ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Stauros
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τετ Φεβ 03, 2010 3:33 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Stauros »

παντελης έγραψε:Παιδια να ρωτησω κατι, θα μπω τωρα στο στρατο και θελω να γινω ΔΕΑ. Απ οτι ξερω σαν απλος στρατιωτης λογω του 9μηνου δεν δικαιουσαι μεταθεση κοντα και μενεις στη μοναδα που σε πανε, οι ΔΕΑ επειδη ειναι 14μηνο δικαιουνται μεταθεση; Και αν ναι μετα ποσο καιρο κοντα στην πολη τους;


Και σαν στρατιωτης δικαιουσαι μεταθεση, σαν δεα, θα παρεις μεταθεση μετα απο 5 με 6 μηνες, εκτος αν πας σε ταγμα εθνοφυλακης που εκει πρεπει να πεις οτι θες μεταθεση γιατι ειναι αματαθετα (αν πας ζωαρα), αν παλι μενεις σε παραμεθορια περιοχη, μπορει να πας κατευθειαν σπιτακι σου...
Ανδρέας

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Ανδρέας »

Γεια χαρά,
Μπαίνω Ιούλιο, προφανώς δεν γνωρίζω από τώρα το που. Με ενδιαφέρει να δηλώσω ΥΕΑ μιας και είμαι τελειόφοιτος με εκκρεμούσα την πτυχιακή μου. Το σκεπτικό μου είναι ότι επιστρέφοντας απ'το στρατόπεδο στο σπίτι, θα έχω ελεύθερο χρόνο να την δουλέψω στον υπολογιστή. Βέβαια απ'ότι διαβάζω, θα εξαρτηθεί κι απ'το πόσο θα σε χώσουν.
Διαβάζω τον τελευταίο καιρό ότι οι ΔΕΑ πλέον δεν δικαιούνται μετάθεση, δηλαδή βγάζουν μετά το 4μηνο όλη τη θητεία στην παραμεθόριο. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Επίσης, κατά την διάρκεια της 4μηνης εκπαίδευσης των ΥΕΑ, δικαιούμαι φοιτητική άδεια μιας και θα χρειαστεί να παρουσιαστώ στη σχολή μου τον Σεπτέμβρη για 1 μάθημα;
Τρίτη και τελευταία ερώτηση. Για την κατ'εξαίρεση μετάθεση μπορώ να την ζητήσω για οικονομικούς λόγους; Γνωρίζετε τι ακριβώς ζητούν για να στην κάνουν έγκυρη;

Μην μου πείτε για βύσματα κλπ παρακαλώ, δεν έχω ούτε ψάχνω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

1. Διάβασε το από πάνω και τα προηγούμενα μηνύματα

2. Από δύσκολο ως απίθανο να πάρεις φοιτητική άδεια κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης

3. Κατ'εξαίρεση μετάθεση

Ανδρέας

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Ανδρέας »

Σ'ευχαριστώ φίλε, φαίνεται γενικά ότι είσαι απ'τους σχετικότερους εδώ μέσα.

Βασικά, για την διαταγή περί αμετάθετου το είχα ξανακούσει, ήθελα να μάθω όμως αν πρόκειται για ράδιο αρβύλα ή όχι. Υπάρχουν δηλαδή ΔΕΑ που τώρα έχουν μείνει εγκλωβισμένοι στην τοποθέτησή τους; Γνωρίζουμε τέτοιες περιπτώσεις δηλαδή; Γιατί απ'όσο έψαξα και διάβασα, δεν το έχουν κάνει νόμο, είναι ακόμα "διαταγή", με ότι συνεπάγεται αυτό (;).

Είδα έγραψες για το οικονομικό στα κατ'εξαίρεση μετάθεση
"Οικονομικά προβλήματα μετράει αν υπάρχει χαμηλό εισόδημα... Νομίζω κάτω από 6000 ευρώ. Την αίτηση για την κατ'εξαίρεση θα την πάρεις από το πρώτο γραφείο η από την στρατολογία. Μετά απλά περιμένεις μετάθεση. "

Υπάρχει σε κάποιο επίσημο έγγραφο αυτό για να το διαβάσω αναλυτικά;6χιλιάδες το οικογενειακό; Το προσωπικό;
Εμένα που δεν με συντηρηούν οι δικοί μου, βάσει της δικής μου φορολογικής δήλωσης δεν πρέπει να με αξιολογήσουν;

Σ'ευχαριστώ και πάλι!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν υπάρχουν στο διαδίκτυο αυτά που ρωτάς, μόνο οι στρατολόγοι τα γνωρίζουν
Θεολογος

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Θεολογος »

Καλησπέρα και συγχαρητήριαγια το φόρουμ ειναι πολύ κατατοπιστικό για πολλά θέματα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και έγω με την σειρά μου για τα δικαιώματα των "συνυπηρετούντα αδέρφια" αν και διάβασα ολα τα προηγόυμενα θέματα αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω κάποια σίγουρη άκρη, η ερώτηση μου ειναι η εξής ανήκουμε σε τρίτεκνη οικογένεια η αδερφή μου κ εγω και ο αδερφός μου με διαφορά 2 χρόνια, εγώ εκόψα την αναβολή μου για να μπώ σεμπτέυριο και ο αδερφός μου έκανε τα χαρτιά του για να μπει σαν πρότακτος σεμπτέυριο (φυσικά υπάρχει πάντα η περίπτωση να μπούμε με μια σειρά διαφορά) εγω θα δηλόσω για ΔΕΑ και ο αδερφός μου για ΛΟΚ η ΔΕΑ και θα ήθελα να μάθω αν είναι εφικτό να έρθω θεσσαλονίκη οπου ειναι και ο τόπος διαμονής μας μετα την εκπαίδευση (4μηνων). Δλδ να υπηρετίσω 10 μήνες θεσσαλονίκη (η αν γίνεται να έρθω για πόσους μήνες μπορώ να έρθω). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Pavlos K.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 8:48 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Pavlos K. »

Θεολογος έγραψε:Καλησπέρα και συγχαρητήριαγια το φόρουμ ειναι πολύ κατατοπιστικό για πολλά θέματα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και έγω με την σειρά μου για τα δικαιώματα των "συνυπηρετούντα αδέρφια" αν και διάβασα ολα τα προηγόυμενα θέματα αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω κάποια σίγουρη άκρη, η ερώτηση μου ειναι η εξής ανήκουμε σε τρίτεκνη οικογένεια η αδερφή μου κ εγω και ο αδερφός μου με διαφορά 2 χρόνια, εγώ εκόψα την αναβολή μου για να μπώ σεμπτέυριο και ο αδερφός μου έκανε τα χαρτιά του για να μπει σαν πρότακτος σεμπτέυριο (φυσικά υπάρχει πάντα η περίπτωση να μπούμε με μια σειρά διαφορά) εγω θα δηλόσω για ΔΕΑ και ο αδερφός μου για ΛΟΚ η ΔΕΑ και θα ήθελα να μάθω αν είναι εφικτό να έρθω θεσσαλονίκη οπου ειναι και ο τόπος διαμονής μας μετα την εκπαίδευση (4μηνων). Δλδ να υπηρετίσω 10 μήνες θεσσαλονίκη (η αν γίνεται να έρθω για πόσους μήνες μπορώ να έρθω). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ιδιο προβλημα και απορια μετο παλικαρι Εικόνα
αλεξης

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από αλεξης »

Καλησπερα. Να ρωτησω κατι. Αν δηλωσω κομοτηνη για δεα τι πιθανοτητες εχω να με πανε εκει?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

αλεξης έγραψε:Καλησπερα. Να ρωτησω κατι. Αν δηλωσω κομοτηνη για δεα τι πιθανοτητες εχω να με πανε εκει;


yandr έγραψε:
gioalex έγραψε:Δηλώνεις που θες να πας. Τώρα το αν θα πας εξαρτάται από:1) το βύσμα που θα βάλεις και 2) την σειρά αποφοίτησης με βάση τις εξετάσεις που δίνετε. Πάντως, αν έχεις βύσμα, βάλτο...

Επειδή βγήκα 5ος σε σύνολο 75, θέλω απλά να καταθέσω ότι μόνο το βύσμα παίζει στις μεταθέσεις.


gioalex έγραψε:Και εγώ που βγήκα 5ος στους 350 πήγα στην πρώτη μου επιλογή, χωρίς βύσμα.


yandr έγραψε:Εάν υπήρχε βύσμα που να ενδιαφερόταν για τη θέση σου θα πήγαινες αλλού.


Pavlos K. έγραψε:
Θεολογος έγραψε:Καλησπέρα και συγχαρητήριαγια το φόρουμ ειναι πολύ κατατοπιστικό για πολλά θέματα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και έγω με την σειρά μου για τα δικαιώματα των "συνυπηρετούντα αδέρφια" αν και διάβασα ολα τα προηγόυμενα θέματα αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω κάποια σίγουρη άκρη, η ερώτηση μου ειναι η εξής ανήκουμε σε τρίτεκνη οικογένεια η αδερφή μου κ εγω και ο αδερφός μου με διαφορά 2 χρόνια, εγώ εκόψα την αναβολή μου για να μπώ σεμπτέυριο και ο αδερφός μου έκανε τα χαρτιά του για να μπει σαν πρότακτος σεμπτέυριο (φυσικά υπάρχει πάντα η περίπτωση να μπούμε με μια σειρά διαφορά) εγω θα δηλόσω για ΔΕΑ και ο αδερφός μου για ΛΟΚ η ΔΕΑ και θα ήθελα να μάθω αν είναι εφικτό να έρθω θεσσαλονίκη οπου ειναι και ο τόπος διαμονής μας μετα την εκπαίδευση (4μηνων). Δλδ να υπηρετίσω 10 μήνες θεσσαλονίκη (η αν γίνεται να έρθω για πόσους μήνες μπορώ να έρθω). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ιδιο προβλημα και απορια μετο παλικαρι Εικόνα


οι ΔΕΑ πάνε παραμεθόριο και η Θεσσαλονίκη δεν θεωρείται παραμεθόριος και απ'όσα έχουνε γραφτεί εδώ μέσα από δόκιμους προηγούμενων σειρών, απολύονται από την παραμεθόριο δηλαδή αμετάθετοι εκτός και αν δικαιούται κάποιος κατ'εξαίρεση μετάθεση

Pavlos K.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 8:48 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Pavlos K. »

Εγώ δικαιούμαι καθεξαίρεση μετάθεση. Μπορώ να τη χρησημοποιήσω σαν ΔΕΑ από ότι καταλαβαίνω. Τι θα γίνει όμως μετά που θα απολυθεί ο αδερφός μου που θα έχω 7 μήνες ακομα θητεία ; Θα παραμείνω αμετάθετος ή θα μου έρθει μετάθεση εφόσων δεν έχω πλέον λόγο για την καθ' εξαίρεση ;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μα η συνυπηρέτηση δεν θεωρείται λόγος για κατ'εξαίρεση, οι μεταθέσεις για αδέρφια ισχύουν μόνο αν είναι και οι δυο οπλίτες όχι ο ένας οπλίτης και ο άλλος Δόκιμος, τουλάχιστον αυτό γνωρίζω εγώ
Pavlos K.
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Δευ Δεκ 05, 2011 8:48 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Pavlos K. »

Greek_Army έγραψε:Μα η συνυπηρέτηση δεν θεωρείται λόγος για κατ'εξαίρεση, οι μεταθέσεις για αδέρφια ισχύουν μόνο αν είναι και οι δυο οπλίτες όχι ο ένας οπλίτης και ο άλλος Δόκιμος, τουλάχιστον αυτό γνωρίζω εγώ


που θα πάει; Θα το βρώ Εικόνα
DEA 317

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από DEA 317 »

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα. Είμαι DEA και υπηρετώ στην 25 τεθωρακισμένη ταξιαρχία (ξανθη).Οι ΔΕΑ δεν δικαιουνται μεταθεση. Απολλύονται από παραμεθόριο. Όλοι της προηγουμενης αλλα και της δικιάς μου σειράς λέγανε πως έχουν γερο βύσμα και θα γυρίσουν σπίτι τους (σε μη παραμεθόρια περιοχή). Τι στιγμή που γράφω είναι όλοι στην παραμεθόριο. Από όσο ξέρω μονο οι κατ' εξαίρεση δικαιούνται, αλλα ξέρω προσωπικά άτομο από τη μονάδα που έχει χάσει τον πατέρα του και εδώ και 3 μήνες έχει κάνει αναφορά για μετάθεση και ακόμα Ξανθη είναι. Επίσης μονο οι δόκιμοι του υγειονομικού μπορούν να τοποθετηθούν αρχικά σε μη παραμεθόρια περιοχή με πολύ γερο βύσμα (γνωρίζω άτομα ίδια σειρά με αρχική τοποθέτηση στο Rouf/Αθηνα). Οι των υπολοιπων οπλων/σωμάτων τσου! Οποτε όσοι σκέφτεστε ότι θα γυρίσετε σπίτι σας ξεχάστε το. Αν έχετε γερο βύσμα το πολύ καμια Ξανθη αλλιώς πινέζα.
antonisaek

ΥΕΑ - Τοποθετήσεις και μεταθέσεις

Δημοσίευση από antonisaek »

Μετα την 4μηνη εκπαιδευση στη σχολη μπορεις να μεινεις αραγε κρητη;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες