2016 ΣΤ' ΕΣΣΟ - 9ο ΣΠ (Καλαμάτα)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Κώστας

2016 ΣΤ' ΕΣΣΟ - 9ο ΣΠ (Καλαμάτα)

Δημοσίευση από Κώστας »

Γεια σας παιδιά Κώστας από Θεσσαλονίκη, στις 8/11 και εγώ.Ξέρει κανείς αν πρέπει να είμαστε εκεί στις 8:00 που ανοίγει η πύλη ή επειδή λέει 8:00 με 13:00 μπορούμε να πάμε και στις 12:00; Γιατί δε ξέρω κατά πόσο βολεύουν τα μεταφορικά από Θεσσαλονίκη να είμαστε εκεί στις 8:00...

GiorgosGatz
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Οκτ 11, 2016 4:40 pm
Επικοινωνία:

2016 ΣΤ' ΕΣΣΟ - 9ο ΣΠ (Καλαμάτα)

Δημοσίευση από GiorgosGatz »

GeorgeZeus έγραψε:@GiorgosGatz Παλιότερα σίγουρα ήταν έτσι όπως λες. Ένας φίλος μου είπε με αρκετή σιγουριά ότι πλέον αυτό άλλαξε και έχω την εντύπωση ότι το είχα διαβάσει και κάπου αλλού. Τεσπα. Εσύ ξες σίγουρα ότι ακόμα έτσι είναι; Ας πει και κάποιος από τις πρόσφατες ΕΣΣΟ.

Το μόνο σίγουρο βέβαια είναι ότι εκεί που σταματάει η λογική αρχίζει ο στρατός οπότε δεν βγάζεις εύκολα άκρη με τέτοια θέματα... Εικόνα


Ξέρω από φίλο που παρουσιάστηκε 2 χρόνια πριν ότι έτσι ήταν, αν άλλαξε αυτό είναι πολύ καλό και θα μας γλιτώσει από άσκοπα πήγαινε έλα.

Σωστό σε βρίσκω στην τελευταία πρόταση.

Μας βλέπω όλους στον σταθμό να γνωριζόμαστε βράδυ Δευτέρας. Εικόνα

Pavlanto
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 27, 2016 1:35 pm
Επικοινωνία:

2016 ΣΤ' ΕΣΣΟ - 9ο ΣΠ (Καλαμάτα)

Δημοσίευση από Pavlanto »

Παιδιά είναι κανένας 7/11 από Θεσσαλονίκη?
Κώστας

2016 ΣΤ' ΕΣΣΟ - 9ο ΣΠ (Καλαμάτα)

Δημοσίευση από Κώστας »

Γεια σας παιδιά Κώστας από Θεσσαλονίκη, στις 8/11 παρουσιάζομαι.

Ξέρει κανείς αν πρέπει να είμαστε εκεί στις 8:00 που ανοίγει η πύλη ή επειδή λέει 8:00 με 13:00 μπορούμε να πάμε και στις 12:00; Γιατί δε ξέρω κατά πόσο βολεύουν τα μεταφορικά από Θεσσαλονίκη να είμαστε εκεί στις 8:00...

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

2016 ΣΤ' ΕΣΣΟ - 9ο ΣΠ (Καλαμάτα)

Δημοσίευση από Nassos »

Κώστας έγραψε:Γεια σας παιδιά Κώστας από Θεσσαλονίκη, στις 8/11 και εγώ.Ξέρει κανείς αν πρέπει να είμαστε εκεί στις 8:00 που ανοίγει η πύλη ή επειδή λέει 8:00 με 13:00 μπορούμε να πάμε και στις 12:00; Γιατί δε ξέρω κατά πόσο βολεύουν τα μεταφορικά από Θεσσαλονίκη να είμαστε εκεί στις 8:00...



Μπορείς να πάς και στις 12:00, δεν είναι υποχρεωτικό να πάς από το πρωϊ, απλά να ξέρεις θα είναι η κουραστικότερη ημέρα της θητείας σου γιατί θα φάς τουλάχιστον 12ωρο μέχρι να τελειώσεις με το οτιδήποτε.
Άβαταρ μέλους
GeorgeZeus
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2016 12:55 am
Επικοινωνία:

2016 ΣΤ' ΕΣΣΟ - 9ο ΣΠ (Καλαμάτα)

Δημοσίευση από GeorgeZeus »

Ξέρει κανένας από αυτούς που πήγαν πρόσφατα καλαμάτα, αν δίνουν άδεια για ορκωμοσία στην σχολή;16/11 είναι η ορκωμοσία και πρέπει να ανέβω Θεσσαλονίκη (ΑΠΘ). Αν ναι πως δίνεται η αδεια; Για να προλάβω θα πρέπει να φύγω το αργότερο μεσημέρι της προηγούμενης και να γυρίσω βράδυ της επόμενης.
Alkoolikos1

2016 ΣΤ' ΕΣΣΟ - 9ο ΣΠ (Καλαμάτα)

Δημοσίευση από Alkoolikos1 »

Άδεια ορκωμοσίας θα πάρετε λογικά 10 μέρες , όλες οι προηγούμενες ΕΣΣΟ πήραν 10 και πρέπει να το έχουν αλλάξει γενικά σε 10 μέρες. Όσο για την μεταφορά σας το κέντρο καλύβει την μεταφορά σας απο το σπίτι σας στην μονάδα που πάτε , δεν θα χρειαστεί να ξανακατεβειτε Καλαμάτα , για να γυρίσετε μετα την ορκωμοσία σας απο το κέντρο προς το σπίτι σας θα χρειαστεί να πληρώσετε , εμάς (Ε ΕΣΣΟ 2016) κανόνισε το στρατόπεδο με τα κτελ να έχουμε απευθείας κτελ για Θεσσαλονίκη με 50% έκπτωση,45 ευρω ήταν το εισιτήριο
Pavlanto
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 27, 2016 1:35 pm
Επικοινωνία:

2016 ΣΤ' ΕΣΣΟ - 9ο ΣΠ (Καλαμάτα)

Δημοσίευση από Pavlanto »

Alkoolikos1 έγραψε:Άδεια ορκωμοσίας θα πάρετε λογικά 10 μέρες, όλες οι προηγούμενες ΕΣΣΟ πήραν 10 και πρέπει να το έχουν αλλάξει γενικά σε 10 μέρες. Όσο για την μεταφορά σας το κέντρο καλύβει την μεταφορά σας απο το σπίτι σας στην μονάδα που πάτε, δεν θα χρειαστεί να ξανακατεβειτε Καλαμάτα, για να γυρίσετε μετα την ορκωμοσία σας απο το κέντρο προς το σπίτι σας θα χρειαστεί να πληρώσετε, εμάς (Ε ΕΣΣΟ 2016) κανόνισε το στρατόπεδο με τα κτελ να έχουμε απευθείας κτελ για Θεσσαλονίκη με 50% έκπτωση,45 ευρω ήταν το εισιτήριο


Επειδή είναι λίγο μπερδεμένα το πως μας τα μίλησες ας κάνουμε μια σύνοψη να δω αν τα κατάλαβα καλά. Πάμε Καλαμάτα στο κέντρο για περίπου 25 μέρες. Από αυτές τις 25 όμως είναι 15 μέρες εκεί+10 άδεια ορκωμοσίας. Γυρνάς πίσω στο κέντρο στην Καλαμάτα. Και ορκίζεσαι. Εκεί μαθαίνεις και που σε στέλνουν μετά. Σωστά μέχρι εδώ; Μετά πόσες μέρες είχες για να πας στην μονάδα που θα είσαι πιο μόνιμα;

Από όλα τα παραπάνω δρομολόγια, έστω (Θεσσαλονική--> Καλαμάτα, Καλαμάτα--> Θεσσαλονίκη (οι 10 μέρες άδειας) Θεσσαλονίκη--> Καλαμάτα (η επιστροφή για ορκομωσία) Και τέλος Καλαμάτα--> Μόνιμη Μονάδα) τι ακριβώς σας κάλυψαν;

Ariskaza
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2016 8:56 am
Επικοινωνία:

2016 ΣΤ' ΕΣΣΟ - 9ο ΣΠ (Καλαμάτα)

Δημοσίευση από Ariskaza »

Φίλε εγώ απ αυτά που γνωρίζω απο άλλους είναι οτι παρουσιαζομαστε 8/11 καθόμαστε 25 μέρες περιπου, ορκιζομαστε, παίρνουμε άδεια ορκωμοσίας και μετά ξαναγυρναμε καλαματα για να πάρουμε μετάθεση. Αυτά γνωρίζω μέσες ακρες
Pavlanto
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 27, 2016 1:35 pm
Επικοινωνία:

2016 ΣΤ' ΕΣΣΟ - 9ο ΣΠ (Καλαμάτα)

Δημοσίευση από Pavlanto »

Ariskaza έγραψε:Φίλε εγώ απ αυτά που γνωρίζω απο άλλους είναι οτι παρουσιαζομαστε 8/11 καθόμαστε 25 μέρες περιπου, ορκιζομαστε, παίρνουμε άδεια ορκωμοσίας και μετά ξαναγυρναμε καλαματα για να πάρουμε μετάθεση. Αυτά γνωρίζω μέσες ακρες
Η ΕΣΟ του Σεπτεμβρίου έκατσε 15 μέρες στα κέντρα και μετά άδεια ορκομωσίας. Εμείς δηλαδή θα κάτσουμε 25 μέρες, δηλαδή 10 παραπάνω; Εγώ προσωπικά παρουσιάζομαι 7/11. Μόνος μου θα είμαι στο στρατόπεδο μια μέρα ωρέ;

Jason Giovanni
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Αύγ 22, 2016 4:42 pm
Επικοινωνία:

2016 ΣΤ' ΕΣΣΟ - 9ο ΣΠ (Καλαμάτα)

Δημοσίευση από Jason Giovanni »

4 παρασκευες αφου μπουμε γινετε η ορκωμοσία και μετα ακολουθει η αδεια,4 μερών, μετα γυρναμε στην καλαματα οπου μας λενε που παει ο καθενας μετα. Ετσι καταλαβα τουλαχιστον.

Δεν ξερω γιατι πολλοι λενε οτι οριστήκανε μετα απο 10-12 μερες, ή για 10ημερη αδεια.

Ισως εχει να κανει με το στρατοπεδο, ή την εποχη.
Jason Giovanni
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Αύγ 22, 2016 4:42 pm
Επικοινωνία:

2016 ΣΤ' ΕΣΣΟ - 9ο ΣΠ (Καλαμάτα)

Δημοσίευση από Jason Giovanni »

Alkoolikos1 έγραψε: δεν θα χρειαστεί να ξανακατεβειτε Καλαμάτα


Αυτο ειναι λογικοτατο αλλα ισχυει; Δηλαδη με την αδεια παμε σπιτια μας και μετα πως θα μαθουμε για που ειναι η μεταθεση;

Εγω σε αλλα ποστ ειδα οτι γυρνας απο την αδεια τριτη βραδυ, και πεμπτη φευγεις στο τοπο μεταθεσεις σου.
Alkoolikos1

2016 ΣΤ' ΕΣΣΟ - 9ο ΣΠ (Καλαμάτα)

Δημοσίευση από Alkoolikos1 »

Αυτο που λέω είναι κάθεστε κέντρο 20 με 25 μέρες για εκπαίδευση , ορκιζεστε και μετα περνετε 10 μέρες άδεια για να γυρίσετε στο σπίτι σας. Μαζί με την άδεια περνετε και φίλα πορείας που σας μεταφέρουν απο το σπίτι σας στην μονάδα που θα πάρετε μετάθεση. Για την επιστροφή στο σπίτι σας μετα την ορκωμοσία θα πρέπει να πληρώσετε γιατί ο στρατός δεν το καλυβει αυτό. Όταν ορκιστειτε δεν θα χρειαστεί να κατεβείτε ξανα Καλαμάτα Γιατί θα σας δώσουν τις μεταθέσεις και ότι άλλα χαρτιά χρειαστείτε πριν φύγετε

Ελπίζω να το καταλάβετε...

Samar
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2016 9:59 pm
Επικοινωνία:

2016 ΣΤ' ΕΣΣΟ - 9ο ΣΠ (Καλαμάτα)

Δημοσίευση από Samar »

Και γω 7/11 από Αθήνα... Τουλάχιστον θα μαστε ήδη παλιοί μέχρι να ρθουν οι μισοί... ;)

Ξέρει κανείς τι κάνει το Τεχνικό τμήμα; Είμαι Στρατό Ξηράς, Τεχνικό.

Pavlanto
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 27, 2016 1:35 pm
Επικοινωνία:

2016 ΣΤ' ΕΣΣΟ - 9ο ΣΠ (Καλαμάτα)

Δημοσίευση από Pavlanto »

Samar έγραψε:Και γω 7/11 από Αθήνα... Τουλάχιστον θα μαστε ήδη παλιοί μέχρι να ρθουν οι μισοί... ;)

Ξέρει κανείς τι κάνει το Τεχνικό τμήμα; Είμαι Στρατό Ξηράς, Τεχνικό.



Γενικά ασχολούνται με τα ηλεκτρολογικά, ίσως και υπολογιστές, ίσως και μηχανές. Δεν ξέρω αν έχει σχέση με τις σπουδές του καθενός ή είναι τυχαία όλα. Αν είναι κανείς απο Θεσσαλονίκη επειδή εμένα με αλλάξαν σήμερα μπορεί να δώσει τρόπους μεταφοράς;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης