Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΓΙΩΡΓΟΣ

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ »

Καλησπερα σας. Θα ηθελα τη βοηθεια σας. Ο πατερας μου ειναι ανω των 70 και απο τον πρωτο του γαμο εχει 2 παιδια (ενα Αγορι, ενα κοριτσι) τα οποια γεννηθηκαν και κατοικουν στο εξωτερικο. Εγω σαν μοναχοπαιδι απο το δευτερο γαμο δικαιουμε να υπηρετησω 8μηνο; Θα εκτιμουσα τις απαντησεις σας.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δημήτρης έγραψε:
Greek_Army έγραψε:
Δημήτρης έγραψε:Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι εδώ και πολλά χρόνια.Διαμένω με τη μητέρα μου η οποία εργάζεται στο δημόσιο.

Ο πατέρας μου έχει ξαναπαντρευτεί και έχει κάνει 2 παιδιά Με τη δεύτερη γυναικα του.

Θεωρούμαι Ο μεγαλύτερος γιος από 3 αδέλφια, ώστε να δικαιόυμαι 8μηνη θητεία ή όχι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



Nαι δικαιούσαι αφού ο πατεράς σου έχει αναγνωρίσει και τα 2 παιδιά από τον άλλο γάμο
Ναι τα έχει αναγνωρίσει!Πρέπει να κάνω κάτι ιδιαίτερο;



Δεν γνωρίζω αλλά αν πάρεις ένα τηλ στην στρατολογία η στείλεις ένα εμαιλ πιστεύω θα σου απαντήσουνε
TZAMIN

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από TZAMIN »

Έχουν ρωτήσει και κάποιοι σε προηγούμενα posts το συγκεκριμένο αλλά κανείς δεν έχει απαντήσει.

Η οικογένειά μου είναι τρίτεκνη και είμαι ο 2ος μεγαλύτερος γιος. Θεωρητικά Τη μείωση τη δικαιούταν ο μεγαλύτερος αδεφός μου. Όμως εκείνος είχε υπηρετήσει πλήρη θητεία (δεν ίσχυε το 2004 η τριτεκνία). Τη δικαιούμαι εγώ και αν ναι με ποιες προϋποθέσεις; Όταν υπηρετούσα (έχω κάνει σχεδόν 6 μήνες και είμαι με προσωρινή αναβολή) ένα παληκάρι μου είχε πει πως είχε καατφάρει μειωμένη με τον ίδιο τρόπο, αλλά είχε αποδείξει ότο ο αδελφός του έμενε σε άλλο νομό απ'τους γονείς ή κάτι τέοιο.
cobra
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 17, 2010 10:24 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από cobra »

Καλησπεραειμαι απο τριτεκνη οικογενεια κ εχω δυο αδερφες μικροτερες. Η μια πασχει απο διαβητη τυπου 1 (δεν θεραπευεται)

κ η αλλη ειναι ατομο με ειδικες αναγκες...

η θητεια π κανω ειναι 8μηνη; Με την μεταθεση τι γινεται; Μπορω να επιλεξω να μην κανω παραμεθοριο κ να μαι κοντα στην οικογενεια μ αφου με χρειαζεται;

ευχαριστω

patriot
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 5:57 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από patriot »

Κάνεις 8μηνο επειδή είσαι ο μόνος γιος τριτεκνής οικογένειας. Οι παθήσεις αδερφών δεν επηρεάζουν την θητεία. Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link για τις κατ'εξαιρεση μεταθεσεις αν και δεν νομίζω ότι ταιριάζει κάτι στην περίπτωσή σου. Δεν χάνεις τπτ όμως. \\http://www.army.gr/default.php?pname=Krit_metath_doth&la=1

Στελιος

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από Στελιος »

Καλησπερα ειμαι ο μοναδικος γιος με δυο μεγαλυτερες ενηλικες αδερφες δικαιουμαι 8 μηνη θητεια; Τι χαρτια χρειαζονται και μεσα στο στρατοπεδο ποτε ακριβως να τα κανω π. Χ 2μηνες πριν απολυθω; Γιατι μου ειπαν οτι αν το δηλωσω πριν θα με στειλουν μακρια.

Ευχαριστω εκ των προτερων
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από dn24 »

Στελιος έγραψε:Καλησπερα ειμαι ο μοναδικος γιος με δυο μεγαλυτερες ενηλικες αδερφες δικαιουμαι 8 μηνη θητεια; Τι χαρτια χρειαζονται και μεσα στο στρατοπεδο ποτε ακριβως να τα κανω π. Χ 2μηνες πριν απολυθω; Γιατι μου ειπαν οτι αν το δηλωσω πριν θα με στειλουν μακρια.

Ευχαριστω εκ των προτερων


Εννιάμηνης Διάρκειας (σήμερα υπηρετούν 8 μήνες) :

(1) Οι δύο μεγαλύτεροι αδελφοί από τέσσερα ζώντα αδέλφια.

(2) Ο Μόνος ή μεγαλύτερος αδελφός από τρία ζώντα αδέλφια.

(3) Ο μόνος ή μεγαλύτερος γιος γονέα που είναι ανίκανος για κάθε εργασία ή έχει συμπληρώσει το εβδομηκοστό έτος της ηλικίας του ή διατελεί σε χηρεία.

(4) Ο μόνος ή μεγαλύτερος γιος θανόντος γονέα ή άγαμης μητέρας.

(5) Ο πατέρας ενός Ζώντος τέκνου.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
nikaji
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:07 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από nikaji »

dn24 έγραψε:
Στελιος έγραψε:Καλησπερα ειμαι ο μοναδικος γιος με δυο μεγαλυτερες ενηλικες αδερφες δικαιουμαι 8 μηνη θητεια; Τι χαρτια χρειαζονται και μεσα στο στρατοπεδο ποτε ακριβως να τα κανω π. Χ 2μηνες πριν απολυθω; Γιατι μου ειπαν οτι αν το δηλωσω πριν θα με στειλουν μακρια.

Ευχαριστω εκ των προτερων
Εννιάμηνης Διάρκειας (σήμερα υπηρετούν 8 μήνες) :

(1) Οι δύο μεγαλύτεροι αδελφοί από τέσσερα ζώντα αδέλφια.

(2) Ο Μόνος ή μεγαλύτερος αδελφός από τρία ζώντα αδέλφια.

(3) Ο μόνος ή μεγαλύτερος γιος γονέα που είναι ανίκανος για κάθε εργασία ή έχει συμπληρώσει το εβδομηκοστό έτος της ηλικίας του ή διατελεί σε χηρεία.

(4) Ο μόνος ή μεγαλύτερος γιος θανόντος γονέα ή άγαμης μητέρας.

(5) Ο πατέρας ενός Ζώντος τέκνου.



Συνεπώς έισαι ο μόνος αδελφός από 3 ζώντα αδέλφια (περίπτωση 2). Τα χαρτιά σου τα κάνεις στην στρατολογία είτε ο ίδιος είτε άλλο άτομο που έχεις εξουσιοδοτήσει. Μπορείς να τα καταθέσεις με τον που θα μπεις στο κέντρο. Έτσι κι αλλιώς θα σε στείλουν μακριά τους πρώτους 4 μήνες και μετά θα επιστρέψεις εκεί που μένεις.
Εκεί καταθέτεις:
1) Βεβαίωση οικογενειακής κατάστασης για στρατολογία
2) Πιθανόν αν σου ζητήσουν υπεύθυνη δήλωση για τον τόπο κατοικίας

http://www.stratologia.gr/pdf/%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%91%CE%9A%CE%9F%20%CE%95%CE%9D%CE%A4%CE%A5%CE%A0%CE%9F%201.pdf
...
mental

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από mental »

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω, είμαστε 3 αδέρφια και είμαι ο μικρότερος. Ο μεγάλος αδερφός μου υπηρέτησε δόκιμος το '94 που δεν υπήρχε μειωμένη, ο μεσαίος πήγε αεροπορία και μένω έγω. Δικαιούμαι 8μηνο; Επίσης ο πατέρας μου έκλεισε τα 70 πέρσι, μήπως δικαιούμαι από αυτό μειωμένη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

mental έγραψε:Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω, είμαστε 3 αδέρφια και είμαι ο μικρότερος. Ο μεγάλος αδερφός μου υπηρέτησε δόκιμος το '94 που δεν υπήρχε μειωμένη, ο μεσαίος πήγε αεροπορία και μένω έγω. Δικαιούμαι 8μηνο; Επίσης ο πατέρας μου έκλεισε τα 70 πέρσι, μήπως δικαιούμαι από αυτό μειωμένη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Δες εδώ
mental

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από mental »

Το έχω δεί και σύμφωνα με αυτό δε δικαιούμαι μειωμένη αλλα δε μου βγάζει νοήμα, για αυτό και ρώτησα άλλωστε.
Vagelis

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από Vagelis »

Καλημέρα
Ήθελα να ρωτήσω, είμαστε 3 αδέρφια και είμαι ο μεγαλύτερος πόσους μήνες θητείας κάνω και πόσοι απο αυτούς είναι παραμεθόριο; Γιατί εχω ακούσει διάφορα και δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει.
Ευχαριστω εκ των προτερων
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από Nassos »

Διάβασε το link που έδωσε ο Greek_Army παραπάνω.
Paris91
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 20, 2011 6:35 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από Paris91 »

Καλησπερα παιδια...
Λοιπον μου ηρθε το χαρτι εχτες και πρεπει να παρουσιαστο στις 9 φεβρουαριου.
Αλλα εγω μενω εξωτερικο και η μητερα μου δεν ειναι παντρεμενη...
Επισης εχω 2 αδερφια απο 2 διαφορετικους πατριους...
Για λιγο βοηθεια γιατι εχω χασει την μπαλα...

Τι θυτεια θα κανω;8μηνη η 6μηνη...
Και ξεχασα να πω οτι μενω ιδη 3 χρονια εξωτερικο... Ισος ειναι κατι αυτο!
Λιγο γρηγορα παιδια... Γιατι δεν εχω πολλες μερες ακομα στην διαθεση μου!
Ευχαριστω!
...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Τρίτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

Paris91 έγραψε:Καλησπερα παιδια...
Λοιπον μου ηρθε το χαρτι εχτες και πρεπει να παρουσιαστο στις 9 φεβρουαριου.
Αλλα εγω μενω εξωτερικο και η μητερα μου δεν ειναι παντρεμενη...
Επισης εχω 2 αδερφια απο 2 διαφορετικους πατριους...
Για λιγο βοηθεια γιατι εχω χασει την μπαλα...

Τι θυτεια θα κανω;8μηνη η 6μηνη...
Και ξεχασα να πω οτι μενω ιδη 3 χρονια εξωτερικο... Ισος ειναι κατι αυτο!
Λιγο γρηγορα παιδια... Γιατι δεν εχω πολλες μερες ακομα στην διαθεση μου!
Ευχαριστω!
...


Διάβασε εδώ και θα βρεις την μπάλα που έχασες
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης