Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αντωνης35 έγραψε:Οποιος ειναι απο Αθηνα και θελει ας επικοινωνήσει μαζι μου... Κανω τα χαρτια μου για να φυγω τον Σεπτεμβριο-Οκτωβριο


Αν θέλεις να επικοινωνήσεις με άλλα μέλη του φόρουμ μπορείς να κάνεις μία εγγραφή . Δεν θα σου πάρει πάνω από 1 λεπτό η όλη διαδικασία.

Το μήνυμα σου επεξεργάστηκε καθώς απαγορεύεται ρητά η δημοσίευση προσωπικών στοιχείων Δημόσια.

Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Διασωστης31 έγραψε:Δε χρειάζεται υπηκοοτητα, μονο πράσινη καρτα.Αμα πας μονος σου σε ευρωπαϊκο γραφείο καταταξης (αγγλια, Γερμανία) σε στέλνουν απο κει.

Καλα τα ΟΥΚ εδω, αλλα δε συγκρίνονται με seal team 6.

Στην Αμερική για να παρεις πράσινο μπερε και επιραμα special forces φτυνεις αιμα, εδω με σκοπετα στο πευκο τον φορας!



Η παπάτζα που πουλάς κάνει μπαμ από χλμ. Κόψε τις ταινίες hollywood και τα περί seal team 6 που δεν υπάρχει όπως δεν υπάρχει και το επίραμμα που λες, συμβιβάσου με επιράμματα RANGER ή AIRBORNE και μην συγκρίνεις τον κληρωτό των 9 μηνων με τους επαγγελματίες που σε 2 χρόνια θα δουν μάχη. Στις ΗΠΑ έχουν ένα καλό επίπεδο εκπαίδευσης, άλλα στην ζωή μου κανένα δεν είδα κανένα να φέρει διακριτικό ΟΥΚ, αντίθετα εχω δει αρκετούς Έλληνες να φέρουν διακριτικά αρκετών σχολείων ειδικών δυνάμεων των ΗΠΑ και άλλων χωρών του ΝΑΤΟ, ένας RANGER ήταν λοχαγός μου στην Ε' ΜΚ. Τέλος, θα σου πω ότι οι ειδικές δυνάμεις της Ελλάδας δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από άλλες ξένων χωρών, εκτός από τα μέσα που διαθέτουν ορισμένες. Σε θέμα εκπαίδευσις όμως, τίποτα.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Άβαταρ μέλους
Αντωνης35μκ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2015 4:43 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από Αντωνης35μκ »

Οποιος θελει παιδια ας μου στειλε ενα μνμ... Λεω να φυγω μετα τον Σεπτεμβριο
Alex7778
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μάιος 15, 2015 1:47 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από Alex7778 »

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω διπλή υπικοότητα (Ελληνική - Αμερικάνικη) και τώρα ζω στην Αμερική. Θα ήθελα να μου απαντίσει κάποιος αν γνωρίζει, αν μπορώ να κάνω την θητεία μου στην Αμερική που θεωρείται συμμαχική χώρα με το ΝΑΤΟ. Ευχαριστώ

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11204
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Στις ΗΠΑ δεν υπάρχει ο θεσμός της κληρωτής στράτευσης (consciription) εδώ και 40 χρόνια. Από τον πόλεμο του Βιετνάμ και μετά είναι μόνο εθελοντική.

http://www.military.com/join-armed-forces/join-the-military-basic-eligibility.html
Άβαταρ μέλους
olympus
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2015 1:21 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από olympus »

Πηγαινε αλεξ να πολεμας μςε τους αμερικανους που θελουν να βοηθησουν τους ουκρανους που σφαζονται τοσοι αμαχοι και εχουν βαλει και θελουν και να τα βαλουν και εναντιων των ρωσων. Απορω πως βαλατε αυτο το θεμα... Οτι να ναι
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Alex7778 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους,

Έχω διπλή υπικοότητα (Ελληνική - Αμερικάνικη) και τώρα ζω στην Αμερική. Θα ήθελα να μου απαντίσει κάποιος αν γνωρίζει, αν μπορώ να κάνω την θητεία μου στην Αμερική που θεωρείται συμμαχική χώρα με το ΝΑΤΟ.Ευχαριστώ



Όχι, και αν δεν θες να χάσεις την Ελληνική υπηκοότητα να έρθεις και να εκπληρώσεις την στρατιωτική σου θητεία, διαφορετικά θα θεωρηθείς ανυπότακτος και θα έχεις πρόβλημα.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Άβαταρ μέλους
Diasostis31
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης
Δημοσιεύσεις: 3262
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2015 7:41 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από Diasostis31 »

_KOURSAROS_ έγραψε:
Διασωστης31 έγραψε:Δε χρειάζεται υπηκοοτητα, μονο πράσινη καρτα.Αμα πας μονος σου σε ευρωπαϊκο γραφείο καταταξης (αγγλια, Γερμανία) σε στέλνουν απο κει.

Καλα τα ΟΥΚ εδω, αλλα δε συγκρίνονται με seal team 6.

Στην Αμερική για να παρεις πράσινο μπερε και επιραμα special forces φτυνεις αιμα, εδω με σκοπετα στο πευκο τον φορας!



Η παπάτζα που πουλάς κάνει μπαμ από χλμ. Κόψε τις ταινίες hollywood και τα περί seal team 6 που δεν υπάρχει όπως δεν υπάρχει και το επίραμμα που λες, συμβιβάσου με επιράμματα RANGER ή AIRBORNE και μην συγκρίνεις τον κληρωτό των 9 μηνων με τους επαγγελματίες που σε 2 χρόνια θα δουν μάχη. Στις ΗΠΑ έχουν ένα καλό επίπεδο εκπαίδευσης, άλλα στην ζωή μου κανένα δεν είδα κανένα να φέρει διακριτικό ΟΥΚ, αντίθετα εχω δει αρκετούς Έλληνες να φέρουν διακριτικά αρκετών σχολείων ειδικών δυνάμεων των ΗΠΑ και άλλων χωρών του ΝΑΤΟ, ένας RANGER ήταν λοχαγός μου στην Ε' ΜΚ. Τέλος, θα σου πω ότι οι ειδικές δυνάμεις της Ελλάδας δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από άλλες ξένων χωρών, εκτός από τα μέσα που διαθέτουν ορισμένες. Σε θέμα εκπαίδευσις όμως, τίποτα.


Ποια παπατζα; Το επιραμμα μεχρι και στο wikipedia υπαρχει και ειναι ανωτερο των airborne-ranger, παει μαζι με τον πρασινο μπερε... Εσυ νομιζες οτι οι ειδικες δυναμεις των ΗΠΑ ειναι οι Rangers που στην ουσια ειναι ελαφρο-μηχανοκινητο πεζικο; Για ΟΥΚ που λες εγω εχω δει παρα πολλους, και οποιος εχει πουλαδα USMC δε σημαινει οτι εβγαλε το σχολειο αλλα εκανε αλματα με πεζοναυτες !

Ειναι πολυ πιο μπροστα σε εκπαιδευση, δεκαετιες θα ελεγα... Το σβεδμα της 31ΜΕΕΔ ειναι 10μηνες και το αντιστοιχο pararescue 2 χρονια ! Τι μου συγκρινεις;

Άβαταρ μέλους
lephleg
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 8:40 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από lephleg »



Κατεβαστε λιγο τον αμανε και επικοινωνηστε λιγο με την πραγματικοτητα.

Απολυομαι σε 1 βδομαδα και υπηρετησα στην Κυπρο λαμβανοντας την καλυτερη δυνατη εκπαιδευση που θα μπορουσα να λαβω σαν κληρωτος βαθμοφορος καταδρομεας απο την πιο επιλεκτη μοιρα καταδρομων στον ελλαδικο χωρο. Ναι μου εσταξαν το κορμι ενα μηνα για να παρω το σκουφι, ναι εριξα με οτι εξοπλισμο υπηρχε διαθεσιμος στο οπλοστασιο της μοναδας μου, ναι συμμετειχα σε ασκησεις και συνεχεις συντηρησεις καθε μηνα. Παρολα αυτα σαν προτυπο εκπαιδευσης ειχαμε τη SAS και τα στελεχη μας μας μετεφεραν αποσπασματα απο αμερικανικα εγχειριδια σε παρα πολλα θεματα οπως πχ οι κρουσεις φαλαγγας οχηματων που οι Αμερικανοι τα εχουν τελειοποιησει μεσα απο εμπειρια ετων σε πραγματικες μαχες. Αυτοι ειναι οι πρωτοι διδαξες καθως ειτε μας αρεσει ειτε οχι εχουν πολεμικη εμπειρια.

Και αυτα πλεον τα γραφω με πληρη επιγνωση καθως με τον επαναπατρισμο μου ειχα την ατυχια να γνωρισω και ιδίοις Ομμασι τι σημαινει να κανεις θητεια σαν "καταδρομεας" στις ελλαδιτικες μοιρες. Σκοπετανθρωποι και διαθεσιμα εργατικα χερια για πασης φυσεως αγγαρεια. Παιδια που φορανε τον μπερε και ζητημα να εχουν ριξει 4 φορες με το τυφεκιο που εχουν χρεωμενο. Αυτη ειναι η εκπαιδευση που οι ελληνικες ΕΔ προσφερουν στους εκπαιδευομενους και κατα τ'αλλα δεν εχει "τιποτε να ζηλεψει" απο κανεναν...

Και μη μου αναφερετε οτι οι μεν ειναι επαγγελματιες ενω εδω κληρωτοι. Το στρατευμα με εφεδρους θα επανδρωθει οταν θα ερθει η ωρα. Αυτους τους σκοπετανθρωπους θα στειλουμε να σκοτωθουν στις επιχειρησεις. Γιατι το οτι θα σκοτωθουν ειναι βεβαιο, οντας ανεκπαιδευτοι.

ΔΕΝ εχουμε μισθοφορικο στρατο ΑΚΟΜΑ. Αν πιστευετε οτι οι αναγκες θα καλυφθουν μονο απο τα 3000 εν ενεργεια στελεχη των ΕΔ, εχετε μαυρα μεσανυχτα. Οταν η Α' Μοιρα κατεβηκε στη Κυπρο το '74, ο "Γιαννακης ο καψιμιτζης" και ο "Κωστακης ο αγγαρειομαχος" στηθηκαν απεναντι απο τα μεμετια στο αεροδρομιο της Λευκωσιας (και ας μου επιτραπουν αυτες οι εκφρασεις προς χαριν υπερβολης γιατι αναφερομαι σε ηρωες). Οχι οι ραμπο της ΜΥΚ.

Δειτε τωρα τη διαφορα επιπεδου που τους προσφερετε και αναλογιστειτε τις συνεπειες...

ΔΕΑ_2αμαλ
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 15, 2014 12:52 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από ΔΕΑ_2αμαλ »

Τελικα ποιος ειναι πιο γαματος ρε παιδια, καταληξαμε;
Άβαταρ μέλους
lephleg
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 8:40 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από lephleg »

Δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης δοκιμε. Η συζητηση γινεται για οσους μια ζωη εθελοτυφλουν και παραλληλα αποθαρρυνουν κ οσους ψαχνουν το κατι καλυτερο.

Για να επιστρεψουμε στο θεμα, δεν νομιζω οτι γινεται ευκολα να καταταγεις στον αμερικανικο στρατο αν δεν εισαι Ελληνοαμερικανος. Το καλυτερο που μπορει να κανει καποιος ειναι να μπει μονιμος εδω και να κυνηγήσει μετεκπαιδευση σε οτι κοινα διεθνη σχολεια βρει μεσω ΝΑΤΟ.

κωνσταντινος

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από κωνσταντινος »

Επειδη εχω αμερικανικη υπηκοοτητα μπορω να υπηρετησω στον αμερικανικο στρατο?
NikosTriant
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 15, 2015 3:22 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από NikosTriant »

Αν δεν εισαι Αμερικάνος πολίτης δεν μπορείς να υπηρετήσεις στον Αμερικάνικο στρατό.
ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΤΟ ΕΥΨΥΧΩΝ
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στον αμερικανικό στρατό

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο να έχεις Αμερικάνικη Υπηκοότητα. Νομίζω αν κατέχεις πράσινη κάρτα και έχεις μείνει για κάποιο χρονικό διάστημα στις ΗΠΑ (2 χρόνια πχ) μπορείς να καταταγείς άλλα δεν θα έχεις τις ίδιες επιλογές με όσους έχουν υπηκοότητα (παράδειγμα δεν νομίζω μπορείς να μπεις στις Ειδικές δυνάμεις χωρίς υπηκοότητα).

Από εκεί και πέρα υπάρχει και το MAVNI το οποίο κάνει recruit κανονικά ξένους αλλά δεν ξέρω παραπάνω πληροφορίες κάντε το Google.

Όσο για το θέμα που τέθηκε φυσικά και είναι απόλυτα λογικό να θέλει κάποιος να καταταγεί σε κάποιο άλλο σώμα και πόσο μάλλο αυτό των ΗΠΑ.

Να μπει κάποιος στον Ελληνικό στρατό να κερδίσει τι; Όλη μέρα να λυσάει στην εκπαίδευση μέχρι να βγει στην Σύνταξη; Τι ωραίο έχει αυτό;

Ας μην κρυβόμαστε, όποιος πηγαίνει στρατό πηγαίνει επειδή γουστάρει να βρεθεί σε εμπόλεμη κατάσταση εκτός αν κυνηγάνε απλά μια θεσούλα στο δημόσιο να βολευτούν.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης