Προκήρυξη για ΟΒΑ (2019)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
nakos7
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Τρί Σεπ 10, 2019 3:49 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2019)

Δημοσίευση από nakos7 »

NAVY έγραψε:Απ οτι διαβασα παιδια ερχονται προσληψεις οβα. Δοξα τον θεο! Μακαρι να κανουν μια αρχη. Γραφουν για τον στρατο ξηρας. Για το π. Ν και την π. Α ομως; Αραγε θα παρουν εκει;
Δε μπορεί να μη πάρουν και εκεί... Παντού υπάρχουν ανάγκες, ζήτανε 400 θέσεις σε αεροπορία και ναυτικό, απίθανο να τα αφήσουν αυτά τα σώματα στην απέξω ετσι ξαφνικά.

kanenas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 07, 2019 7:05 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2019)

Δημοσίευση από kanenas »

Ελπιζω τελικα να μην παρουν ΟΒΑ Αλλα να κανουν το σωστο Και για τους νεους και για τον στρατο.

1. Οι ΟΒΑ Ειναι ενα μπαλωμα και δεν λυνουν το προβλημα Της ελειψης προσωπικου

, πολυ φοβαμαι οτι με την ληξη της 3ετιας ισως και με μια ακομα παραταση απο 1 εως 3 χρονια Θα βλεπουν την πορτα της εξοδου σε μια ηλικια που δυσκολα καποιος θα μπορει να βρει κατι για την ζωη του. Φυσικα θα βρεθουν πολλοι που θα πουν Εσυ μην κανεις ρε φιλε Αιτηση Ασε εμας η τα λες αυτα για να μην κανει ο κοσμος, και πολλοι σωστα θα σκεφτουν και θα πουν, ας παμε τωρα εκει γιατι ειμαστε σε δυσκολη θεση και βλεπουμε. Εαν μπορουσα Να εχω επιρροη Φυσικα και θα ελεγα οχι να μην κανει κανενας Για να αναγκαστουν να παρουν εποπ Αλλα Ο καθενας το βλεπει διαφορετικα. Γιατι δεν περασε απο το μυαλο κανενος οτι με αναλογη 3ετη προσληψη θα μπορουσαν να κανουν Προκυρηξη και για την αστυνομια (ειδικοι φρουροι-συνοριοφυλακες-εξωτερικη ασφαλεια φυλακων κτλ κτλ) Απλα κατι δεν μου αρεσει Σε ολο αυτο. Φυσικα και εγω δεν θα κανω αλλα θα περιμενω.

2. Οτι χειροτερο ειναι να παρεις ΟΒΑ Να τους εκπαιδευσεις 6 μηνες Και σε 2,5 χρονια να τους απολυσεις. Η σωστη χρηση του υλικου πασης φυσεως Στο Να αποδιδουν τα μεγιστα χωρις βλαβες και ατυχηματα προυποθετουν εμπειρια Που θελει καποια χρονια Και φυσικα οχι 3 σε οτι εχει να κανει αυτο, απο οχηματα απο οπλικα συστηματα Κτλ... ΑΝ ξερει καποιος ας απαντησει παρακαλω. Εαν ειμαι ΟΒΑ και σε 3 μηνες βγει προκυρηξη για εποπ θα μπορω να παρω μερος ; Και εναν ναι θα εχω καποια μορια br/>

Πάνος

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2019)

Δημοσίευση από Πάνος »

kanenas έγραψε:Ελπιζω τελικα να μην παρουν ΟΒΑ Αλλα να κανουν το σωστο Και για τους νεους και για τον στρατο.

1. Οι ΟΒΑ Ειναι ενα μπαλωμα και δεν λυνουν το προβλημα Της ελειψης προσωπικου

, πολυ φοβαμαι οτι με την ληξη της 3ετιας ισως και με μια ακομα παραταση απο 1 εως 3 χρονια Θα βλεπουν την πορτα της εξοδου σε μια ηλικια που δυσκολα καποιος θα μπορει να βρει κατι για την ζωη του. Φυσικα θα βρεθουν πολλοι που θα πουν Εσυ μην κανεις ρε φιλε Αιτηση Ασε εμας η τα λες αυτα για να μην κανει ο κοσμος, και πολλοι σωστα θα σκεφτουν και θα πουν, ας παμε τωρα εκει γιατι ειμαστε σε δυσκολη θεση και βλεπουμε. Εαν μπορουσα Να εχω επιρροη Φυσικα και θα ελεγα οχι να μην κανει κανενας Για να αναγκαστουν να παρουν εποπ Αλλα Ο καθενας το βλεπει διαφορετικα. Γιατι δεν περασε απο το μυαλο κανενος οτι με αναλογη 3ετη προσληψη θα μπορουσαν να κανουν Προκυρηξη και για την αστυνομια (ειδικοι φρουροι-συνοριοφυλακες-εξωτερικη ασφαλεια φυλακων κτλ κτλ) Απλα κατι δεν μου αρεσει Σε ολο αυτο. Φυσικα και εγω δεν θα κανω αλλα θα περιμενω.

2. Οτι χειροτερο ειναι να παρεις ΟΒΑ Να τους εκπαιδευσεις 6 μηνες Και σε 2,5 χρονια να τους απολυσεις. Η σωστη χρηση του υλικου πασης φυσεως Στο Να αποδιδουν τα μεγιστα χωρις βλαβες και ατυχηματα προυποθετουν εμπειρια Που θελει καποια χρονια Και φυσικα οχι 3 σε οτι εχει να κανει αυτο, απο οχηματα απο οπλικα συστηματα Κτλ... ΑΝ ξερει καποιος ας απαντησει παρακαλω. Εαν ειμαι ΟΒΑ και σε 3 μηνες βγει προκυρηξη για εποπ θα μπορω να παρω μερος ; Και εναν ναι θα εχω καποια μορια br/>



αλήθεια τώρα αυτά τα πιστεύεις που γράφεις;

kanenas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 07, 2019 7:05 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2019)

Δημοσίευση από kanenas »

Τι ειναι αυτο σε οσα ειπα που δεν σου αρεσει ; Το οτι υπαρχει κινδυνος απολυσης μετα απο 3-4 χρονια ; Το οτι ειναι καλυτερο να παιρνουν εποπ απο oβα ; Αυτα ολα ειναι προσωπικες αποψεις Και προβληματισμοι, φυσικα τα πιστευω και σιγουρα δεν περιμενω να τα ασπαστουν Ολοι, δεν παυουν ομως Να εχουν μια δοση αληθειας και πιστεψε με ΕΥΧΟΜΑΙ Να βγω ψευτης.
Fanis K.
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τρί Μαρ 26, 2019 6:38 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2019)

Δημοσίευση από Fanis K. »

Γεια σου φίλε kanenas.Επειδή τα έχω πει πολλές φορές σχετικά με τους ΟΒΑ θα πω λίγα λόγια για να μην κουράζω.

Εγώ δεν πρόκειται να κάνω την χάρη κανενός. Που λέτε κάποιοι να μην μπούμε ΟΒΑ για να βγει για ΕΠΟΠ. Χειρότερη άποψη δεν έχω ακούσει.

Πες μου πότε έδιωξαν ΟΒΑ.

Άκουσες κάπου να έδιωξαν ΟΒΑ; Εκτός από την σειρά του 2011 που τότε υπήρχε και λόγος;

Είμαστε κάποια παιδιά που ενδιαφερόμαστε να ασχοληθούμε με το συγκεκριμένο επάγγελμα.

Ναι μεν είναι και τα λεφτά αλλά κυρίως πάμε γιατί το γουστάρουμε.

Έχω βαρεθεί να ακούω να λένε πολλοί για στρατό και το μόνο που τους νοιάζει είναι τα λεφτά.

Και εφόσον ελπίζεις kanenas να μην βγει για ΟΒΑ θα σου πω εγώ τι ελπίζω.

Να γίνονται ΕΠΟΠ μόνο αυτοί που έχουν κάνει και 6 χρόνια ΟΒΑ.

Οι ήδη υπάρχοντες ΟΒΑ που έχουν εκπαίδευση και εμπειρία δεν είναι κορόιδα, για να μπουν κάποιοι ΕΠΟΠ με την μία.

Και όσον αφορά ότι θα διώξουν τους ΟΒΑ δες λίγο πως είναι η κατάσταση του Ελληνικού Στρατού και μετά θα δεις ότι μια χαρά χρήσιμοι είναι και θα έχουν και μεγαλύτερη προοπτική.

Τέλος πάντων. Αυτά τα λίγα.

Σχετικά με την ερώτηση σου στο τέλος.

Αν είσαι ΟΒΑ μπορείς να πάρεις μέρος για ΕΠΟΠ και θα έχεις 100 μόρια.

πανος

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2019)

Δημοσίευση από πανος »

kanenas έγραψε:Τι ειναι αυτο σε οσα ειπα που δεν σου αρεσει ; Το οτι υπαρχει κινδυνος απολυσης μετα απο 3-4 χρονια ; Το οτι ειναι καλυτερο να παιρνουν εποπ απο oβα ; Αυτα ολα ειναι προσωπικες αποψεις Και προβληματισμοι, φυσικα τα πιστευω και σιγουρα δεν περιμενω να τα ασπαστουν Ολοι, δεν παυουν ομως Να εχουν μια δοση αληθειας και πιστεψε με ΕΥΧΟΜΑΙ Να βγω ψευτης.


δεν το ξερεις τι μπορει να γινει

οβα φαινεται ποιος θελει να μπει, ενω εποπ μπαινουν οτι να ναι λογω μονιμοτητας

πανος

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2019)

Δημοσίευση από πανος »

Fanis K. έγραψε:Γεια σου φίλε kanenas.Επειδή τα έχω πει πολλές φορές σχετικά με τους ΟΒΑ θα πω λίγα λόγια για να μην κουράζω.

Εγώ δεν πρόκειται να κάνω την χάρη κανενός. Που λέτε κάποιοι να μην μπούμε ΟΒΑ για να βγει για ΕΠΟΠ. Χειρότερη άποψη δεν έχω ακούσει.

Πες μου πότε έδιωξαν ΟΒΑ.

Άκουσες κάπου να έδιωξαν ΟΒΑ; Εκτός από την σειρά του 2011 που τότε υπήρχε και λόγος;

Είμαστε κάποια παιδιά που ενδιαφερόμαστε να ασχοληθούμε με το συγκεκριμένο επάγγελμα.

Ναι μεν είναι και τα λεφτά αλλά κυρίως πάμε γιατί το γουστάρουμε.

Έχω βαρεθεί να ακούω να λένε πολλοί για στρατό και το μόνο που τους νοιάζει είναι τα λεφτά.

Και εφόσον ελπίζεις kanenas να μην βγει για ΟΒΑ θα σου πω εγώ τι ελπίζω.

Να γίνονται ΕΠΟΠ μόνο αυτοί που έχουν κάνει και 6 χρόνια ΟΒΑ.

Οι ήδη υπάρχοντες ΟΒΑ που έχουν εκπαίδευση και εμπειρία δεν είναι κορόιδα, για να μπουν κάποιοι ΕΠΟΠ με την μία.

Και όσον αφορά ότι θα διώξουν τους ΟΒΑ δες λίγο πως είναι η κατάσταση του Ελληνικού Στρατού και μετά θα δεις ότι μια χαρά χρήσιμοι είναι και θα έχουν και μεγαλύτερη προοπτική.

Τέλος πάντων. Αυτά τα λίγα.

Σχετικά με την ερώτηση σου στο τέλος.

Αν είσαι ΟΒΑ μπορείς να πάρεις μέρος για ΕΠΟΠ και θα έχεις 100 μόρια.



ποσα ατομα ηταν το 2011 και τους εδιωξαν;

Άβαταρ μέλους
Diasostis31
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης
Δημοσιεύσεις: 3262
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2015 7:41 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2019)

Δημοσίευση από Diasostis31 »

Όλοι οι οβα απολύθηκαν, ποιοι μόνο του 2011; Εχω άτομα που μπήκαν το 2008, δεν είχαν μόρια για εποπ και το 11 πηγαν σπίτι τους.

Και οι τελευταίοι του 2011, απολύθηκαν το 2014.

Η τελευταία σειρά στον στρατό ξηράς που πηρε 120 άτομα τον Δεκέμβριο του 2017, ειχε μέσα άτομα παχύσαρκα που κάνανε θητεία Ι3 και κόπηκαν στην πορεία 5 χιλιομέτρων.

Τι εκπαίδευση έχουν; Τα βυσματα του Καμμενου...

Θα τρελαθούμε εδώ μέσα.

Fanis K.
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τρί Μαρ 26, 2019 6:38 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2019)

Δημοσίευση από Fanis K. »

Διασωστης31 έγραψε:Όλοι οι οβα απολύθηκαν, ποιοι μόνο του 2011; Εχω άτομα που μπήκαν το 2008, δεν είχαν μόρια για εποπ και το 11 πηγαν σπίτι τους.

Και οι τελευταίοι του 2011, απολύθηκαν το 2014.

Η τελευταία σειρά στον στρατό ξηράς που πηρε 120 άτομα τον Δεκέμβριο του 2017, ειχε μέσα άτομα παχύσαρκα που κάνανε θητεία Ι3 και κόπηκαν στην πορεία 5 χιλιομέτρων.

Τι εκπαίδευση έχουν; Τα βυσματα του Καμμενου...

Θα τρελαθούμε εδώ μέσα.



Συμφωνώ, αλλά σκοπός είναι τώρα τι γίνεται.

Ας αφήσουμε τον Καμμένο. Τώρα έχουμε άλλα.

Βλέπεις πως είναι η κατάσταση του στρατού ποιος ο λόγος να διώξουν ΟΒΑ.

Άσε που θα πρέπει να σκάσουν και αποζημειώσεις.

Εξάλλου όποιος θέλει να γίνεις στρατιωτικός γιατί αν του δωθεί η ευκαιρία για ΟΒΑ να μην πάει;

Είναι ένα ρίσκο αλλά όποιος το θέλει δεν έχει να χάσει και κάτι.

kanenas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 07, 2019 7:05 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2019)

Δημοσίευση από kanenas »

Επειδη Απο οτι βλεπω εσεις ξερετε Πιο πολλα γιατι παρακολουθειτε το θεμα, μπορει καποιος να μου πει η Να ποσταρει το νομοθετικο πλαισιο Για τους ΟΒΑ, τι λεει ο νομοθετης Για μετα την ληξη της 3ετιας , υπαρχει νεα συμβαση 3ετης ; Μετα τι ; Υπαρχει Νομιμοποιηση Τι υπαρχει. Ρωραω γιατι οταν ειναι 23 χρονων και πας εκει μεχρι τα 26 μετα Οι πορτες εχουν κλεισει για αλλους διαγωνισμους. Αλλα αν εχει καποιος Ας το ποσταρει Να δουμε
Άβαταρ μέλους
Diasostis31
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης
Δημοσιεύσεις: 3262
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2015 7:41 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2019)

Δημοσίευση από Diasostis31 »

kanenas έγραψε:Επειδη Απο οτι βλεπω εσεις ξερετε Πιο πολλα γιατι παρακολουθειτε το θεμα, μπορει καποιος να μου πει η Να ποσταρει το νομοθετικο πλαισιο Για τους ΟΒΑ, τι λεει ο νομοθετης Για μετα την ληξη της 3ετιας , υπαρχει νεα συμβαση 3ετης ; Μετα τι ; Υπαρχει Νομιμοποιηση Τι υπαρχει. Ρωραω γιατι οταν ειναι 23 χρονων και πας εκει μεχρι τα 26 μετα Οι πορτες εχουν κλεισει για αλλους διαγωνισμους. Αλλα αν εχει καποιος Ας το ποσταρει Να δουμε


Τίποτα δεν υπάρχει, λέει με την λήξη της 3ετιας απολύεσαι χωρίς καμία άλλη διαδικασία.

Ο συριζα λίγο πριν τις εκλογές, πέρασε νομοσχέδιο για τους δικούς του οβα του 2017 ότι θα έχουν δικαίωμα ανανέωσης για άλλα 3 χρόνια. Το νομοσχέδιο είναι σε ισχύ ακόμα αλλά κανείς δεν ξέρει αν θα παραμείνει απ την τωρινή κυβέρνηση, ανανέωση δεν έχει πάει σε κανέναν ακόμα πάντως. Την άνοιξη θα ξέρουμε.

Μονιμοποίηση δε γίνεται ποτέ, πρέπει να γίνουν εποπ. Ούτε βαθμολογικά ανεβαίνουν, αν ήσουν ΣΤΡ στην θητεία σου,6 χρόνια Στρατιώτης θα υπηρετείς.

kanenas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 07, 2019 7:05 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2019)

Δημοσίευση από kanenas »

Διασωστης31 έγραψε:
kanenas έγραψε:Επειδη Απο οτι βλεπω εσεις ξερετε Πιο πολλα γιατι παρακολουθειτε το θεμα, μπορει καποιος να μου πει η Να ποσταρει το νομοθετικο πλαισιο Για τους ΟΒΑ, τι λεει ο νομοθετης Για μετα την ληξη της 3ετιας, υπαρχει νεα συμβαση 3ετης ; Μετα τι ; Υπαρχει Νομιμοποιηση Τι υπαρχει. Ρωραω γιατι οταν ειναι 23 χρονων και πας εκει μεχρι τα 26 μετα Οι πορτες εχουν κλεισει για αλλους διαγωνισμους. Αλλα αν εχει καποιος Ας το ποσταρει Να δουμε


Τίποτα δεν υπάρχει, λέει με την λήξη της 3ετιας απολύεσαι χωρίς καμία άλλη διαδικασία.

Ο συριζα λίγο πριν τις εκλογές, πέρασε νομοσχέδιο για τους δικούς του οβα του 2017 ότι θα έχουν δικαίωμα ανανέωσης για άλλα 3 χρόνια. Το νομοσχέδιο είναι σε ισχύ ακόμα αλλά κανείς δεν ξέρει αν θα παραμείνει απ την τωρινή κυβέρνηση, ανανέωση δεν έχει πάει σε κανέναν ακόμα πάντως. Την άνοιξη θα ξέρουμε.

Μονιμοποίηση δε γίνεται ποτέ, πρέπει να γίνουν εποπ. Ούτε βαθμολογικά ανεβαίνουν, αν ήσουν ΣΤΡ στην θητεία σου,6 χρόνια Στρατιώτης θα υπηρετείς.



O στρατος οντως χρειαζετε στρατιωτες, απο αξκους και υπαξκους εχει πλεονασμα ΤΟ ΗΘΙΚΟ το λογικο το αυτονοητο θα ηταν Μονιμοι στρατιωτες για παντα με μονη αλαγη στο κλιμακιο μισθοδοσιας.

Άβαταρ μέλους
Diasostis31
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης
Δημοσιεύσεις: 3262
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2015 7:41 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2019)

Δημοσίευση από Diasostis31 »

Δεν υπάρχει ο όρος υπαξιωματικος, ελληνική πατέντα είναι για τους κομπλεξικους. Απο Στρατιώτης μέχρι Αρχιλοχιας, είσαι οπλίτης.

Στον αμερικανικό στρατό μπαίνεις και ανθυπασπιστης δε γίνεσαι ποτέ, εδώ τους εμθ του δημοτικού τους κάνανε αξιωματικους.

Το θέμα με τους βαθμούς στους οβα είναι ότι εσύ που θα έχεις 3 ίσως και 6 χρόνια μέσα, είσαι κατώτερος από τον κληρωτο που βγάζει ΛΥΒ και είναι εφεδρος δεκανεας.

Μόνιμοι στρατιώτες είναι μόνο οι εποπ, που κάνανε 3 και 4 μηνες κέντρο, σχολείο μαχητή και καπάκι σχολεία ειδικότητας.

Οι οβα κάνανε 10 μερες κέντρο, και πήραν μετάθεση. Είναι ανεκπαιδευτοι κληρωτοι φαντάροι επί πληρωμή, με ελάχιστες εξαιρέσεις στις ΕΔ.

NAVY

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2019)

Δημοσίευση από NAVY »

Θα ηθελα και εγω παιδια να πω την γνωμη μου σχετικα με την παραπανω συζητηση. Εν μερει φιλε kanenas εχεις δικιο. Ομως... Σαφεστατα οι ΕΠΟΠ ειναι πολυ καλυτερα σε σχεση με τους ΟΒΑ. Δεν υπαρχει μετρο συγκρισης! Ομως στην προκειμενη περιπτωση εμας ολους που μας αρεσει το επαγγελμα του στρατιωτικου περιμενουμε να βγει καποια προκηρυξη για να μπουμε στο στρατευμα! Βεβαιως αν μπορουσαμε να επιλεξουμε ΕΠΟΠ η ΟΒΑ σιγουρα θα επιλεγαμε ΕΠΟΠ! Ομως επειδη δεν ειναι στο χερι μας να κανουμε επιλογη θα προσπαθησουμε να μπουμε και σαν ΟΒΑ! Εφ οσον δεν βγαζουν προκηρυξη για ΕΠΟΠ και βγαλουν για ΟΒΑ θα παμε για ΟΒΑ. Βεβαια παντα στην ακρη του μυαλου μας υπαρχει παντα η ελπιδα οτι κατι θα γινει και θα μας μονιμοποιησουν ! Τωρα θα μου πεις ειμαι σιγουρος οτι θα μονιμοποιησουν στο μελλον τους ΟΒΑ; Οχι βεβαια! Κανεις δεν ξερει το μελλον! Απλα παντα βαδιζουμε με την ελπιδα! ... ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ... Φτιαχνουμε τα χαρτια μας σε οτι προκηρυξη βγει ΕΠΟΠ η ΟΒΑ... Και προχωραμε! Εξ αλλου ολα στην ζωη ειναι μια προσπαθεια και ενα ρισκο! Ευχομαι να βγει καποια προκηρυξη... Και να περασουν οσο το δυνατον περισσοτεροι!
Fanis K.
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τρί Μαρ 26, 2019 6:38 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΟΒΑ (2019)

Δημοσίευση από Fanis K. »

Πραγματικά φίλε NAVY τα είπες πολύ σωστά.Δεν λέω, σε κάποια πράγματα έχουν δίκιο ο kanenas και ο Διασώστης31.

Αλλά δεν είναι σωστό να υποτιμάτε και έτσι ο θεσμός.

Επειδή είναι οι κατώτεροι και δεν είναι σίγουρο το μέλλον τους;

Εγώ προσωπικά θέλω να μπω ΟΒΑ γιατί θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά με τον στρατό και ας είμαι κατώτερος. Και ας με διώξουν μετά.

Έκανα μια προσπάθεια στην τελική. Δεν είναι κακό να κυνηγάμε αυτό που θέλουμε.

Βέβαια ο καθένας το βλέπει διαφορετικά και σεβαστό.

Εγώ θα σας πω την γνώμη μου και καθαρά την γνώμη μου.

Οι ΟΒΑ έχουν μια καλή πιθανότητα να μπουν ως ΕΠΟΠ ή με κάποιον άλλο θεσμό που να αφορά μόνο αυτούς.

Όπως για παράδειγμα παλιά με τους θεσμούς ΕΠΥ-ΕΜΘ.

Και ο λόγος είναι γιατί υπάρχει υποστελεχωμένο και γηρασμένο προσωπικό (το έχω πει πολλές φορές το ξέρω).

Πέρα από αυτό το κράτος έχει ξοδέψει δαπάνες για τους ΟΒΑ. Πιο το όφελος να διώξουν;

Μα θα τους βγει και πιο οικονομικά και γρήγορα αν μονιμοποιήσει τους ΟΒΑ.

Είδη έτοιμη με προϋπηρεσία και ούτε πολύ χαρτούρα και διαδικασία. Μια αξιολόγηση καλή να έχουν και τέλος.

Αν τους διώξουν εκτός ότι θα υπάρξει πρόβλημα σε μονάδες θα πάνε τζάμπα κυριολεκτικά οι δαπάνες που ξοδεύτηκαν.

Αφήστε τώρα τι έγινε σε άλλες χρονιές.

Τώρα το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο.

Αυτά ήθελα να πω.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες