Yπόθεση "ΑΣΠΙΔΑ"

Στρατιωτική ιστορία, πόλεμοι και προσωπικότητες του παρελθόντος
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Yπόθεση "ΑΣΠΙΔΑ"

Δημοσίευση από Rafale »

Η υποθεση ΑΣΠΙΔΑ ηταν ενα πολιτικοστρατιωτικο σκανδαλο που ξεσπασε στην ελλαδα το 1965. Κι ηταν η αφορμη για την αποστασια του 1965. Ο ΑΣΠΙΔΑ (αξιωματικοι σωσατε πατριδα ιδανικα δημοκρατια αξιοκρατια) ηταν μυστικη οργανωση αξκων εντος του στρατευματος υπο την καθοδηγηση του Α. Παπανδρεου. Ουδεποτε προεκυψαν επιβαρυντικα στοιχεια ωστοσο οδηγησε τον παπανδρεου σε πολιτειακη κριση. Το μαιο του 1965 ο στρατιωτικος διοικητης ελληνικων δυναμεων της κυπρου στργος Γριβας εστειλ εκθεση στον ελληνα υπουργο αμυνης αναφεροντας οτι εγινε κινηση ιδρυσης οργανωσης ΑΣΠΙΔΑ απο αξκους και οτι υπηρχε κινδυνος ανατροπης καθεστωτος και οτι υποκινητης και αρχηγος ηταν ο Α. Παπανδρεου. Το υπουργειο αναθετει στον αντιστρατηγο Σιμο να παει στη κυπρο και να διεξαγει ερευνες και ανακρισεις για το ζητημα. Εξεταζει 93 μαρτυρες και καταληγει οτι ναι υπηρξε αυτη η οργανωση με το ονομα ασπιδα αποτελουμενη απο αξκους με ιδιοτελη σκοπο την εξυπηρετηση ατομικων συμφεροντων. Προτεινει αποταξη 4 λοχαγων Και πειθαρχικο ελεγχο αλλων 6 καθως και υπλγων. Η υποθεση παραπεμπεται στο στρατοδικειο Μαζι με την υποθεση ΠΕΡΙΚΛΗΣ (αφορουσε αναμειξη στρατου στις εκλογες του 1961η δικη της υποθεσης ΑΣΠΙΔΑ ξεκινησε το 1966 και απο το 1967 διεξαγοταν κεκλεισμενων των θυρων.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Yπόθεση "ΑΣΠΙΔΑ"

Δημοσίευση από Rafale »

Αρις Μπουλούκος (Απόστρατος Αξιωματικός)

Κύριε Μπουλούκο, υπήρξε ΑΣΠΙΔΑ;

Ναι, ΑΣΠΙΔΑ υπήρξε. Και μπορώ να πω ότι ο εμπνευστής, ο σχεδιαστής και ιδρυτής του ΑΣΠΙΔΑ ήμουν εγώ.

Ποιοι ήταν οι σκοποί του ΑΣΠΙΔΑ;

Οι σκοποί του ΑΣΠΙΔΑ ήταν να προστατεύσει τις συνταγματικές ελευθερίες του ελληνικού λαού.

Τι σας ώθησε να το κάνετε; Ποιο ήταν το πλαίσιο μέσα στο οποίο ιδρύθηκε ο ΑΣΠΙΔΑ;

Μας ώθησε το γεγονός ότι εκείνη την εποχή υπήρχε το παρακράτος των νεοϊδεατών οι οποίοι είχαν δημιουργήσει χίλια δυο παραδείγματα. Π. Χ. Ακόμη και η δολοφονία του Λαμπράκη, πιστεύω ότι συνδέεται με το παρακράτος των νεοϊδεατών, Παπαδόπουλου και ΣΙΑ, που τους γνωρίσαμε σαν πραξικοπηματίες την 21η Απριλίου.

Εσείς, στις αρχές της δεκαετίας του 60 πως αρχίσατε και αντιλαμβάνεσθε ότι υπάρχει μια κλίκα των νεοϊδεατών, όπως τους ονομάζετε, ή όπως αποκαλούνταν αυτοί;

Εγώ στις αρχές του 1959-1960, όταν έγιναν οι συμφωνίες της Ζυρίχης, κατά κάποιο τρόπο είτε επειδή ήμουν νέος αξιωματικός, τότε έγινα Λοχαγός, μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι υπήρξε κατά κάποιο τρόπο εθνική προδοσία.

Και κάλεσα και συμμαθητές μου αξιωματικούς οι οποίοι συμμερίστηκαν την άποψή μου. Αυτή η κίνηση πήρε σάρκα και οστά όταν ήρθε ο Γρίβας στην Ελλάδα και υπήρξαν κατά κάποιο τρόπο 3 ομάδες τότε. Μια ομάδα κατωτέρων αξιωματικών που ήμουν ο υποφαινόμενος με τους συμμαθητές, φίλους, αρκεί να ήταν της σχολής των νεοελπίδων.

Δεύτερη ομάδα των ανωτέρων και τρίτη των ανωτάτων. Ο Γρίβας, τον έφεραν εδώ συνοδεύοντας 6 ή 8 αξιωματικοί παλαιοί φίλοι του συνεργάτες του από την Κύπρο. Τον έμπασαν στην Βουλή των Ελλήνων και τον ονόμασε όλο το Κοινοβούλιο άξιο τέκνο της πατρίδος. Εν συνεχεία, ο Γρίβας ίδρυσε την Κ. Ε. Α. Κίνηση Εθνικής Αναδημιουργίας. Την οποία κατά κάποιο τρόπο την ακολουθήσαμε. Στην κίνηση αυτή είχαν επιφανή ονόματα, φιλελεύθερα ονόματα, όπως ο αείμνηστος Σοφοκλής Βενιζέλος, ο Παύλος Βαρδινογιάννης, ο Σταύρος Κωστόπουλος, ο Παυσανίας ο Κατσώτας ο στρατηγός, ο Σάββας Παπαπολίτης και πολλοί που αυτοί τη στιγμή δεν μου έρχονται στη μνήμη.

Αυτοί όλοι μπήκαν στο κόμμα ας το πούμε, του Γρίβα το οποίο ήταν η Κ. Ε. Α. Όταν όμως σε κάποια φάση αντελήφθησαν ότι ο Γρίβας δεν είχε ίσως πολιτική σκέψη, διότι ήταν ένας αγνός πατριώτης, ένας αγωνιστής για τα συμφέροντα της Κύπρου και της Ελλάδος, ένας άνθρωπος που έδινε με ευχαρίστηση τη ζωή του για την ελευθερία της Κύπρου. Αλλά σαν πολιτικός κατά κάποιον τρόπο δεν είχε πολιτική σκέψη κατά εμέ. http://www.rwf.gr/interviews_senaria-new.php?id=198&interview=1&interview_id=833

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Yπόθεση "ΑΣΠΙΔΑ"

Δημοσίευση από Rafale »

Με αυτό λοιπόν τον εγκατέλειψαν. Και τότε όλοι αυτοί που σας προανέφερα, μπήκαν στην Ένωση Κέντρου. Μεταξύ αυτών ήμουν και εγώ ο οποίος ψήφιζε και ακολούθησα τον αείμνηστο Σταύρο Κωστόπουλο. Έναν άνθρωπο που πέρασε σαν μέγας πολιτικός και η προσφορά του είναι ανεκτίμητη στη Μεσσηνία.

Όσον αφορά το στράτευμα, ποιος ήταν ο σκοπός της κίνησης του Γρίβα; Γιατί πολλά έχουν ακουστεί για αυτό.

Ο σκοπός του Γρίβα. Καταρχήν ο Γρίβας με το στρατό δεν είχε, απλώς αν θέλετε εγώ, υπήρξαν φάσεις που εφοδίασα και με όπλα και πυρομαχικά την ΕΟΚΑ.

Αυτό πως το κάνατε;

Ερχόντουσαν και στην Καλαμάτα που υπηρετούσα Λοχαγός διάφορα επιφανή ονόματα της ΕΟΚΑ και τα έπαιρναν από εκείνα τα πυρομαχικά που όταν κάναμε ρίψη χειροβομβίδας, αντί να ρίξουμε 200 χειροβομβίδες, ρίχναμε τις 100 και τιςάλλες 100 τις δίναμε σε αυτούς.

Αλλά εκείνο που έχω να πω είναι ότι εμείς οι οποίοι, ας το πούμε, ακολουθήσαμε την Κίνηση Γρίβα, υπέστημεν ένα άγριο διωγμό. Και όταν λέω άγριο διωγμό, μεταθέσεις, ανακρίσεις κλπ. Εγώ συγκεκριμένα αρχικά μετατέθηκα στο 8ο τάγμα στα Γιάννενα και εν συνεχεία στο 602 τάγμα πεζικού επάνω στα Κρούσια στο βουνό στα σύνορα.

Εκεί με ανέκριναν κατ επανάληψη ο Πατήρης, ο μετέπειτα αντιπρόεδρος της κυβερνήσεως της Χούντας, με ανέκρινε ο Ταξίαρχος Χριστόπουλος αν δεν κάνω λάθος Τάκης το μικρό του όνομα, για τη συμμετοχή μου. Αλλά εκείνος που ήταν για εμένα εξαιρετικά αποκαλυπτικός ήταν ότι είχα μια συνάντηση την περίοδο του 1961 με τον ταξίαρχο Ιωαννίδη που είναι δέσμιος και φυλακισμένος στο Κορυδαλλό τώρα, με τη μεσολάβηση ενός φίλου του αειμνήστου πατέρα μου, του στρατηγού Χρηστέα.

Όταν συναντηθήκαμε μου είπε περίπου τα εξής πράγματα τα οποία τα σημειώνω και στο βιβλίο μου. Ότι ανήκω σε συνωμοτική ομάδα. Γνωρίζει η ομάδα ότι θα έρθω να σε συναντήσω και συναντηθήκαμε επί της λεωφόρου Αλεξάνδρας. Και για αυτό ότι μου πεις πρόσεξέ το διότι εγώ είμαι υποχρεωμένος να τους το μεταφέρω. Και έτσι και έγινε. Ακόμη, προχώρησε και μου είπε.

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Yπόθεση "ΑΣΠΙΔΑ"

Δημοσίευση από Rafale »

Τι ζητούσε δηλαδή να του πείτε εσείς;

Εγώ του είπα γιατί μας κυνηγάτε. Διότι τότε ο Ιωαννίδης ήταν στην διεύθυνση πεζικού μεταθέσεων κατωτέρων αξιωματικών. Δεν είμαστε, του λέω, πατριώτες, δεν είμαστε αξιωματικοί και γιατί μας μεταχειρίζεστε; Όχι μόνον μου λέει είστε πατριώτες αλλά σας θαυμάζουμε για την γενναιότητά σας, αλλά με μόνη διαφορά θέλουμε να δίνουμε στον Καραμανλή ότι εμείς είμαστε οι στυλοβάτες του. Ενώ μου λέει στην πραγματικότητα θα σου εξομολογηθώ, εγώ ουδέποτε υπήρξα Καραμανλικός και είμαι πάντα Μαρκεζινικός. Αυτό ήταν το σκεπτικό του εκείνη την εποχή.

Μια διευκρίνιση. Τον Ιωαννίδη είχατε επιδιώξει εσείς να τον συναντήσετε;

Όχι, τον συνάντησα διότι εγώ συνδεόμουν πολύ με τον Αντιστράτηγο Χρηστέα Αλέξανδρο που ήταν περίπου σύγχρονος του αειμνήστου πατέρα μου. Και διατηρούσα σχέσεις. Και ο Χρηστέας ήταν ένας από τους στρατηγούς που το 1951,29 Μαΐου αν δεν κάνω λάθος, έκανε κίνημα υπέρ του Παπάγου για μια βραδιά. Και ο Παπάγος με τον Σοφοκλή τον Βενιζέλο τους διέταξε να επιστρέψουν στους στρατώνες τους. Αλλά εγώ διατηρούσα πάντα σχέσεις διότι ήταν φίλος του μακαρίτη του πατέρα μου.

Αλλά με δική σας πρωτοβουλία, αυτό προσπαθώ να καταλάβω.

Ναι, και όταν του διηγήθηκα του Χρηστέα τους διωγμούς, μου λέει κάτσε να πάρω τον Ιωαννίδη τον οποίο τον είχε χρησιμοποιήσει τότε σαν λοχαγό και κατέλαβε τον ραδιοφωνικό σταθμό της Αθήνας.

Οπότε τον Ιωαννίδη τον πλησιάσατε;

Όχι, του τηλεφώνησε ο Χρηστέας και κλείσαμε ένα ραντεβού μέσω Χρηστέα.

Πως τον συναντήσατε για να του πείτε για τις διώξεις.

Μέσω στρατηγού Χρηστέα κλείστηκε το ραντεβού επί της λεωφόρου Αλεξάνδρας και εκεί συζητήσαμε και είπαμε περίπου αυτά που σας είπα.

Ωραία. Στη συνέχεια έχετε και μια;

Εν συνεχεία, αφού υπέστη διωγμούς και ταλαιπωρίες, κατά το 1961-1962, μετατέθηκα στη Καλαμάτα στο 9ο σύνταγμα πεζικού. Το 9ο σύνταγμα πεζικού ήταν για εμένα ιστορικό διότι εκεί είχε υπηρετήσει και ο μακαρίτης ο πατέρας μου και γενικά η Καλαμάτα είναι η ιδιαιτέρα μου πατρίδα και της έχω μια ιδιαίτερη αδυναμία.

Εκεί με παρακολουθούσαν οι πάντες. Αλλά όταν βγήκε η Ένωση Κέντρου, ο Σταύρος Κωστόπουλος που όπως σας προείπα τον ψήφιζα και ήταν ας το πούμε ο πολιτικός μου της εποχής εκείνης, αμέσως με μετέθεσε στην ΚΥΠ. Στην ΚΥΠ μεσολάβησε το εξής γεγονός. Όταν πήρα την μετάθεση για να έρθω στην ΚΥΠ μου ήρθε άλλο σήμα που μου έλεγε να παρουσιαστώ στον Επιτελάρχη τότε της ΑΣΔΕΝ, Αγγελή Οδυσσέα Ταξίαρχο ο οποίος πέθανε στη φυλακή στον Κορυδαλλό. Και όταν πήγα μου είπε να αποσφραγίσω ένα φάκελο και να πάω στο 512 τάγμα που ιδρυόταν στην περιοχή της Σάμου. Παρουσία 10-15 αξιωματικών του είπα ότι εγώ αυτή την εποχή δεν πηγαίνω. Μου λέει σε περάσω στρατοδικείο γιατί δεν πειθαρχείς και εν ολίγοις με την σκληρή παρέμβαση του Σταύρου του Κωστόπουλου, εκτελέστηκε η διαταγή μεταθέσεώς μου.

Η μετάθεσή μου ήταν και πήγα στην ΚΥΠ. Ίσως ήμουν ο πρώτος μετά την τοποθέτηση του Αγόρου από τους δημοκρατικούς αξιωματικούς που τοποθετηθήκαμε στην ΚΥΠ. http://www.rwf.gr/interviews_senaria-new.php?id=198&interview=1&interview_id=833

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Yπόθεση "ΑΣΠΙΔΑ"

Δημοσίευση από Rafale »

Τα παραπανω ειναι κειμενα απομαγνητοφωνησης του αρι μπουλουκου αποστρατου αξκου στο δημοσιογραφο του" ρεπορταζ χωρις συνορα" λογω ομως του μεγαλου κειμενου εβαλα μονο τα πρωτα. Μια ενδιαφερουσα υποθεση που λιγοι ισως γνωριζουν η ακουσαν.

aias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 4:34 am
Ενδιαφέροντα: μονο καλα
Επάγγελμα: υπαλληλακος
Επικοινωνία:

Yπόθεση "ΑΣΠΙΔΑ"

Δημοσίευση από aias »

Ο ασπιδα υπηρξε, οπως πολλες αλλες οργανωσεις στον στρατο, την εποχη εκεινη.(φιλοβασιλικες, νασερικες, δημοκρατικες, αμερικανοτραφεις κτλ). Ηταν λαθος του ανδρεα τοτε που εμπλεχθηκε και προσπαθησε να δημιουργησει δικη του ομαδα (το εκανε και στην χουντα). Δεν αποδειχθηκε ποτε αφου η αναφορα του ονοματος του ανδρεα απαγορευοταν δια ροπαλου στην παντοκρατορια του πασοκ. Ο γερος προσπαθησε να προστατευσεει τον γιο του (που τοτε ηταν απειρος και επιβληθηκε στο κομμα κυριολεκτικα απο τον πατερα του... Βλεπε αποστασια δελφινων). Η εμμονη του Γ. Παπανδρεου να προισταται της ερευνας ηταν σκανδαλο (ο γερος ηταν πρωθυπουργος και υπουργος αμυνης). Ο κοκος (πριγκηποπουλο του παραμυθιου και αυτος) επεσε στην λουμπα, ακολουθησαν τα γεγονοτα του 65 και ανοιξε οδρομος για την χουντα (που ηταν σιγουροι ολοι οτι θα γινει, η κουρσα ηταν το ποιος θα προλαβει να την κανει), τελικα προλαβαν οι γνωστοι μας του παπαδοπουλου.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες