ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Fan1s

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Fan1s »

Το περασμενο σαββατο που πηγαμε να δουμε τον φιλο μας στη ΣΜΥ μας ειπε οτι εχουν φυγει 9 ατομα... Οι υπολοιποι αντεχαν...
ghost32

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από ghost32 »

Καλησπέρα παιδιά! Εγώ έδωσα πέρσι πανελλήνιες και πέρασα τ. Ε. Ι. Χαλκιδας Αλλά δν μου αρέσει Η κατάσταση που επικρατεί εκεί... Είναι ότι να ναι... Και θέλω να δηλώσω ΣΜΥ η κάποια άλλη στρατιωτική με 10%, γιατί πέρσι δεν δήλωσα καθόλου γιατί δεν είχα ψαχτεί καθόλου. Πιστεύω ότι είναι μία καλή επιλογή γιατί έχει να σου προσφέρει. Θα ήθελα να ρωτήσω το κλίμα που επικρατεί Είναι ίδια με όσους πάνε στρατό να κάνουν τη θητεία τους ή είναι λίγο ποίο χαλαρή πάντα σε πλαίσια στρατιωτικής σχολής. Ακόμη οι καθηγητές Τι στάση έχουν απέναντι στους μαθητές?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Nassos »

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Εννοείται ότι σε μια στρατιωτική σχολή είναι πιο αυστηρά. Καμία σχέση με το τι περνάει ένας φαντάρος στη στρατιωτική του θητεία.
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από roverr24 »

H ΣΜΥ ειναι απο τις πιο χαλαρες στρατιωτικες σχολες αλλα σιγουρα δεν ειναι παιχνιδι, εχει μεσα 50%περιπου γυναικες οποτε δε μπορει να ειναι τα πραγματα τοσο αυστηρα.Υπαρχουν καθηγητες πτυχιουχοι ΑΕΙ και καθηγητες αξιωματικοι επισης πτυχιουχοι ΑΕΙ

οι δευτεροι ειναι λιγο πιο αυστηροι αλλα μεσα στο μαθημα σε στρατιωτικη σχολη εισαι πρεπει να εισαι κυριος και σοβαρος, η στρατιωτικη εκπαιδευση ειναι σιγουρα πιο σκληρη απ την ακαδημαικη αλλα αν εισαι καλος στην ακαδημαικη εχεις αλλα προνομια αργοτερα

Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Αλέξης »

Παιδιά βοηθήστε με λίγο. Πρώτα απ όλα τι λαμβάνεται υπ' όψιν για την διαλογή σε τεχνικούς-διοικητικούς (βαθμολογία εισαγωγής πχ) ; Αν θελεις οπωσδηποτε να ασχοληθεις με ειδικες δυναμεις και σε ριξουν τεχνικο δεν γινεται να αλλαξει; Κ αν οχι, αποφοιτωντας ως τεχνικος γινεται να παρακολουθησεις καποιο σχολειο ειδικων δυναμεων και να ενταχτεις σε αυτες; Όποιος μπορει και γνωριζει ας κανει ενα κοπο να μου απαντησει καθοτι το θεμα ειναι ζωτικης σημασιας για μενα αυτη τη στιγμη και οπως καταλαβαινετε καιγομαι να μαθω. Ευχαριστω
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αλέξης έγραψε:Παιδιά βοηθήστε με λίγο. Πρώτα απ όλα τι λαμβάνεται υπ' όψιν για την διαλογή σε τεχνικούς-διοικητικούς (βαθμολογία εισαγωγής πχ) ; Αν θελεις οπωσδηποτε να ασχοληθεις με ειδικες δυναμεις και σε ριξουν τεχνικο δεν γινεται να αλλαξει; Κ αν οχι, αποφοιτωντας ως τεχνικος γινεται να παρακολουθησεις καποιο σχολειο ειδικων δυναμεων και να ενταχτεις σε αυτες; Όποιος μπορει και γνωριζει ας κανει ενα κοπο να μου απαντησει καθοτι το θεμα ειναι ζωτικης σημασιας για μενα αυτη τη στιγμη και οπως καταλαβαινετε καιγομαι να μαθω. Ευχαριστω


Σχολεία Ειδικών Δυνάμεων
Από ΣΜΥ σε Ειδικές Δυνάμεις
Για το πρώτο που ρωτάς δες τις περσινές βάσεις υπάρχουνε στο φόρουμ

Υ. Γ ότι θες υπάρχει στο φόρουμ αρκεί να το ψάξεις
ghost51

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από ghost51 »

παιδιά μια διευκρίνιση όταν μπεις σμυ με κλήρωση μπαίνεις σε σώματα και όπλα γιατί έχω μπερδευτεί; Και ακόμη στην ΑΣ δηλώνεις και πας η με κλήρωση γίνεται και αυτό;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

ghost51 έγραψε:παιδιά μια διευκρίνιση όταν μπεις σμυ με κλήρωση μπαίνεις σε σώματα και όπλα γιατί έχω μπερδευτεί; Και ακόμη στην ΑΣ δηλώνεις και πας η με κλήρωση γίνεται και αυτό;



1. Δεν μπαίνεις με κλήρωση σε Σώματα η Όπλα. Τα διαλέγεις στο μηχανογραφικό και έχουνε ξεχωριστεί βάση
2. Δεν δηλώνεις αν σου κάτσει στην κλήρωση θα πας.
Άβαταρ μέλους
karabill
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 1:53 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από karabill »

Πόσο δίκαια θεωρείτε την Κλήρωση Αυτή που είναι για την ειδικότητα που θα ακολουθήσεις;
~ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ ΑΡΧΕΙΝ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ~ "Αν μάθεις να διοικείσαι θα γνωρίζεις να διοικείς"
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Black_Knight »

Εγω προοσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο πιο σωστό και δίκαιο σύστημα. Εσύ ας πουμε τι θα πρότεινες;

"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
Άβαταρ μέλους
karabill
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 1:53 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από karabill »

Δεν λέω ότι είναι άδικο αυτό το σύστημα. Απλός Σκέφτομαι πως κάποιος έχει όνειρο να πάρει διαβιβάσεις γιατί το γουστάρει πολύ και του δίνουνε τεθωρακισμένα που δεν τα θέλει καθόλου και δεν μπορεί να κάνει τίποτα απ όσο ξέρω για να το αλλάξει... Δεν είναι μεγάλη απογοήτευση;
~ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ ΑΡΧΕΙΝ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ~ "Αν μάθεις να διοικείσαι θα γνωρίζεις να διοικείς"
Κάθρυν
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Παρ Οκτ 22, 2010 2:44 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Κάθρυν »

karabill έγραψε:Δεν λέω ότι είναι άδικο αυτό το σύστημα. Απλός Σκέφτομαι πως κάποιος έχει όνειρο να πάρει διαβιβάσεις γιατί το γουστάρει πολύ και του δίνουνε τεθωρακισμένα που δεν τα θέλει καθόλου και δεν μπορεί να κάνει τίποτα απ όσο ξέρω για να το αλλάξει... Δεν είναι μεγάλη απογοήτευση;


απο τη στιγμή όμως που επιλέγεις το στρατό εναρμονίζεσαι στις απαιτήσεις του και προσαρμόζεσαι ανάλογα με τις περιστάσεις παραβλέποντας όλα τα άλλα.

Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από Black_Knight »

Σου απάντησε ικανοποιητικά η Κάθρυν.

Πρώτα γινεσαι στρατιωτικός και μετά όλα τα άλλα.

Αν ειναι το ονειρο καποιου να παει ΔΒ να παει καλυτερα σε σχολή με τηλεπικοινωνίες

"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από POLITHS »

Black_Knight έγραψε: Σου απάντησε ικανοποιητικά η Κάθρυν.

Πρώτα γινεσαι στρατιωτικός και μετά όλα τα άλλα.

Αν ειναι το ονειρο καποιου να παει ΔΒ να παει καλυτερα σε σχολή με τηλεπικοινωνίες

σωστος ο black night
Άβαταρ μέλους
karabill
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 1:53 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

Δημοσίευση από karabill »

Συμφωνώ Απόλυτα Μαζί Με Αυτά Που λέτε δεν αντιλέγω εξ Άλλου Μια Ερώτηση κρίσεως έκανα...
~ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ ΑΡΧΕΙΝ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ~ "Αν μάθεις να διοικείσαι θα γνωρίζεις να διοικείς"
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης