ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Kwstas

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Kwstas »

Rover ειλικρινα σε ευχαριστω πολυ, εψαχνα καιρο να βρω απαντηση σε αυτο το θεμα. Να σαι καλα.
Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Αλέξης »

Ρε παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής : Σπουδάζοντας πληροφορική μπορείς να κάνεις κατατακτήριες ή μεταπτυχιακό και να μπείς στα Σώματα; Και απο κει να κάνεις κάτι αντίστοιχο και να μπείς στα όπλα;
george12
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 13, 2011 10:46 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από george12 »

Παιδια πως κατατασεται ενας 4ετης σε συκγεκριμενο οπλο με την αποφοιτηση του;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από dn24 »

george12 έγραψε:Παιδια πως κατατασεται ενας 4ετης σε συκγεκριμενο οπλο με την αποφοιτηση του;


εχει απαντηθει το ερωτημα σου στην αμεσως προηγουμενη σελιδα, εδω

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
george12
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 13, 2011 10:46 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από george12 »

Σε ευχαριστω! Μου ακουγετε τελειως αδικο βεβαια να πηγαινεις μεσω κληρωσεις γιατι μπορει να πας μηχανικο ενω αξιζεις για πεζικο ή ειδικες δυναμεις. Παρεπιπτωντος ειδικες δυναμεις μονο μεσω πεζικου πας;
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Black_Knight »

Τι θα πει αξιζεις για πεζικο ή αξίζεις για μηχανικό;

Πιο δίκαιο δεν γίνεται το σύστημα

"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Greek_Army »

george12 έγραψε:Σε ευχαριστω! Μου ακουγετε τελειως αδικο βεβαια να πηγαινεις μεσω κληρωσεις γιατι μπορει να πας μηχανικο ενω αξιζεις για πεζικο ή ειδικες δυναμεις. Παρεπιπτωντος ειδικες δυναμεις μονο μεσω πεζικου πας;


Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις
george12
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 13, 2011 10:46 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από george12 »

Ή πας για να γινεις αξιωματικος επειδη το αγαπας ή δεν περνας ουτε απεξω

Black_Night έγραψε:Τι θα πει αξιζεις για πεζικο ή αξίζεις για μηχανικό;Πιο δίκαιο δεν γίνεται το σύστημα
Κατι παραπανω θα ξερεις. Απλα εξεφρασα την αποψη μου

giannaras77
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιαν 17, 2011 12:10 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από giannaras77 »

Γεια σας παιδιά,Είμαι 16 χρόνων και σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να δηλώσω ΣΣΕ. Τι με συμβουλεύετε εσείς; Είναι ένα απ' τα μεγάλα όνειρά μου, αλλά έχω μερικές αμφιβολίες... Για την φοιτητική ζωή γνωρίζω οτι τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα, αλλά είμαι δυνατό και πειθαρχημένο παιδί και θα τα καταφέρω. Όσο για την ζωή ως αξιωματικός έχω μερικές αμφιβολίες... Δυνατότητες για κάποιο μεταπτυχιακό υπάρχουν; Και αν ναι ποίες είναι αυτές. Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο ωράριο για έναν στρατιωτικό;

Φιλικά,

Γιάννης

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από roverr24 »

giannaras77 έγραψε:Γεια σας παιδιά,Είμαι 16 χρόνων και σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να δηλώσω ΣΣΕ. Τι με συμβουλεύετε εσείς; Είναι ένα απ' τα μεγάλα όνειρά μου, αλλά έχω μερικές αμφιβολίες... Για την φοιτητική ζωή γνωρίζω οτι τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα, αλλά είμαι δυνατό και πειθαρχημένο παιδί και θα τα καταφέρω. Όσο για την ζωή ως αξιωματικός έχω μερικές αμφιβολίες... Δυνατότητες για κάποιο μεταπτυχιακό υπάρχουν; Και αν ναι ποίες είναι αυτές. Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο ωράριο για έναν στρατιωτικό;

Φιλικά,

Γιάννης

Μεταπτυχιακα μπορεις να κανεις σε ολα τα πανεπιστημια της Ελλαδος και του εξωτερικου ειδικα αν βγαλεις καλους βαθμους στη σχολη. Επι παραδειγματι μπορεις να κανεις μαστερ στη στατιστικη στους υπολογιστες, στις πολιτικες επιστημες, στη διοικηση επιχειρησεων μετα τη ΣΣΕ

Αλλιως αν πας για μηχανικος μετα τα βασικα σχολεια και τις ειδικες σχολες οπλων και σωματων σε στελνουν πολυτεχνειο η εξωτερικο αναλογα την ειδικοτητα

Αλλα και μεσα ο στρατος εχει δικα του σχολεια, πχ προγραμματισμου Η/Υ, ξενων γλωσσων κτλ κτλ, αναλογα παντα τι οπλο η σωμα θα εισαι, ευκαιριες υπαρχουν πολλες αν το θελεις, επισης μπορεις και απο μονος σου να πας σε καποιο πανεπιστημιο μετα τη ΣΣΕ οπως κανουν αρκετοι αλλωστε κ να παιρνεις αδειες την εξεταστικη, οπωσδηποτε ετσι παιρνεις προσοντα για τους ανωτερους βαθμους και μπορεις να διεκδικησεις ευκολοτερα θεσεις για εξωτερικο/πρεσβειες/διεθνεις οργανισμους

Επισης ο στρατος εχει και σχολες πολεμου που σε εξειδικευουν στους ανωτερους βαθμους σε θεματα γεωπολιτικης γεωστρατηγικης

Απο μηχανικο διαβιβασεις γεωγραφικο τεχνικο υλικου. Πολ και εφοδιασμου οπως προειπα εχεις τη δυνατοτητα να γινεις μηχανικος σε στελνουν αυτοι πολυτεχνειο αν πας παλι μαχιμος πεζικο κτλ μπορεις να περασεις ειδικα σχολεια στην Αμερικη ειδικων δυναμεων Ranger κτλ σημασια εχει τι θες και τι επιδιωκεις

Επισης μπορεις να πας στην Αερ. Στρατου κ να γινεις χειριστης αεροσκαφους η ελικοπτερου

Ωραριο δεν υπαρχει

... ...
Νίκος

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Νίκος »

Μπορεί κάποιος να μου πει αν μόλις τελειώσεις την σχολή Ευελπίδων προσλαμβάνεσαι αμέσως στον στρατό;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Greek_Army »

Νίκος έγραψε:Μπορεί κάποιος να μου πει αν μόλις τελειώσεις την σχολή Ευελπίδων προσλαμβάνεσαι αμέσως στον στρατό;


Όχι κάθεσαι 2 χρονάκια να ξεκουραστείς και όποτε είσαι έτοιμος το λες και πηγαίνεις σε στρατόπεδο.
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2010 8:43 pm
Τοποθεσία: υψηλη :P
Ενδιαφέροντα: - free running -
Επάγγελμα: kommanto junior
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 »

Greek_Army έγραψε:
Νίκος έγραψε:Μπορεί κάποιος να μου πει αν μόλις τελειώσεις την σχολή Ευελπίδων προσλαμβάνεσαι αμέσως στον στρατό;


Όχι κάθεσαι 2 χρονάκια να ξεκουραστείς και όποτε είσαι έτοιμος το λες και πηγαίνεις σε στρατόπεδο.


xaxaxaxaxaxaxa γραφειςΕικόναΕικόνα

Την ΠΟΛΗ που μου πήρανε εγώ την θέλω πίσω να μπω μεσ'την ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ και να την λειτουργήσω και μονο τότε ο ΘΕΟΣ την ΠΟΛΗ θα φωτίσει και ο ΥΜΝΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ παντου θα απειχήσει!!!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από D.Y.K »

Νίκος έγραψε:Μπορεί κάποιος να μου πει αν μόλις τελειώσεις την σχολή Ευελπίδων προσλαμβάνεσαι αμέσως στον στρατό;


Έλα πές την αλήθεια, μας κάνεις πλάκα έτσι;

Και φυσικά δεν μπορώ να διανοηθώ ότι μπορεί να ενδιαφέρεσαι να εισαχθείς και στην σχολή έτσι δεν είναι; Εικόνα

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από roverr24 »

Απλα ελεος
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης