ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από Green Berets »



Η Ζ-ΜΑΚ ειναι μοναδα αμφιβιων καταδρομων ενω η ΔΥΚ διοικηση
υποβρυχιων καταστροφων. Λεξιλογικα και μονο καταλαβαινεις την
διαφορα. Αλλη εκπαιδευση οι μεν, αλλη οι δε.

Στη Ζ-ΜΑΚ κανουν πολλα αντικειμενα οπως τοπογραφια, πορειες, βολες με
διαφορα οπλα, αμφιβιες επιχειρησεις, εκπαιδευση σε μαχη κοντινων αποστασεων(CQB) , ανορθοδοξο πολεμο στα βουνα κτλ.
Ειναι μια μοναδα καταδρομων με επαγγελματιες και κανουν πολλα απο
τα αντικειμενα που κανουν και οι εφεδροι καταδρομεις αλλα πιο επαγγελματικα και με μεγαλυτερη συχνοτητα και ποικιλια σεναριων πχ.
Κανουν βεβαια και πιο εξειδικευμενα πραγματα αλλα δεν ειναι εξωγηινοι
ουτε μαμιαδες-killers κτλ. απλα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ και καλα εκπαιδευμενοι.

Στο Σχολειο Υποβρυχιων Καταστροφων που διαρκει πλεον εφτα μηνες
ειναι ενας μηνας ενταξης, αλλοι δυο με προσανατολισμο στην εντονη καταπονηση με πολυ γυμναστικη και λιγα στοιχεια θεωριας καταδυσεων και οπλων, πυρομαχικων, αλλους δυο κυριως με καταδυσεις, υδατογραφιες κτλ και αλλους δυο σε ανορθοδοξο πολεμο, εκρηκτικα, τακτικες μαχης κτλ.
ΧΟΝΔΡΙΚΑ βεβαια...

Για τους μονιμους του ΠΝ μετα συνεχιζεις σε σχολεια επιχειρησιακης
εκπαιδευσης, κοντα στα 2 χρονια θεωρεισαι επιχειρησιακος βατραχανθρωπος. Ελπιζω να καλυψα τις αποριες σου.
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από H4nnibal »

Έλα ρε, αυτά είναι καθαρά by the book να πούμε. Ήξερα κι εγώ να τα πώ. Το θέμα είναι οτι αν ρωτήσεις κάποιον που πήγε και είναι εκεί θα στα πει παραλλαγμένα. Αλλα η ουσία μένει η ίδια. Τελος πάντων, για να πω και την αλήθεια, εκείνη τη στιγμή που απαντούσα στο σχόλιο ήθελα να πάω και τουαλέτα για να στείλω κατι τορπίλεςΕικόνα γιαυτό έγαψα κατι σύντομο! Εικόνα
RAMBO

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από RAMBO »

το χοντρο παλουκι το τρωνε δηλαδη στην δυκ πιο πολυ; στην δυκ δεν ειναι εκει που πρεπει να εχεις πολλη τρελλα πανω σου γιατι περνας μαρτυρια. εγω που εχω δηλωσει ναυτικο γινεται να παω στους αμφιβιους; EΧΩ μυωπια 2 βαθμους.
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από Green Berets »

H4nnibal έγραψε:Έλα ρε, αυτά είναι καθαρά by the book να πούμε. Ήξερα κι εγώ να τα πώ. Το θέμα είναι οτι αν ρωτήσεις κάποιον που πήγε και είναι εκεί θα στα πει παραλλαγμένα. Αλλα η ουσία μένει η ίδια. Τελος πάντων, για να πω και την αλήθεια, εκείνη τη στιγμή που απαντούσα στο σχόλιο ήθελα να πάω και τουαλέτα για να στείλω κατι τορπίλεςΕικόνα γιαυτό έγαψα κατι σύντομο! Εικόνα


By the book ξεbythebook δεν παυουν να ειναι τα πραγματα που κανουν
δεν νομιζω να ειπα ποτε οτι ειμαι βατραχανθρωπος η στην Ζ-ΜΑΚ αλλωστεΕικόνα

Εξαλλου ειναι πολλα ατομα που δεν διαβαζουν περιοδικα ειδικου τυπου κτλ
και δεν εχουν αυτες τις γνωσεις, εαν εχουμε ορεξη να μην τις μοιραζομαστε;
Ασε που φυσικα και εχω γνωρισει και ως πολιτης και ως στρατευσιμος
ανθρωπους αυτων των μοναδων, οι βατραχοι δεν πολυμιλανε για το ΣΥΚ βεβαια
αλλα απο εκει και περα το να καλυπτουμε δηθεν με πεπλα μυστηριου τις
δραστηριοτητες τους μονο γελοιοτητα μπορω να το χαρακτηρισω(δεν αναφερομαι σε σενα, γενικα μιλαω)ειδικα στην συγχρονη εποχη, στο εξωτερικο εχουν ξεφυγει απο αυτα τα συμπλεγματα.

Ανθρωποι ειναι και αυτοι, επαγγελματιες και πολυ καλοι σε οτι κανουν
αλλα ως εκει, ουτε εξωγηινοι ουτε τιποτα τετοιο, μην μυθοποιουμε ανθρωπους και καταστασεις, το σιχαινομαι αυτο. Για εμενα δεν διαφερουν
σε απολυτως τιποτα απο τον οποιονδηποτε ανθρωπο δουλευει εξω, αυτη ειναι η δουλεια τους, δεν θα τους βγαλουμε και μαγκες επειδη κανουν αυτο που πρεπει!!! Αλλοι πληρωνονται απο το ελληνικο κρατος για να κανουν μια ηπια δουλεια σωματικα και πνευματικα, ενω αλλοι φτυνουν αιμα, σακατευουν τα κορμια τους και ζουν σε ενα πολυ ψυχοφθορο περιβαλλον και ανα πασα στιγμη σε ετοιμοτητα, δεν το παραγνωριζω αυτο, αλλα δεν παυει να ειναι ΕΠΙΛΟΓΗ τους οποτε shut the f**k up και
τσιμπα, τρεχα σαν τον Βεγγο, πηδα απο τους ουρανους και κανε οτι αλλο σου πουν γιατι ειναι η δουλεια σου, ΔΕΝ εισαι ΗΡΩΑΣ εισαι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ και ΟΦΕΙΛΕΙΣ να τα κανεις αυτα ΔΕΝ κανεις χαρη σε ΚΑΝΕΝΑΝ.

ΥΓ: Ξαναλεω οτι δεν απευθυνομαι σε εσενα, εκθετω μερικες σκεψεις μου
ομως γιατι δεν γουσταρω την ολη φαση με το να τους βγαζουν θεους η κατι τετοιο. Εχοντας επιγνωση του ποσο δυσκολη ειναι η δουλεια τους τους σεβομαι και σιγουρα ειναι αλλη "παστα" αν μου επιτρεπετε ανθρωπων αλλα
δεν μου αρεσει και να φτανουμε στο αλλο ακρο της ηρωοποιησης-μυθοποιησης που γινεται απο μερικους ανθρωπους για οσους ειναι σε αυτα τα σωματα. Μην ανοιξουμε τωρα τα στοματακια μας και μιλησουμε για ενα σωρο ΓΙΩΤΑΔΕΣ που βρισκονται εκει και παπατζωνουν κοσμο... ο καθε ποντικος στην τρυπα του. Φιλικα...
Anonymous

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από Anonymous »

ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΟΙ ΝΕΡΟΚΟΤΕΣ ΤΙ ΛΕΝΕ ΓΙΑΤΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ Ζ' Μ. Α. Κ. ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΜΙΑ. ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΤΙΣ ΝΕΡΟΚΟΤΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΜΦΙΒΙΟΥΣ. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από Legion »

ΜΑΝΟΣ Ζ' Μ. Α. Κ. έγραψε:ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΟΙ ΝΕΡΟΚΟΤΕΣ ΤΙ ΛΕΝΕ ΓΙΑΤΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ Ζ' Μ. Α. Κ. ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΜΙΑ. ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΤΙΣ ΝΕΡΟΚΟΤΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΜΦΙΒΙΟΥΣ. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.


Σιγα μπρατσαρα να μην χαλασουμε τις καρδιες μας, αλλα ολοι για την ιδια πατριδα θα πολεμισουμε νομιζω τωρα ποιος ειναι καλυτερος δεν μπορεις να το κρινεις εσυ... η μαλλον ποιος θα πολεμισει καλυτερα παλι δεν μπορεις να το κρινεις; Πιστευω οτι οσοι φορανε το Πρασινο Μπερε οπως και οι προηγουμενοι που βρεθηκαν σε εμπολεμες περιοχες π. χ. Κυπρος θα το πουλησουμε ακριβα το τομαρι μας...
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από H4nnibal »

Πεοταλαντωσεις η εκ των χειρων εξαναγκαζομενες...
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από Legion »

H4nnibal έγραψε:Πεοταλαντωσεις η εκ των χειρων εξαναγκαζομενες...


ΕΧΕΙς ΑΝΤΙΡΗΣΗ;
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από H4nnibal »

οχι, αλλα και να ειχα; Εικόνα
ΜΑΝΟΣ Ζ' Μ.Α.Κ.

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από ΜΑΝΟΣ Ζ' Μ.Α.Κ. »

Legion ψηλα ψηλα τα πρασσινα μπερε και ολοι ενωμενοι οταν ερθει η ωρα. Αλλα μη μου συγκρινεις τους πεζοναυτες με τους αμφιβιους που δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους εκτος απο καποια πραγματα. Ειδικα με τη Ζ' Μ. Α. Κ. που ειναι η καλυτερη μοναδα του στρατου ξηρας. και ασε εμενα να το γνωριζω καλυτερα αυτο και οσοι υπηρετησαν Ζ' Μ. Α. Κ.RESPECT σε ολες τις Μ. Α. Κ.

Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από Legion »

Δηλ. θες να πεις οτι τα στελεχοι των ΕΔ που ειναι στους πεζοναυτες δεν αξιζουν γιατι με λιγα λογια αυτο μου λες! και οτι αυτοι που ειναι στην Ζ ΜΑκ ειναι καλυτεροι απο αυτους που ειναι στις αλλες μοναδες ;
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
ΜΑΝΟΣ Ζ' Μ.Α.Κ.

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από ΜΑΝΟΣ Ζ' Μ.Α.Κ. »

Δεν σου ειπα οτι δεν αξιζουν, απλα στη Ζ Μ. Α. Κ. κανουν περισσοτερες και ποιο δυσκολες ασκησεις με αποτελσμα να ειναι ποιο καλοι των αλλων μοναδων. Ειδικα απο τους πεζοναυτες. Πρασσινος ησουν και εσυ. Ρωτα και θα μαθεις τι εστι Ζ' Μ. Α. Κ.
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από Legion »

Ξερω τι εστι Ζ ΜΑΚ αλλα μιλησες για ολες τις ΜΑΚ οι εφεδροι ειναι καλυτεροι εκει; ... γιατι νομιζα οτι ολοι οι εφεδροι την ιδια εκπαιδευση εχουμε και αναλογα την ειδικοτητα μας! αρα γιατι να πεις οτι η ΜΑΚ ειναι καλυτεροι απο τους ΠΝ η και τους ορεινους η και τα αλ/πτωτα; Και οπως ελεγε και ο παπ μην νομιζετε οτι καποιες μοναδες ειναι καλυτερες απο καποιες αλλες και μας ειχε φερει για παραδειγμα τα αλ/πτωτα και ειπε αν χρειαστει να πανε στην μαχη οι ΠΝ και θελησει η ηγεσια να τους ριξει με αλεξιπτωτα 3 ωρες εκπαιδευση θα γινει και θα κανετε το αλμα μας ελεγε...
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Η εκπαίδευση είναι σχεδόν ίδια παντού. Ο παπούς βάτραχος Παπ έχει απόλυτα δίκιο.
Anonymous

ΜΑΚ vs Πεζοναύτες

Δημοσίευση από Anonymous »

Ειπα σεβασμο σε ολες τις Μ. Α. Κ. επειδη ημουν σε Μ. Α. Κ. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει σεβασμος σε ολους τους πρασσινους. Απλα πρεπει να καταλαβεις οτι αλλο πεζοναυτες και αλλο αμφιβιοι.Kαι η συζητηση γι'αυτο γινεται. Ουτε για ορεινους, ουτε για αλεξιπτωτα. Και Ζ' Μ. Α. Κ. σε επιλεγουν, με πολλα κριτιρια και τις επιδοσεις σου, δεν πας απο μονος σου.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες