Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

Όχι, άλλο το Φρουραρχείο και άλλο η στρατολογία, στην Κρήτη το Φρουραρχείο είναι στα Χάνια το τηλέφωνο είναι 2821025317.
ΔΗΜΟΣ

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από ΔΗΜΟΣ »

Παιδια συμπλήρωσα 2 χρονια αναβολης για ψυχολογικους λογους... Καταθλιψη κριση πανικου. Αυτοκαταστροφικες τασεις. Λενε τα χαρτια του γιατρου και παιρνω φαρμακα.

τωρα θα παω τελευταια φορα στο ψυχιατρικο στρατιωτικο νοσοκομειο για να μου δωσουν απαλλαγη.

το θεωρειτε ευκολο να μου δωσουν απαλλαγη.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αρχηγέ διάβασε προηγούμενα μηνύματα και θα καταλάβεις αν είναι εύκολο η δύσκολο, δεν θα γράφουμε συνέχεια τα ίδια πράγματα.
Αποστόλης

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Αποστόλης »

Γεια σας παιδια.Εχω 12 μηνη αναβολη και μου ηρθε το χαρτι καταταξης για 12.03.2013.

Ζω και εργαζομαι στο εξωτερικο.

Ειμαι παντρεμενος Με Γαλλικης υπηκοοτητας γυναικα Οπου ειναι και Εκγυος.

θελω να παρω απαλαγη αφου θα συμπληρωσω 2 χρονια αναβολης.

Μπορω να το κανω αυτο χωρις να ερθω Ελλαδα διοτι δεν μπορω να παρω αδεια απο την δουλεια μου.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

Από τα λίγα που γνωρίζω μπορείς να πάρεις αναβολή μέσω προξενείου, την διαδικασία δεν την γνωρίζω, επικοινώνησε για να μάθεις τις λεπτομέρειες.
Άβαταρ μέλους
melavamph
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 05, 2013 9:54 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από melavamph »

Περασα πριν 2 ημερες απο φρουραρχειο! Κατεθεσα τα χαρτια μου και επειτα μια αιτηση στην στρατολογια! Μου ειπαν θα ερθει χαρτι σπιτι μου για να παω στο στρατιωτικο νοσοκομειο να περασω απο επιτροπη! Γνωριζετε μετα απο ποσες ημερες ερχεται και αν τα πραγματα στην επιτροπη θα ειναι ευκολα ωστε να παρω απαλλαγη εστω για ενα χρονο;
Hamlet
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μαρ 15, 2013 2:14 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Hamlet »

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα έλαβα το χαρτί της κατάταξης και παρουσιάζομαι την επόμενη πέμπτη στο 124 ΠΒΕ στην Τρίπολη. Το πρόβλημα μου είναι οτι βρίσκομαι σε ψυχοθεραπεία και έχω κάπια ψυχολογικά θέματα και βρίσκωμαι σε αγωγή με χάπια. Προλαβαίνω να πάρω αναβολή η θα πρέπει να παρουσιαστώ?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

Hamlet έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα έλαβα το χαρτί της κατάταξης και παρουσιάζομαι την επόμενη πέμπτη στο 124 ΠΒΕ στην Τρίπολη. Το πρόβλημα μου είναι οτι βρίσκομαι σε ψυχοθεραπεία και έχω κάπια ψυχολογικά θέματα και βρίσκωμαι σε αγωγή με χάπια. Προλαβαίνω να πάρω αναβολή η θα πρέπει να παρουσιαστώ;


Aναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

melavamph έγραψε:Περασα πριν 2 ημερες απο φρουραρχειο! Κατεθεσα τα χαρτια μου και επειτα μια αιτηση στην στρατολογια! Μου ειπαν θα ερθει χαρτι σπιτι μου για να παω στο στρατιωτικο νοσοκομειο να περασω απο επιτροπη! Γνωριζετε μετα απο ποσες ημερες ερχεται και αν τα πραγματα στην επιτροπη θα ειναι ευκολα ωστε να παρω απαλλαγη εστω για ενα χρονο;


Για να περάσεις από επιτροπή θα πρέπει να σε έχει εξετάσει πρώτα ο στρατιωτικός γιατρός, ο γιατρός θα σου βγάλει ένδειξη, ότι αποφασίσει ο γιατρός θα γίνει, η επιτροπή απλά υπογράφει την απόφαση του γιατρού, όταν σου έρθει το χαρτί θα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο να κλείσεις εσύ ραντεβού με την επιτροπή.

Δεν γνωρίζω πότε έρχεται το χαρτί, θα μπορούσες να ρωτήσεις δεν θα σε έτρωγαν, πάρε τηλέφωνο.
Άβαταρ μέλους
melavamph
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 05, 2013 9:54 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από melavamph »

Δεν ηξερα οτι αλλο ειναι ο γιατρος και αλλο η επιτροπη! Δηλ οταν μ ερθει το χαρτι πρεπει να κλεισω ραντεβου για να παω στο στρατιωτικο νοσοκομειο να εξεταστω?
πετρής

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από πετρής »

Καλησπέρα σας, έχω πάρει 2 χρόνια αναβολές για αγχώδεις διαταραχής (αφού κατατάχτηκα και με συνοδό), χωρίς χαρτί απο κάποιο γιατρό.
Την τελευταία φορά που έπερνα την αναβολή απο το 414 ρώτησα τι χρειάζεται για απαλλαγή, απο του στρατιωτικό ψυχίατρο.

Μου είπε πως για απαλλαγή θα χρειαστω χαρτί απο τον ψυχίατρο έστω και ιδιώτη.

Θα πρέπει να ανα φέρει την ίδια πάθηση; Δηλαδή γενικευμένη αγχώδης διαταραχή και δυσπροσαρμοστία;
ή και κάτι παραπάνω;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αυτό που έγραψες και ότι αυτό οφείλεται στο στρατιωτικό περιβάλλον και είσαι κομπλέ.
Ιάκωβος

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Ιάκωβος »

Γεια σας,εδώ και 3 χρόνια πάσχω από αγχώδη καταθλιπτική διαταραχή την οποία αντιμετωπίζω με ψυχοθεραπείες και φαρμακευτική αγωγή. Πήρα 2 χρόνια αναβολών και πήγα πάλι μέσω φρουραρχείου, όμως ο γιατρός με έκρινε ικανό (Ι4) παρά όλα τα χαρτιά που είχα από τον ιδιωτικό και δημόσιο ιατρό μου που βεβαιώνουν ότι δεν είμαι ικανός για στράτευση.

Ο γιατρός μου είπε να πάω στο ΚΕΝ να πάρω από εκεί την απαλλαγή, αλλά η όλη διαδικασία με αγχώνει πάρα πολύ και επιδεινώνει την κατάστασή μου, με αποτέλεσμα να έχω έντονες κρίσεις πανικού. Τι μπορώ να κάνω, εφ'όσον δε μπορώ να μεταφερθώ στην άλλη μεριά της Ελλάδας, όπου και μου ζήτησαν να παρουσιαστώ; Μπορώ να ξαναπάω μέσω φρουραρχείου;

Ευχαριστώ.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Greek_Army »

Την διαδικασία μέσω φρουραρχείου μπορείς να την επαναλάβεις όσες φορές θέλεις, εγώ θα σου πρότεινα πάντως να πας μέσω στρατοπέδου που σίγουρα θα την πάρεις και θα ξεμπερδέψεις και πιο γρήγορα, πήγαινε με συνοδό φίλο ή συγγενή.
Ιάκωβος

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Δημοσίευση από Ιάκωβος »

Ευχαριστώ πολύ, θα προσπαθήσω να πάω στο στρατόπεδο αν είναι κοντά, απλά φοβάμαι μη με κρατήσουν/ταλαιπωρήσουν πολύ και επιδεινωθεί η κατάστασή μου, ή, ακόμα χειρότερα, αν με κρίνουν ικανό και δε με αφήσουν να φύγω καν...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες