωστού είναι μια άλλη ιστορία. Δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται η κατά πόσο θα ήθελα να το κάνω
Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

ΣΑΕΑ - Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Κατάλαβα, δεν πειράζει. Ούτε κάτι περί μείωσης του ορίου δεν νομίζω να γίνει. Το πολύ-πολύ αν αλλάξει κάτι, να αλλάξει το όριο για τις γυναίκες. Που και γι' αυτό δεν υπάρχει τίποτα επίσημο που να μπορούμε να βασιστούμε.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες