ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Βασιλις

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από Βασιλις »

Το 2011 θα ειπαρχει η σχολη στο μιχανογραφικο; Και αν ναι. Αν γραψω τα μορια θα παω κατεθειαν στη σχολη?
lefterisg
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2009 12:14 pm
Επικοινωνία:

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από lefterisg »

Κατόπιν σχετικού εγγράφου του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Άμυνας γίνεται γνωστό στους υποψηφίους (μαθητές και απόφοιτους) που θα συμμετάσχουν στις φετινές πανελλαδικές εξετάσεις, ότι για το νέο ακαδημαϊκό έτος 2011-2012:
Δεν θα λειτουργήσει η Στρατιωτική Σχολή Ιπταμένων Ραδιοναυτίλων (ΣΙΡ).
πηγή
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Τετ Μάιος 26, 2010 8:43 pm
Τοποθεσία: υψηλη :P
Ενδιαφέροντα: - free running -
Επάγγελμα: kommanto junior
Επικοινωνία:

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 »

Πωπωωω... Βλεπω εγγραφο για υποψηφιους και εμεινα. Λεω μπας και βγηκε τιποτα ενδιαφερονΕικόναπαλι καλα... Ουφ. δε πειραζει εξαλλου χρονο παρα χρονο η οποτε εχει αναγκη αυτη η σχολη δεν επαιρνε; ΑναμενομενοΕικόνα

Την ΠΟΛΗ που μου πήρανε εγώ την θέλω πίσω να μπω μεσ'την ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ και να την λειτουργήσω και μονο τότε ο ΘΕΟΣ την ΠΟΛΗ θα φωτίσει και ο ΥΜΝΟΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ παντου θα απειχήσει!!!
Γιωργος

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από Γιωργος »

καλησπερα... Τελειωνω φετος το λυκειο και θελω να μαθω περισσοτερα για την σχολη Σ. Ι. Ρ!

απο οτι διαβασα τα μελη της πετανε. Εγω εχω προβλημμα στην οραση μου (μειοποια). Μπορω να περασω στην σχολη η λογο ορασης θα με απορυψουν;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11206
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από Nassos »

Καλησπέρα. Διάβασε και τα πρηγούμενα μηνύματα για να δείς τι ισχύει.Εικόνα
PETER.D
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 13, 2010 6:20 pm
Επικοινωνία:

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από PETER.D »

Αν δεν κανω λαθος δεν θα παρει ατομα φετος η ΣΙΡ.
lefterisg
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2009 12:14 pm
Επικοινωνία:

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από lefterisg »

Γιωργος έγραψε:καλησπερα... Τελειωνω φετος το λυκειο και θελω να μαθω περισσοτερα για την σχολη Σ. Ι. Ρ!

απο οτι διαβασα τα μελη της πετανε. Εγω εχω προβλημμα στην οραση μου (μειοποια). Μπορω να περασω στην σχολη η λογο ορασης θα με απορυψουν;

Κατόπιν σχετικού εγγράφου του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Άμυνας γίνεται γνωστό στους υποψηφίους (μαθητές και απόφοιτους) που θα συμμετάσχουν στις φετινές πανελλαδικές εξετάσεις, ότι για το νέο ακαδημαϊκό έτος 2011-2012:
Δεν θα λειτουργήσει η Στρατιωτική Σχολή Ιπταμένων Ραδιοναυτίλων (ΣΙΡ).
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από roverr24 »

Απο τη ΣΙΡ ουσιαστικα βγαινουν βοηθοι πτησης και loadmasters για σε130 και σε27, δεν ασχολουνται πια με την πορεια του σκαφους αφου τα ηλεκτρονικα μεσα ειναι τοσο εξελιγμενα πια. Πιστευω πολυ δυσκολα θα ξαναπαρει αυτη η σχολη, που ουσιαστικα παρακλαδι της ΣΤΥΑ ειναι
Σάκης

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από Σάκης »

Στη σχολή των ιπτάμενων ραδιοναυτίλων είσαι κανονικά ιπτάμενος; Πετάς με το αεροσκάφος συχνά?
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από roverr24 »

Κανονικα ιπταμενος αλλα οχι πιλοτος
Άβαταρ μέλους
cocoblogger
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Παρ Δεκ 30, 2011 12:23 am
Τοποθεσία: Μηχ/της
Επικοινωνία:

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από cocoblogger »

roverr24 έγραψε:Κανονικα ιπταμενος αλλα οχι πιλοτος
Αλλα τι;

Η Σχολή Ιπταμένων Ραδιοναυτίλων (ΣΙΡ) στο Μηχανογραφικό του 2012 !

Την σημαια που αγαπω Εχει εναν λευκο σταυρο Και θα την υπηρετω Μεχρι να με βρουν νεκρο...
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από roverr24 »

Φιλε τα εχω γραψει αναλυτικα γιατι δε βλεπεις πιο πισω;

Απο την ΣΙΡ βγαινεις σμηνιας υπαξιωματικος. Ειναι 2 χρονια και μπορεις να φτασεις ως αντισμηναρχος.

Καθηκον σου ειναι η αεροναυτιλια, δηλαδη να βγαζεις την πορεια του αεροπλανου, ειδικα σε μεγαλα ταξιδια. Αυτο γινεται μεσω συστηματων GPS και LORAN, μεσω συστηματων VOR/ILS/DME οι οποιοι ειναι επιγειοι σταθμοι που εκπεμπουν και μεσω αυτων συντονιζει τα οργανα ο ραδιοναυτιλος και ξερει το στιγμα του αεροσκαφους. Θα χρησιμοποιεις αεροπορικους χαρτες η ηλεκτρονικους η κανονικους σε χαρτι και σε εσχατη περιπτωση χαλασμενων οργανων σου μαθαινουν να βγαζεις την πορεια κοιταζοντας τα αστερια και με βοηθεια πυξιδας και χρονομετρου να βγαζεις την πορεια...

Επισης καθηκον του ναυτιλου ειναι να φορτωνει σωστα το αεροσκαφος με καυσιμα και οτιδηποτε αλλο κουβαλαει για να μην ανατρεπεται η ισορροπια, η ρυθμιση των πηδαλιων να μην ειναι υπερβαρο και να μην αλλαζει το CG δηλαδη το κεντρο βαρους.

Πετας μονο με αεροσκαφη c130 και c27j spartan

καλη επιτυχια και να ξερεις δεν λειτουργει η σχολη καθε χρονια

Άβαταρ μέλους
cocoblogger
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Παρ Δεκ 30, 2011 12:23 am
Τοποθεσία: Μηχ/της
Επικοινωνία:

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από cocoblogger »

roverr24 έγραψε:Φιλε τα εχω γραψει αναλυτικα γιατι δε βλεπεις πιο πισω;

Απο την ΣΙΡ βγαινεις σμηνιας υπαξιωματικος. Ειναι 2 χρονια και μπορεις να φτασεις ως αντισμηναρχος.

Καθηκον σου ειναι η αεροναυτιλια, δηλαδη να βγαζεις την πορεια του αεροπλανου, ειδικα σε μεγαλα ταξιδια. Αυτο γινεται μεσω συστηματων GPS και LORAN, μεσω συστηματων VOR/ILS/DME οι οποιοι ειναι επιγειοι σταθμοι που εκπεμπουν και μεσω αυτων συντονιζει τα οργανα ο ραδιοναυτιλος και ξερει το στιγμα του αεροσκαφους. Θα χρησιμοποιεις αεροπορικους χαρτες η ηλεκτρονικους η κανονικους σε χαρτι και σε εσχατη περιπτωση χαλασμενων οργανων σου μαθαινουν να βγαζεις την πορεια κοιταζοντας τα αστερια και με βοηθεια πυξιδας και χρονομετρου να βγαζεις την πορεια...

Επισης καθηκον του ναυτιλου ειναι να φορτωνει σωστα το αεροσκαφος με καυσιμα και οτιδηποτε αλλο κουβαλαει για να μην ανατρεπεται η ισορροπια, η ρυθμιση των πηδαλιων να μην ειναι υπερβαρο και να μην αλλαζει το CG δηλαδη το κεντρο βαρους.

Πετας μονο με αεροσκαφη c130 και c27j spartan

καλη επιτυχια και να ξερεις δεν λειτουργει η σχολη καθε χρονια



Σ ευχαριστω πολυ για τον κοπο σου να τα ξαναγραψεις!

Την σημαια που αγαπω Εχει εναν λευκο σταυρο Και θα την υπηρετω Μεχρι να με βρουν νεκρο...
user1997

ΣΙΡ - Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων

Δημοσίευση από user1997 »

Γνωρίζετε εάν θα υπάρχει στο μηχανογραφικό 2016 η σιρ;
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες