Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Alieva έγραψε:Καλημέρα και απο μένα! Ετιμαζώ τα χαρτιά μου για κάτι προκιρίξεις που βγένουνε και σινάντισα ενα εμπόδιο... Ζιτάνε ι1 σωματική κατάσταση απο τον στρατό, ενω εγώ πριν 5 χρόνια για ενα αναπνευστικό πρόβλημα που ειχα, ειχα βγεί ι2. Κατι που πλέον δν έχω. Μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου εφοσον ειμαι ι2; Ι μπορώ με καποιον τρόπο να αλάχω το Ι2 σε Ι1;


Αν ενδιαφέρεσαι για την πυροσβεστική θα κατάλαβες ότι και να κάνεις τα χαρτιά σου θα βγεις ακατάλληλος, διότι και να το αλλάξεις (μπορείς άλλωστε) ζητάει να έχεις εκπληρώσει την θητεία σου σαν Ι1

Βαγγελης

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Βαγγελης »

Καλησπερα σας θελω να μου λυσετε μια απορια απολυθηκα στης 10 του μηνα με Ι/3 ενοπλο και ρωτησα στη μοναδα για επανεξεταση κατα τη διαρκεια της θητειας μου και στην κυριολεξια με εγραψαν... Τωρα τι πρεπει να κανω για να ζητησω επανεξεταση γνωριζετε;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Για ποιο λόγο βγήκες Ι3 και για ποιο λόγο αν επιτρέπεται θέλεις να το αλλάξεις;
Βαγγελης

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Βαγγελης »

Ειχα κανει σε παιδικη ηλικια επεμβαση αχιλλειου τενωντα στην αρχη ο γιατρος στο κεντρο με ρωτησε ποτε την εκανα Και αφου του ειπα σε παιδικη ηλικια με εκρινε Ι/1 στη Συνεχεια και ενω περασα στρατονομια και εβγαλα και τη βασικη εκπαιδευση ο γιατρος εκει ειχε αλλη γνωμη και με αλλαξε Ι/3 ενοπλο. Ετσι με εκοψαν απο στρατονομια και με εστειλαν στη Λημνο και ρωτωντας και ορθοπεδικο εκει μου ειπε οτι θα στο αλλαξουν επειδη δεν ειχα κανενα προβλημα αλλα οι κυριοι στη μοναδα με εγραφαν οταν τους το ανεφερα οτι ηθελα να το αλλαξω για να βρω δουλεια σε σωματα ασφαλειας η ακομα και στο στρατο!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Βαγγελης έγραψε:Ειχα κανει σε παιδικη ηλικια επεμβαση αχιλλειου τενωντα στην αρχη ο γιατρος στο κεντρο με ρωτησε ποτε την εκανα Και αφου του ειπα σε παιδικη ηλικια με εκρινε Ι/1 στη Συνεχεια και ενω περασα στρατονομια και εβγαλα και τη βασικη εκπαιδευση ο γιατρος εκει ειχε αλλη γνωμη και με αλλαξε Ι/3 ενοπλο. Ετσι με εκοψαν απο στρατονομια και με εστειλαν στη Λημνο και ρωτωντας και ορθοπεδικο εκει μου ειπε οτι θα στο αλλαξουν επειδη δεν ειχα κανενα προβλημα αλλα οι κυριοι στη μοναδα με εγραφαν οταν τους το ανεφερα οτι ηθελα να το αλλαξω για να βρω δουλεια σε σωματα ασφαλειας η ακομα και στο στρατο!


Μπορείς με αίτηση στο αρμόδιο στρατολογικό γραφείο να ζητήσεις επανεξέταση της σωματικής ικανότητας. Μετα από 15 μέρες περίπου θα κληθείς με έγγραφο απο το Σ. Γ. Να παρουσιαστείς σε Υγειονομική Επιτροπή τού όπλου που έχεις υπηρετήσει για εξέταση. Η επιτροπή συντάσει γνωμοδότηση και την στέλνει στο Σ. Γ. Εντός 15 ημερών. Φυσικά σου ανακοινώνεται επι τόπου εάν γίνεται δεκτό το αίτημα σου. Καλό είναι να έχεις πάρει και μιά βεβαίωση από ιδώτη γιατρό οτι δεν έχεις πλέον κανένα πρόβλημα υγείας και την επισυνάψεις στην αίτηση σου. Μετά από λίγες ημέρες από την επανεξέταση σου, ζήτησε από το Νοσοκομείο που έγινε η επανεξέταση αντίγραφο της γνωμάτευσης της Επιτροπής. Τό απότελεσμα της εξέτασης και η σχετική γνωμάτευση καταχωρούνται στην ιδιωτική σου μερίδα στο Σ. Γ. Μετά την καταχώρηση μπορέις να ζητήσεις πιστοποιητικό τύπου Α' (πλήρες) στο οποίο θα αναγράφονται πλέον όλες οι μεταβολές σου.

K.G
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2011 1:41 am
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από K.G »


1) ειμαι στους καταδρομεις. Θελω να αλλαξω το Ι μου απο 1 γιατι δεν μπορω να συμμετεχω σε ασκησεις και να συνεχίσω στο πεζικο... Τι πρεπει να κανω; Να ζητησω εξεταση απο το γιατρό στην μοναδα που ειμαι και να με αλλαξουν για πεζικο ή αυτοματως θα παρω απαλλαγή την οποια και δεν θελω αφου θελω να τελιωνω την θητεία μου;

2) θελω να μπω δημοτικη αστυνομία, το προβλημα ειναι οτι μπορει να μου αλλαξουν το Ι στο στρατο γιατι εχω ενα μικρο ορθοπεδικο προβλημα στο ποδι και με ενοχλει το αρβυλο στις ασκησεις... Γνωριζει καπιος αν στο συγκεκριμενο σώμα παιζει ρόλο το Ι και αν επιρεαζει αν ειναι ενοπλο ή αοπλο; Δηλαδή εάν βγω π. Χ. Ι2 ή Ι3 ενοπλο θα μπορω να εργαστώ εκει;

ευχαριστώ
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από D.Y.K »

K.G έγραψε:

2) θελω να μπω δημοτικη αστυνομία, το προβλημα ειναι οτι μπορει να μου αλλαξουν το Ι στο στρατο γιατι εχω ενα μικρο ορθοπεδικο προβλημα στο ποδι και με ενοχλει το αρβυλο στις ασκησεις... Γνωριζει καπιος αν στο συγκεκριμενο σώμα παιζει ρόλο το Ι και αν επιρεαζει αν ειναι ενοπλο ή αοπλο; Δηλαδή εάν βγω π. Χ. Ι2 ή Ι3 ενοπλο θα μπορω να εργαστώ εκει;

ευχαριστώ


Σχετικά με το 2ο ερώτημά σου διάβασε το Σωματική Ικανότητα στα σώματα ασφαλείας Εικόνα
ΜΠΡΕΜΠΟΣ

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από ΜΠΡΕΜΠΟΣ »

Καλημερα σας, θα ηθελα να μαθω, πως μπορω να διακοψω το Ι5 που πηρα πριν 10 χρονια για λογους υγειας (το προβλημα υγειας εχει πλεον αποκατσταθει πληρης) και να καταταγω ξανα, επισης μετα θα μπορεσω να βγω κανονικα Ι1 η αυτο δεν θα γινει; Ευχαριστω εκ των προτερων
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11315
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από D.Y.K »

ΜΠΡΕΜΠΟΣ έγραψε:Καλημερα σας, θα ηθελα να μαθω, πως μπορω να διακοψω το Ι5 που πηρα πριν 10 χρονια για λογους υγειας (το προβλημα υγειας εχει πλεον αποκατσταθει πληρης) και να καταταγω ξανα, επισης μετα θα μπορεσω να βγω κανονικα Ι1 η αυτο δεν θα γινει; Ευχαριστω εκ των προτερων


Δυστυχώς δεν μπορείς να καταταγείς και πάλι.
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από greko_27 »

Greek_Army έγραψε:
Alieva έγραψε:Καλημέρα και απο μένα! Ετιμαζώ τα χαρτιά μου για κάτι προκιρίξεις που βγένουνε και σινάντισα ενα εμπόδιο... Ζιτάνε ι1 σωματική κατάσταση απο τον στρατό, ενω εγώ πριν 5 χρόνια για ενα αναπνευστικό πρόβλημα που ειχα, ειχα βγεί ι2. Κατι που πλέον δν έχω. Μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου εφοσον ειμαι ι2; Ι μπορώ με καποιον τρόπο να αλάχω το Ι2 σε Ι1;


Αν ενδιαφέρεσαι για την πυροσβεστική θα κατάλαβες ότι και να κάνεις τα χαρτιά σου θα βγεις ακατάλληλος, διότι και να το αλλάξεις (μπορείς άλλωστε) ζητάει να έχεις εκπληρώσει την θητεία σου σαν Ι1



Eχεις διkαιο σε αυτο που λες αλλα απο νομικης αποψης εαν καποιος κριθει επιτυχων και το διωξουν απο τη σχολη της πυροσβεστικης ενω εχει κανει αλλαγη της σωματικης του ικανοτητας σε Ι1 μετα την απολυση του, εαν το κυνηγησει δικαστικος θα δικαιωθει. Γιατι;1) Ηδη θα εχει περασει απο υγειονομικη επιτροπη στρατιωτικου νοσοκομειου για την πυροσβεστικη και συμφωνα με το πδ 133/2002 και εφ οσον κριθηκε ικανος ως Ι1 (κριση σωματικης ικανοτητας αυτων που κατασσονται στις ενοπλες δυναμεις) δεν μπορεις να τον αποβαλεις απο την σχολη εφ οσον τον εχεις κρινει ικανο ως Ι1.Η παρουσα υγειονομικη και σωματικη ικανοτητα του υποψηφιου παιζει ρολο και οχι εαν ειχε καποιο προβλημα υγειας πριν 5 χρονια!

ΥΓ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ ΣΕ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΕΣ ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΙΣ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΠΟΥ ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΑΝ ΟΙ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ (ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΑΠΟΒΛΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ) ...

ΓΙΑΝΝΗΣ

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ »

Καλημερα σε ολους. θα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει αν γηνετε, εγω αποληθηκα το 2006 απο το στρατο ξηρας σαν ι3 αοπλο και θα ηθελα να ρωτησω αν γηνετε να αλλαξη σε ι1; Το ι3 μου το δωσανε επιδι ειχα χαμηλο εματοκριτη. ειναι κριμα να σε κινιγαει αυτο το πραμα μια ζωη χωρις να μπωρεις να πας για δουλεια σε σωματα ασφαλειας.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:Καλημερα σε ολους. Θα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει αν γηνετε, εγω αποληθηκα το 2006 απο το στρατο ξηρας σαν ι3 αοπλο και θα ηθελα να ρωτησω αν γηνετε να αλλαξη σε ι1; Το ι3 μου το δωσανε επιδι ειχα χαμηλο εματοκριτη. Ειναι κριμα να σε κινιγαει αυτο το πραμα μια ζωη χωρις να μπωρεις να πας για δουλεια σε σωματα ασφαλειας.


Που ακριβώς σε κυνηγάει; Μόνο στην πυροσβεστική δεν μπορείς να μπεις, δηλαδή και την αλλαγή να κάνεις πάλι δεν γίνεται...

Δημητρης έγραψε:Μηπως γνωριζετε αν μπορει να γινει καποια στιγμη αργοτερα μετατροπη απο ι5 σε ι1;


Ν.3421/2005 άρθρο 36

ΑΛΕΞΗΣ

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από ΑΛΕΞΗΣ »

Φίλε Greek Army αυτό που λες για τη Πυροσβεστική είναι σίγουρο;
'Οτι δλδ αν αλλάξεις το Ι σου πάλι δε σε δέχονται;
Ημουνα Ι3 ένοπλο και αφού απολύθηκα το άλλαξα σε Ι1.
Η πληροφορία αυτή θέλω να είναι όσο το δυνατόν πιο έγκυρη γιατί
με επηρεάζει άμεσα.
Ευχαριστώ πολύ απαντήσεις δεν απαντήσεις, να σαι καλά.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΑΛΕΞΗΣ έγραψε:Φίλε Greek Army αυτό που λες για τη Πυροσβεστική είναι σίγουρο;
'Οτι δλδ αν αλλάξεις το Ι σου πάλι δε σε δέχονται;
Ημουνα Ι3 ένοπλο και αφού απολύθηκα το άλλαξα σε Ι1.
Η πληροφορία αυτή θέλω να είναι όσο το δυνατόν πιο έγκυρη γιατί
με επηρεάζει άμεσα.
Ευχαριστώ πολύ απαντήσεις δεν απαντήσεις, να σαι καλά.


ισχύει ναι

Nikos

Αλλαγή σωματικής ικανότητας (επανεξέταση)

Δημοσίευση από Nikos »

Greek_Army έγραψε:Γίνεται. Απλά αν το ήθελε για τα σώματα ασφαλείας δεν θα γινότανε γιατί θέλει να έχεις τελειώσει ένοπλος την θητεία σου


Greek_Army έγραψε:
ΑΛΕΞΗΣ έγραψε:Φίλε Greek Army αυτό που λες για τη Πυροσβεστική είναι σίγουρο;
'Οτι δλδ αν αλλάξεις το Ι σου πάλι δε σε δέχονται;
Ημουνα Ι3 ένοπλο και αφού απολύθηκα το άλλαξα σε Ι1.
Η πληροφορία αυτή θέλω να είναι όσο το δυνατόν πιο έγκυρη γιατί
με επηρεάζει άμεσα.
Ευχαριστώ πολύ απαντήσεις δεν απαντήσεις, να σαι καλά.
ισχύει ναι

Τελικά ρε παιδιά τι ισχύει;
Δεν μπορείς να διεκδικήσεις θέση σε προκηρύξεις για σώματα ασφαλείας
αν έχεις κάνει την αλλάγη από Ι2/Ι3 ένοπλο σε Ι1 μετά τη στρατιωτική σου
θητεία ή μόνο στην Πυροσβεστική ισχύει αυτό?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης