ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Greek_Army »

Στρατος18Πατρα έγραψε:Καλισπερα σας θα ηθελα να με βοηθεισετε στο θεμα που με εχει ταλαιπωρησει πολυ ως προς την λυση του, εγω ειχα δηλωσει ο. Υ. Κ στο περιοδευον και τωρα τον φεβρουαριο φευγω ως εθελοντησ, το θεμα ειναι πως καποια ατομα μεσα στο φορουμ λενε πως κοπηκαν τα ο. Υ. Κ και μονο εποπ πασ. Τι εχει μπει στην θεση του και αν ειναι παραμφερεσ, αν οχι εσεις τι θα προτινατε ως δευτερη λυση; Ξερετε ειναι ονειρο ζωης να θητησω για την πατριδα μου στις ειδικες δυναμεις και να κανω και εγω οτι μπορω ωστε να γινουμε καλητερη χωρα αλλα ειναι και καμαρι μου, σας παρακαλω βοηθιστε με εκ των προτερων σας ευχαριστω πολυ!


Καλά πήγαινε πρώτα και κάνε την θητεία σου στις ειδικές δυνάμεις. Και μετα ξαναδές αν έιναι το όνειρο ζωής σου
Anonymous

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Anonymous »

Δεν ειχα κλεισει τοτε τα 18 για αυτο δεν εκανα χαρτια για εποπ
Kostas13
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: Τετ Σεπ 16, 2009 6:34 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Kostas13 »

Βασικα καλα σου λεει ο ΓΜΑΚ. Πηγαινε πρωτα ειδικες δυναμεις απλη θητεια και μετα αν σου αρεσει πας μονιμος. Απο κει κ υστερα σου ευχομαι να πραγματοποιησεις το ονειρο σου
Re4cTiV3
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2009 6:47 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Re4cTiV3 »

Παιδιά είμαι 16 χρονών και θέλω να μάθω πως γίνεται να περάσεις ΟΥΚ έστω πληροφοριακά.πρέπει να είσαι μόνιμος;

lazarosSF
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2010 10:40 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από lazarosSF »

Καλησπερα παιδια Ειμαι 17 χρονων σημερα εδωσα τα δελτια για το περιοδευον! Δηλωσα πολεμικο ναυτικο την ΟΥΚ. Ειμαι 1,70 και 75 κιλα Και επισης δηλωσα οτι Κανω απο 8 χρονων πολεμικες τεχνες ! Θελω Παρα πολυ να παω στην ΟΥΚ το βλεπετε ευκολο η δυσκολο για το σωματοτυπο μου;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Nassos »

ΟΥΚ πάνε μόνο μόνιμοι. Επομένως ή θα πάς σαν Επαγγελματίας Οπλίτης ή ξέχασε το.
lazarosSF
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2010 10:40 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από lazarosSF »

Εγω ρε φιλε δηλωσα οτι θελω να παω ειδικες δυναμεις στην ΟΥΚ, δεν δηλωσα απλα πολεμικο ναυτικο! Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να Κανω την Θητεια μου υπερετωντας στην ΟΥΚ;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Greek_Army »

lazarosSF έγραψε:Εγω ρε φιλε δηλωσα οτι θελω να παω ειδικες δυναμεις στην ΟΥΚ, δεν δηλωσα απλα πολεμικο ναυτικο! Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να Κανω την Θητεια μου υπερετωντας στην ΟΥΚ;



Δεν γίνετε οχι
TheFasm4
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Απρ 30, 2009 12:56 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από TheFasm4 »

Σε 2 μηνες μπαινω για εγχειριση στα ματια λογο κερατοκωνου.Θα μπορω να βουταω χωρις να εχω προβλημα στα 20-30-40-50-κτλπ μετρα, ή αποχαιρεταω το ονειρο και παω στα βουνα;

kostaslou
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2010 1:58 am
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από kostaslou »

TheFasm4 έγραψε: Σε 2 μηνες μπαινω για εγχειριση στα ματια λογο κερατοκωνου.Θα μπορω να βουταω χωρις να εχω προβλημα στα 20-30-40-50-κτλπ μετρα, ή αποχαιρεταω το ονειρο και παω στα βουνα;

πιστευω οτι πρεπει να πας στα βουνα! Ασε το αν θα μπορεις να βουτας. Το θεμα ειναι αν θα μπορεσεις να μπεις γενικα λογο του προβληματος στα ματια σου! Κια δν σου λεω οτι δν θα βλεπεις. Απλα πως θα το δουν εκει και αν θα σε κρινουν καταλληλο! Παντως η καταδυση δν νομιζω να επηρεαζει τα ματια εκτος της πιεσης που δεχεται η μασκα απο το βαθος και πιεζει γυρω γυρω απο τα ματια
Strouthos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Απρ 27, 2010 6:14 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Strouthos »

Ειμαι Κυπριος και περσι τελείωσα την στρατιωτική μου θητεια τον δύο χρονων στην ΚυπροΝ. Μετανιωσα ομως που δεν δηλωσα να παω στο σωμα τον ΟΥΚ και τωρα σκευφτομαι μετα τις σπουδες μου να κανω το σχολείο των ΟΥΚ. Απ`ότι ξερω δεν γινετε αυτο στην Κυπρο γιαυτο σκευφτομουν εαν γινετε να το κανω αυτο στην Ελλαδα σαν εθελοντης η κάτι. Τί λετε εσεις;

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Signaller »

Strouthos έγραψε:Ειμαι Κυπριος και περσι τελείωσα την στρατιωτική μου θητεια τον δύο χρονων στην ΚυπροΝ. Μετανιωσα ομως που δεν δηλωσα να παω στο σωμα τον ΟΥΚ και τωρα σκευφτομαι μετα τις σπουδες μου να κανω το σχολείο των ΟΥΚ. Απ`ότι ξερω δεν γινετε αυτο στην Κυπρο γιαυτο σκευφτομουν εαν γινετε να το κανω αυτο στην Ελλαδα σαν εθελοντης η κάτι. Τί λετε εσεις;

Νομίζω δεν μπορείς να υπηρετήσεις δύο φορές θητεία (αν και οι δύο χώρες είναι στο ΝΑΤΟ)
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Nassos »

Η Κύπρος δεν είναι στο ΝΑΤΟ.

Στρούθο, δεν ξέρω τι ισχύει για τους Κύπρίους που θέλουν να υπηρετήσουν στη ΔΥΚ. Καλύτερα επικοινώνησε με το ΓΕΝ.

http://www.hellenicnavy.gr/contact.asp
Strouthos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Απρ 27, 2010 6:14 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Strouthos »

Ενταξυ, αυτο θα κανω οταν τα καταφερω. Αλλα εχει κανεις σας υποψη ποσο ειναι η ελαχιστη θητεια που θα προηποθετει για να κανεις το σχολειο της ΔΥΚ, εαν τελικα ειναι δυνατο να μπω εκει.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ: Προϋποθέσεις εισαγωγής

Δημοσίευση από Nassos »

Δες εδώ

Επιχειρησιακή Εκπαίδευση Υ/ΚΤ

Ξαναδιαβάζοντας το μήνυμα σου κατάλαβα ότι θές να κάνεις το Σχολείο σαν έφεδρος, έτσι δεν είναι; Ή σαν μόνιμο στέλεχος; Αν ισχύει το πρώτο, δεν γίνεται.

Να ξέρεις ότι εν αντιθέσει με τη Κύπρο, στην Ελλάδα εδώ και πολλά χρόνια δεν παίρνουν έφεδρους στα ΟΥΚ.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες