Εργασία μόνιμου στρατιωτικού εκτός στρατού

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Δεύτερη δουλειά για στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Terminator »

gordontherock έγραψε:Καλημέρα! Η ερώτηση μου ίσως ακουστεί χαζή. Διαβάζω εδώ τους συναδέλφους που λένε για μαύρη εργασία κτλ. Εγώ ρωτάω εάν η εργασία είναι νόμιμη, πληρώνω φόρους και ο λογαριασμός στην τράπεζα φουσκώνει, ποιος μπορεί εμένα να με βλάψει. Θέλω να πω. Τι ποινή επισυρει μια τέτοια συμπεριφορά. Θα με ψάχνει για λογοδοσία ο ΣΤΡΑΤΟΣ; Το υπουργείο εθνικής ΑΜΥΝΑΣ; Ή το ΣΔΟΕ.



Οι στρατιωτικοί απαγορεύεται να δουλεύουν νόμιμα γιατί είναι δημόσιοι υπάλληλοι θέλουν άδεια απο το κράτος για να κάνουν δεύτερη δουλειά. Η μαύρη εργασία είναι απο εκεί και πέρα αντικείμενο πολλών υπηρεσιών που είναι το ΣΔΟΕ, η επιθεώρηση εργασίας και φυσικά οι αρμόδιες υπηρεσίες του ΓΕΣ/ΓΕΝ/ΓΕΑ.

nekkana
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2020 4:22 pm
Επικοινωνία:

Δεύτερη δουλειά για στρατιωτικούς

Δημοσίευση από nekkana »

Καλησπερα σας! ενας μονιμος υπαξιωματικος του πολεμικου ναυτικου μπορει να εχει και καποια επιχειρηση εξ ολοκληρου στο ονομα του ή και εξ ημισιας με αλλο προσωπο (πχ. καφετερια, μπαρ); που μπορω να αποτανθω για να παρω μια αξιοπιστη απαντηση; Ευχαριστω!
Αντωνης

Δεύτερη δουλειά για στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Αντωνης »

Καλησπερα οι στρατιωτικοι δεν μπορουν να ειναι ταυτοχρονα επειχηριματιες δηλαδη να τρεχουν ταυτοχρονα μια επειχηρηση ή να εχουν επενδυσει σε κατι;

Ίων

Δεύτερη δουλειά για στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Ίων »

Γνωρίζει κάποιος αν ένας ευέλπις θα μπορούσε να άρχισει μια δικιά του επιχείρηση ή ποιοι θα ήταν οι περιορισμοί;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Δεύτερη δουλειά για στρατιωτικούς

Δημοσίευση από Nassos »

Ίων έγραψε:Γνωρίζει κάποιος αν ένας ευέλπις θα μπορούσε να άρχισει μια δικιά του επιχείρηση ή ποιοι θα ήταν οι περιορισμοί;


Δεν επιτρέπεται να έχεις επιχείρηση στο όνομα σου. Κάποιοι δουλεύουν μαύρα με κίνδυνο φυσικά να τους βρεί το Σώμα Επιθεώρησης Εργασίας ή η Υπηρεσία τους.

Οι ιατροί απόφοιτοι της ΣΣΑΣ μπορούν αντιθέτως να ανοίξουν ιδιωτικό ιατρείο.

Vasilis7
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μαρ 20, 2024 12:46 pm
Επικοινωνία:

Εργασία μόνιμου στρατιωτικού εκτός στρατού

Δημοσίευση από Vasilis7 »

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιος κανονισμός επιτρέπει σε Μον. Αξιωματικό με ανάλογα προσόντα, να εργαστεί έμμισθα σε δομές εκπαίδευσης (δημόσια και ιδιωτικά ιδρύματα ΠΕ, ΔΕ) πέραν του ωραρίου του και αν γνωρίζετε ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Re: ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΝ. ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΑ (ΠΕ ΔΕ) ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Terminator »

Με τις σαφείς και κατηγορηματικές διατάξεις του Ν. Δ 1400/1973, δεν είναι κατά νόμο δυνατή η άσκηση εκ μέρους των εν ενεργεία αξιωματικών των Ένοπλων Δυνάμεων επ’ αμοιβή ιδιωτικού έργου ή εργασίας ή βιοποριστικού επαγγέλματος (Γνωμοδοτήσεις του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους υπ’ αριθμ.507/2008,171/2006,535/2004 κ. Α.). Οι ίδιες διατάξεις θέσπισαν ωστόσο και ρητές εξαιρέσεις για συγκεκριμένες κατηγορίες αυτών (μουσικούς, υγειονομικούς). Συγκεκριμένα στο αρ.63 παρ.3 και 4 του Ν. Δ 1400/1973 προβλέπονται τα εξής :

«3. Απαγορεύεται εις τους εν ενεργεία αξιωματικούς:

α) Η επ` αμοιβή άσκησις ιδιωτικού έργου ή εργασίας, ή άσκησις παντός βιοποριστικού επαγγέλματος.

β) Η συμμετοχή εις συνεταιρισμούς επιδιώκοντας κερδοσκοπικούς σκοπούς.

γ) Η συμμετοχή εις Συνδέσμους, Σωματεία, Ιδρύματα κλπ έχονται σκοπούς επιστημονικούς, μορφωτικούς ή εκπολιτιστικούς, άνευ προηγουμένης εγκρίσεως του Αρχηγού Ενόπλων Δυνάμεων.

δ) Η κατάληψη οποιασδήποτε θέσης στον δημόσιο τομέα, εκτός Ενόπλων Δυνάμεων. Το προηγούμενο εδάφιο εφαρμόζεται για το σύνολο του στρατιωτικού προσωπικού των Ενόπλων Δυνάμεων, εφόσον δεν προβλέπεται διαφορετικά σε ειδικές διατάξεις.

4. Κατ` εξαίρεσιν επιτρέπεται:

α) Εις τους Υγειονομικούς αξιωματικούς η άσκησις του ιατρικού επαγγέλματος ιδιωτικώς κατά τας εκτός υπηρεσίας ώρας, συμφώνως προς την ιατρικήν δεοντολογίαν, κατά τας διατάξεις του περί κώδικος ασκήσεως του ιατρικού επαγγέλματος νόμου, κατόπιν εγκριτικής διαταγής του Αρχηγού του οικείου Κλάδου, δυναμένου να εκχωρήση το δικαίωμα τούτο εις τους διοικητάς των Σχηματισμών.

β) Εις τους αξιωματικούς του Μουσικού Σώματος η δημοσία διεύθυνσις ορχηστρών ή η παιάνισις εις ιδιωτικάς ορχήστρας και θέαματα επ` αμοιβή, εν πολιτική περιβολή, κατόπιν εγκριτικής διαταγής του οικείου Σχηματισμού.

γ) Εις τους εν ενεργεία αξιωματικούς να διδάσκουν εις δημοσίας ή ιδιωτικάς σχολάς ή εκπαιδευτικά εν γένει ιδρύματα κατόπιν αδείας των οικείων Αρχηγείων, δυναμένων να εκχωρήσουν το δικαίωμα τούτο εις τους Διοικητάς Σχηματισμών. »

Εαν θες την γνώμη μου καλό είναι να βάλεις εναν πληρεξούσιο δικηγόρο ειδικευομενο σε στρατιωτικά/διοικητικού δικαιου θέμα να αναλάβει την χαρτούρα για σένα. Εαν θέλεις στείλε μου ενα πμ να σου δώσω εναν στρατιωτικό δικηγόρο που ξέρω αλλιώς μπορείς να βρείς και εσυ μονος σου εναν.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες